partner serwisu

Co można zrobić ze starym smartfonem? Oto 6 najciekawszych zastosowań

Co można zrobić ze starym smartfonem? Oto 6 najciekawszych zastosowań
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
27 lutego 2017, 13:28
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
automapa, baby monitor, cardboard, co można zrobić ze starego smartfona, co zrobić ze starym smartfonem, co zrobić ze starym telefonem, dormi, elektroniczna niania android, google cardboard, hotspot android, kanarek, motion, router mobilny android, sailenteye, stare smartfony, stary smartfon, weather channel

Jeżeli posiadacie nieużywany smartfon z Androidem, nie oznacza to, że musi zalegać w szufladzie. Wbrew pozorom, nawet taki sprzęt może mieć sporo ciekawych zastosowań, które zaskoczą niejednego użytkownika telefonów komórkowych. Bogactwo aplikacji w sklepie Google Play pozwala tchnąć nowe życie w niepotrzebnego smartfona – oto co można zrobić ze starym telefonem z Androidem.

Okazuje się, że nieużywany smartfon z Androidem może mieć sporo alternatywnych zastosowań, które uproszczą nam codzienne czynności. Niektóre z nich ponadto pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy z powodu możliwości ominięcia konieczności zakupu dodatkowych urządzeń, które smartfon może śmiało zastąpić.

Modem GSM i mobilny hotspot

Bez internetu mobilnego ciężko dziś się nam obejść. Jesteśmy podłączeni do sieci nonstop i w każdej minucie korzystamy z przesyłanych przez nią informacji. Pakiety danych w naszych planach taryfowych doskonale sprawdzają się na smartfonach, na których większość z nas niezbyt aktywnie korzysta z dóbr internetu. Sprawa komplikuje się, kiedy jesteśmy poza domem i z sieci chcemy skorzystać intensywniej na komputerze lub tablecie. Przeglądanie portali takich jak YouTube potrafi dość szybko pożreć limit danych przyznany nam przez operatora w ramach abonamentu lub opłaty karty prepaid. W takich scenariuszach doskonale sprawdza się dodatkowy internet mobilny. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność posiadania dodatkowego urządzenia - modemu GSM lub routera obsługującego karty SIM. Jest to dodatkowy wydatek, który możemy zniwelować zawierając umowę abonamentową z operatorem komórkowym, ale po co podpisywać zobowiązanie na dwa lata, kiedy w szufladzie leży niezbyt nowy, ale nadal sprawny smartfon?  

Tego typu zastosowanie starego smartfona z Androidem może przydać się w podróży, kiedy musimy skorzystać z komputera, a aktualnie nie znajdujemy się w zasięgu WIFi. Z pozoru niepotrzebny telefon z powodzeniem może pracować jako modem GSM lub nawet router. Wystarczy, że w takim urządzeniu jest umieszczona karta SIM z dostępem do mobilnego internetu. Jeżeli nie chcemy wydawać około stu złotych na najprostszy router mobilny, możemy skorzystać z opcji hotspota WiFi, czyli mogilnego punktu dostepu. Wtedy, dostęp do internetu jest realizowany przez moduł sieci bezprzewodowej. Wystarczy, że w komputerze (lub innym smartfonie) połączymy się z ustanowioną przez nas siecią. Nie należy jednak traktować starego smartfona jako alternatywy dla typowych routerów. Telefon komórkowy obsłuży ograniczoną ilość urządzeń (najczęściej 5), a ponadto prędkość takiego dostępu do internetu może być ograniczona - wszystko zależy od smartfona, który będzie służył za mobilny router. 

Jak włączyć tethering w Androidzie?

Android oferuje dwie podstawowe funkcje udostępniania internetu. Pierwsza - z wykorzystaniem kabla USB i druga, przesyłająca sygnał przez WiFi. 

Ale to nie jedyna możliwość skorzystania z dostępu do internetu w naszym telefonie. Możliwe jest wykorzystanie kabla USB. Wystarcz uruchomić z poziomu ustawień urządzenia tethering przez USB i podpiąć telefon do komputera. W przypadku systemów starszych niż Windows 8, może się okazać, że do obsłużenia tetheringu via USB może okazać się potrzebny dodatkowy sterownik. 

