partner serwisu

Continuum w Windows 10 Mobile - jak działa, do czego służy i czy to w ogóle warte uwagi

Continuum w Windows 10 Mobile - jak działa, do czego służy i czy to w ogóle warte uwagi
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
22 grudnia 2015, 05:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
continuum, display dock, lumia, lumia 950 xl, przesyłanie obrazu, smartfon, streaming, windows 10, windows 10 mobile, xbox one

Continuum na Windows 10 to już całkiem dobrze znana funkcjonalność, przynajmniej w wersji komputerowo-tabletowej. Dostosowanie widoku do rodzaju używanego w danym momencie ekranu to jedna z ważniejszych możliwości najnowszej wersji systemu, powodująca, że korzystanie z Windows 10 przede wszystkim na urządzeniach konwertowalnych czy hybrydowych jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne, zwłaszcza kiedy często zamieniamy laptopa w tablet lub odwrotnie. Continuum to jednak nie tylko tryb tabletu, ale też możliwość podłączenia telefonu z Windows 10 Mobile do dużego ekranu i dostosowania do rozmiaru wyświetlacza ekranu start i widoku aplikacji. Jednym słowem - możemy zamienić, przynajmniej wizualnie, interfejs typowo smartfonowy w inny, dużo bardziej zbliżony do widoku znanego z komputerowej i tabletowej odmiany systemu. W założeniu ma to umożliwić dużo bardziej profesjonalne i biznesowe wykorzystanie smartfonów. 
A więc jak działa Continuum w Windows 10 Mobile, do czego może służyć i jak skorzystać z tej funkcji, żeby nam ona rzeczywiste korzyści?

Wprowadzenie i platforma testowa

Żeby skorzystać z Continuum na smartfonie niezbędne jest kilka rzeczy. Po pierwsze odpowiedni telefon. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze dokładnie, które modele obsługiwać będą tę funkcjonalność, choć oficjalnie podane wymagania sprzętowe nie są niskie - niezbędny będzie procesor Qualcomm Snapdragon 808 lub Snapdragon 810, minimum 2 GB pamięci RAM, a dla urządzeń wyposażonych w ekrany o rozdzielczości Full HD lub większej przynajmniej 3 GB, 16 GB pamięci wewnętrznej, Wi-Fi b/g/n oraz Bluetooth w wersji 4.0. To ograniczałoby listę smartfonów, na których można skorzystać z Continuum do trzech modeli. Byłyby nimi dwa smartfony Microsoftu, czyliLumia 950 i Lumia 950 XL, a także Liquid Jade Primo wyprodukowany przez Acera. Jeden z przedstawicieli Microsoftu poinformował jednak niedawno, że Continuum ma być dostępne także dla części smartfonów nie spełniających tych wymagań. Które miałyby być to modele? Tego nie wiadomo, Microsoft oficjalnie nie komentuje tych informacji, a więc jak w pełni wiarygodna i oficjalna lista urządzeń obsługujących Continuum obejmuje wyłącznie trzy przedstawione przez nas wyżej smartfony.

Sam telefon to jednak nie wszystko. Niezbędne będzie też urządzenie zapewniające połączenie smartfona z telewizorem lub monitorem. Teoretycznie powinniśmy dysponować stacją dokującą Microsoft Display Dock HD-500.

Nie jest to jednak warunek niezbędny - jeżeli posiadamy telewizor lub monitor obsługujący technikę Miracast (lub dongle pozwalający na skorzystanie z niej - np. Screen Beam Mini2), Display Dock nie będzie nam potrzebny. Jak jednak udowodnimy, w pewnych szczególnych przypadkach, nawet jeśli nasz telewizor nie obsługuje Miracasta, nie będziemy musieli wydawać pieniędzy ani na stację dokującą, ani na dongla. 

