partner serwisu

Bezpieczne wakacje. Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących, aplikacja iPolak i system Odyseusz zwiększą Twoje bezpieczeństwo w podróży

Bezpieczne wakacje. Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących, aplikacja iPolak i system Odyseusz zwiększą Twoje bezpieczeństwo w podróży
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
28 czerwca 2015, 20:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacja strona www, bezpieczne wakacje, ipolak, ministerstwo spraw zagranicznych, msz, ostrzeżenia, strona internetowa, zagrożenie

Wydarzenia ostatnich dni, zamachy terrorystyczne m. in. w Tunezji i Kuwejcie, zmuszają do większego zastanowienia, gdzie wyjechać, żeby zapewnić sobie bezpieczne wakacje. Jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonać przed wyborem miejsca wypoczynku, jest zapoznanie się z ostrzeżeniami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z których można dowiedzieć się, które kraje są stosunkowo bezpieczne, a do których lepiej aktualnie nie wyjeżdżać. Ostrzeżenia MSZ, dzięki którym nasze wakacje będą bezpieczne, znajdziemy na stronach internetowych ministerstwa, a także w specjalnie przygotowanej aplikacji iPolak.

Publikowane przez MSZ ostrzeżenia dla podróżujących są, a przynajmniej powinny być, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przed zaplanowaniem wyjazdu zagranicznego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych posiada najdokładniejsze i najbardziej aktualne informacje o mających wpływ na bezpieczeństwo wydarzeniach i uwarunkowaniach politycznych w praktycznie każdym kraju na świecie, a co równie ważne, dostęp do tych informacji jest niezwykle prosty i otwarty dla każdego. Wystarczy dostęp do sieci i przeglądarka internetowa lub przygotowana przez MSZ aplikacja iPolak, w której znajdziecie nie tylko ostrzeżenia dla podróżujących, ale też wiele innych przydatnych informacji o poszczególnych krajach, a także dane kontaktowe i lokalizacyjne polskich placówek dyplomatycznych.

Wiemy jednak, że wielu podróżujących nie korzysta z tych informacji. Powód? Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy z ich dostępności lub nie wie, gdzie można się z nimi zapoznać. Pokażemy więc, gdzie znaleźć ostrzeżenia MSZ dla podróżujących, a także do czego służy i jak działa aplikacja iPolak. Zaprezentujemy też system Odyseusz, służący do - dobrowolnego - zgłaszania wyjazdów zagranicznych. Zaczniemy jednak od kwestii podstawowej, czyli wyjaśnienia, czym są i jak rozumieć ostrzeżenia MSZ.

Spis treści

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących - co oznaczają

Podstawowym sposobem określania poziomu bezpieczeństwa w danym kraju są cztery stopnie:

  • Zachowaj zwykłą ostrożność - określony w ten sposób kraj jest generalnie bezpieczny, nie grozi w nim nic szczególnego, poza zwykłymi sytuacjami, z jakimi możemy spotkać się i w Polsce. Jednym słowem - można jechać spokojnie, pamiętając o poszanowaniu lokalnych obyczajów i prawa.
  • Ostrzegamy przed podróżą - w ten sposób określa się kraje, do których co prawda można jechać, ale lepiej zachować szczególną ostrożność. Często w ten sposób określa się kraje, w których co prawda nie ma szczególnego zagrożenia terrorystycznego, ale poziom przestępczości jest zdecydowanie wyższy od średniej. Jeśli wymarzony urlop zaplanowaliście w kraju oznaczonym tym właśnie stopniem, lepiej przemyślcie Wasze plany raz jeszcze.
  • Nie podróżuj - ten poziom zagrożenia oznacza bardzo duże ryzyko, zazwyczaj związane z sytuacją polityczną, militarną lub zagrożeniem terrorystycznym. Do krajów oznaczonych w ten sposób nie należy wyjeżdżać, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
  • Opuść natychmiast - najwyższy poziom zagrożenia. W ten sposób określa się kraje, w których toczy się wojna lub występuje najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego, wynikający np. z faktu, iż na terytorium kraju terroryści mają swoje obozy. Jeśli zaplanowaliście wakacje w miejscu określonym w ten sposób, koniecznie zweryfikujcie swoje plany. A jeśli już jesteście w oznaczonym w ten sposób kraju, opuśćcie go natychmiast, jeśli tylko jest to możliwe. Wcześniej radzimy też skontaktować się z polską placówką dyplomatyczną, która pomoże Wam w wyjeździe.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

Określenie bezpieczeństwa za pomocą przedstawionych wyżej poziomów to jednak nie wszystko. W każdym przypadku ostrzeżenie zawiera także opis sytuacji i typów ewentualnych zagrożeń - dzięki temu można dowiedzieć się np. że jadąc aktualnie do Grecji warto - ze względu na sytuację gospodarczo-finansową tego kraju - zabrać ze sobą dodatkową gotówkę. W przypadku innych krajów oczywiście wyjaśnienia i zalecenia mogą być zupełnie inne.

