partner serwisu

CCEnhancer, czyli CCleaner na dopalaczu

CCEnhancer, czyli CCleaner na dopalaczu
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
4 sierpnia 2014, 02:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
ccenhancer, ccleaner, pliki tymczasowe, sprzątanie komputera, usuwanie zbędnych danych, windows 7, windows 8

Program CCleaner to jedno z najpopularniejszych narzędzi pozwalających skutecznie oczyścić system Windows ze zbędnych plików tymczasowych, śladów surfowania w przeglądarkach WWW, pozostałości po odinstalowanych aplikacjach i innych cyfrowych "śmieci". Ten program, uznany przez wielu użytkowników za znakomity, może być jeszcze lepszy. Sednem skuteczności jest wbudowana w CCleanera baza obsługiwanych aplikacji, których pliki tymczasowe mogą być przez to narzędzie usunięte. Bazę tę można rozbudować dzięki udostępnianemu bezpłatnie dodatkowi o nazwie CCEnhancer. Zwracamy jednak uwagę, że opisywany dodatek przeznaczony jest raczej dla bardziej doświadczonych użytkowników CCleanera. W naszym artykule pokazujemy jak z optymalnie wykorzystać dodatek CCEnhancer, a przede wszystkim, jak w ferworze sprzątania niczego nie popsuć.

CCEnhancer nie jest samodzielną aplikacją. Wymaga zainstalowanego już w systemie CCleanera. W tekście zakładamy, że narzędzie, do którego dodatek tu opisujemy jest Czytelnikowi znane i zainstalowane. Jeżeli nie, to proponujemy lekturę naszego kompleksowego poradnika dotyczącego programu CCleaner, a poniżej zamieszczamy przyciski umożliwiające pobranie najnowszej wersji zarówno programu CCleaner, jak i dodatku CCEnhancer.

PobierzCCleanerDla tych, którzy jeszcze nie korzystali z CCleanera, krótka informacja, że jest to program oferujący szeroki zakres funkcji pozwalający skutecznie i - w znacznym stopniu - w pełni automatycznie usunąć z systemu operacyjnego niepotrzebne dane zaśmiecające dysk twardy i rejestr systemu, a także mogące negatywnie wpływać na prywatność użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku.

PobierzCCEnhancerCCEnhancer jest odrębnie pobieranym, nie wymagającym instalacji w systemie, półautomatycznie aktualizowanym zbiorem reguł poszerzających standardową funkcjonalność CCleanera o możliwość usuwania niepotrzebnych danych pozostawianych przez aplikacje, które w standardowej edycji CCleanera nie są rozpoznawane przez program. Zanim przejdziemy do praktycznego zastosowania CCEnhancera należy pamiętać o tym, że dodatkowe reguły wprowadzane przez CCEnhancera nie są objęte wsparciem producenta CCleanera. Są to przygotowane najczęściej przez społeczność użytkowników dodatkowe moduły, pochodzące w większości przypadków z oficjalnego forum użytkowników CCleanera, ale - przynajmniej na początku - absolutnie nie zalecamy ich włączania do puli w pełni automatycznych procedur czyszczących CCleanera. Poniżej znajdziesz wskazówki jak odróżnić reguły standardowe od reguł dodawanych przez CCEnhancera. 

Instalacja dodatku CCEnhancer

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami przyjmujemy, że CCleaner jest już zainstalowany w systemie. Dodatek CCEnhancer dystrybuowany jest w formie spakowanego archiwum w formacie ZIP. Zawartość pliku-archiwum należy rozpakować do dowolnie wybranego folderu.

Do rozpakowania archiwum można posłużyć się standardowymi procedurami obsługi archiwów ZIP, wbudowanymi w system Windows 7/8, ale dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze znakomitego programu 7-Zip, skutecznie zastępującego i doskonale uzupełniającego funkcje systemowe. Program ten został zresztą wyróżniony w przeprowadzonym przez naszą redakcję teście narzędzi do kompresji i dekompresji plików. Dostęp do funkcji rozpakowujących najprościej można uzyskać z poziomu menu kontekstowego, tak jak to pokazano na powyższej ilustracji.

