partner serwisu

Domowy router - użyteczne funkcje i ustawienia. Co i jak warto włączyć?

Domowy router - użyteczne funkcje i ustawienia. Co i jak warto włączyć?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
23 maja 2015, 12:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bezpieczeństwo, blokowanie ataków, dd-wrt, domowa sieć wifi, fritz os, linux, os x, szyfrowanie, udostępnianie danych, usługi sieciowe, ustawienia rutera, wifi, windows

Masz internet? Pytanie retoryczne, skoro czytasz te słowa. Bardzo prawdopodobne, że masz również router WiFi - to urządzenie dziś jest jednym z najpopularniejszych sprzętów sieciowych w podłączonych do internetu domach. Zwykle jednak ten niezwykle ważny składnik domowej sieci jest traktowany przez domowników raczej po macoszemu. Zatopieni w ekranach laptopów, smartfonów i tabletów internauci zapominają o funkcjonalności tego niewielkiego urządzenia, które często pracuje na ustawieniach domyślnych co niekoniecznie jest bezpieczne dla domowej sieci. Na przykładzie funkcjonalnego routera przedstawimy najbardziej istotne funkcje oprogramowania współczesnych routerów. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności, zasięgu i stabilności domowych sieci WiFi. 

Router to przede wszystkim urządzenie zdolne do łączenia różnych sieci komputerowych. Jego powszechne zastosowanie w domach wynika właśnie z tej podstawowej funkcji. Jak wygląda korzystanie z internetu w gospodarstwach domowych? Najczęściej z jednej strony dysponujemy jednym łączem internetowym, a z drugiej mamy kilka urządzeń (komputery, smartfony, tablety, niekiedy również drukarki i inne urządzenia) zdolnych do komunikacji sieciowej zarówno ze światem (za pośrednictwem wspomnianego łącza internetowego) jak i między sobą. Ponieważ łącze internetowe jest jedno, a usieciowionych urządzeń więcej, zachodzi potrzeba użycia "pośrednika", sprzętu który niejako "podzieli" dostępne łącze w taki sposób, by dostęp do niego mogły uzyskać wszystkie zainteresowane osoby i wymagane urządzenia. Tym urządzeniem jest właśnie router. Tak naprawdę, by być ściśle wiernym terminologii technicznej, współczesne routery z interfejsem WiFi to tak naprawdę połączenie wielu urządzeń sieciowych: routera, bezprzewodowego punktu dostępowego, zapory sieciowej i przełącznika sieciowego (często do tego dochodzą jeszcze inne funkcje, w zależności od możliwości danego modelu). Przyjęło się jednak wszystkie te zamknięte w jednej obudowie urządzenia określać mianem "router WiFi", zatem i my będziemy stosować tę uproszczoną nazwę, mając na uwadze, że w tym przypadku nie o akademicką dokładność chodzi, co o użyteczność przekazywanych w artykule porad. 

Czego używaliśmy

Tradycyjnie już zaczniemy od tego, z czego korzystaliśmy - nasze porady zawsze opieramy na empirycznych doświadczeniach i zdobytej na bazie tych doświadczeń wiedzy. Postawiliśmy sobie za cel opisywanie wyłącznie rozwiązań, które samodzielnie sprawdziliśmy w naszym redakcyjnym laboratorium. Wszystkie opisywane przez nas ustawienia zawsze najpierw sprawdzamy, nie poprzestając jedynie na dokumentacji czy źródłach zewnętrznych. 

Za pecetową platformę, z poziomu której zarządzaliśmy konfigurowanym routerem w trakcie sprawdzania różnych użytecznych funkcji był laptop Acer V3-371, wyposażony w procesor Intel Core i5-4210U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i matrycę o rozdzielczości 1920x1080 px. 

Acer V3-371

Urządzenie przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Kolejnym urządzeniem, niezbędny w kontekście poruszanej tematyki, był oczywiście router. W trakcie przygotowywania tego materiału korzystaliśmy z urządzenia firmy AVM: routera Fritz!Box 6840 LTE.