Do wygodnego korzystania z Continuum przydadzą się też urządzenia dodatkowe - przede wszystkim myszka i klawiatura, najlepiej bezprzewodowe, wykorzystujące technikę WiFi (o ile dysponujemy Display Dockiem) lub Bluetooth, jeśli łączymy smartfon z zewnętrznym ekranem w inny sposób. 

My, przygotowując tę publikację, skorzystaliśmy z następujących urządzeń.

Smartfon Microsoft Lumia 950 XL.

Lumia 950 XL

Stacja dokująca Microsoft Display Dock HD-500, a także bezprzewodowa klawiatura i mysz Microsoft, wykorzystujące technikę WiFi.

Microsoft Display Dock HD-500

Konsola Xbox One.

Xbox One

Wszystkie powyższe urządzenia otrzymaliśmy od ich producenta, firmy Microsoft.

Microsoft

Do przetestowania Continuum wykorzystaliśmy również prywatny, stanowiący własność autora artykułu, telewizor LG 42LB5500.

LG 42LB5500

Skoro dysponujemy wszystkimi niezbędnymi urządzeniami, możemy zaczynać korzystać z Continuum.

Jak podłączyć smartfon do zewnętrznego ekranu

Wariant 1 - Display Dock

Podłączenie zewnętrznego ekranu do smartfona za pomocą Display Docka jest zdecydowanie najprostsze, choć - przyznajemy - generuje dodatkową kablologię. Raz, że musimy podłączyć telefon do stacji dokującej za pomocą kabla USB typu C, dwa, że Display Dock podłączamy do urządzenia wyświetlającego kablem HDMI lub Display Port. O ile dysponujemy odpowiednią klawiaturą i myszką, nie ma żadnego problemu. Gorzej, kiedy tych akcesoriów nie posiadamy. W tym przypadku jesteśmy zmuszeni do siedzenia dość blisko dodatkowego ekranu. Nie w każdej sytuacji jest to komfortowe. Jednak samo podłączenie nie stanowi jakiegokolwiek problemu - wpinamy kable i już. Aplikacja Continuum, zainstalowana fabrycznie w smartfonach obsługujących tę technologię uruchamia się automatycznie, a na podłączonym zewnętrznym ekranie widzimy obraz praktycznie nieodróżnialny od klasycznego pulpitu Windows 10. 

Continuum Windows 10

Kwestie sterowania kursorem i obsługi aplikacji na zewnętrznym ekranie omówimy nieco dalej, w części artykułu zatytułowanej Jak działa i jak obsługiwać Continuum.

Wariant 2 - Miracast w telewizorze/monitorze lub dongle Miracast

Połączenie za pomocą techniki Miracast w telewizorze/monitorze lub przy wykorzystaniu odpowiedniej przystawki, umożliwiającej połączenie bezprzewodowe wymaga wykonania minimalnie większej liczby czynności. Kiedy włączymy odpowiednią funkcję w urządzeniu wyświetlającym bądź podłączymy do niego przystawkę Miracast, musimy uruchomić w telefonie aplikację Continuum i wybrać metodę połączenia - przewodową lub bezprzewodową. 

Continuum Windows 10

Oczywiście w tym przypadku wybieramy połączenie bezprzewodowe. Smartfon rozpocznie wyszukiwanie dostępnych urządzeń i wyświetli je na liście. Wybieramy właściwe i w tym momencie połączenie zostaje nawiązane, a na naszym ekranie widać już znajomy pulpit

Wariant 3 - konsola Xbox One

Jeśli nie mamy stacji dokującej, telewizora lub monitora obsługującego Miracast czy dongla umożliwiającego skorzystanie z tej techniki, mamy problem. Chyba, że znajduje się u nas na stanie konsola Microsoftu - Xbox One. Jeśli tak jest, do połączenia smartfona z zewnętrznym ekranem możemy wykorzystać właśnie ją.  Tu jednak potrzebna nam będzie również aplikacja Wireless Desktop, którą musimy zainstalować na konsoli. Znajdźmy ją więc w sklepie, zainstalujmy i uruchommy.

