partner serwisu

Co to jest UEFI, czym się różni od BIOSu i jak zainstalować Windows w komputerze z UEFI - poradnik

Co to jest UEFI, czym się różni od BIOSu i jak zainstalować Windows w komputerze z UEFI - poradnik
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
8 lutego 2015, 14:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bios, fast boot, gpt, instalacja systemu, instalacja windows, legacy, mbr, microsoft, rufus, secure boot, uefi, windows

Czytelnicy śledzący nasz profil na Facebooku już wiedzą, że od wczoraj nasza redakcja wzbogaciła się o dwa nowe urządzenia testowe, laptopy Acer Aspire V13 - ich test możecie już przeczytać na PCLabie. Urządzenia te będą pełnić rolę platform testowych dla recenzowanych przez nas aplikacji i systemów operacyjnych. Komputery - zgodnie z naszymi wymogami - zostały dostarczone bez systemu operacyjnego. Dzięki temu już podczas instalacji systemu mogliśmy opracować poradnik mówiący o tym, w jaki sposób zainstalować Windows (ale nie tylko) na komputerze wyposażonym w interfejs UEFI. Nie wiesz co to jest UEFI, czym różni się od BIOSu i dlaczego warto z niego korzystać? Tego również dowiesz się z naszego poradnika. Oprócz tego podpowiemy, w jaki sposób przygotować instalacyjny nośnik startowy USB.

Prędzej czy później każdy użytkownik komputera zostaje postawiony przed zadaniem instalacji systemu operacyjnego na swoim komputerze. Teoretycznie sam proces instalacji jest dziś bardzo prosty, niezależnie od tego, czy instalujemy Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10 czy Linuksa (np. popularną, jak na Linuksa, dystrybucję Ubuntu). Jednak skupiając się na procesie instalacji, wiele osób ignoruje istotne dla bezpieczeństwa i wydajności komputera ustawienia wynikające z istnienia (już od kilku lat) we współczesnych maszynach tzw. interfejsu UEFI, potocznie zwanego następcą BIOS-u. A czymże są ten BIOS i UEFI?

Szczypta teorii

Sam komputer jest tylko mniej lub bardziej skomplikowanym zbiorem elementów elektronicznych. Tym, co pozwala z niego korzystać, jest oprogramowanie. Zapewne wielu Czytelników w tym momencie pomyśli o systemie operacyjnym i zainstalowanych w nim aplikacjach. Słusznie, ale skąd w takim razie pochodzą wyświetlane na ekranie informacje, gdy na danym komputerze nie ma w ogóle systemu? Skąd w ogóle komputer "wie", że ma coś wyświetlać? Odpowiada za to obecne w każdym komputerze oprogramowanie wewnętrze (z jęz. ang. firmware), wbudowane na stałe w jeden z układów scalonych wewnątrz komputera. To właśnie BIOS i/lub UEFI. Oprogramowanie to odpowiada m.in. za sprawdzenie stanu poszczególnych podzespołów po włączeniu zasilania komputera czy za prawidłowy wybór nośnika, z którego następuje odczytanie do pamięci operacyjnej właściwego, znanego użytkownikowi systemu operacyjnego.

BIOS (Basic Input/Output System) jest rozwiązaniem już bardzo starym. Pierwszy raz to pojęcie pojawiło się jeszcze w 1975 roku (tak, 40 lat temu!). Takim terminem zostało nazwane oprogramowanie stanowiące część systemu operacyjnego CP/M, odpowiedzialne za bezpośrednią komunikację z komponentami sprzętowymi podczas uruchamiania komputera. Zasadniczo rola BIOS-u jako oprogramowania sterującego urządzeniami wejścia/wyjścia podczas uruchamiania komputera nie zmieniła się od dziesięcioleci. Choć funkcjonalność BIOS-u stopniowo się zwiększała, to ewolucję ogranicza przestarzała architektura tego rozwiązania, a ze względu na konieczność zachowania kompatybilności wstecznej, BIOS jest po prostu hamulcem w rozwoju współczesnego oprogramowania i uniemożliwia pełne wykorzystanie możliwości dzisiejszych urządzeń oraz systemów operacyjnych. Przykład? Proszę bardzo: BIOS uniemożliwia wykorzystanie na dzisiejszych komputerach dysków twardych o pojemności większej niż 2 TB. Tymczasem na rynku są już dostępne pojedyncze dyski o trzykrotnie większej pojemności (6 TB).

Jak uniknąć ograniczeń? Używaj UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) - za chwilę podpowiemy jak :). Prace nad nowym niskopoziomowym interfejsem systemowym mającym zastąpić przestarzały BIOS rozpoczął Intel. Pierwotnie UEFI (a właściwie EFI, gdyż tak wstępnie nazywało się opisywane rozwiązanie) został opracowany na potrzeby serwerowego procesora Itanium firmy Intel. Pierwsza implementacja EFI w układach Itanium została zaprezentowana również dość dawno, bo w 2000 roku (cóż, 15 lat to jednak nie 40 ;-) ), ale ze względu na przemyślaną i rozwojową architekturę rozwiązanie to jest znacznie elastyczniejsze i bardziej skalowalne niż przestarzały BIOS. Pierwszym producentem komputerów domowych, który zaczął stosować EFI/UEFI w swoich produktach był Apple. "Sadownicy" jak ich złośliwe określają użytkownicy pecetów, stosowanie EFI rozpoczęli już w 2006 roku, jednak Apple do dziś nie udostępnia użytkownikowi komputerów z nadgryzionym jabłuszkiem praktycznie żadnego interfejsu umożliwiającego regulację funkcji UEFI. W przypadku pecetów sytuacja jest zupełnie inna, dziś praktycznie każdy nowoczesny laptop wyposażony jest w oprogramowanie UEFI, ale też jednocześnie niemal wszystkie urządzenia wciąż udostępniają tryb zgodności z przestarzałym BIOS-em. W tym czai się pewna pułapka, że nieświadomy użytkownik, który nieprawidłowo skonfiguruje wstępne ustawienia komputera będzie używał najnowocześniejszego systemu operacyjnego na komputerze z pierwszej dekady XXI wieku, w którym za komunikację wstępną pomiędzy urządzeniami a oprogramowaniem będą odpowiadać funkcje opracowane czterdzieści lat temu. Wspomniane wcześniej ograniczenie w obsłudze pojemnych dysków to nie jedyny problem związany z BIOS-em. W poniższej liście zebraliśmy najbardziej istotne różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami.