Ostrzeżenia dla podróżujących na stronie www MSZ

Podstawowym sposobem na sprawdzenie sytuacji w kraju, do którego planujemy wyjechać, jest wizyta na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

W znajdującej się po prawej stronie sekcji Na skróty odnajdujemy pozycję Ostrzeżenia dla podróżujących i klikamy w nią.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

Najprostszym sposobem na wyszukanie interesującej nas informacji jest kliknięcie w rozwijaną listę państw, którą znajdziemy pod mapą świata. Możemy ułatwić sobie nieco zadanie, zaznaczając najpierw na mapie właściwy dla naszych poszukiwań kontynent - wtedy lista zawierać będzie wyłącznie leżące na nim kraje.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

Dodatkowo możemy skorzystać z opcji wyszukiwania zaawansowanego - pozwolą one na dokładniejsze doprecyzowanie poszukiwanych informacji. Panel wyszukiwania znajdziemy pod panelem mapy.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

Po wyborze interesującego nas państwa i określeniu ewentualnych dodatkowych parametrów, otrzymujemy aktualne informacje dotyczące poziomu bezpieczeństwa w wybranym kraju.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

Na liście wyników wyszukiwania najlepiej jest wybrać najnowszą informację i kliknąć więcej, żeby zapoznać się z pełną jej treścią.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

Tutaj widzimy już wszystkie istotne informacje związane z bezpieczeństwem w wybranym kraju. Dodatkowo możemy poznać poziom bezpieczeństwa w poszczególnych jego rejonach - w tym celu należy kliknąć w wyświetloną wyżej mapę, co spowoduje otwarcie jej w osobnej karcie przeglądarki w większym rozmiarze.

Ostrzeżenia MSZ dla podróżujących

iPolak - aplikacja dla podróżujących

Kolejną sposobem na sprawdzenie ostrzeżeń Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale też dającym dostęp do znacznie szerszego zakresu informacji, jest skorzystanie z przygotowanej przez ministerstwo aplikacji mobilnej iPolak. Jest ona dostępna na stronie MSZ, można ją również pobrać ze sklepów z aplikacjami dla trzech najpopularniejszych platform: na Androida, na iOS i na Windows Phone.

Aplikacja iPolak

Po jej uruchomieniu możemy od razu wybrać z listy lub wyszukać interesujący nas kraj.

Aplikacja iPolak

Po wyborze kraju mamy dostęp do bardzo dużej bazy informacji na jego temat - dowiemy się wszystkiego, co istotne na temat zasad wjazdu do wybranego państwa, zasad poruszania się po nim, uzyskamy informacje na temat opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa, zasad podatkowych i celnych czy panujących w nim obyczajów.

Aplikacja iPolak

Po przejściu do zakładki placówka otrzymamy najważniejsze informacje na temat głównej polskiej placówki dyplomatycznej - zazwyczaj będzie to oczywiście ambasada.

Aplikacja iPolak

To, co interesuje nas najbardziej, to ostrzeżenia MSZ dla podróżnych. Znajdziemy je w zakładce ostrzeżenia. Obejmują one dokładnie te same informacje, jakie możemy znaleźć na stronie internetowej ministerstwa.

Aplikacja iPolak  Aplikacja iPolak

Aplikacja umożliwia też pobranie danych o wybranym kraju w formie pliku PDF - w tym celu należy kliknąć w ikonę w prawym górnym rogu ekranu, a z rozwiniętego menu wybrać pozycję pobierz dane w PDF.

Aplikacja iPolak

Bardzo przydatny jest też przycisk SOS, który znajdziemy zaraz obok wcześniej wspomnianego. Po jego naciśnięciu mamy możliwość szybkiego połączenia z placówką dyplomatyczną wybranego kraju.

Aplikacja iPolak

Wystarczy tylko nacisnąć przycisk zadzwoń, a połączenie zostanie nawiązane automatycznie.

iPolak jest aplikacją, którą powinna mieć przy sobie każda osoba wyjeżdżająca za granicę. I nie dotyczy to tylko podróżujących do dalszych, bardziej egzotycznych krajów - możliwość kontaktu z polską placówką dyplomatyczną może przydać się wszędzie, a w sytuacji zagrożenia możemy nie mieć czasu na poszukiwanie jej danych w internecie. Możemy też być poza zasięgiem sieci, a jedną z najważniejszych zalet iPolaka jest fakt, że bezproblemowo działa również w trybie offline, a jedyne, czego w takiej sytuacji jesteśmy pozbawieni, to automatyczne odświeżanie informacji o zagrożeniach. 