To jedno z bardziej rozbudowanych funkcjonalnie urządzeń w swojej klasie, wyposażone we wbudowany modem LTE (Tri-band), cztery gigabitowe złącza ethernet. Model ten tworzy sieć WiFi w standardzie 802.11n (przepustowość do 300 Mbit/s; pasmo 2,4 GHz i 5 GHz). Jest także wyposażony w złącze USB (dla zewnętrznych nośników danych, czy dodatkowych urządzeń, np. drukarki). Ma również wbudowaną bazę cyfrowej telefonii DECT, choć ten aspekt w naszym poradniku pominęliśmy, gdyż nie jest on powiązany bezpośrednio z konfiguracją routera i łącza internetowego (DECT jest odmienną technologią cyfrowej komunikacji wykorzystywanej w telefonii i nie jest związany z internetem).

Urządzenie przekazał nam producent, firma AVM.

 Wybór takiego modelu routera wynikał z dwóch czynników: rozbudowanej konfiguracji wbudowanego oprogramowania (system Fritz!OS), co pozwoliło na przedstawienie wielu funkcji routerów na przykładzie tego urządzenia oraz obsługi standardu LTE. Było to wymagane, gdyż łącze do internetu w naszej testowej sieci redakcyjnej zapewnił - dostarczając kartę SIM do swojej usługi Internet LTE - Cyfrowy Polsat.

Ze względu na różnorodność marek i modeli routerów na rynku, a przede wszystkim ze względu na różnorodność oprogramowania wbudowanego w te urządzenia, nasze wskazówki opieraliśmy nie tylko na oprogramowaniu wbudowanym w wymieniony wyżej router Fritz!Box, ale podpowiadamy też, jak dostać się do opisywanych funkcji za pomocą oprogramowania w innych modelach routerów. W tym przypadku korzystaliśmy z tzw. emulatorów online. Na końcu artykułu zamieszczamy krótką ściągawkę z odsyłaczami do poszczególnych emulatorów popularnych marek routerów (m.in.: TP-Link, D-Link, Asus, Linksys itp.). OK, zaczynamy.

Router i panel administracyjny - jak się dostać?

Dostęp do oprogramowania konfiguracyjnego każdego routera nie wymaga żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Każdy router, podobnie jak dowolne urządzenie podłączone do sieci bazującej - jak cały internet - na stosie protokołów TCP/IP, ma swój własny adres IP. I właśnie ten adres IP należy wprowadzić w pasku adresowym przeglądarki WWW, aby wywołać oprogramowanie konfiguracyjne danego routera. Niekiedy - tak było np. w przypadku używanego przez nas routera Fritz!Box - oprócz adresu IP możliwe jest również użycie specjalnie generowanego adresu domenowego (w przypadku routerów Fritz!Box ma on postać //fritz.box). 

Tutaj pewna uwaga techniczna. Jeżeli zamierzasz konfigurować router, z którego korzystasz już dłuższy czas przez sieć WiFi, to dostęp do jego panelu administracyjnego możesz uzyskać najprawdopodobniej za pośrednictwem sieci WiFi. Jeżeli jednak chcesz ustawić funkcje nowego urządzenia, najlepiej podłączyć komputer/laptop z routerem bezpośrednio za pomocą kabla ethernet.

Dobrze, zatem aby uruchomić oprogramowanie routera w przeglądarce, należy wpisać jego adres w pasku adresowym i wcisnąć [Enter]. Skąd go zdobyć? To proste, adres IP routera to jedna z podstawowych informacji wymienianych w instrukcji obsługi, w skróconych przewodnikach konfiguracyjnych, niekiedy umieszczany jest on również na nalepkach znamionowych na obudowie urządzenia. Adres ten zawsze jest wybierany z tzw. prywatnej (nierutowalnej) puli adresów IP, najczęściej: 192.168.x.x, rzadziej 10.x.x.x, ewentualnie 172.16.x.x - 172.31.x.x. W miejscu znaków x może się znajdować liczba od 0 do 255. Najczęściej stosowane są adresy: 192.168.0.1, 192.168.1.1 lub 192.168.178.1.