  • Obsługa pamięci: BIOS jest w stanie zaadresować jedynie 1 MB pamięci RAM, dokładniej: pierwszy megabajt przestrzeni adresowej pamięci. W przypadku UEFI nie ma tego ograniczenia, dostępna jest od razu cała zainstalowana pamięć w danym komputerze.
  • Interfejs: BIOS oferuje jedynie interfejs tekstowy, w przypadku UEFI możliwe jest korzystanie z interfejsu graficznego, choć nie wszyscy producenci się na to decydują; warto o tym pamiętać, brak interfejsu graficznego we wstępnym programie konfiguracyjnym komputera nie oznacza braku UEFI.
  • Dyski: BIOS potrafi obsłużyć jedynie dyski, na których dane rozruchowe zostały umieszczone w specjalnym obszarze zwanym MBR (Master Boot Record); niestety MBR to również rozwiązanie przestarzałe (z 1983 roku), charakteryzuje się ograniczeniami związanymi z maksymalną pojemnością dysku oraz liczbą partycji. W przypadku UEFI obsługiwane są dyski GPT (GUID Partition Table), w których praktycznie nie ma ograniczeń użytkowych. Zarówno MBR jak i GPT to różne metody przechowywania na dysku informacji o jego strukturze (m.in. liczbie partycji).
  • Wielkość dysku/partycji: BIOS obsługuje partycje/dyski o wielkości maksymalnej 2 TB, w przypadku UEFI teoretyczna maksymalna pojemność partycji/dysku to 9,4 ZB (zettabajtów; 1 zettabajt to miliard terabajtów).
  • Liczba partycji: W systemie zainstalowanym na komputerze z BIOS-em, na jednym dysku utworzysz maksymalnie 4 partycje, w przypadku UEFI i dysku GPT teoretycznie nie ma ograniczeń liczby partycji, w praktyce jednak zależy to od systemu operacyjnego; w przypadku Windows 8 czy Windows 10 liczba partycji została ograniczona do 128.
  • Tryb pracy: BIOS jest oprogramowaniem 16-bitowym, UEFI może w pełni wykorzystywać możliwości współczesnych procesorów (32/64-bit).
  • Sieć: BIOS nie ma możliwości bezpośredniego dostępu do sieci. W przypadku UEFI taki dostęp jest możliwy.
  • Bezpieczeństwo: BIOS poza możliwością założenia hasła na program konfiguracyjny nie oferuje żadnych mechanizmów ochronnych, w przypadku UEFI możliwa jest implementacja niskopoziomowych funkcji kryptograficznych, szyfrowanie całych dysków i wiele więcej.

Mamy nadzieję, że powyższa lista zachęci Cię do sprawdzenia/zmiany/instalacji konfiguracji komputera tak, by w pełni wykorzystywać współczesny potencjał sprzętu i oprogramowania, za które przecież zapłaciłeś. Zanim przejdziemy do zajęć praktycznych przedstawionych na przykładzie przesłanych do nas laptopów Acer Aspire V13, jeszcze jedna wskazówka.

"Jak jest u mnie?"

Czy twój komputer ma UEFI? To łatwo sprawdzić. Po pierwsze bezpośrednio po uruchomieniu maszyny wejdź do programu konfiguracyjnego (dawniej mówiło się "wejdź do BIOS-u"). W zależności od komputera klawisze aktywujące ów program mogą być różne, najczęściej spotykane to [Del], [F2] (tak było w przypadku używanych przez nas laptopów Acer Aspire V13), rzadziej [F10]. Informacje na temat klawisza aktywującego dostęp do programu konfiguracyjnego BIOS/UEFI znajdziesz w instrukcji obsługi płyty głównej (w przypadku komputerów stacjonarnych) lub laptopa.

Jeżeli po uruchomieniu programu konfiguracyjnego zobaczysz rozbudowane, graficzne środowisko - wyglądające na przykład tak:

To nie podlega najmniejszych wątpliwości, że twój komputer jest wyposażony w UEFI. Graficzne środowisko, obsługa myszy, duży zakres ustawień to widome tego objawy. Na powyższej ilustracji przykładowy wygląd interfejsu UEFI na komputerze zbudowanym w oparciu o płytę główną firmy MSI. W przypadku rozbudowanych konfiguracji sprzętowych przeznaczonych dla wymagających graczy interfejs UEFI udostępnia bardzo szeroki zakres opcji pozwalających na manipulowanie szerokim zakresem parametrów pracy poszczególnych komponentów systemu. Tradycyjny BIOS nie daje w żadnym razie tak szerokich możliwości monitorowania i konfigurowania podzespołów komputera.

