partner serwisu
Co to jest UEFI, czym się różni od BIOSu i jak zainstalować Windows w komputerze z UEFI - poradnik
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
8 lutego 2015, 14:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bios, fast boot, gpt, instalacja systemu, instalacja windows, legacy, mbr, microsoft, rufus, secure boot, uefi, windows

Instalacja Windows w trybie UEFI

We wstępie wspomnieliśmy, iż na przysłanych do naszej redakcji identycznych laptopach Acer Aspire V13 nie było preinstalowanego systemu operacyjnego, co było zgodne z naszymi wymogami dotyczącymi platform testowych. Na obu tych urządzeniach zainstalowaliśmy najnowszą kompilację testową (już z polskojęzycznym interfejsem) systemu Windows 10 (build 9926), ale od razu zaznaczamy, że nasze wskazówki są odpowiednie również dla wszystkich, którzy chcieliby na swoich komputerach zainstalować Windows 8.1, a także Windows 7 (próby instalacji jeszcze starszych wersji systemu Microsoftu nie mają sensu, ze względu na brak obsługi UEFI, co prawda istnieje teoretycznie możliwość instalacji systemu Windows Vista SP1 z UEFI, ale uznajemy ten scenariusz za mało użyteczny i nie będziemy go tu rozpatrywać). 

Oczywiście chcąc zbadać różnice pomiędzy instalacją korzystającą z BIOSu, a instalacją UEFI, na oby maszynach zainstalowaliśmy ten sam system (Windows 10), ale z różnymi ustawieniami. Ponieważ nasze platformy testowe są urządzeniami pozbawionymi napędów optycznych, należało przygotować odpowiedni nośnik instalacyjny. Oczywiście wybór nasz padł na pendrive USB, na którym należało jeszcze umieścić odpowiednie dane instalacyjne pochodzące z instalacyjnego obrazu ISO Windows 10 (a w przypadku starszych systemów źródłem może być również oryginalny, instalacyjny nośnik DVD). Uwaga! Nie należy stosować się do zaleceń opisanych we wcześniej opublikowanym przez nas poradniku dotyczącym instalowania Windows z pendrive'a, z tego względu, iż przedstawione tam reguły są odpowiednie wyłącznie w sytuacji, gdy instalujemy system z wykorzystaniem BIOSu i tak przygotowany pendrive nie zadziała z UEFI. Dotyczy to również sytuacji, gdy do tworzenia instalacyjnego, startowego pendrive'a instalacyjnego wykorzystamy dość popularne oprogramowanie Windows 7 USB/DVD Download Tool - ten sposób również nie zadziała. Powód? W obu przypadkach bootowalny pendrive formatowany jest w systemie plików NTFS, sęk w tym, że interfejs UEFI nie rozpoznaje NTFS, dlatego instalacyjny nośnik dla UEFI musi mieć system plików FAT32.

Tworzenie instalacyjnego pendrive'a dla UEFI

Mimo ograniczenia związanego z brakiem obsługi NTFS przez UEFI, problem da się rozwiązać bardzo szybko. Będziemy potrzebować na chwilę innego komputera oraz programu Rufus. Jest to niewymagająca instalacji, dysponująca polskojęzycznym interfejsem aplikacja narzędziowa bardzo ułatwiająca przygotowanie bootowalnego pendrive'a zgodnego z UEFI.

Tak prezentuje się okno programu Rufus po uruchomieniu. W górnej części widoczna jest nazwa pendrive'a podłączonego do komputera, jego pojemność i przydzielona litera dysku. Jeżeli mamy podłączonych kilka nośników, należy z rozwijalnej listy wybrać ten właściwy. Program domyślnie jest ustawiony możliwie uniwersalnie, stąd widoczna opcja Schemat partycjonowania MBR dla komputerów z BIOS lub UEFI. Nieco niżej jest wybrany system plików FAT32. Teoretycznie, gdybyśmy poprzestali na tych ustawieniach, uzyskalibyśmy pendrive'a, którego można zastosować do instalacji systemu zarówno z wykorzystaniem BIOS-u, jak i UEFI, ale nie jest to rozwiązanie optymalne przy założeniu, że zamierzamy korzystać z UEFI. Proszę zwrócić uwagę, że dysk systemowy będzie w takim przypadku dyskiem MBR, czyli korzystającym z przestarzałej metody przechowywania informacji o partycjach, charakteryzującej się obsługą dysków o ograniczonej pojemności do 2 TB i możliwością założenia maksymalnie czterech partycji.

Co trzeba zrobić? Należy rozwinąć listę Schemat partycjonowania i typ systemu docelowego, a następnie wybrać z niej ostatnią pozycję, tj. Schemat partycjonowania GPT dla komputerów z UEFI.

Ostatni etap to kliknięcie widocznej w sekcji Opcje formatowania ikonki z napędem optycznym i wskazanie obrazu ISO zawierającego pliki instalacyjne systemu (my użyliśmy obrazów ISO Windows 10). W przypadku, gdy dysponujesz tylko fizycznym nośnikiem instalacyjnym (np. z Windows 7, 8 czy 8.1), można łatwo zgrać jego zawartość do pliku-obrazu ISO posługując się np. programem ISO Workshop.