Czym najlepiej pakować i rozpakowywać dane? - przeczytaj nasz test!

Po rozpakowaniu pobranego zbioru danych w folderze docelowym umieszczone są dwa obiekty: uruchamialny plik CCEnhancer.exe oraz folder o nazwie Locales zawierający pliki językowe dla różnych wersji językowych interfejsu CCEnhancera. Należy uruchomić plik CCEnhancer.exe.

Na ekranie wyświetlone zostanie okno pozwalające pobrać z Sieci najnowszy zestaw reguł dodatkowych dla CCleanera. Przed kliknięciem widocznego w centralnej części okienka przycisku zalecamy kliknięcie w widocznym w dolnej części okna menu pozycji Settings.

W wyświetlonym oknie dialogowym Settings z rozwijalnego menu Language wybierz pozycję Polski. Kliknij przycisk Save and Close. Widocznymi tu polami wyboru zajmiemy się za chwilę.

Powrócisz do ekranu głównego CCEnhancera - interfejs będzie wyświetlany już po polsku. Kliknij napis Ustawienia, by jeszcze raz wywołać, spolszczone już tym razem, okno ustawień (choć dalej nazywa się ono Settings). Pod menu z wyborem języka widoczne są dwa pola wyboru. Pierwsze z nich - Aktualizacja przy starcie systemu - po aktywacji spowoduje automatyczne uruchamianie CCEnhancera i pobieranie nowych reguł po każdym uruchomieniu systemu Windows. Proponujemy na razie nie zaznaczać tego pola, dopóki użytkownik nie uzna, że faktycznie reguły dodawane przez CCEnhancera w istotny sposób rozszerzają funkcjonalność CCleanera. Kolejna uwaga dotyczy drugiego widocznego tu pola wyboru Po aktualizacji uruchom CCleaner w trybie cichym. Ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy nigdy zaznaczania tej opcji. Wszystkie z dodanych dotychczas reguł dla CCleanera uznawane są za bezpieczne, więc teoretycznie przyzwolenie na automatycznie uruchamianie CCleanera w trybie cichym (czyli krótko mówiąc "posprzątaj automatycznie i nie przeszkadzaj mi wyświetlaniem okienek) z uwzględnieniem nowych reguł nie powinno wpłynąć negatywnie na działanie systemu, ale nigdy nie mamy pewności, czy przypadkiem jakaś nowa reguła nie skasuje z naszego systemu zbyt wielu danych, albo czy nie usunie czegoś, co może okazać się istotne z jakichś względów, których twórca danej reguły nie przewidział. Najbezpieczniej stosować tu zasadę ograniczonego zaufania - dodatkowe reguły mogą być naprawdę użyteczne, ale lepiej samodzielnie decydować o ich zastosowaniu, zwłaszcza gdy mowa o usuwaniu czegokolwiek z systemu operacyjnego. 

Karta Lokalizacje przenośne widoczna w pokazanym na ilustracji oknie ma znaczenie wyłącznie w sytuacji, gdy użytkownik korzysta z przenośnej (portable) wersji CCleanera (np. na flashdysku USB). Wtedy wybierając z menu kontekstowego polecenie Add Item można wskazać lokalizację programu CCleaner, co pozwoli CCEnhancerowi na prawidłowe zainstalowanie pobieranych dodatkowych reguł.