Dla porównania tak prezentuje się ekran przestarzałego BIOSu:

Jednak wspomnieliśmy wcześniej, że brak graficznego interfejsu nie oznacza jeszcze, że dany komputer nie ma UEFI, na dowód tego prezentujemy przykład pochodzący właśnie z laptopów Acer Aspire V13:

Jak widać interfejs tekstowy, ale widać też, że w menu Boot jest dostępny tryb uruchamiania z wykorzystaniem UEFI (opcja Boot Mode). W tym przypadku interfejs UEFI jest oczywiście obecny.

Jeżeli masz już zainstalowany system operacyjny, warto sprawdzić czy jest on zainstalowany w trybie UEFI czy BIOS. Wystarczy użyć wbudowanego w Windows (każdą wersję) narzędzia o nazwie Informacje o systemie (msinfo32.exe). Po wybraniu w drzewku kategorii pozycji Podsumowanie systemu, po prawej stronie okna odszukaj pozycję Tryb systemu BIOS, tak jak to pokazano na poniższej ilustracji.

Jeżeli przy odnalezionej pozycji widnieje napis Starsza wersja oznacza to, że twój nowoczesny system wciąż korzysta z przestarzałego BIOS-u. Może jednak warto zrobić przeprowadzkę? W dalszej części naszego poradnika rozpatrujemy scenariusz instalacji z wykorzystaniem UEFI na pustym dysku, ale zainteresowanym ewentualną przesiadką podpowiemy, iż mogą oni użyć bezpłatnych narzędzi do backupu w celu wykonania pełnej kopii zapasowej na zewnętrznym dysku, a następnie przeinstalować system z już włączonym UEFI i przywrócić dane i aplikacje z wykonanej kopii.

2015.02.09, 08:57
Świetny artykuł, tekst jest przejrzysty i zrozumiały, oby więcej takich artykułów
Pozdrawiam
2015.02.09, 20:59
Dziękujemy :)
Robimy wszystko, żebyście mieli jak najwięcej jak najlepszych tekstów :)
jureq
2015.02.10, 11:37
Wszystko to wygląda ładnie i pięknie dopóki ktoś nie włączy trybu 'ochrony bootowania' . Wtedy okazuje się, że nawet wejście do BIOS jest bardzo trudne.
siemieniec
2015.02.10, 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)
2015.02.10, 15:12
Artykuł ok ja mam inny problem z uefi mam laptopa samsunga seri 5 z widnowsem 8,1 i właśnie uefi i próbowałem zainstalować ubuntu, także mam zainstalowane win 8,1 oraz ubuntu tyle ze nie chce się bootować linux i tylko win8,1 wchodzi Pozdrawiam
*Konto usunięte*
2015.02.10, 15:28
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

Czyli praktycznie mamy 8 partycji do dyspozycji. To pokazuje jak tendencyjny jest ten artykuł. W zasadzie jest to materiał propagandowy na rzecz UEFI. Z tego powodu przekłamano największą wadę UEFI, a mianowicie brak bezpieczeństwa. Po raz pierwszy hakerzy mogą włamać się do oprogramowania wewnętrznego komputera, gdyż jest do niego dostęp z poziomu Windowsa, a co za tym idzie z Internetu. Do Biosu haker poprzez wirusy z Internetu dostać się nie mógł. Gdy dobrze napisany wirus zagnieździ się w UEFI, to nawet średnio zaawansowany użytkownik nie ma szans by go skasować. Tak więc potencjalne szkody są dużo większe niż gdyby posiadał BIOS. Wniosek jest prosty, jeśli nie musisz kożystać z dysków większych niż 2000 GB to bezpieczniej jest mieć BIOS.
*Konto usunięte*
2015.02.10, 15:44
Naturalnie ma być 'korzystać' - przepraszam.
2015.02.10, 16:43
Virtus* @ 2015.02.10 15:28
Wniosek jest prosty, jeśli nie musisz kożystać z dysków większych niż 2000 GB to bezpieczniej jest mieć BIOS.

Używam BIOS, system mam na SSD, ale magazynuje dane na 3TB dyskach z GPT, BIOS nie ma z nimi problemu. Natomiast miałem już problemy z UEFI w laptopach. np. nie dało się boot-ować z dołożonego dysku SSD. Dopiero wyłączenie wielu 'nowoczesnych opcji' i przestawienie w jakiś tryb zgodności ze starym BIOS pomogło. Miałem też problem z zainstalowaniem innego systemu niż ten fabrycznie przypisany do laptopa.
Jak na razie to o ile jest możliwość dziękuję za UEFI, bo to kolejne narzędzie do ograniczania swobody użytkownika przez producentów sprzętu. W Apple jest tak od lat więc użytkownicy są przyzwyczajeni, że w wielu sprawach 'Mac wie lepiej'. Ale ktoś ze świata PC-tów ma do tego zwykle inne podejście.
A zapomniałem dodać. Artykuł z pewnością pomocny jeżeli już ktoś musi korzystać z UEFI.
Edytowane przez autora (2015.02.10, 19:25)
asport
2015.02.10, 17:51
Maczupikczusz @ 2015.02.10 15:12
Artykuł ok ja mam inny problem z uefi mam laptopa samsunga seri 5 z widnowsem 8,1 i właśnie uefi i próbowałem zainstalować ubuntu, także mam zainstalowane win 8,1 oraz ubuntu tyle ze nie chce się bootować linux i tylko win8,1 wchodzi Pozdrawiam