Konfiguracja BIOS/UEFI i uruchamianie instalacji.

Otrzymane przez nas komputery Acer Aspire V13 były domyślnie ustawione w tryb UEFI. Gdy, bez sprawdzenia tego faktu, spróbowaliśmy zainstalować system posługując się flashdyskiem spreparowanym za pomocą starszej metody nie uwzględniającej UEFI, jedyne co uzyskaliśmy to następujący widok:

Brak urządzenia startowego nie był komunikatem, który chcieliśmy zobaczyć, choć należało się go spodziewać po włożeniu pendrive'a bez sprawdzenia istniejącej konfiguracji BIOS-u/UEFI.

Po wejściu do programu konfiguracyjnego BIOS/UEFI, w menu Boot opcja Boot Mode: miała ustawiony parametr UEFI. Po jego wybraniu użytkownik ma możliwość wyboru trybu Legacy, co oznacza rezygnację z UEFI i korzystanie ze starszych funkcji BIOS.

Ponieważ i tak zamierzaliśmy na jednym z komputerów zainstalować system w trybie BIOS, by porównać oba typy instalacji, wybraliśmy Legacy. Program konfiguracyjny wyświetlił komunikat, który można by przetłumaczyć następująco: "Microsoft rekomenduje uruchamianie systemu Windows 8 i nowszych wersji w trybie rozruchu UEFI, co umożliwi pełne wykorzystanie dostępnych funkcji". Gdy zignorujemy ten komunikat i zapiszemy zmiany, będzie możliwa instalacja z pendrive'a sformatowanego w systemie plików NTFS, a Windows zainstaluje się z trybem BIOS.

Jednak, jeżeli będziemy mieli pendrive'a przygotowanego zgodnie z zaleceniami przedstawionymi powyżej (FAT32), to bez najmniejszych problemów zainstalujemy system w trybie UEFI (oczywiście wtedy należy zrezygnować z trybu Legacy i ustawić jako aktywny tryb UEFI).

Sam proces instalacji systemu pominiemy, gdyż jest on praktycznie bezobsługowy i nie powinien nikomu sprawić problemów, a zainteresowanym wypróbowaniem Windows 10 polecamy nasz wcześniejszy materiał opisujący również proces instalacji.

Co nam to dało?

Fakt wykorzystania UEFI zamiast BIOSu powinien przynieść nam nie tylko benefity w postaci zniesionych ograniczeń przestarzałej architektury, ale również odczuwalne na co dzień zyski wydajnościowe. Konfiguracja obu naszych laptopów była absolutnie identyczna, zatem teoretycznie na obu komputerach system powinien uruchamiać się w identycznym czasie (różnice powinny być przynajmniej statystycznie pomijalne), taki sam powinien być również czas restartu czy zamknięcia komputera po zakończeniu pracy. Znając jednak możliwości UEFI oraz udostępnianą przez ten interfejs funkcję Fast Boot (szybki rozruch), spodziewaliśmy się zauważalnych różnic. Nie zawiedliśmy się.

Różnice jak widać są naprawdę znaczne, komputer z Windows 10 zainstalowanym w trybie przestarzałego BIOSu uruchamiał się niemal 3 razy dłużej, a przypominamy, że konfiguracja sprzętowa obu maszyn była identyczna. Czas ponownego uruchomienia w trybie UEFI był niemal o połowę krótszy niż w trybie BIOS. Najmniejszą różnicę (ale wciąż zauważalną) zaobserwowaliśmy podczas pomiaru czasu wyłączania systemu. Inna sprawa, że od strony użytkowej największe znaczenie ma czas startu, wszak pracę chcemy rozpocząć jak najszybciej.

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. Jakkolwiek UEFI jest interfejsem przynoszącym wiele odczuwalnych korzyści podczas codziennego użytkowania komputera, to należy pamiętać, by komputer, który ma korzystać z tej metody rozruchu i niskopoziomowej obsługi sprzętu był w pełni kompatybilny z UEFI. O ile w przypadku nowoczesnych laptopów można przyjąć takie założenie (niemniej zawsze należy to sprawdzić weryfikując np. specyfikację danego produktu), to w przypadku maszyn stacjonarnych, często stanowiących zbiór różnego typu komponentów z różnych epok, może się okazać, że jakiś element układanki nie będzie zgodny z UEFI. Na przykład karta graficzna powinna obsługiwać protokół UEFI GOP (Graphics Output Protocol), by była zdolna do wyświetlania informacji podczas uruchamiania komputera i ładowania się systemu operacyjnego. UEFI GOP zastępuje przestarzały tryb VGA używany przez BIOS. Niestety nawet niezbyt wiekowe karty graficzne (choćby wciąż dostępny w wielu sklepach Radeon HD 7950) nie obsługują GOP. W efekcie aby zainstalować Windows w trybie UEFI należy przynajmniej na czas instalacji przepiąć monitor pod gniazdo grafiki zintegrowanej.