Stała nawigacja samochodowa

Ogromna popularność smartfonów i ich uniwersalność wynikająca z możliwości instalowania na nich aplikacji spowodowała, że typowe nawigacje samochodowe są w odwrocie. W Google Play znajduje się sporo programów, które świetnie sprawdzą się wśród wytrawnych kierowców. Do takiego celu można śmiało wykorzystać właśnie starego smartfona - dzięki temu unikniemy sytuacji, w których połączenia przychodzące czy powiadomienia zatrzymają pracę programu nawigacyjnego w naszym głównym telefonie. Dodatkowo, nie będziemy nadwyrężać pakietu danych internetowych na smartfonie, z którego korzystamy na co dzień. 

Stary, nieużywany smartfon może z powodzeniem zastąpić typową nawigację samochodową. Jeżeli dysponujecie takim sprzętem, z możecie wykorzystać go właśnie w takiej roli. Wystarczy dokupić specjalny uchwyt (najczęściej z przyssawką na szybę), a także zadbać o to, żeby telefon miał stały dostęp do źródła zasilania (należy wyposażyć się w przejściówkę USB do gniazda zapalniczki). Warto wiedzieć również o tym, że obecne aplikacje nawigacyjne aktywnie korzystają z danych dostępnych w internecie – dlatego też trzeba zatroszczyć się o kartę SIM, dzięki której telefon będzie mógł łączyć się z siecią.

Interfejs Automapy

Automapa może zmienić nieużywany smartfon w świetnie działającą nawigację samochodową.

Świetną aplikacją nawigacyjną dla Androida jest opisywana przez nas Automapa. W tej aplikacji, użytkownik ma dostęp nie tylko do bardzo dokładnych map, ale również do aktualnych informacji o stanie nawierzchni, kontrolach drogowych, utrudnieniach oraz obowiązujących objazdach. Sam program jest darmowy, ale już korzystanie z niego wymaga opłacenia subskrypcji – jednak dla osób, które często korzystają z samochodu, Automapa będzie świetną inwestycją.

Pobierz Automapę na swój telefon ze sklepu Google Play!

Nawigacja samochodowa w Mapach Google

Jeżeli interesuje Was tylko darmowa nawigacja samochodowa i od tego typu programu oczekujecie przede wszystkim dokładności, z powodzeniem możecie skorzystać z map Google. Aplikacja charakteryzuje się wysokiej jakości mapami, dzięki którym bez problemu dotrzecie do celu. Informacje o drogach są aktualizowane na tyle często, że nie powinno Was nic zaskoczyć. W mieście niezwykle przydatne mogą okazać się informacje o korkach. Google na bieżąco analizuje dane o obłożeniu konkretnych tras i jest w stanie podpowiedzieć nam (również za pomocą Google Now), czy obrana przez nas droga jest dla nas optymalna. 

Pobierz Mapy Google ze sklepu Google Play!

Interfejs Yanosika

Yanosik pozwala przede wszystkim na uniknięcie zagrożeń na drodze. Może być również całkiem dobrą nawigacją samochodową. 

Przy okazji wykorzystania smartfona w roli nawigacji samochodowej, nie sposób nie wspomnieć o Yanosiku, którego głównym przeznaczeniem jest informowanie kierowcy o aktualnej sytuacji na drodze. Niebagatelną zaletą aplikacji jest to, że korzysta ona z danych przesyłanych przez innych użytkowników – dzięki temu w prosty sposób możemy dowiedzieć się o utrudnieniach, fotoradarach, a nawet kontrolach drogowych. Program oferuje również prostą nawigację samochodową, jednak nie jest ona tak dokładna, jak ta w Automapie.