Podczas startu systemu: F9 i wybierz boot Windows/Ubuntu.
2015.02.10, 22:43
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

Niezupełnie: max 3 podstawowe + partycja rozszerzona. O limicie dysków w partycji rozszerzonej nie czytałem.
2015.02.11, 10:44
w biosie komendy naprawcze do MBR, sektora rozruchowego znam,
a dla GPT ??????????
2015.02.11, 12:51
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

To niezupełnie tak. Kolega '1020' już to częściowo wyjaśnił, ale przedstawmy rzecz dokładniej. Zgodnie z architekturą PC liczba partycji zdefiniowana jest w odczytywanym przez BIOS (w momencie uruchamiania komputera) pierwszym fizycznie sektorze dysku twardego. W tym obszarze rezyduje główny rekord rozruchowy, czyli MBR, składający się głównie z dwóch kluczowych elementów: kodu wykonawczego programu ładującego (tzw. bootstrap) oraz tabeli partycji (ang. partition table). Tabela partycji w MBR może zawierać maksymalnie cztery wpisy - zatem maksymalnie na dysku MBR mogą istnieć cztery partycje. Wszystkie cztery mogą być partycjami podstawowymi (primary partition) - wtedy nie ma możliwości założenia większej liczby partycji na danym dysku - lub można założyć trzy partycji podstawowe i jedną rozszerzoną (extended partition). Partycja rozszerzona (na dysku może istnieć tylko jedna tego typu partycja) stanowi kontener wewnątrz którego można utworzyć teoretycznie dowolną ilość partycji logicznych (logical partitions), zwanych w systemach Windows 'dyskami logicznymi'. Celowo napisałem 'teoretycznie dowolną', gdyż w praktyce, np. jeżeli w systemie Windows każdemu dyskowi logicznemu przyznajemy dostęp przez literkę (D:, E:, F: itd.) to takich partycji/dysków logicznych nie może być więcej niż liter w alfabecie :). Pierwotnie partycje podstawowe przeznaczone były dla różnych systemów operacyjnych, a partycje logiczne na partycji rozszerzonej miały służyć jedynie przechowywaniu danych. Obecnie podział ten nie ma zastosowania, ponieważ dziś możliwa jest już instalacja i uruchamianie systemu operacyjnego również rezydującego na partycji rozszerzonej (a dokładniej na dysku logicznym wewnątrz tej partycji).
2015.02.11, 13:32
Virtus* @ 2015.02.10 15:28

Czyli praktycznie mamy 8 partycji do dyspozycji.


Nie. Mamy do dyspozycji teoretycznie dowolną liczbę odrębnych logicznie obszarów dla danych, co wyjaśniłem we wcześniejszym komentarzu.

To pokazuje jak tendencyjny jest ten artykuł. W zasadzie jest to materiał propagandowy na rzecz UEFI.


Przyznam, że nie bardzo rozumiem. Jeżeli ktoś sobie życzy tkwić w czterdziestoletniej architekturze BIOS-u, proszę bardzo. Nikt tu nikogo do niczego nie zmusza :)

Z tego powodu przekłamano największą wadę UEFI, a mianowicie brak bezpieczeństwa.


Już pomijam pytanie z jakiego to powodu. UEFI m.in. dzięki Secure Boot charakteryzuje się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa od tradycyjnego BIOS-u. Artykuł nie dotyczył kwestii bezpieczeństwa (choć tę z pewnością również niebawem poruszymy, także w aspekcie dotyczącym UEFI) lecz instalacji systemu z wykorzystaniem znacznie nowocześniejszego, wydajniejszego i bezpieczniejszego mechanizmu bezpośredniej obsługi sprzętu przez oprogramowanie wewnętrzne komputera.

Po raz pierwszy hakerzy mogą włamać się do oprogramowania wewnętrznego komputera, gdyż jest do niego dostęp z poziomu Windowsa, a co za tym idzie z Internetu. Do Biosu haker poprzez wirusy z Internetu dostać się nie mógł. Gdy dobrze napisany wirus zagnieździ się w UEFI, to nawet średnio zaawansowany użytkownik nie ma szans by go skasować. Tak więc potencjalne szkody są dużo większe niż gdyby posiadał BIOS. Wniosek jest prosty, jeśli nie musisz kożystać z dysków większych niż 2000 GB to bezpieczniej jest mieć BIOS.


Do dzisiaj nie jest znany przypadek skutecznej infiltracji systemu z UEFI i aktywną funkcją Secure Boot, uniemożliwiającą wykonanie jakiegokolwiek nieautoryzowanego i niezabezpieczonego kodu, nawet przy bezpośrednim dostępie agresora do komputera (tzw. 'evil-maid attack";). W przeciwieństwie do 'tradycyjnego' BIOS-u, który tym przypadku nie daje absolutnie żadnej ochrony i znanych jest wiele metod skutecznego ataku na BIOS za pomocą tzw. bootkitów (nie mylić z rootkitami). Jak wspomniałem kwestią bezpieczeństwa będziemy się jeszcze zajmować - także w kontekście UEFI, demitologizując przy okazji wiele błędnych interpretacji i stereotypów (to dopiero będzie tendencyjne ;-) ).
szyp
2015.03.13, 14:40
Marek Kowalski @ 2015.02.11 12:51
siemieniec @ 2015.02.10 14:32
BIOS pozwala na założenie 4 partycji podstawowych + partycja rozszerzona na której możemy utworzyć 4 dyski logiczne :)

To niezupełnie tak......