2015.02.09, 08:57
Świetny artykuł, tekst jest przejrzysty i zrozumiały, oby więcej takich artykułów
Pozdrawiam
2015.02.09, 20:59
Dziękujemy :)
Robimy wszystko, żebyście mieli jak najwięcej jak najlepszych tekstów :)
jureq
2015.02.10, 11:37
Wszystko to wygląda ładnie i pięknie dopóki ktoś nie włączy trybu 'ochrony bootowania' . Wtedy okazuje się, że nawet wejście do BIOS jest bardzo trudne.
siemieniec
2015.02.10, 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)
2015.02.10, 15:12
Artykuł ok ja mam inny problem z uefi mam laptopa samsunga seri 5 z widnowsem 8,1 i właśnie uefi i próbowałem zainstalować ubuntu, także mam zainstalowane win 8,1 oraz ubuntu tyle ze nie chce się bootować linux i tylko win8,1 wchodzi Pozdrawiam
*Konto usunięte*
2015.02.10, 15:28
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

Czyli praktycznie mamy 8 partycji do dyspozycji. To pokazuje jak tendencyjny jest ten artykuł. W zasadzie jest to materiał propagandowy na rzecz UEFI. Z tego powodu przekłamano największą wadę UEFI, a mianowicie brak bezpieczeństwa. Po raz pierwszy hakerzy mogą włamać się do oprogramowania wewnętrznego komputera, gdyż jest do niego dostęp z poziomu Windowsa, a co za tym idzie z Internetu. Do Biosu haker poprzez wirusy z Internetu dostać się nie mógł. Gdy dobrze napisany wirus zagnieździ się w UEFI, to nawet średnio zaawansowany użytkownik nie ma szans by go skasować. Tak więc potencjalne szkody są dużo większe niż gdyby posiadał BIOS. Wniosek jest prosty, jeśli nie musisz kożystać z dysków większych niż 2000 GB to bezpieczniej jest mieć BIOS.
*Konto usunięte*
2015.02.10, 15:44
Naturalnie ma być 'korzystać' - przepraszam.
2015.02.10, 16:43
Virtus* @ 2015.02.10 15:28
Wniosek jest prosty, jeśli nie musisz kożystać z dysków większych niż 2000 GB to bezpieczniej jest mieć BIOS.

Używam BIOS, system mam na SSD, ale magazynuje dane na 3TB dyskach z GPT, BIOS nie ma z nimi problemu. Natomiast miałem już problemy z UEFI w laptopach. np. nie dało się boot-ować z dołożonego dysku SSD. Dopiero wyłączenie wielu 'nowoczesnych opcji' i przestawienie w jakiś tryb zgodności ze starym BIOS pomogło. Miałem też problem z zainstalowaniem innego systemu niż ten fabrycznie przypisany do laptopa.
Jak na razie to o ile jest możliwość dziękuję za UEFI, bo to kolejne narzędzie do ograniczania swobody użytkownika przez producentów sprzętu. W Apple jest tak od lat więc użytkownicy są przyzwyczajeni, że w wielu sprawach 'Mac wie lepiej'. Ale ktoś ze świata PC-tów ma do tego zwykle inne podejście.
A zapomniałem dodać. Artykuł z pewnością pomocny jeżeli już ktoś musi korzystać z UEFI.
Edytowane przez autora (2015.02.10, 19:25)
asport
2015.02.10, 17:51
Maczupikczusz @ 2015.02.10 15:12
Artykuł ok ja mam inny problem z uefi mam laptopa samsunga seri 5 z widnowsem 8,1 i właśnie uefi i próbowałem zainstalować ubuntu, także mam zainstalowane win 8,1 oraz ubuntu tyle ze nie chce się bootować linux i tylko win8,1 wchodzi Pozdrawiam


Podczas startu systemu: F9 i wybierz boot Windows/Ubuntu.
2015.02.10, 22:43
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

Niezupełnie: max 3 podstawowe + partycja rozszerzona. O limicie dysków w partycji rozszerzonej nie czytałem.
2015.02.11, 10:44
w biosie komendy naprawcze do MBR, sektora rozruchowego znam,
a dla GPT ??????????
2015.02.11, 12:51
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

To niezupełnie tak. Kolega '1020' już to częściowo wyjaśnił, ale przedstawmy rzecz dokładniej. Zgodnie z architekturą PC liczba partycji zdefiniowana jest w odczytywanym przez BIOS (w momencie uruchamiania komputera) pierwszym fizycznie sektorze dysku twardego. W tym obszarze rezyduje główny rekord rozruchowy, czyli MBR, składający się głównie z dwóch kluczowych elementów: kodu wykonawczego programu ładującego (tzw. bootstrap) oraz tabeli partycji (ang. partition table). Tabela partycji w MBR może zawierać maksymalnie cztery wpisy - zatem maksymalnie na dysku MBR mogą istnieć cztery partycje. Wszystkie cztery mogą być partycjami podstawowymi (primary partition) - wtedy nie ma możliwości założenia większej liczby partycji na danym dysku - lub można założyć trzy partycji podstawowe i jedną rozszerzoną (extended partition). Partycja rozszerzona (na dysku może istnieć tylko jedna tego typu partycja) stanowi kontener wewnątrz którego można utworzyć teoretycznie dowolną ilość partycji logicznych (logical partitions), zwanych w systemach Windows 'dyskami logicznymi'. Celowo napisałem 'teoretycznie dowolną', gdyż w praktyce, np. jeżeli w systemie Windows każdemu dyskowi logicznemu przyznajemy dostęp przez literkę (D:, E:, F: itd.) to takich partycji/dysków logicznych nie może być więcej niż liter w alfabecie :). Pierwotnie partycje podstawowe przeznaczone były dla różnych systemów operacyjnych, a partycje logiczne na partycji rozszerzonej miały służyć jedynie przechowywaniu danych. Obecnie podział ten nie ma zastosowania, ponieważ dziś możliwa jest już instalacja i uruchamianie systemu operacyjnego również rezydującego na partycji rozszerzonej (a dokładniej na dysku logicznym wewnątrz tej partycji).
2015.02.11, 13:32
Virtus* @ 2015.02.10 15:28