System Odyseusz - zgłoś swoją podróż zagraniczną

Szykując się do zagranicznego wyjazdu, zwłaszcza kiedy kraj docelowy nie należy do najbezpieczniejszych, warto pomyśleć o wcześniejszym zgłoszeniu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych tej podróży. Dlaczego? Jeśli w kraju, do którego się udaliśmy, zaistnieją nadzwyczajne zdarzenia, MSZ będzie wiedziało o naszym pobycie i znacznie szybciej nawiąże z nami kontakt w razie potrzeby. Znacznie usprawni to też przygotowanie ewentualnej ewakuacji, jeśli zagrożenie będzie naprawdę poważne, bądź udzielenia jakiejkolwiek innej niezbędnej pomocy. Po prostu - MSZ nam nie pomoże, jeśli nie będzie wiedział, że jest to potrzebne. A w sytuacjach nadzwyczajnych może być nam trudno poinformować ambasadę bądź konsulat o naszej obecności w miejscu zagrożenia. Znacznie prościej jest skorzystać przed wyjazdem z systemu Odyseusz i za jego pomocą zgłosić swój wyjazd. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy wejść na stronę internetową Odyseusza.

System Odyseusz MSZ

Zgłoszenia wyjazdu można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypełnienie prostego formularza bez konieczności jakiejkolwiek rejestracji. W tym celu należy kliknąć w przycisk zgłoś podróż na belce menu.

System Odyseusz MSZ

W formularzu podajemy swoje dane osobowe, podstawowe dane osoby w Polsce, z którą będzie kontaktować się przedstawiciel MSZ w razie zaistnienia takiej konieczności, możemy także podać dane towarzyszących nam podczas wyjazdu osób, a także określić etapy naszej podróży, podając datę początku i końca pobytu, miejsce (kraj i rejon bądź dokładny adres), a także formę i organizatora podróży.

Po wypełnieniu formularza wystarczy nacisnąć przycisk zgłoś podróż i gotowe - MSZ otrzymało informację o naszym wyjeździe i w razie potrzeby będzie mogło znacznie szybciej przyjść nam z pomocą.

Drugim sposobem, przydatnym zwłaszcza wtedy, kiedy dość często wyjeżdżamy za granicę, jest utworzenie konta w Odyseuszu. Na stronie głównej klikamy w pozycję menu załóż konto i ponownie stajemy przed koniecznością wypełnienia formularza, tym razem krótszego, bo obejmującego tylko nasze dane osobowe.

System Odyseusz MSZ

Po wysłaniu formularza na podany w nim adres zostanie wysłana wiadomość weryfikująca - klikamy więc zawarty w nim link i już możemy zalogować się do systemu.

Teraz możemy edytować swoje dane osobowe, a także zgłaszać podróże i przeglądać te, które już odbyliśmy.

System Odyseusz MSZ

Po rejestracji w systemie zgłaszanie podróży jest już znacznie prostsze, bo najdłuższą część formularza, zawierającą nasze dane osobowe, mamy już wypełnioną, pozostaje tylko podać miejsce wyjazdu i ewentualnie dane osób towarzyszących i osoby do kontaktu w Polsce. Jeśli więc często wyjeżdżamy za granicę, rejestracja w Odyseuszu wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Odyseusz jest jednak przydatny nie tylko w sytuacjach zagrożenia. Dzięki zgłaszaniu za jego pomocą podróży zagranicznych dużo prostsze będzie choćby rejestrowanie się do udziału w wyborach, jeśli odbywają się w czasie naszego pobytu za granicami Polski. Dzięki rejestracji w systemie będziemy też otrzymywać informacje dotyczące placówek dyplomatycznych w krajach, w których akurat przebywamy.

Jeśli więc planujecie wyjazd zagraniczny, skorzystajcie z pomocy, jaką zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych - sprawdźcie ostrzeżenia dla podróżnych na stronach www ministerstwa, zainstalujcie aplikację iPolak w Waszych smartfonach, zgłoście też swój wyjazd w systemie Odyseusz. To naprawdę proste - wystarczy przeglądarka internetowa i smartfon. W sytuacjach niebezpiecznych, których oczywiście nikomu nie życzymy, właśnie dzięki temu będziecie mogli znacznie szybciej uzyskać niezbędną pomoc.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.