Dobrze, że ktoś to prostuje bo bzdury tu takie piszą, że wstyd.
Ludzie mieszają BIOS, UEFI,MBR i GPT.
2015.08.17, 11:27
Jak wejść do UEFI mając uszkodzony system windows 8.1 (nie startuje) z aktywną funkcją fast boot?
2015.10.28, 13:22
Niestety, próbowałem dwukrotnie nagrać dysk USB zgodnie z poradnikiem i nie udało się. Przy samym końcu wywala błąd, jednak pliki iso z system są na tym dysku.
Mam zainstalowany już system Win7 na dysku HDD, ale kupiłem SSD i chciałem nagrać Win 7 na dysku SSD uwzględniając tryb UEFI. Coś jest jednak nie tak.
Co ciekawe tak przygotowanego dysku jako UEFI nie widać w programie AOMEI Partition Assistant.
2015.11.18, 19:36
Witam. Mam problem trochę z powyższym tematem. Kupiłem niedawno komputer z Windows 10. Wszystko było ok , robiłem aktualizacje systemu. Jednak jak pojawiła się nowa kompilacja windows w. 1511 to wynikł problem z jej aktualizacją i komunikatem: 'nie można zainstalować systemu Windows, ponieważ oprogramowanie układowe UEFI nie obsługuje układu dysku tego komputera'. Nic nie pomaga, ani płyta do odzyskiwania, ani pobranie Media Creation Tool z Microsoftu i chęci zrobienia obrazu do instalacji, ciągle ten komunikat. Nie pomagają zmiany w biosie/efi. Mam tryb systemu bios: UEFI. Nie wiem co zrobić z tym, dlaczego oprogramowanie Microsoftu nie radzi sobie ? Kto tutaj nawalił, chyba nie końcowy klient? Pozdrawiam: v_osso
Lukasz
2016.03.25, 10:45
Piotr.T @ 2015.02.09 08:57
Świetny artykuł, tekst jest przejrzysty i zrozumiały, oby więcej takich artykułów
Pozdrawiam

Nieprawda. Artykuł jest beznadziejny. Propagandowy można by rzec. UEFI zastąpiło BIOS nie przez przypadek. Jednym z głównych celów był 'ochrona własności intelektualnej twórców'. UEFI pozwala stosować sterowniki urządzeń działające na poziomie firmware płyty głównej, a tym samym niezależnie od systemu operacyjnego. Pozwala to na 'zabezpieczenia antypirackie', których nie da się obejść z poziomu systemu operacyjnego.
Artykuł jest stekiem bzdur - przykładowo: 'Przykład? Proszę bardzo: BIOS uniemożliwia wykorzystanie na dzisiejszych komputerach dysków twardych o pojemności większej niż 2 TB.'
Autor nie wspomina, że jakoś przez te 40 lat BIOS nadążał z obsługą całego sprzętu (przypominam - od procesorów których szybkość wynosiła kilkanaście megaherców, do dzisiejszych gigahercowych systemów komputerowych) i BIOS cały czas nadążał. Z dyskami było tak samo - i pojawiały się nowe sposoby adresowania, obsługujące większe dyski i wszystko grało. Tak samo można byłoby zrobić teraz - dysk zgłaszałby, że do pełnej obsługi wymaga rozwiązania X, a do obsługi kompatybilnej wystarczy rozwiązanie Z. I w nowych BIOSach producenci zawarli by rozwiązanie X. Po prostu. Tak jak to było od dziesięcioleci. A tak swoją drogą to ograniczenie do 2TB jest związane z ograniczeniem formatu partycji MBR. Wystarczyłby BIOS ze wsparciem dla GPT i wszystko by znów działało.
Ale nie.... witajcie w świecie wszechobecnej inwigilacji (niewykrywalne trojany działające jako firmware płyty głównej) i braku kontroli nad własnym sprzętem (programy działające poza systemem operacyjnym) - jednym słowem zwie się to UEFI.
druchniak
2016.04.05, 00:26
niestety artykul nie rozwiązuje problemu instalacji na EFI obcych systemów operacyjnych niż ten fabryczny w moim przypadku win7 tu problemu nie ma inne w tym win xp to wyzwanie drugi problem to secure boot trzeba jaśniej pisać chyba że strach nie pozwala
asport @ 2015.02.10 17:51
Maczupikczusz @ 2015.02.10 15:12
Artykuł ok ja mam inny problem z uefi mam laptopa samsunga seri 5 z widnowsem 8,1 i właśnie uefi i próbowałem zainstalować ubuntu, także mam zainstalowane win 8,1 oraz ubuntu tyle ze nie chce się bootować linux i tylko win8,1 wchodzi Pozdrawiam


Podczas startu systemu: F9 i wybierz boot Windows/Ubuntu.

druchniak
2016.04.05, 00:43
to się zgadza chodzi o to by kupować ciągle nowy sprzęt albo płacić jakiemuś durniowi powiązanego z mikrosyfem za instalację systemu operacyjnego urzytkownik ma tylko korzystać a nie grzebać w zakupionym sprzęcie to jest docelowa polityka mikrosyfu z producentami komputerów nie pozbywać się kompów opartych na biosie bo nie długo zostanie wam tylko smatfon na efi sam wiele nie wskórasz u mnie 3/4 opcji jest ukrytych zablokowane tylko system win 7 daje się instalować i nic więcej łatwo uśmiercić taką płytę
Lukasz @ 2016.03.25 10:45
Piotr.T @ 2015.02.09 08:57
Świetny artykuł, tekst jest przejrzysty i zrozumiały, oby więcej takich artykułów
Pozdrawiam

