partner serwisu

Calibre + OneDrive, czyli twoja biblioteka ebooków zawsze z Tobą

Calibre + OneDrive, czyli twoja biblioteka ebooków zawsze z Tobą
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
15 października 2014, 01:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
calibre, chmura dyskowa, cyfrowa biblioteka, dysk online, ebooki, onedrive, zarządzanie ebookami

Na początku XXI wieku termin "ebook" wywoływał co najmniej uśmiech politowania wśród wszelkiej maści moli książkowych. Dziś, dzięki powszechności komputerów, gigantycznej popularności smartfonów, nieco mniejszej, ale również imponującej liczbie tabletów i czytników to publikacje drukowane są w odwrocie. Może jeszcze nie na rodzimym rynku księgarskim, ale na świecie owszem. Już dwa lata temu amerykański gigant - Amazon - informował o większym poziomie sprzedaży elektronicznych książek od tradycyjnych. Nie chodzi nam jednak tym razem o przekonanie Was do czytania ebooków. Chcemy raczej zaproponować pewien sposób na uporządkowanie wciąż rosnącej biblioteki książek na dysku komputera - wykorzystamy do tego celu program Calibre oraz popularną usługę chmurową Microsoftu - OneDrive, dzięki której dostęp do swoich książek będziesz miał z dowolnego miejsca na świecie. 

Na początek kilka słów wyjaśnień co jest czym i na czym polega nasz pomysł. Zacznijmy od głównego narzędzia, którym posłużyliśmy się w naszej poradzie - programu Calibre. Jest to aplikacja oferująca cały wachlarz funkcji mających ułatwić życie posiadaczom ebooków i innych publikacji przechowywanych w formie cyfrowej. Pozwala na zarządzanie biblioteką posiadanych cyfrowych książek (tworzy wirtualną bibliotekę - bazę danych elektronicznych publikacji), ma wbudowany wszechstronny konwerter obsługujący wiele formatów zapisu ebooków, pozwala również na synchronizację książek z konkretnymi modelami czytników, a nawet ma wbudowany własny czytnik wiadomości przesyłanych przez kanały RSS, co pozwala posiadaczom czytników czytać offline rozsyłane tą drogą informacje z różnych stron WWW. Funkcji oferowanych przez ten program jest tyle, że - paradoksalnie - wielu użytkowników poszukujących użytecznego i prostego w obsłudze narzędzia do zarządzania ebookami uważa to za wadę. Inni z kolei narzekają na nietypowy i ich zdaniem mało przejrzysty interfejs programu. Owszem, Calibre ma wady, ale póki co, nie wymyślono w tej materii nic bardziej godnego uwagi, dlatego mamy nadzieję, że nasz poradnik choć częściowo wyjaśni wiele wątpliwości.

PobierzCalibre

Klikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję programu Calibre. Jest to program działający praktycznie na wszystkich platformach systemowych: Windows, OS X oraz Linux. W naszym poradniku bazujemy na wersji przeznaczonej pod systemy Microsoftu. Warto dodać, że program dostępny jest zarówno w wersji 32-bitowej jak i 64-bitowej. Należy pobrać wersję odpowiednią dla architektury (32/64-bit) posiadanego systemu Windows.

Kolejnym istotnym elementem jest usługa OneDrive. Po umieszczeniu w chmurze biblioteki Calibre będziesz miał dostęp do e-książek z każdego komputera czy urządzenia mobilnego podłączonego do internetu. Ponadto umieszczenie w chmurze bazy programu Calibre umożliwia jej zaimportowanie na innym komputerze, na którym zainstalujesz ten program. Czemu akurat OneDrive, a nie jakaś inna usługa, choćby spośród tych przetestowanych przez nas w naszym wielkim teście chmur dyskowych? Kierowały nami względy praktyczne. Dzięki wprowadzonym ostatnio przez Microsoft zmianom OneDrive jest usługą, w której bezpłatnie mamy do dyspozycji aż 30 GB. Oczywiście jeżeli np. korzystasz już z innej usługi (np. Dropbox, Dysk Google czy Onet Dysk), w której dysponujesz wystarczająco dużą przestrzenią by pomieścić w niej swoje e-książki, możesz ją wybrać. Tak naprawdę to, z jakiej chmury korzystasz, nie ma w opisywanym tu przypadku znaczenia. Istotne jest, by dana usługa automatycznie synchronizowała zawartość wybranego lokalnego folderu na dysku komputera (wraz ze znajdującymi się w nim podfolderami) z chmurą. W każdym razie nasz poradnik oparliśmy właśnie na usłudze OneDrive. W dalszej części poradnika zakładamy, że klient OneDrive jest już zainstalowany na komputerze. Zacznij od utworzenia w folderze usługi OneDrive podfolderu, w którym znajdzie się biblioteka ebooków. W naszym przykładzie folder ten nazywa się Biblioteka, ale oczywiście nazwa jest zupełnie dowolna.