Continuum Windows 10

Kiedy na ekranie, do którego podłączona jest konsola, zobaczymy taki widok, uruchamiamy aplikację Continuum na smartfonie, wybieramy połączenie bezprzewodowe, a na liście dostępnych urządzeń odnajdujemy naszą konsolę. Po jej wyborze zostanie nawiązane połączenie, a my ujrzymy znany już widok.

Tutaj jednak drobna uwaga. Jeśli na Xbox One korzystacie w funkcjonalności umożliwiającej streamowanie obrazu z konsoli na PC i chcielibyście połączyć w powyższy sposób smartfon z konsolą, a następnie wystreamować obraz na Wasz komputer, to niestety musimy Was rozczarować. To nie zadziała. 

Jak działa i jak obsługiwać Continuum

Wybór sposobu obsługi naszego smartfona w trybie Continuum sprowadza się w gruncie rzeczy do dwóch opcji - czy korzystamy z klawiatury i myszki, czy nie. Jeśli nie, wtedy smartfon zamienia się w... gładzik. Tak, dokładnie taki sam, jaki znamy chociażby z laptopów. Za jego pomocą sterujemy kursorem i klikamy. Lista możliwych gestów jest bardzo ograniczona. Przesuwając po ekranie telefonu jednym palcem prowadzimy kursor, przesuwanie dwoma palcami jednocześnie jest odpowiednikiem scrollowania, szybkie stuknięcie w ekran to kliknięcie lewym przyciskiem myszy, a dłuższe przytrzymanie palca na ekranie odpowiada użyciu jej prawego przycisku.

Continuum Windows 10

interesująco rozwiązano wprowadzanie tekstu. Kiedy chcemy coś napisać, robimy to korzystając z klawiatury ekranowej. Ale - całe szczęście - nie wyświetla się nam ona na podłączonym ekranie i nie musimy przesuwać palcem z poszukiwaniu poszczególnych wirtualnych klawiszy (jak trudno w ten sposób napisać cokolwiek wiedzą wszyscy, którzy próbowali choć raz napisać mail z poziomu Xboxa). Klawiatura otwierana jest na ekranie smartfonu i piszemy na niej w absolutnie standardowy sposób.

Continuum Windows 10

Zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z Continuum z wykorzystaniem myszy i klawiatury. Przede wszystkim zapewnia to dużo większą wygodę, ale też znacznie podnosi użyteczność. Najważniejsza z nich - możliwość korzystania z osobnych funkcji i aplikacji na obu ekranach. Prosty przykład - na podłączonym ekranie możemy sprawdzać maile lub przeglądać dokumenty w Excelu, a w tym samym czasie na ekranie smartfona bawić się ulubioną grą lub surfować po internecie. 

To rozwiązanie ma jeszcze jedną, za to niebagatelną zaletę. Nie możemy zapomnieć o tym, że telefon - nawet pracujący w trybie Continuum - wciąż pozostaje telefonem. I możemy otrzymać na niego smsa, może ktoś do nas zadzwonić, a również my możemy potrzebować zadzwonić do kogoś. Nic nie stoi na przeszkodzie - możemy odebrać lub nawiązać połączenie telefoniczne, a jednocześnie pracować na podłączonym ekranie.

Co również istotne, do Display Docka możemy podłączać zewnętrzne nośniki pamięci - zostaną one bez problemu obsłużone przez Windows 10 Mobile. 