Pobierz Yanosika na swój telefon ze sklepu Google Play

Gogle wirtualnej rzeczywistości

Nie każdy wie, że nawet nieco starszy sprzęt z Androidem na pokładzie może nadać się do przeglądania treści VR. Okazuje się, że jest to możliwe. Wystarczy, że skorzystacie z projektu Google Cardboard, w ramach którego niemal każde urządzenie można przekształcić w zestaw np. do przeglądania wideo 360stopniowych. Korzystając ze starszego smartfona możemy między innymi przekazać zestaw VR dziecku bez obawy o zniszczenie urządzenia. Dodatkowo, jeżeli chcemy zapisywać treści 360stopniowych w pamięci smartfona, unikniemy zapełnianie pamięci w naszym głównym telefonie. 

Interfejs Google Cardboard

Co ciekawe, Google Cardboard współpracuje nie tylko ze sprzętami z Androidem, ale także z iOS.

Google zgodne z Google Cardboard można stworzyć samemu – wystarczy wyposażyć się w schematy dostępne na stronie projektu oraz potrzebne części. Jeżeli nie macie zdolności manualnych lub czasu na tworzenie takiego akcesorium, można kupić gotowy zestaw, który wcale nie musi być drogi. Już za sto złotych można otrzymać bardzo wygodny gadżet, który pozwoli na komfortowe przeglądanie treści zgodnych z Google Cardboard. Przy wyborze takich gogli, warto sprawdzić, czy są one zgodne z naszym telefonem – większość zestawów charakteryzuje się na szczęście uniwersalnymi wymiarami, które pozwolą na umieszczenie w środku większość obsługiwanych przez Cardboard urządzeń. Warto jednak sprawdzić, czy nasz sprzęt jest wyposażony w żyroskop, bez którego przeglądanie treści w wirtualnej rzeczywistości będzie niemożliwe. Dodatkowym wymogiem jest telefon z Androidem w wersji powyżej 4.1.

Co ciekawe, projekt Google Cardboard jest dostępny również na urządzenia z iOS (w wersji 8 lub wyższej). To bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy starszych iPhone’ów oraz iPadów, dla których okres świetności już dawno minął.

Pobierz Google Cardboard ze sklepu Google Play!

Czujnik ruchu

Na rynku właściwie niedostępne są smartfony niewyposażone w aparat fotograficzny. Tyczy się to również starszych urządzeń mobilnych. Dlatego też, ten moduł można wykorzystać w roli… czujnika ruchu. Dzięki odpowiedniej aplikacji ze sklepu Google Play, nasz stary smartfon możemy przekształcić w urządzenie, które zaalarmuje nas, jeżeli wykryje ruch za pomocą zainstalowanego aparatu. Dla osób, które chcąc skorzystać z tego rozwiązania polecane są dwie aplikacje. Takie zastosowanie smartfona pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na czujniki ruchu. Warto wiedzieć, że profesjonalne zestawy do monitoringu, oferujące funkcje przesyłania zdjęć po wykryciu ruchu mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. 

Interfejs Motion Detector

Motion Detector dostarcza na bieżąco danych o ruchu w kamerze. Przy okazji wykrycia jakichkolwiek anomalii, rozlega się zdefiniowany przez użytkownika dźwięk. 

Motion to zdecydowanie najprostsza aplikacja pozwalająca stworzyć z naszego urządzenia z Androidem czujnik ruchu. Wystarczy ją włączyć i ustawić telefon w stabilnej pozycji w taki sposób, by obraz z kamery nie mógł być w żaden sposób poruszony. Jeżeli w polu widzenia kamery Motion wykryje jakikolwiek ruch, rozlegnie się zdefiniowany przez użytkownika sygnał dźwiękowy.

Pobierz Motion ze sklepu Google Play!

Interfejs SalientEye

SalientEye to znacznie bardziej rozbudowany czujnik ruchu dla Androida.

SalientEye natomiast to znacznie bardziej rozbudowany program. Aplikacja pozwala nie tylko na detekcję ruchu w polu widzenia kamery i uruchamianie zdefiniowanego sygnału dźwiękowego, ale również powiadomienia w formie SMS-ów, wiadomości e-mail, a nawet przesyłanie zdjęć z wykrytego ruchu w kamerze! Jeżeli dodatkowo zainstalujemy aplikację SailentEye Remote na innym sprzęcie, możemy otrzymać powiadomienie push o tym, że w ustawionym czujniki ruchy został wzbudzony alarm. Program wyposażono również w mechanizm detekcji słabego oświetlenia, dzięki czemu w niesprzyjających warunkach zostanie uruchomiona dioda LED. Możliwe jest także ustawienie harmonogramu pracy SailentEye tak, by zabezpieczenie było uzbrajane tylko w wybranych godzinach. Aplikacja jest w stanie działać na jednym ładowaniu urządzenia do 10 godzin dzięki mechanizmom oszczędzającym zużycie baterii.