Konfiguracja Calibre i ustawianie biblioteki w chmurze

Instalacja programu Calibre to proces nie wymagający komentarza. Po pobraniu pliku instalacyjnego potwierdzamy po prostu kolejne etapy instalacji. Po pierwszym uruchomieniu programu automatycznie uruchamiany jest kreator wstępnych ustawień

W pierwszym jego etapie wybierasz język interfejsu (jest dostępny Polski) i wskazujesz lokalizację dla plików książek. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, chodzi o to, by biblioteka Calibre od razu była tworzona w folderze, który jest automatycznie synchronizowany z chmurą. Standardowa ścieżka do folderu OneDrive w systemie Windows to zazwyczaj C:/Users/[nazwa_konta_użytkownika]/OneDrive/[nazwa_folderu_biblioteki_calibre]. Zakładamy, że odpowiedni folder jest już założony w OneDrive, zatem jedyne co pozostaje, to go wskazać. Kliknij zatem przycisk Zmień i wskaż odpowiednią lokalizację.

W kolejnym etapie kreator proponuje wybór czytnika. Jeżeli na liście jest czytnik posiadany przez Ciebie możesz wybrać odpowiednią opcję, jednak jeżeli zamierzasz czytać ebooki na różnych urządzeniach, to szkoda czasu na wybieranie konkretnego sprzętu - najlepiej wybrać którąś z opcji widocznych w grupie Generic. W naszym poradniku założyliśmy korzystanie z różnych tabletów, stąd wybór taki jak na ilustracji.

Na tym etapie działanie kreatora wstępnych ustawień się kończy. Kliknij Koniec, czas na manewry we właściwym oknie aplikacji Calibre.

Dodawanie ebooków do biblioteki

Zakładamy, że na dysku twardym masz co najmniej kilka ebooków, które można dodać do tworzonej właśnie biblioteki w programie Calibre. Mogą to być pliki praktycznie w dowolnym formacie przeznaczonym dla publikacji elektronicznych, np. EPUB, MOBI czy PDF, jak również pliki HTML, LIT, LRF, PRC, PDB, RTF, TXT i wiele, wiele innych. W ostateczności, jeżeli dopiero zaczynać gromadzić elektroniczne publikacje możesz zacząć od... podręcznika Calibre (dostępnego niestety wyłącznie w wersji anglojęzycznej). Jest on udostępniony online, a także do pobrania w formatach EPUB, AZW3 (dla czytników Kindle Fire) oraz popularnym formacie PDF. W naszym poradniku użyliśmy pliku EPUB.

Tak wygląda główne okno programu Calibre. Aby dodać e-książkę do biblioteki, kliknij na górnym pasku narzędziowym pierwszą z lewej ikonę Dodaj książki, a następnie w otwartym oknie dialogowym wskaż plik z elektroniczną publikacją. Uwaga, choć Calibre pozwala na dodawanie wielu pozycji jednocześnie, na początek proponujemy, byś dodał tylko jedną książkę.

W centralnej części okna Calibre automatycznie pojawi się pierwsza pozycja na liście książek dodanych do biblioteki. W przypadku dobrze przygotowanych ebooków, program automatycznie wypełnia większość pól opisujących konkretną publikację, a po prawej stronie okna wyświetlana jest okładka świeżo dodanej e-książki do bazy. Większość profesjonalnie wydawanych ebooków jest dobrze opisana i ich pliki po dodaniu do bazy Calibre będą reprezentowane przez automatycznie uzupełniane rekordy tworzonej bazy. 

Ważną informacją jest też to, że Calibre nie poprzestaje na utworzeniu wirtualnego wpisu w tworzonej bazie, ale również kopiuje wskazany przez użytkownika plik z e-publikacją do wcześniej zdefiniowanego folderu biblioteki. Program nie tylko poprzestaje na dodaniu samego pliku ebooka (np. pliku EPUB jak w powyższym przykładzie na ilustracji). Wewnątrz folderu biblioteki (w naszym poradniku był to folder Biblioteka utworzony w folderze OneDrive) tworzony jest podfolder o nazwie odpowiadającej nazwisku autora książki, a wewnątrz niego jeszcze jeden folder z tytułem dodanej publikacji. W tym ostatnim folderze (z tytułem ebooka) powinieneś zobaczyć nie jeden, lecz nawet trzy pliki.

Pierwszy plik to właściwy plik ebooka (ten z rozszerzeniem .epub), przy czym Calibre zmienił jego nazwę (plik źródłowy nazywał się w tym przypadku po prostu "calibre.epub"). Zmiana nie jest przypadkowa, lecz zrealizowana wg standardowo skonfigurowanego szablonu: tytuł_publikacji - autor.rozszerzenie, czyli jak widać na powyższej ilustracji: "calibre User Manual - Kovid Goyal.epub"). Drugi plik to "wyciągnięta" z pliku EPUB okładka publikacji, a trzeci to metadane opisujące rekord w bazie danych Calibre, które widzisz w oknie programu Calibre na liście, na pozycji odpowiadającej danej publikacji.

