partner serwisu

Do czego służy smartfon - poradnik dla początkujących użytkowników "mądrych" telefonów

Do czego służy smartfon - poradnik dla początkujących użytkowników "mądrych" telefonów
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 grudnia 2014, 06:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aparat fotograficzny w smartfonie, do czego służy smartfon, ios, muzyka na smartfonie, nawigacja na smartfona, office na smartfonie, smartfon, smartfony, system operacyjny na smartfonie, windows phone, zakupy przez smartfona, zastosowania smartfona

Co to jest smartfon? Przerośnięty telefon z dużym ekranem, służący nie wiadomo do czego? A może mały komputer służący... no właśnie, do czego?
Bardzo często słyszymy pytania w stylu "do czego służy smartfon?", "co mogę zrobić ze smartfonem?" czy "smartfon - po co mi to?". Słysząc je po raz pierwszy czy drugi byliśmy mocno zaskoczeni, wydawało nam się, że przecież wszyscy wiedzą, czym są i do czego służą smartfony. Okazuje się jednak, że - wbrew naszym przypuszczeniom - wiele osób tego nie wie. O ile jeszcze wiedza czym jest smartfon jest już dość powszechna, to kwestia zastosowań tego sprzętu pozostaje wciąż dla wielu osób dużą niewiadomą.
Na pytanie do czego służy smartfon nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, gdyż możliwych zastosowań jest ogrom i każdy użytkownik może wykorzystywać swój sprzęt w zupełnie indywidualny sposób, my jednak spróbowaliśmy tę odpowiedź znaleźć. W tym celu opisaliśmy kilkanaście najpopularniejszych, najcześciej wykorzystywanych funkcji i zastosowań smartfonów. Jeśli więc jeszcze nie wiecie, do czego można wykorzystać smartfony lub chcecie sprawdzić do czego jeszcze można ich użyć - przeczytajcie nasz poradnik.

Do czego służy smartfon

Znaczny odsetek posiadaczy smartfonów uważa te urządzenia za nieco przerośnięte telefony wyposażone w duże dotykowe wyświetlacze, służące do dzwonienia, wysyłania smsów i... i już. Zaskakująco wiele osób nie wykorzystuje ich do jakichkolwiek innych zastosowań, nawet tak - wydawało by się - oczywistych, jak przeglądanie stron internetowych, odbieranie i wysyłanie maili czy fotografowanie. Nie mówiąc już o tym, że kupno pakietu internetowego przy nabywaniu smartfona wciąż przez znaczny odsetek użytkowników uznawane jest za fanaberię. W końcu - po co mi ten internet

Tymczasem do podstawowych zastosowań telefonicznych wystarczy zwykła, wyposażona w niewielki wyświetlacz i prostą fizyczną klawiaturę komórka.

Nokia 6610

Smartfon natomiast należy traktować jako kieszonkowy komputer, w którym funkcje telefonu są co prawda ważne, ale stanowią bardzo niewielki procent tego, do czego ten sprzęt może służyć. A spektrum jego możliwych zastosowań jest bardzo szerokie, począwszy od robienia zdjęć, w tym modnych ostatnio selfie, przez odtwarzanie muzyki i filmów (smartfon może stać się także podręcznym telewizorem), przeglądanie internetu, obsługę poczty elektronicznej czy możliwość wykorzystania smartfona w roli nawigacji lub wideorejestratora samochodowego aż po zaawansowane funkcje biurowe i biznesowe - edycja dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych to najprostsze przykłady takiego zastosowania - lub gry, z których wiele nie ustępuje pod względem grafiki i oprawy muzycznej produkcjom przeznaczonym na duże komputery. 

Nie jest to jednak wszystko, co możemy zrobić ze smartfonem. W gruncie rzeczy jeszcze pod jednym względem możemy ten sprzęt porównać do komputera - jego potencjalnych zastosowań jest tyle, ilu użytkowników i każdy może znaleźć swój indywidualny sposób na najlepsze wykorzystanie sprzętu.

My jednak skoncentrujemy się na podstawowych, czy może raczej najczęściej stosowanych funkcjach tego typu urządzeń. Pokażemy, do czego - poza dzwonieniem i wysyłaniem smsów - służy smartfon i w jaki sposób z tych funkcji skorzystać.

Podczas przygotowywania artykułu wykorzystaliśmy dwa smartfony. Pierwszym z nich była wyposażona w Windows Phone 8.1 Nokia Lumia 735.

Lumia 735

To urządzenie udostępnił nam jego producent, firma Microsoft Devices.

Microsoft

Drugi smartfon to Prestigio MultiPhone 5508 DUO, na pokładzie którego znajduje się system Android 4.4 KitKat.

Prestigio MultiPhone 5508 DUO

To urządzenie przekazał nam producent, firma Prestigio.

Prestigio

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.