Pobierz SailentEye ze sklepu Google Play!

Elektroniczna niania

Skoro o aparatach w smartfonach mowa, równie dobrze można je wykorzystać jako… elektroniczne nianie. Wystarczy umieścić urządzenie w pobliżu miejsca, w którym śpi dziecko i skorzystać z jednej z polecanej przez nas aplikacji. Przy okazji, warto zadbać o to, by urządzenie cały czas miało dostęp do źródła zasilania i było umieszczone tak, aby dziecko nie mogło go dosięgnąć. Dlaczego zastosowanie starszego smartfona w roli niani może być korzystne? Biorąc pod uwagę cenę typowych urządzeń, za pomocą których można monitorować dziecko podczas snu, wykorzystanie nieużywanego telefonu wiąże się z ogromną oszczędnością pieniędzy. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o nianiach łączących się z sieciami WiFi lub komórkowymi. 

Interfejs Baby Monitora

Rodzic korzystający z Baby Monitora bardzo szybko otrzymuje powiadomienie o tym, że dziecko się obudziło. Niestety, dostępny jest tylko 30-minutowy bezpłatny plan.

Jedną z aplikacji pozwalających na monitorowanie snu dziecka jest Baby Monitor. Aplikacja działa zarówno w sieci komórkowej, jak i WiFi. Dzięki temu, nawet nie musimy być w domu, aby móc czuwać nad naszą pociechą. Aplikacja może pracować w dwóch trybach: kamery (którą w formie niepotrzebnego urządzenia ustawiamy w pobliżu łóżeczka dziecka) i sprzętu rodzica (za pomocą którego otrzymamy zapis wideo z kamery). W ramach subskrypcji Annie Baby Monitor, można doglądać nawet czwórkę dzieci jednocześnie. Program po stronie rodzica nie musi być włączony cały czas – jeżeli Baby Monitor wykryje, że dziecko się obudziło, otrzymamy stosowne powiadomienie na nasz telefon. Możliwe jest wtedy uruchomienie mikrofonu i… uspokojenie dziecka zdalnie lub włączenie ulubionej kołysanki.

Pobierz Baby Monitor ze sklepu Google Play!

Interfejs Dormi

Dormi w inteligentny sposób dopasowuje czułość mikrofonu do aktualnie panujących warunków w otoczeniu.

Opisywana już przez nas aplikacja Dormi charakteryzuje się podobnym zestawem funkcji, ale zawiera w sobie bezpłatny plan obejmujący limitowany czas monitorowania dziecka. Każdego miesiąca użytkownik aplikacji otrzyma 4 godziny bezpłatnej możliwości korzystania z programu. Zasada działania Dormi jest dokładnie taka sama, jak w przypadku Baby Monitor. Należy sparować ze sobą dwa urządzenia – jedno w roli kamery oraz drugie mające za zadanie odbieranie transmisji wideo. Co ciekawe, aplikacja Dormi sama ustala czułość mikrofonu na podstawie szumów z otoczenia. Oznacza to, że alert o obudzeniu się dziecka włączy się tylko wtedy, kiedy trzeba.

Pobierz Dormi na swój telefon ze sklepu Google Play!

Stacja monitorowania pogody i zanieczyszczenia powietrza

To żadna tajemnica, że tak zwane „stacje pogodowe” w formie prostych urządzeń elektronicznych wcale nie prognozują pogody. Ich działanie opiera się na bardzo prostych mechanizmach pomiaru ciśnienia oraz wilgotności powietrza i na podstawie tego raczej „zgadują”, czy czekają nas opady lub zmiany temperatury. Jeżeli szukamy dobrej stacji pogodowej, możemy skorzystać właśnie z nieużywanego smartfona, który za pomocą odpowiedniej aplikacji dostarczy nam znacznie dokładniejsze dane.