Jeżeli jednak nie masz instrukcji do routera, a na jego obudowie nie ma żadnych wskazówek co do adresu IP urządzenia, istnieją proste sposoby na jego odnalezienie z poziomu systemu Windows. Przedstawimy dwa.

Pierwszy, to skorzystanie z Wiersza polecenia i komendy ipconfig. Wywołaj okno Wiersza polecenia (najprościej korzystając ze skrótu klawiszowego [Windows]+[R], wpisując w wyświetlonym okienku polecenie cmd i wciskając klawisz [Enter]), a następnie wpisz polecenie ipconfig i zatwierdź je klawiszem [Enter]. Zobaczysz coś podobnego do poniższej ilustracji:

W spisie informacji wygenerowanych wprowadzonym poleceniem odnajdź zwrot Brama domyślna, adres IP wyświetlany przy tym zwrocie to właśnie adres IP routera.

Alternatywnym sposobem omijającym konieczność korzystania z Wiersza polecenia jest użycie standardowego Panelu sterowania. Po jego uruchomieniu wybierz kolejno Sieć i Internet, a następnie Centrum sieci i udostępniania.

 Wśród wyświetlonych informacji odnajdź i kliknij link widoczny obok napisu Połączenia. Na powyższej ilustracji jest tam widoczny wpis Wi-Fi (WLAN), ale w twoim przypadku może on brzmieć inaczej. Kliknij ten element.

Wyświetlone zostanie okno stanu połączenia sieciowego. Kliknij w nim przycisk Szczegóły...

Zobaczysz kolejne okno, w którym adres routera będzie widoczny na liście w pozycji opisanej jako Brama domyślna.

Po wpisaniu tak uzyskanego adresu w przeglądarce zobaczysz najprawdopodobniej okno logowania do panelu administracyjnego routera.

Tak wygląda ono w przypadku wykorzystywanego przez nas sprzętu.

Interfejs panelu administracyjnego routera wizualnie może prezentować się w zupełnie inaczej, niż w prezentowanych w artykule zrzutach ekranowych, jednak to tylko kwestia wyglądu - funkcje, które opisujemy są wspólne dla większości routerów. Niestety, ze względu na zróżnicowanie wizualne interfejsów oprogramowania wewnętrznego routerów przedstawienie konkretnych wskazówek (gdzie i co kliknąć, by włączyć daną opcję) nie jest możliwe. Dlatego też nasze porady będą charakteryzowały się pewnym stopniem ogólności. Staraliśmy się jednak przedstawić popularne funkcje obecne w większości współczesnych routerów WiFi.

Po pierwszym zalogowaniu się użytkownika do nowego routera zwykle uruchamiana jest procedura automatycznej konfiguracji wstępnej. Najczęściej jest ona przeprowadzana za pomocą wbudowanego w oprogramowanie routera kreatora prowadzącego użytkownika krok po kroku przez poszczególne etapy ustawień. Nie będziemy tutaj prezentować tego kreatora, raz, że jego obsługa jest prosta, a dwa że wstępna konfiguracja jest niemal zawsze dobrze udokumentowana w instrukcji dodawanej do routerów. Nawet jeżeli instrukcja ma postać skróconego przewodnika instalacji, to działania z kreatorem są w nim przedstawione. Na dalszych stronach zajmiemy się cyzelowaniem dodatkowych ustawień, mogących mieć dobry wpływ na bezpieczeństwo, zasięg, wydajność i stabilność sieci domowej, przedstawimy również kilka usług, które standardowo nie są włączane za pomocą wstępnego kreatora konfiguracyjnego, a mogą okazać się przydatne w domowej sieci.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.