Ponieważ w opisywanym tu przypadku biblioteka znajduje się w folderze OneDrive, usługa Microsoftu chwilę po dodaniu nowej książki do bazy Calibre powinna automatycznie zsynchronizować dodane pliki z chmurą OneDrive. Jakie są implikacje tego faktu? Najpierw upewnij się, że pliki są zsynchronizowane - to akurat bardzo proste, najedź wskaźnikiem myszki na ikonkę OneDrive'a umieszczoną w obszarze powiadomień na pasku zadań Windows (obok zegarka) i jeżeli zobaczysz taki komunikat:

To znaczy, że dodana właśnie książka do biblioteki Calibre jest już w chmurze. Weź teraz do ręki smartfona lub tablet za pomocą którego zamierzasz czytać daną książkę. Oczywiście na urządzeniu mobilnym powinieneś mieć już zainstalowanego klienta mobilnego usługi OneDrive (jest on dostępny na wszystkie popularne platformy: Android, iOS oraz Windows Phone). Poniżej przykład z iPadem.

Po uruchomieniu mobilnego klienta OneDrive'a nawigujesz do folderu z ebookiem.

Wskazujesz plik ebooka i pukasz na ekranie dotykowym w polecenie Open.

W przypadku iPada czy iPhone'a wyświetlone zostanie okienko z wyborem aplikacji, w których wskazany plik ma być otwarty, wybierasz oczywiście Otwórz w iBooks. Na innych platformach, np. na Androidzie, również możesz zobaczyć propozycje aplikacji do wyboru lub plik od razu zostanie otwarty w domyślnym czytniku ebooków jaki jest ustawiony w mobilnym systemie.

A to już rezultat - epublikacja otwarta w aplikacji iBooks, nie pozostaje więc nic innego jak zatopić się w lekturze. Później możesz dodać kolejne książki do bazy Calibre w sposób analogiczny, jak w powyższym przykładzie oraz uzupełnić ewentualnie brakujące dane w bazie (każde pole jest edytowalne, podobnie jak np. w tabelce w Wordzie czy Excelu, zmiany są zapisywane automatycznie).

Co z tego wynika?

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze, absolutnie nie musisz budować w aplikacji Calibre serwera WWW w celu udostępnienia sobie biblioteki online, choć jest to możliwe, ale dla osób nietechnicznych cokolwiek skomplikowane, a na pewno trudniejsze niż opisane tu rozwiązanie.

Po drugie, dzięki popularności OneDrive i obsłudze praktycznie wszystkich platform przez tę usługę masz dostęp do swoich książek praktycznie z dowolnego urządzenia. Nawet jeżeli nie ma natywnego klienta OneDrive na daną platformę, albo z pewnych przyczyn na używanym sprzęcie nie możesz go zainstalować, to o ile tylko dane urządzenie jest podłączone do internetu i ma przeglądarkę WWW, możesz dostać się do swojej biblioteki książek poprzez webowego klienta OneDrive'a.

Po trzecie, nawet gdy utracisz komputer, na którym przechowujesz ebooki, np. w wyniku kradzieży, awarii czy innych czynników losowych, albo po prostu zechcesz zmienić komputer na nowszy, to nie stracisz swoich ebooków i nie musisz tracić ani sekundy na wykonywanie kopii zapasowych. Jeżeli nie odzyskasz utraconego komputera, to po zakupie nowego zainstaluj na nim OneDrive'a, zaloguj się na swoje konto Microsoft i poczekaj aż usługa zsynchronizuje dane z chmury z lokalnym folderem OneDrive. Teraz wystarczy zainstalować Calibre i wskazać mu ten sam folder biblioteki wewnątrz folderu OneDrive, a program (dzięki plikom z metadanymi) "zauważy" że we wskazanym folderze jest biblioteka i ją usłużnie wczyta ze wszystkimi wprowadzonymi wcześniej pozycjami w bazie danych.

Wreszcie po czwarte - niezależnie od tego jak pojemna będzie Twoja biblioteka książek, raczej mało prawdopodobne by oferowane przez Microsoft 30 GB Ci nie wystarczyło. Pamiętaj też, że dzięki obecności biblioteki w chmurze, na urządzeniu mobilnym nie musisz przechowywać mnóstwa książek - wystarczy tylko ta, którą w danej chwili czytasz. W ten sposób oszczędzasz cenne miejsce np. na inne aplikacje i dane przechowywane na smartfonie czy tablecie. Jedynie wybierając się w podróż, w której wiesz, że będziesz pozbawiony internetu, warto przed wyjazdem zgrać z OneDrive'a kilka pozycji do przeczytania, ale w dalszym ciągu absolutnie nie ma potrzeby przechowywania całej biblioteki. Ta będzie czekać w chmurze, bez względu na to gdzie będziesz i bez względu na to z czego będziesz korzystał w roli czytnika.

2019.07.18, 18:14
Poszukuję dobrego etui na kindle. Polecicie coś? Czy ten model- http://www.inbag.pl/etui-na-kindle jest warty uwagi?