Nieprawda. Artykuł jest beznadziejny. Propagandowy można by rzec. UEFI zastąpiło BIOS nie przez przypadek. Jednym z głównych celów był 'ochrona własności intelektualnej twórców'. UEFI pozwala stosować sterowniki urządzeń działające na poziomie firmware płyty głównej, a tym samym niezależnie od systemu operacyjnego. Pozwala to na 'zabezpieczenia antypirackie', których nie da się obejść z poziomu systemu operacyjnego.
Artykuł jest stekiem bzdur - przykładowo: 'Przykład? Proszę bardzo: BIOS uniemożliwia wykorzystanie na dzisiejszych komputerach dysków twardych o pojemności większej niż 2 TB.'
Autor nie wspomina, że jakoś przez te 40 lat BIOS nadążał z obsługą całego sprzętu (przypominam - od procesorów których szybkość wynosiła kilkanaście megaherców, do dzisiejszych gigahercowych systemów komputerowych) i BIOS cały czas nadążał. Z dyskami było tak samo - i pojawiały się nowe sposoby adresowania, obsługujące większe dyski i wszystko grało. Tak samo można byłoby zrobić teraz - dysk zgłaszałby, że do pełnej obsługi wymaga rozwiązania X, a do obsługi kompatybilnej wystarczy rozwiązanie Z. I w nowych BIOSach producenci zawarli by rozwiązanie X. Po prostu. Tak jak to było od dziesięcioleci. A tak swoją drogą to ograniczenie do 2TB jest związane z ograniczeniem formatu partycji MBR. Wystarczyłby BIOS ze wsparciem dla GPT i wszystko by znów działało.
Ale nie.... witajcie w świecie wszechobecnej inwigilacji (niewykrywalne trojany działające jako firmware płyty głównej) i braku kontroli nad własnym sprzętem (programy działające poza systemem operacyjnym) - jednym słowem zwie się to UEFI.

max238
2017.03.02, 11:26
Witam. Mam właśnie problem z wyświetlaniem grafiki, po podłączeniu przewodu hdmi. Komputer po uruchomieniu nie wyświetla żadnych informacji system się nie ładuje. Dopiero po ponownym uruchomieniu zaskakuje. Tylko ,że logo startowe płyty jest widoczne mniej więcej w 1/3. Obraz skaluje się dopiero w momencie wczytywania systemu. Wejście do uefi jest niemożliwe z powodu braku widoczności jakichkolwiek funkcji (widoczna 1/3 obrazu). W trybie vga wszystko działa ok. Czy to wina karty graficznej bo nie obsługuje protokołu UEFI GOP ,czy telewizora Medion full hd 27'.
Płyta główna : MSI 970 GAMING
Karta grafiki: RADEON HD 6850.
Procesor AMD FX-8300 3,3 GHz Socket AM3+
Enki
2017.04.05, 14:34
Witam, dostałem lenovo yoga 3 z win 10 home, po aktualizacjach i restarcie, system tak się wysypał, że ani hirens boot ani żadne inne naprawy nie działały. Postanowiłem instalkę klepnąć(miałem 10 home na pendrive pod bios)więc zmieniłem uefi na bios. W instalatorze win 10 przerobiłem gpt na mbr i jazda-winda siedzi i działa. Teraz gdybym chciał zmienić na na uefi/gpt to wystaraczy w zmienić bios na uefi , a potem przerobić mbr na gpt bez utraty danych np Aoemi? czy muszę stawiać windę na nowo pod gpt?. Dodatkowe pytanie czy jest możliwość jak zapisze cały system(ashampoo backup pro) Zrobię na dysku w przy instalce gpt i zainstaluje windę, a potem restore przez ashampoo ?będzie to chodzić?
ps: Winda teraz jest na mbr, jak włącze uefi to system wystartuje ?
Edytowane przez autora (2017.04.05, 14:35)
2017.05.02, 02:00
Szukam pomocy w przywróceniu/naprawie startu EFI, lub wgrania ponownie tego EFI- w nowiutkim netbooku Selecline (marka własna Auchan) - model CW10Q3/876896, z Win10-32bit.
Problem opisałem precyzyjnie, wpisem na forach jak niżej:
http://forum.pclab.pl/topic/1201591-Notebo...Q3-prod-Auchan/
http://zatrybi.pl/92312/czarny-ekran-netbo...e-jakiejs-opcji
Nawet takie pytanie na stronie 'pomocowej' społeczność M$- pozostaje bez realnej pomocy:
https://answers.microsoft.com/pl-pl/window...dd-3eb4681785eb
2017.05.12, 18:08

Edytowane przez autora (2017.05.12, 18:10)
OdpowiedzRaportowany00
quitter
2017.05.17, 11:34
Witam.
W laptopie ma mam dysk 1 TB, schemat partycjonowania dysku na GPT i preinstalowany system Windows 1O HE. Muszę mieć na nim Windows 7 Professional. Tymczasem podczas tworzenia bootowalnego pendirva poprzez rofos pojawia się komunikat:
Podczas używania systemu typu UEFI tylko bootowalne obrazy iso efi są wspierane.
Proszę wybrać bootowalny obraz iso efi lub ustawić system docelowy na bios.
Po wyłączenia w boot mode trybu UEFI nadal pojawia się ten sam komunikat.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Pozdrawiam

