partner serwisu

Dzięki aplikacji Steam na Androida zabezpieczysz swoje konto przed kradzieżą. Pokazujemy, jak to zrobić

Dzięki aplikacji Steam na Androida zabezpieczysz swoje konto przed kradzieżą. Pokazujemy, jak to zrobić
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
18 października 2016, 15:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacja steam, dwuetapowa weryfikacja steam, mobilny steam, podwójne uwierzytelnianie, steam, steam android, steam guard, token, token bezpieczeństwa

Steam to zbudowana przez firmę Valve platforma cyfrowej dystrybucji oprogramowania (głównie gier). Pod taką samą nazwą w sklepie Google Play znajdziemy aplikację mobilną dla systemu Android. Pozwala ona zachować użytkownikowi kontakt ze znajomymi ze społeczności Steam, przeglądać katalog tytułów dostępnych w sklepie Steam, profile innych użytkowników oraz czytać najnowsze informacje na temat wielu gier. Aplikacja ta pozwala również włączyć dodatkową ochronę, co jest o tyle istotne, że konta Steam często padają łupem cyberprzestępców. Dla ofiary oznacza to często utratę całej biblioteki kupionych gier. Dlatego chcemy zwrócić uwagę Czytelników na skuteczną ochronę tożsamości użytkownika platformy Steam. Poniżej wyjaśniamy jak włączyć dwuetapową weryfikację w serwisie Steam.

Warta uwagi
Steam

Mobilny klient Steam umożliwia dostęp do społeczności użytkowników Steam w dowolnym miejscu i czasie. Aplikacja mobilna pozwala na przeglądanie profili innych osób, prowadzenie rozmów, czy przeglądanie aktualnych promocji gier w sklepie Steam.

Steam w wydaniu mobilnym pozwala utrzymać kontakt ze znajomymi z tej platformy cyfrowej dystrybucji gier, a także przeglądać ofertę sklepu. Dzięki obsłudze powiadomień użytkownik programu może być automatycznie informowany np. o dostępności interesujących go tytułów, czy promocjach i wyprzedażach. Aplikacja może pełnić również rolę wirtualnego tokena zabezpieczającego dodatkowo dostęp do platformy Steam. Specjalny kod wygenerowany przez aplikację dodatkowo potwierdza tożsamość użytkownika podczas logowania się na konto Steam. Uniemożliwia to jego przejęcie przez niepowołane osoby nawet w sytuacji, gdy cyberprzestępcy uzyskają wiedzę na temat nazwy konta (identyfikatora użytkownika) oraz hasła dostępowego do platformy Steam. Wyjaśniamy w jaki sposób aktywować ten dodatkowy poziom ochrony.

Mobilna aplikacja Steam przeznaczona jest dla osób, które już posiadają konto na tej platformie. 

Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją i logujemy się na swoje konto Steam. Jeżeli mieliśmy już uaktywnioną funkcję Steam Guard (np. w aplikacji desktopowej) wyświetlone zostanie żądanie wysłania specjalnego kodu dostępu, który powinniśmy otrzymać drogą mailową na adres podany podczas rejestracji konta Steam. W takim przypadku sprawdzamy pocztę, odczytujemy kod i podajemy go w aplikacji mobilnej po wskazaniu przycisku Wyślij mój specjalny kod dostępu. Po zalogowaniu się, aplikacja wyświetla domyślnie ekran pt. Znajomi, zawierający listę naszych kontaktów ze Steama. Nas jednak interesuje aktywowanie mobilnego tokena dla weryfikacji dwuetapowej. Wskazujemy zatem przycisk menu (trzy poziome kreski widoczne w górnym, lewym rogu ekranu aplikacji), a następnie wybieramy pozycję Steam Guard.

Funkcja Steam Guard wymaga podania numeru telefonu w celu weryfikacji użytkownika aktywującego dodatkową ochronę konta Steam.

Na kolejnym ekranie zobaczymy krótką informację na temat włączania mobilnego tokena uwierzytelniającego Steam Guard. Wskazujemy przycisk Dodaj token uwierzytelniający. W pierwszym kroku musimy podać swój numer telefonu łącznie z międzynarodowym prefiksem (jest on automatycznie wstawiany przez aplikację). Warto przy okazji zaznajomić się z komunikatem informującym, że można korzystać z tego samego numeru telefonu na wielu kontach Steam, ale wtedy będą one traktowane jak własność tej samej osoby.Gdy wpiszemy numer telefonu i wskażemy przycisk Dodaj numer telefonu przechodzimy do kolejnego etapu, w którym będziemy musieli wpisać specjalny kod nadesłany w wiadomości SMS.

Otrzymany od usługodawcy kod odzyskiwania należy zapisać i nigdy nikomu nie ujawniać. Kod ten umożliwia odzyskanie dostępu do platformy Steam w przypadku utraty telefonu.

Kod weryfikacyjny przysyłany w wiadomości SMS powinien do nas dotrzeć w czasie krótszym niż minuta. Jeżeli po dłuższym, np. kilkuminutowym oczekiwaniu wciąż nie otrzymujemy go, sprawdźmy czy na pewno dobrze podaliśmy numer telefonu, a następnie wskażmy polecenie Kliknij tu, by wysłać ponownie. Gdy wreszcie otrzymamy kod, wpisujemy go w pole tekstowe widoczne na ekranie zatytułowanym Krok 2, a następnie wskazujemy przycisk Wyślij. Po zweryfikowaniu podanego numeru telefonu przechodzimy do kroku 3. - bardzo ważnego. Na tym etapie otrzymujemy od platformy Steam unikalny, wygenerowany specjalnie dla nas tzw. kod odzyskiwania. Jest to specjalny kod awaryjny, który umożliwi nam potwierdzenie własnej tożsamości na platformie Steam, w sytuacji, gdy utracimy telefon (awaria, kradzież, czynniki losowe). Kod ten wyświetlany jest na ekranie przez 25 sekund - to czas na jego zanotowanie w bezpiecznym miejscu. Po upływie tego czasu będzie można wskazać przycisk wyświetlany pod polem tekstowym zawierającym kod odzyskiwania.

Poprawnie skonfigurowany Steam Guard na telefonie generuje kody uwierzytelniające stosowane w dwuetapowej weryfikacji tożsamości użytkownika Steam.

W ten sposób ustawiliśmy najbezpieczniejszą metodę dwuetapowej weryfikacji logowania na platformę Steam. Z komunikatu podsumowującego zakończoną sukcesem konfigurację Steam Guarda z tokenem w aplikacji mobilnej musimy zapamiętać, żeby usunąć token uwierzytelniający przed usunięciem aplikacji z pamięci telefonu lub przed jego zmianą bądź przywróceniem posiadanego urządzenia mobilnego do ustawień fabrycznych. W przeciwnym razie jedyną metodą odzyskania dostępu do konta Steam będzie wspomniany wcześniej kod odzyskiwania.

Podsumowanie

Dzięki aktywowaniu dwuetapowej weryfikacji za pomocą funkcji dostępnych w mobilnej aplikacji Steam, skutecznie chronimy naszą tożsamość podczas logowania się do platformy, niezależnie od tego z jakiego urządzenia: komputera stacjonarnego, telefonu, laptopa itp. Nawet utrata naszego identyfikatora i hasła w wyniku ataku hakerskiego nie umożliwi agresorom przejęcia dostępu do naszego konta. Brakującym elementem będzie telefon z zainstalowaną aplikacją mobilną Steam i aktywną funkcją tokena uwierzytelniającego Steam Guard.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.