Continuum i aplikacje

Najważniejszą z punktu widzenia użyteczności Continuum informacją jest ta, iż w trybie imitacji pulpitu na smartfonie uruchomić można jedynie uniwersalne aplikacje przygotowane z myślą o Windows 10. Absolutnie zrozumiałe jest, że nie mamy możliwości korzystania z aplikacji Win32 - zupełnie odmienna architektura procesorów ARM skutecznie to uniemożliwia. Mieliśmy z tym zresztą do czynienia już przy okazji urządzeń działających pod kontrolą Windows RT - to również był system wyposażony w klasyczny pulpit, jednak jego zadaniem było jedynie ułatwienie korzystania ze sprzętu, a nie umożliwienie uruchamiania klasycznych aplikacji Win32. Windows RT pozwalał jednak na działanie wszystkich aplikacji ze sklepu Windows, natomiast tryb Continuum w Windows 10 Mobile jest bardziej ograniczony - starsze aplikacje, nie napisane z myślą możliwościach najnowszego systemu Microsoftu, nie zostaną uruchomione na podłączonym ekranie, można z nich oczywiście korzystać jak dotąd, czyli na wyświetlaczu smartfona.

A jak w trybie Continuum wyglądają i jak korzysta się z kilku podstawowych aplikacji dostępnych w Windows 10 Mobile?

Edge

Continuum Windows 10

Office

Continuum Windows 10

Continuum Windows 10

Continuum Windows 10

Poczta

Continuum Windows 10

Kalendarz

Continuum Windows 10

Zdjęcia

Continuum Windows 10

Continuum Windows 10

Facebook

Continuum Windows 10

Manager plików

Continuum Windows 10

Pogoda 

Continuum Windows 10

Oczywiście należy pamiętać, że pomimo tego, iż na podłączonym ekranie dysponujemy pulpitem, a uruchamiane aplikacje wyglądają nieco inaczej, niż na wyświetlaczu smartfona, wciąż mamy do czynienia z dokładnie tymi samymi aplikacjami, które uruchamiamy w normalnym trybie. Nie możemy liczyć na to, że Word czy Excel nagle zyskają dodatkowe funkcjonalności, a Facebook będzie wyglądać jak jego podstawowa, internetowa odmiana. Niezależnie od trybu wyświetlania, nadal dysponujemy wyłącznie zainstalowanymi na smartfonie aplikacjami mobilnymi.  Nie da się jednak ukryć, że z większości z nich korzysta się dużo wygodniej na większym ekranie, przy użyciu klawiatury i myszy. 

Wciąż jednak wielu aplikacji nie będziemy mogli uruchomić w trybie Continuum. To, co dość mocno nas zabolało, to Messenger. O ile jego usługa-matka, czyli Facebook, działa bezproblemowo, to facebookowy komunikator niestety nie - możemy go uruchomić wyłącznie w standardowy sposób, czyli na ekranie smartfona. 

Nie możemy też nie zwrócić uwagi na fakt, że prędkość działania smartfona w trybie Continuum pozostawia nieco do życzenia. Lumia 950 XL, na której testowaliśmy tę funkcję Windows 10 to sprzęt z najwyższej półki, niesamowicie wydajny, z doskonałą specyfikacją techniczną. Przy normalnym używaniu sprawował się znakomicie, a do jego wydajności nie mieliśmy najmniejszych zastrzeżeń, choć jak na porządnych testerów przystało, nie oszczędzaliśmy go zbytnio. Tymczasem w trybie Continuum nawet proste operacje, jak otwarcie nowej karty w przeglądarce internetowej czy uruchomienie menu start albo ekranu wyszukiwania, zajmowały po trzy lub cztery sekundy, a nierzadko i więcej. Samo przewijanie strony internetowej w Edge albo edytowanie dokumentu w Wordzie było płynne, ale start jakiejkolwiek nowej funkcji trwał odczuwalnie długo.

Kiedy warto używać Continuum

Przed nami odpowiedź na najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze pytanie. Co należy zaznaczyć na wstępie - Wasz smartfon po włączeniu trybu Continuum nie zamieni się w peceta. Nie zamieni się, ale w wielu przypadkach z powodzeniem może go zastąpić. Przyznajemy jednak - żeby te możliwości zrozumieć, nie wystarczyło przetestować Continuum w warunkach laboratoryjnych, a niezbędne było przeniesienie testów w środowisko naturalne i przeprowadzenie ich w warunkach normalnego użycia. 