Edytowane przez autora (2017.05.17, 11:35)
2017.05.17, 22:19
[/quote]
Edytowane przez autora (2017.05.18, 02:36): skasowanie podwójnego wpisu
2017.05.18, 02:12
Kolego, na początek Twoich zmagań z UEFI i Win 7 - dobrze radzę. Przećwicz, czy potrafisz dokonać 'resetu UEFI' na swoim lapku, jeśli coś pójdzie źle, z przestawieniami opcji w UEFI -a jeśli może pójść źle, to tak się raczej stanie! Tak twierdzi pewne, znane od lat prawo.. To ważna czynność profilaktyczna, ja o niej nie pomyślałem na czas, i zostałem ukarany! Zostałem w czarnej d... z moim martwym teraz nowiutkim netbookiem (Selecline CW10Q3). Bo nie zawsze udaje się przywracać ustawienia fabryczne BIOS/UEFI - starymi, znanymi i opisywanymi w Internecie - metodami na reset BIOS/UEFI, w tym sztuczki z bateryjką CMOS i zworką, jeśli jeszcze masz takowe na płycie laptopa, a może już tego nie zobaczysz? Poruszanie się po najnowszych wersjach UEFI, różnie pogmatwanych -przez producentów laptopów/netbooków - to jest nieraz - jak błądzenie ślepego po terenie zaminowanym. Internet pełny pytań nieszczęśników, zbyt pośpiesznie działających w temacie Win 7 i UEFI. BIOS - to było przedszkole, UEFI (powszechnie przeklinane) - to coraz wyższe studia informatyczne, dla humanistów... Szybko pokazuje się tylko czarny ekran. Ważne czy masz 32 bit, czy 64 bit! Obraz ISO- płyty instalacyjnej dla Win7 musisz mieć właściwy dla swojej wersji laptopa -32 lub 64 bit. W Rufus wybiera się odp, wersję schematu partycjonowania, jeśli masz dysk GPT (a to obowiązkowe pod UEFI) - to zapewne musi być wybrany w Rufusie - wariant partycjonowania -GPT dla UEFI. Jeśli wpiszesz (a radzę to zrobić) w Googlu -'instalacja Win7 (32, 64 bit)- pod UEFI' - to wyskoczy Ci litania 'pytań i porad' - a raczej -'problemów i porad' -do czytania i przemyślenia, czy warto podejmować niepewne ryzyka, z opcjami UEFI. Jeden zły, nieprzemyślany ruch - i zobaczysz czarny ekran pod UEFi, potem 'Programator' BIOS/UEFI, brr. [/quote]
Edytowane przez autora (2017.05.18, 02:24)
2017.05.18, 02:55
Do pana Marka Kowalskiego - Autora -tego tekstu pochwalnego dla UEFI!
Ponieważ od ponad miesiąca, w polskim i francuskim oraz węgierskim Internecie - nikt mocny tego nie rozwiązał, na wielu forach pomocy- komputerowych speców, to zwracam się do Pana- o realną pomoc z UEFI
Może potrafi Pan naprawić/zresetować, znaleźć w Internecie pliki wsadowe i aplikacje do wgrania/naprawy - mojego 'przypadku UEFI' - na popularnym obecnie w marketach - netbooku Selecline CW10Q3? Masowo oferowanym w marketach w Polsce, na Węgrzech i Francji, także na eBay, Amazon i na Allegro?
Dla ułatwienia podaję wszelkie dane - na forum:
https://answers.microsoft.com/pl-pl/window...dd-3eb4681785eb
quitter
2017.05.18, 21:42
Andre49 @ 2017.05.18 02:12
Kolego, na początek Twoich zmagań z UEFI i Win 7 - dobrze radzę. Przećwicz, czy potrafisz dokonać 'resetu UEFI' na swoim lapku, jeśli coś pójdzie źle, z przestawieniami opcji w UEFI -a jeśli może pójść źle, to tak się raczej stanie! Tak twierdzi pewne, znane od lat prawo.. To ważna czynność profilaktyczna, ja o niej nie pomyślałem na czas, i zostałem ukarany! Zostałem w czarnej d... z moim martwym teraz nowiutkim netbookiem (Selecline CW10Q3). Bo nie zawsze udaje się przywracać ustawienia fabryczne BIOS/UEFI - starymi, znanymi i opisywanymi w Internecie - metodami na reset BIOS/UEFI, w tym sztuczki z bateryjką CMOS i zworką, jeśli jeszcze masz takowe na płycie laptopa, a może już tego nie zobaczysz? Poruszanie się po najnowszych wersjach UEFI, różnie pogmatwanych -przez producentów laptopów/netbooków - to jest nieraz - jak błądzenie ślepego po terenie zaminowanym. Internet pełny pytań nieszczęśników, zbyt pośpiesznie działających w temacie Win 7 i UEFI. BIOS - to było przedszkole, UEFI (powszechnie przeklinane) - to coraz wyższe studia informatyczne, dla humanistów... Szybko pokazuje się tylko czarny ekran. Ważne czy masz 32 bit, czy 64 bit! Obraz ISO- płyty instalacyjnej dla Win7 musisz mieć właściwy dla swojej wersji laptopa -32 lub 64 bit. W Rufus wybiera się odp, wersję schematu partycjonowania, jeśli masz dysk GPT (a to obowiązkowe pod UEFI) - to zapewne musi być wybrany w Rufusie - wariant partycjonowania -GPT dla UEFI. Jeśli wpiszesz (a radzę to zrobić) w Googlu -'instalacja Win7 (32, 64 bit)- pod UEFI' - to wyskoczy Ci litania 'pytań i porad' - a raczej -'problemów i porad' -do czytania i przemyślenia, czy warto podejmować niepewne ryzyka, z opcjami UEFI. Jeden zły, nieprzemyślany ruch - i zobaczysz czarny ekran pod UEFi, potem 'Programator' BIOS/UEFI, brr.