Czyli praktycznie mamy 8 partycji do dyspozycji.


Nie. Mamy do dyspozycji teoretycznie dowolną liczbę odrębnych logicznie obszarów dla danych, co wyjaśniłem we wcześniejszym komentarzu.

To pokazuje jak tendencyjny jest ten artykuł. W zasadzie jest to materiał propagandowy na rzecz UEFI.


Przyznam, że nie bardzo rozumiem. Jeżeli ktoś sobie życzy tkwić w czterdziestoletniej architekturze BIOS-u, proszę bardzo. Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza :)

Z tego powodu przekłamano największą wadę UEFI, a mianowicie brak bezpieczeństwa.


Już pomijam pytanie z jakiego to powodu. UEFI m.in. dzięki Secure Boot charakteryzuje się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa od tradycyjnego BIOS-u. Artykuł nie dotyczył kwestii bezpieczeństwa (choć tę z pewnością również niebawem poruszymy, także w aspekcie dotyczącym UEFI) lecz instalacji systemu z wykorzystaniem znacznie nowocześniejszego, wydajniejszego i bezpieczniejszego mechanizmu bezpośredniej obsługi sprzętu przez oprogramowanie wewnętrzne komputera.

Po raz pierwszy hakerzy mogą włamać się do oprogramowania wewnętrznego komputera, gdyż jest do niego dostęp z poziomu Windowsa, a co za tym idzie z Internetu. Do Biosu haker poprzez wirusy z Internetu dostać się nie mógł. Gdy dobrze napisany wirus zagnieździ się w UEFI, to nawet średnio zaawansowany użytkownik nie ma szans by go skasować. Tak więc potencjalne szkody są dużo większe niż gdyby posiadał BIOS. Wniosek jest prosty, jeśli nie musisz kożystać z dysków większych niż 2000 GB to bezpieczniej jest mieć BIOS.


Do dzisiaj nie jest znany przypadek skutecznej infiltracji systemu z UEFI i aktywną funkcją Secure Boot, uniemożliwiającą wykonanie jakiegokolwiek nieautoryzowanego i niezabezpieczonego kodu, nawet przy bezpośrednim dostępie agresora do komputera (tzw. 'evil-maid attack";). W przeciwieństwie do 'tradycyjnego' BIOS-u, który tym przypadku nie daje absolutnie żadnej ochrony i znanych jest wiele metod skutecznego ataku na BIOS za pomocą tzw. bootkitów (nie mylić z rootkitami). Jak wspomniałem kwestią bezpieczeństwa będziemy się jeszcze zajmować - także w kontekście UEFI, demitologizując przy okazji wiele błędnych interpretacji i stereotypów (to dopiero będzie tendencyjne ;-) ).
szyp
2015.03.13, 14:40
Marek Kowalski @ 2015.02.11 12:51
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

To niezupełnie tak......

Dobrze, że ktoś to prostuje bo bzdury tu takie piszą, że wstyd.
Ludzie mieszają BIOS, UEFI,MBR i GPT.
2015.08.17, 11:27
Jak wejść do UEFI mając uszkodzony system windows 8.1 (nie startuje) z aktywną funkcją fast boot?
2015.10.28, 13:22
Niestety, próbowałem dwukrotnie nagrać dysk USB zgodnie z poradnikiem i nie udało się. Przy samym końcu wywala błąd, jednak pliki iso z system są na tym dysku.
Mam zainstalowany już system Win7 na dysku HDD, ale kupiłem SSD i chciałem nagrać Win 7 na dysku SSD uwzględniając tryb UEFI. Coś jest jednak nie tak.
Co ciekawe tak przygotowanego dysku jako UEFI nie widać w programie AOMEI Partition Assistant.
2015.11.18, 19:36
Witam. Mam problem trochę z powyższym tematem. Kupiłem niedawno komputer z Windows 10. Wszystko było ok , robiłem aktualizacje systemu. Jednak jak pojawiła się nowa kompilacja windows w. 1511 to wynikł problem z jej aktualizacją i komunikatem: 'nie można zainstalować systemu Windows, ponieważ oprogramowanie układowe UEFI nie obsługuje układu dysku tego komputera'. Nic nie pomaga, ani płyta do odzyskiwania, ani pobranie Media Creation Tool z Microsoftu i chęci zrobienia obrazu do instalacji, ciągle ten komunikat. Nie pomagają zmiany w biosie/efi. Mam tryb systemu bios: UEFI. Nie wiem co zrobić z tym, dlaczego oprogramowanie Microsoftu nie radzi sobie ? Kto tutaj nawalił, chyba nie końcowy klient? Pozdrawiam: v_osso
Lukasz
2016.03.25, 10:45
Piotr.T @ 2015.02.09 08:57
Świetny artykuł, tekst jest przejrzysty i zrozumiały, oby więcej takich artykułów
Pozdrawiam