Interfejs The Weather Channel

Spore możliwości konfiguracyjne oraz ciekawy sposób przedstawiania pogody czynią z The Weather Channel świetną stację meteorologiczną. 

Jeżeli potrzebujecie tylko stacji monitorującej pogodę, powinniście zainstalować The Weather Channel na Androida. Ta aplikacja dysponuje najprzystępnie podanymi (i jednocześnie bardzo dokładnymi) informacjami pogodowymi. The Weather Channel nie ogranicza nas do jednej lokalizacji – w prosty sposób możemy dodać inne miejsca, w których będą monitorowane warunki atmosferyczne.

Pobierz The Weather Channel  ze sklepu Google Play!

Interfejs Kanarka

Kanarek to zawsze aktualne informacje na temat jakości powietrza w Twoim mieście.

Osoby, które interesują się jakością powietrza w swoim mieście powinny natomiast skorzystać ze świetnej polskiej aplikacji Kanarek, która bazuje na aktualnych danych dostarczanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja nie tylko prezentuje wskaźniki dla konkretnych grup zanieczyszczeń, ale może również ostrzegać użytkownika o pogarszających się warunkach w formie powiadomień push. Dla alergików oraz osób borykających się z chorobami płuc Kanarek będzie nieocenionym narzędziem.

Utworzenie takiej stacji nie jest trudne. Wystarczy umieścić telefon w pobliżu miejsca, w którym spędzamy dużo czasu np. na przygotowanie się do pracy. Dobrym pomysłem będzie lustro w łazience, albo przyokienny parapet (szczególnie w przypadku stacji pogodowej). Warto zadbać również o to, by urządzenie miało stały dostęp do źródła zasilania. Idealną sytuacją byłoby dokupienie prostego docka, w którym umieścilibyśmy telefon i ustawienie cały czas włączonego ekranu urządzenia. Jeżeli Wasz starszy telefon obsługuje bezprzewodowy standard ładowania Qi, możecie zainwestować w prostą płytkę indukcyjną, która wyeliminuje każdorazowe odpinanie i wpinanie smartfona. 

Pobierz Kanarka ze sklepu Google Play!

zbyszekczernik
2017.03.15, 08:31
można też wyrzucić!
vespucci
2017.03.15, 12:58
Prosta kamerka z funkcją detekcji i wysłania np. maila to nie kilka tysięcy ... można już kupić za kilka setek...

A do 'zbyszekczernik' - niestety NIE MOŻNA - jakbyś nie wiedział to Cię informuję: Zużyty sprzęt elektroniczny MASZ OBOWIĄZEK oddać do punktu zbiórki / sklepu gdzie kupujesz elektronikę / lub innego punktu (np. w sklepie) gdzie znajduje się pojemnik / miejsce na zużytą elektronikę....
NIE MASZ PRAWA po prostu WYRZUCIĆ go do śmieci albo na ulicę.... doucz się zanim zaczniesz pisać bzdury...
zukowsg
2017.03.15, 20:00
Można po prostu oddać komuś stary telefon i ten dla niego będzie nowy:)
adamkokoszka8
2018.04.30, 09:29
Jest wiele opcji żeby wykorzystać stary nie używany smartphone. Jednak żeby był on ciągle w stanie użytkowania warto go zabezpieczyć szkłem ochronnym. Ja polecam szkła firmy MyScreen Protector. Szeroka oferta szkieł nawet dla starszych smartphonów.
logarytm1
2018.08.16, 00:30
Jasne, wyrzucić zawsze można, ale trzeba pamiętać o wcześniejszym wyczyszczeniu/zniszczeniu dysku. I nie, nie mówię tu o młotku, bo ten się nie sprawdza ;) Warto zainwestować (szczególnie do firm, ale i w warunkach domowych się sprawdza) w sprzęt Prodevice. W małej firmie/domu w zupełności wystarczy wersja 'ręczna' niszczarki.