Praca dziennikarza technologicznego pełna jest wyjazdów, podczas których trzeba robić zdjęcia, pisać artykuły, być na bieżąco z mailami, a także serwisami społecznościowymi. Do tej pory zabieraliśmy ze sobą przynajmniej telefon z ładowarką i laptopa - również z ładowarką. Na ostatni wyjazd służbowy zrezygnowaliśmy jednak z laptopa, a zamiast niego zabraliśmy tylko telefon, Display Docka oraz klawiaturę i mysz. Okazało się, że takie rozwiązanie, choć wymagające nieco przyzwyczajenia, jest w zupełności wystarczające. Display Docka do telewizora w hotelowym pokoju wystarczy podłączyć raz, a potem tylko podłączać kabel do telefonu tak, jak się podłącza ładowarkę. Podstawowe aplikacje do pracy działają bez zarzutu. Czy chodzi o sprawdzenie maili, napisanie tekstu w Wordzie, przygotowanie arkusza kalkulacyjnego w Excelu czy prezentacji w PowerPoincie - o ile nie musimy mieć do dyspozycji wszystkich zaawansowanych funkcjonalności klasycznego, desktopowego Office, jego mobilna wersja obsługiwana klawiaturą i myszą na większym ekranie sprawdzi się znakomicie. Przy okazji od razu możemy przejrzeć zrobione smartfonem zdjęcia. Jeśli Wasza praca nie wymaga zaawansowanych, wyspecjalizowanych aplikacji - smartfon w trybie Continuum powinien w większości przypadków całkowicie wystarczyć. Tym bardziej, że wciąż, nie przerywając pracy, możemy wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne. 

W domu - oglądanie zdjęć na dużym ekranie bez konieczności przenoszenia ich na komputer lub domową chmurę? Zdecydowanie wygodniejsze. Muzyka, filmy - o ile pomyśleliśmy o podłączeniu Display Docka do telewizora na stałe, nie znajdziemy prostszego rozwiązania, niż podłączenie do niego telefonu. Zwłaszcza, że możemy go obsługiwać bezprzewodową klawiaturą i myszą, z dowolnego miejsca, w którym jest nam wygodnie. 

Podsumowując - Continuum zdecydowanie nie jest funkcjonalnością dla każdego. Jeśli korzystacie ze smartfona przede wszystkim grając lub używając Snapchata, Facebooka czy Instagrama, ta nowość Microsoftu raczej nie będzie dla Was zbyt użyteczna. Ale jeżeli telefon jest jednym z Waszych narzędzi pracy, to dzięki Continuum w wielu przypadkach może zamienić się z "jednego z narzędzi" w "jedyne, wystarczające narzędzie". Wszędzie tam, gdzie nie potrzebujecie wyspecjalizowanego oprogramowania, a wystarczy Wam klient poczty, pakiet Office, przeglądarka internetowa i manager plików lub zdjęć, a jednocześnie wiecie, że będziecie dysponować telewizorem lub monitorem, komputer nie będzie już Wam niezbędny, z powodzeniem (choć wymagającym przyzwyczajenia) zastąpi go Wam smartfon z Windows 10 i funkcją Continuum.

2017.04.01, 16:37
Nie potrafię przez stację Microsoft Display Dock HD-500 przesyłać plików do PC.
Mam wrażenie, że w urządzeniu po prostu brak takiej funkcjonalności i jest to duży brak.
Skoro można połączyć się z wyświetlaczem, by prezentować np. zdjęcia z telefonu, to dlaczego nie można stacji połączyć przez port USB z komputerem i jednocześnie przesyłać plików między urządzeniami?

Edytowane przez autora (2017.04.01, 16:37)