Nieprawda. Artykuł jest beznadziejny. Propagandowy można by rzec. UEFI zastąpiło BIOS nie przez przypadek. Jednym z głównych celów był 'ochrona własności intelektualnej twórców'. UEFI pozwala stosować sterowniki urządzeń działające na poziomie firmware płyty głównej, a tym samym niezależnie od systemu operacyjnego. Pozwala to na 'zabezpieczenia antypirackie', których nie da się obejść z poziomu systemu operacyjnego.
Artykuł jest stekiem bzdur - przykładowo: 'Przykład? Proszę bardzo: BIOS uniemożliwia wykorzystanie na dzisiejszych komputerach dysków twardych o pojemności większej niż 2 TB.'
Autor nie wspomina, że jakoś przez te 40 lat BIOS nadążał z obsługą całego sprzętu (przypominam - od procesorów których szybkość wynosiła kilkanaście megaherców, do dzisiejszych gigahercowych systemów komputerowych) i BIOS cały czas nadążał. Z dyskami było tak samo - i pojawiały się nowe sposoby adresowania, obsługujące większe dyski i wszystko grało. Tak samo można byłoby zrobić teraz - dysk zgłaszałby, że do pełnej obsługi wymaga rozwiązania X, a do obsługi kompatybilnej wystarczy rozwiązanie Z. I w nowych BIOSach producenci zawarli by rozwiązanie X. Po prostu. Tak jak to było od dziesięcioleci. A tak swoją drogą to ograniczenie do 2TB jest związane z ograniczeniem formatu partycji MBR. Wystarczyłby BIOS ze wsparciem dla GPT i wszystko by znów działało.
Ale nie.... witajcie w świecie wszechobecnej inwigilacji (niewykrywalne trojany działające jako firmware płyty głównej) i braku kontroli nad własnym sprzętem (programy działające poza systemem operacyjnym) - jednym słowem zwie się to UEFI.
druchniak
2016.04.05, 00:26
niestety artykul nie rozwiązuje problemu instalacji na EFI obcych systemów operacyjnych niż ten fabryczny w moim przypadku win7 tu problemu nie ma inne w tym win xp to wyzwanie drugi problem to secure boot trzeba jaśniej pisać chyba że strach nie pozwala
asport @ 2015.02.10 17:51
Maczupikczusz @ 2015.02.10 15:12
Artykuł ok ja mam inny problem z uefi mam laptopa samsunga seri 5 z widnowsem 8,1 i właśnie uefi i próbowałem zainstalować ubuntu, także mam zainstalowane win 8,1 oraz ubuntu tyle ze nie chce się bootować linux i tylko win8,1 wchodzi Pozdrawiam


Podczas startu systemu: F9 i wybierz boot Windows/Ubuntu.

druchniak
2016.04.05, 00:43
to się zgadza chodzi o to by kupować ciągle nowy sprzęt albo płacić jakiemuś durniowi powiązanego z mikrosyfem za instalację systemu operacyjnego urzytkownik ma tylko korzystać a nie grzebać w zakupionym sprzęcie to jest docelowa polityka mikrosyfu z producentami komputerów nie pozbywać się kompów opartych na biosie bo nie długo zostanie wam tylko smatfon na efi sam wiele nie wskórasz u mnie 3/4 opcji jest ukrytych zablokowane tylko system win 7 daje się instalować i nic więcej łatwo uśmiercić taką płytę
Lukasz @ 2016.03.25 10:45
Piotr.T @ 2015.02.09 08:57
Świetny artykuł, tekst jest przejrzysty i zrozumiały, oby więcej takich artykułów
Pozdrawiam