Opcje dotyczące dodawania lokalizacji przenośnej dostępne są również po kliknięciu z menu głównego w oknie CCEnhancera pozycji Funkcje. Z rozwiniętego w ten sposób podmenu należy wybrać Dodaj lokalizację przenośną. Skoro już jesteśmy przy menu Funkcje, to jak widać zawiera ono jeszcze jedną pozycję: Usuń reguły użytkownika. Po wybraniu tej pozycji CCEnhancer usunie wszystkie dotychczas pobrane i zainstalowane reguły dodatkowe z programu CCleaner. Jeżeli nie zdefiniowano żadnych lokalizacji przenośnych, reguły zostaną usunięte tylko z instancji CCleanera zainstalowanej w systemie, a w przypadku gdy użytkownik ustawił lokalizacje przenośne - również z przenośnych egzemplarzy CCleanera. Z tej opcji należy korzystać wyłącznie jako deinstalatora CCEnhancera, gdy po prostu nie chcemy więcej korzystać z dodatkowych reguł dodawanych przez ten program.

Okno główne CCEnhancera zawiera jeszcze jedno menu - Zaawansowane - jednak dostępne w nim pozycje przeznaczone są w zasadzie dla doświadczonych użytkowników programu i jeżeli nie ma potrzeby z nich korzystać, to nie należy ich używać. Dla ścisłości wyjaśniamy znaczenie poszczególnych wpisów w tym menu. Pozycja Debuguj wpisy w winapp2.ini powinna obchodzić wyłącznie tych, którzy decydują się na samodzielne tworzenie własnych reguł w CCleanerze i chcą sprawdzić, czy przypadkiem utworzone przez nich reguły nie zawierają błędów. Kolejny zapis - Use alternative download URL umożliwia skorzystanie z alternatywnego adresu pobierania nowych reguł. Z tej funkcji należy korzystać wyłącznie wtedy, gdy mimo poprawnie działającego połączenia z internetem, nowe reguły nie są pobierane, a program zgłasza błąd z komunikacją z serwerem. Przedtem jednak warto jeszcze sprawdzić, czy przypadkiem komunikacja sieciowa CCEnhancera nie została zablokowana przez zainstalowaną na komputerze zaporę sieciową czy inne oprogramowanie ochronne. Co prawda CCEnhancer jest programem bezpiecznym i nie jest blokowany przez standardowe reguły ruchu sieciowego implementowane w zaporach sieciowych, niemniej w przypadku konfiguracji niestandardowych warto i to sprawdzić.

Ostatnia z widocznych pozycji menu Zaawansowane, czyli Trim winapp2.ini to polecenie usuwające z zestawu reguł dodawanych przez CCEnhancera tych, które nie mają zastosowania w przypadku konkretnego systemu. Opcja ta ma sens jedynie w sytuacji, gdy użytkownik używa CCleanera w konfiguracji przenośnej (portable), gdyż wtedy istotnie zestaw reguł będzie mógł być optymalizowany pod kątem konfiguracji systemu, do którego przenośnych nośnik z CCleanerem jest podłączany. W przypadku standardowej, nieprzenośnej instalacji CCleanera w systemie Windows i tak użytkownik będzie mógł korzystać tylko z tych reguł dodatkowych, które faktycznie mają zastosowanie w konkretnym komputerze, więc funkcja czyszczenia zbędnych reguł nie musi być wywoływana, bo te niepotrzebne i tak będą ignorowane i niewidoczne dla użytkownika.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości związane z funkcjami wywoływanymi z poziomu interfejsu CCEnhancera. Nie pozostaje zatem nic innego jak kliknąć przycisk Pobierz najnowsze i poczekać aż program pobierze, a następnie zaaplikuje zainstalowanemu w systemie CCleanerowi nowy zestaw reguł.

W trakcie pobierania nowego zestawu reguł wyświetlana jest informacja o rozmiarze pobieranego pliku i szybkości łącza. Pobierane przez CCEnhancera porcje danych są na tyle małe, że ściągnięcie zestawu reguł to kwestia dosłownie kilku sekund. Po zakończonej aktualizacji program pyta, czy uruchomić CCleanera - proponujemy odpowiedzieć twierdząco. W końcu czas sprawdzić, jakie to nowe reguły zostały dodane do CCleanera i w jaki sposób można ich używać.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.