[/quote]
Witaj Andre49.
Miałem wrażliwe dane na tym laptopie i musiałbym go sformatować do mbr tracąc wszystko.Ze względów bezpieczeństwa nie mogłem ich zgrać na jakikolwiek inny nośnik.. Pełna wersja AOMEI, która pozwoliłaby zmienić schemat z GPT na MBR odpadała. Licencji nie mogłem wykupić, a pirata nawet na ten czas nie mogłem użyć... Takie widzimisę szefa. Ściągnąłem obraz płyty ze strony Microsoftu
Przygotowałem bootowalnego pendriva za pomocą Rufusa. Ustawiłem tam schemat partycjonowania GPT pod UEFI i działa :)
Co prawda wołał o sterowniki dla CD Romu, ale z tym poradziłem sobie wyłączając secure boot. Wyobrażasz sobie, że robiąc to stała mi nad głową główna księgowa? W takich warunkach muszę pracować! W duchu tylko modliłem się, by nie uszkodzić laptopa... A Tobie kolego współczuję, że Twój padł..
Pozdrawiam..
2017.05.20, 01:24
[/quote]
Cieszę się, jeśli też cokolwiek pomogłem. A do konwersji z GPT na MBR można użyć darmowej aplikacje: np. 'AOMEI Partition Assistant Standard Edition 6.1' albo 'MiniTool Partition Wizard'. Chyba nawet bez utraty danych, ale to trzeba sprawdzić wcześniej, na jakimś mniejszym dysku, dla upewnienia się, przed grubszą zmianą -na większym dysku, bo zawsze jest pewne ryzyko. Lepiej 'podmuchać na zimne' - zamiast utracić cenne dane...
2017.07.18, 02:03
Mój post stał się nieaktualny. Nie mam już tego netbooka.
2017.09.26, 21:08
'BIOS potrafi obsłużyć jedynie dyski, na których dane rozruchowe zostały umieszczone w specjalnym obszarze zwanym MBR.'

Coś Ci się człowieku ostro pojęcia mieszają.

Mam 18-letni staż w branży IT. Pracuję jak administrator w dużym ośrodku. W 2008 roku (tak, tak hihi) używałem na serwerach zaawansowanych konfiguracji RAID z GPT. Każda z tych maszyn miała na pokładzie wyłącznie 'przestarzały 'Bios. ;)

Do reszty się nie odnoszę. Szkoda czasu.
2017.10.23, 20:59
Chciałbym serdecznie podziękować autorowi tego poradnika dzięki niemu ogarnąłem laptopa :). Na początku właśnie próbowałem zainstalować system właśnie w tym schemacie partycjonowania mbr i programem wgralem na usb system przez win7usbtool. Odpalałem i nie chciało ruszyc wiec pomyslalem ze wezme dysk z laptopa podepnę pod pc ta i z pc walne formata, usunąłem wszystkie partycje zrobiłem 1 nowa i wgralem system z pc ta sie odpalil wkladam dysk do lapka i nic juz sie przestraszylem ze lapka popsulem :P. Gdy go włączyłem to wyswietlil sie blad i wgl. Później poczytalem sobie o tym calym uefi na poczatku nie wiedzialem ze cos takiego wgl istnieje. Potem trafiłem na ten artykuł... I dalej postepowalem zgodnie z krokami artykulu. Pobralem rufusa i poszło. Jeszcze raz wielkie dzięki.
2017.12.27, 21:41
mnie niestety rufus nie pomogl, pomozcie :( zakupilem nowe czesci do kompa oprocz dysku ktory ma format plikow NTFS i zainstalowanego win7. Po podlaczeniu czesci nie chcial odpalic wina dlatego chcialem zainstalowac go na nowo ale z usb wyskakuje blad nawet jak robilem rufusem instalke z systemem plikow fat32, jedyne co to nie zmienialem opcji w biosie bo nie wiem gdzie to znalezc. Mam plyte asrock pod intela 5 8400. Przyznam szczerze, ze nie wiedzialem ze to bedzie jakis problem
2019.06.27, 19:24
idol85 @ 2017.12.27 21:41
mnie niestety rufus nie pomogl, pomozcie :( zakupilem nowe czesci do kompa oprocz dysku ktory ma format plikow NTFS i zainstalowanego win7. Po podlaczeniu czesci nie chcial odpalic wina dlatego chcialem zainstalowac go na nowo ale z usb wyskakuje blad nawet jak robilem rufusem instalke z systemem plikow fat32, jedyne co to nie zmienialem opcji w biosie bo nie wiem gdzie to znalezc. Mam plyte asrock pod intela 5 8400. Przyznam szczerze, ze nie wiedzialem ze to bedzie jakis problem


Poszukaj rozwiązania na https://ofio.pl/
2020.01.02, 21:26
Zrobiłem wszystko jak w artykule ale gdy zaznaczam FAT32 i klikam start to pojawia się komunikat 'Ten obraz ISO zawiera plik większy niż 4GB, który jest większy niż maksymalny dozwolony rozmiar dla systemu plików FAT lub FAT32''
Co mam zrobić? System Windows 10.