Nieprawda. Artykuł jest beznadziejny. Propagandowy można by rzec. UEFI zastąpiło BIOS nie przez przypadek. Jednym z głównych celów był 'ochrona własności intelektualnej twórców'. UEFI pozwala stosować sterowniki urządzeń działające na poziomie firmware płyty głównej, a tym samym niezależnie od systemu operacyjnego. Pozwala to na 'zabezpieczenia antypirackie', których nie da się obejść z poziomu systemu operacyjnego.
Artykuł jest stekiem bzdur - przykładowo: 'Przykład? Proszę bardzo: BIOS uniemożliwia wykorzystanie na dzisiejszych komputerach dysków twardych o pojemności większej niż 2 TB.'
Autor nie wspomina, że jakoś przez te 40 lat BIOS nadążał z obsługą całego sprzętu (przypominam - od procesorów których szybkość wynosiła kilkanaście megaherców, do dzisiejszych gigahercowych systemów komputerowych) i BIOS cały czas nadążał. Z dyskami było tak samo - i pojawiały się nowe sposoby adresowania, obsługujące większe dyski i wszystko grało. Tak samo można byłoby zrobić teraz - dysk zgłaszałby, że do pełnej obsługi wymaga rozwiązania X, a do obsługi kompatybilnej wystarczy rozwiązanie Z. I w nowych BIOSach producenci zawarli by rozwiązanie X. Po prostu. Tak jak to było od dziesięcioleci. A tak swoją drogą to ograniczenie do 2TB jest związane z ograniczeniem formatu partycji MBR. Wystarczyłby BIOS ze wsparciem dla GPT i wszystko by znów działało.
Ale nie.... witajcie w świecie wszechobecnej inwigilacji (niewykrywalne trojany działające jako firmware płyty głównej) i braku kontroli nad własnym sprzętem (programy działające poza systemem operacyjnym) - jednym słowem zwie się to UEFI.

max238
2017.03.02, 11:26
Witam. Mam właśnie problem z wyświetlaniem grafiki, po podłączeniu przewodu hdmi. Komputer po uruchomieniu nie wyświetla żadnych informacji system się nie ładuje. Dopiero po ponownym uruchomieniu zaskakuje. Tylko ,że logo startowe płyty jest widoczne mniej więcej w 1/3. Obraz skaluje się dopiero w momencie wczytywania systemu. Wejście do uefi jest niemożliwe z powodu braku widoczności jakichkolwiek funkcji (widoczna 1/3 obrazu). W trybie vga wszystko działa ok. Czy to wina karty graficznej bo nie obsługuje protokołu UEFI GOP ,czy telewizora Medion full hd 27'.
Płyta główna : MSI 970 GAMING
Karta grafiki: RADEON HD 6850.
Procesor AMD FX-8300 3,3 GHz Socket AM3+
Enki
2017.04.05, 14:34
Witam, dostałem lenovo yoga 3 z win 10 home, po aktualizacjach i restarcie, system tak się wysypał, że ani hirens boot ani żadne inne naprawy nie działały. Postanowiłem instalkę klepnąć(miałem 10 home na pendrive pod bios)więc zmieniłem uefi na bios. W instalatorze win 10 przerobiłem gpt na mbr i jazda-winda siedzi i działa. Teraz gdybym chciał zmienić na na uefi/gpt to wystaraczy w zmienić bios na uefi , a potem przerobić mbr na gpt bez utraty danych np Aoemi? czy muszę stawiać windę na nowo pod gpt?. Dodatkowe pytanie czy jest możliwość jak zapisze cały system(ashampoo backup pro) Zrobię na dysku w przy instalce gpt i zainstaluje windę, a potem restore przez ashampoo ?będzie to chodzić?
ps: Winda teraz jest na mbr, jak włącze uefi to system wystartuje ?
Edytowane przez autora (2017.04.05, 14:35)
2017.05.02, 02:00
Szukam pomocy w przywróceniu/naprawie startu EFI, lub wgrania ponownie tego EFI- w nowiutkim netbooku Selecline (marka własna Auchan) - model CW10Q3/876896, z Win10-32bit.
Problem opisałem precyzyjnie, wpisem na forach jak niżej:
http://forum.pclab.pl/topic/1201591-Notebo...Q3-prod-Auchan/
http://zatrybi.pl/92312/czarny-ekran-netbo...e-jakiejs-opcji
Nawet takie pytanie na stronie 'pomocowej' społeczność M$- pozostaje bez realnej pomocy:
https://answers.microsoft.com/pl-pl/window...dd-3eb4681785eb
2017.05.12, 18:08

Edytowane przez autora (2017.05.12, 18:10)
OdpowiedzRaportowany00
quitter
2017.05.17, 11:34
Witam.
W laptopie ma mam dysk 1 TB, schemat partycjonowania dysku na GPT i preinstalowany system Windows 1O HE. Muszę mieć na nim Windows 7 Professional. Tymczasem podczas tworzenia bootowalnego pendirva poprzez rofos pojawia się komunikat:
Podczas używania systemu typu UEFI tylko bootowalne obrazy iso efi są wspierane.
Proszę wybrać bootowalny obraz iso efi lub ustawić system docelowy na bios.
Po wyłączenia w boot mode trybu UEFI nadal pojawia się ten sam komunikat.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Pozdrawiam

Edytowane przez autora (2017.05.17, 11:35)
2017.05.17, 22:19
[/quote]
Edytowane przez autora (2017.05.18, 02:36): skasowanie podwójnego wpisu
2017.05.18, 02:12
Kolego, na początek Twoich zmagań z UEFI i Win 7 - dobrze radzę. Przećwicz, czy potrafisz dokonać 'resetu UEFI' na swoim lapku, jeśli coś pójdzie źle, z przestawieniami opcji w UEFI -a jeśli może pójść źle, to tak się raczej stanie! Tak twierdzi pewne, znane od lat prawo.. To ważna czynność profilaktyczna, ja o niej nie pomyślałem na czas, i zostałem ukarany! Zostałem w czarnej d... z moim martwym teraz nowiutkim netbookiem (Selecline CW10Q3). Bo nie zawsze udaje się przywracać ustawienia fabryczne BIOS/UEFI - starymi, znanymi i opisywanymi w Internecie - metodami na reset BIOS/UEFI, w tym sztuczki z bateryjką CMOS i zworką, jeśli jeszcze masz takowe na płycie laptopa, a może już tego nie zobaczysz? Poruszanie się po najnowszych wersjach UEFI, różnie pogmatwanych -przez producentów laptopów/netbooków - to jest nieraz - jak błądzenie ślepego po terenie zaminowanym. Internet pełny pytań nieszczęśników, zbyt pośpiesznie działających w temacie Win 7 i UEFI. BIOS - to było przedszkole, UEFI (powszechnie przeklinane) - to coraz wyższe studia informatyczne, dla humanistów... Szybko pokazuje się tylko czarny ekran. Ważne czy masz 32 bit, czy 64 bit! Obraz ISO- płyty instalacyjnej dla Win7 musisz mieć właściwy dla swojej wersji laptopa -32 lub 64 bit. W Rufus wybiera się odp, wersję schematu partycjonowania, jeśli masz dysk GPT (a to obowiązkowe pod UEFI) - to zapewne musi być wybrany w Rufusie - wariant partycjonowania -GPT dla UEFI. Jeśli wpiszesz (a radzę to zrobić) w Googlu -'instalacja Win7 (32, 64 bit)- pod UEFI' - to wyskoczy Ci litania 'pytań i porad' - a raczej -'problemów i porad' -do czytania i przemyślenia, czy warto podejmować niepewne ryzyka, z opcjami UEFI. Jeden zły, nieprzemyślany ruch - i zobaczysz czarny ekran pod UEFi, potem 'Programator' BIOS/UEFI, brr. [/quote]
Edytowane przez autora (2017.05.18, 02:24)
2017.05.18, 02:55
Do pana Marka Kowalskiego - Autora -tego tekstu pochwalnego dla UEFI!
Ponieważ od ponad miesiąca, w polskim i francuskim oraz węgierskim Internecie - nikt mocny tego nie rozwiązał, na wielu forach pomocy- komputerowych speców, to zwracam się do Pana- o realną pomoc z UEFI
Może potrafi Pan naprawić/zresetować, znaleźć w Internecie pliki wsadowe i aplikacje do wgrania/naprawy - mojego 'przypadku UEFI' - na popularnym obecnie w marketach - netbooku Selecline CW10Q3? Masowo oferowanym w marketach w Polsce, na Węgrzech i Francji, także na eBay, Amazon i na Allegro?
Dla ułatwienia podaję wszelkie dane - na forum:
https://answers.microsoft.com/pl-pl/window...dd-3eb4681785eb
quitter
2017.05.18, 21:42
Andre49 @ 2017.05.18 02:12
Kolego, na początek Twoich zmagań z UEFI i Win 7 - dobrze radzę. Przećwicz, czy potrafisz dokonać 'resetu UEFI' na swoim lapku, jeśli coś pójdzie źle, z przestawieniami opcji w UEFI -a jeśli może pójść źle, to tak się raczej stanie! Tak twierdzi pewne, znane od lat prawo.. To ważna czynność profilaktyczna, ja o niej nie pomyślałem na czas, i zostałem ukarany! Zostałem w czarnej d... z moim martwym teraz nowiutkim netbookiem (Selecline CW10Q3). Bo nie zawsze udaje się przywracać ustawienia fabryczne BIOS/UEFI - starymi, znanymi i opisywanymi w Internecie - metodami na reset BIOS/UEFI, w tym sztuczki z bateryjką CMOS i zworką, jeśli jeszcze masz takowe na płycie laptopa, a może już tego nie zobaczysz? Poruszanie się po najnowszych wersjach UEFI, różnie pogmatwanych -przez producentów laptopów/netbooków - to jest nieraz - jak błądzenie ślepego po terenie zaminowanym. Internet pełny pytań nieszczęśników, zbyt pośpiesznie działających w temacie Win 7 i UEFI. BIOS - to było przedszkole, UEFI (powszechnie przeklinane) - to coraz wyższe studia informatyczne, dla humanistów... Szybko pokazuje się tylko czarny ekran. Ważne czy masz 32 bit, czy 64 bit! Obraz ISO- płyty instalacyjnej dla Win7 musisz mieć właściwy dla swojej wersji laptopa -32 lub 64 bit. W Rufus wybiera się odp, wersję schematu partycjonowania, jeśli masz dysk GPT (a to obowiązkowe pod UEFI) - to zapewne musi być wybrany w Rufusie - wariant partycjonowania -GPT dla UEFI. Jeśli wpiszesz (a radzę to zrobić) w Googlu -'instalacja Win7 (32, 64 bit)- pod UEFI' - to wyskoczy Ci litania 'pytań i porad' - a raczej -'problemów i porad' -do czytania i przemyślenia, czy warto podejmować niepewne ryzyka, z opcjami UEFI. Jeden zły, nieprzemyślany ruch - i zobaczysz czarny ekran pod UEFi, potem 'Programator' BIOS/UEFI, brr.

[/quote]
Witaj Andre49.
Miałem wrażliwe dane na tym laptopie i musiałbym go sformatować do mbr tracąc wszystko.Ze względów bezpieczeństwa nie mogłem ich zgrać na jakikolwiek inny nośnik.. Pełna wersja AOMEI, która pozwoliłaby zmienić schemat z GPT na MBR odpadała. Licencji nie mogłem wykupić, a pirata nawet na ten czas nie mogłem użyć... Takie widzimisę szefa. Ściągnąłem obraz płyty ze strony Microsoftu
Przygotowałem bootowalnego pendriva za pomocą Rufusa. Ustawiłem tam schemat partycjonowania GPT pod UEFI i działa :)
Co prawda wołał o sterowniki dla CD Romu, ale z tym poradziłem sobie wyłączając secure boot. Wyobrażasz sobie, że robiąc to stała mi nad głową główna księgowa? W takich warunkach muszę pracować! W duchu tylko modliłem się, by nie uszkodzić laptopa... A Tobie kolego współczuję, że Twój padł..
Pozdrawiam..
2017.05.20, 01:24
[/quote]
Cieszę się, jeśli też cokolwiek pomogłem. A do konwersji z GPT na MBR można użyć darmowej aplikacje: np. 'AOMEI Partition Assistant Standard Edition 6.1' albo 'MiniTool Partition Wizard'. Chyba nawet bez utraty danych, ale to trzeba sprawdzić wcześniej, na jakimś mniejszym dysku, dla upewnienia się, przed grubszą zmianą -na większym dysku, bo zawsze jest pewne ryzyko. Lepiej 'podmuchać na zimne' - zamiast utracić cenne dane...
2017.07.18, 02:03
Mój post stał się nieaktualny. Nie mam już tego netbooka.
2017.09.26, 21:08
'BIOS potrafi obsłużyć jedynie dyski, na których dane rozruchowe zostały umieszczone w specjalnym obszarze zwanym MBR.'

Coś Ci się człowieku ostro pojęcia mieszają.

Mam 18-letni staż w branży IT. Pracuję jak administrator w dużym ośrodku. W 2008 roku (tak, tak hihi) używałem na serwerach zaawansowanych konfiguracji RAID z GPT. Każda z tych maszyn miała na pokładzie wyłącznie 'przestarzały 'Bios. ;)

Do reszty się nie odnoszę. Szkoda czasu.
2017.10.23, 20:59
Chciałbym serdecznie podziękować autorowi tego poradnika dzięki niemu ogarnąłem laptopa :). Na początku właśnie próbowałem zainstalować system właśnie w tym schemacie partycjonowania mbr i programem wgralem na usb system przez win7usbtool. Odpalałem i nie chciało ruszyc wiec pomyslalem ze wezme dysk z laptopa podepnę pod pc ta i z pc walne formata, usunąłem wszystkie partycje zrobiłem 1 nowa i wgralem system z pc ta sie odpalil wkladam dysk do lapka i nic juz sie przestraszylem ze lapka popsulem :P. Gdy go włączyłem to wyswietlil sie blad i wgl. Później poczytalem sobie o tym calym uefi na poczatku nie wiedzialem ze cos takiego wgl istnieje. Potem trafiłem na ten artykuł... I dalej postepowalem zgodnie z krokami artykulu. Pobralem rufusa i poszło. Jeszcze raz wielkie dzięki.
2017.12.27, 21:41
mnie niestety rufus nie pomogl, pomozcie :( zakupilem nowe czesci do kompa oprocz dysku ktory ma format plikow NTFS i zainstalowanego win7. Po podlaczeniu czesci nie chcial odpalic wina dlatego chcialem zainstalowac go na nowo ale z usb wyskakuje blad nawet jak robilem rufusem instalke z systemem plikow fat32, jedyne co to nie zmienialem opcji w biosie bo nie wiem gdzie to znalezc. Mam plyte asrock pod intela 5 8400. Przyznam szczerze, ze nie wiedzialem ze to bedzie jakis problem
2019.06.27, 19:24
idol85 @ 2017.12.27 21:41
mnie niestety rufus nie pomogl, pomozcie :( zakupilem nowe czesci do kompa oprocz dysku ktory ma format plikow NTFS i zainstalowanego win7. Po podlaczeniu czesci nie chcial odpalic wina dlatego chcialem zainstalowac go na nowo ale z usb wyskakuje blad nawet jak robilem rufusem instalke z systemem plikow fat32, jedyne co to nie zmienialem opcji w biosie bo nie wiem gdzie to znalezc. Mam plyte asrock pod intela 5 8400. Przyznam szczerze, ze nie wiedzialem ze to bedzie jakis problem


Poszukaj rozwiązania na https://ofio.pl/
2020.01.02, 21:26
Zrobiłem wszystko jak w artykule ale gdy zaznaczam FAT32 i klikam start to pojawia się komunikat 'Ten obraz ISO zawiera plik większy niż 4GB, który jest większy niż maksymalny dozwolony rozmiar dla systemu plików FAT lub FAT32''
Co mam zrobić? System Windows 10.