partner serwisu

Android 4.4 KitKat na PC - instalacja, testy i nasze wrażenia

Android 4.4 KitKat na PC - instalacja, testy i nasze wrażenia
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
26 maja 2014, 19:33
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 4.4, google, kitkat, pc

Jeszcze niedawno wydawało się, że Android jest systemem stworzonym dla smartfonów i tabletów. W ostatnich miesiącach zaczęło pojawiać się jednak coraz więcej urządzeń z tym systemem. Telewizory z Androidem, to nie nowość, dostępne są już od dłuższego czasu. Ale pojawiły się zegarki z Androidem, słuchawki i - nomen omen - gogle czy nawet lodówki z systemem od Google. Dlaczego więc nie skorzystać z tego systemu w jeszcze inny sposób i zainstalować go na... tak, na zwykłym komputerze?

Android 4.4 KitKat na PC - czy to ma sens

Bezpośrednią inspiracją do powstania artykułu, który właśnie czytacie, była informacja o tym, iż jeden z największych producentów komputerów, firma HP, zamierza wypuścić na rynek model laptopa nazwany Slatebook 14, którego systemem operacyjnym ma być właśnie Android w wersji 4.2 Jelly Bean. Skoro tak duża firma przygotowuje klasycznego laptopa z tym systemem, to może faktycznie coś w tym jest.

Jest jednak istotniejszy powód, dla którego warto zainteresować się Androidem na komputerze. Powodem tym jest zakończenie wsparcia Windows XP przez Microsoft. O ile posiadacze względnie nowych, wydajnych komputerów mogą przesiąść się na nowszą wersję okienek lub kafelków (całą procedurę opisaliśmy w artykule "Jak zmienić Windows XP na Windows 7 lub Windows 8?"), to w gorszym położeniu znajdują się osoby używające starszego sprzętu, na którym nowe wersje systemu operacyjnego będą działać albo topornie, albo jeszcze słabiej. Co można zrobić w takiej sytuacji? Można wybrać wariant bardzo ryzykowny i pozostać przy dotychczasowym systemie, w wysokim stopniu narażając się na cyberzagrożenia, ale można też poszukać innego systemu operacyjnego, który po pierwsze nie bedzie aż tak narażony na ataki, jak najpopularniejszy, ale pozbawiony wsparcia producenta Windows XP, po drugie zaś bez najmniejszego problemu zadziała nawet na starszym komputerze, wyposażonym w słabszy procesor i mniejszą ilość pamięci RAM. Jaki to może być system? Naszym zdaniem do wyboru pozostają dwie opcje - albo jedna z dystrybucji typowo komputerowego Linuksa, albo właśnie kojarzony najczęściej ze smartfonami i tabletami Android. 

Wariant pierwszy, Linux, ma swoje niezaprzeczalne zalety - jako dostosowany do użytkowania na pecetach, może być używany nie tylko do podstawowych zastosowań, jak przeglądanie internetu, obsługa poczty i serwisów społecznościowych, i najprostsze zastosowania multimedialne - zarządzanie muzyką i zdjęciami czy oglądanie filmów.  Wiele linuksowych aplikacji pozwala na wykorzystanie go w celach dużo bardziej profesjonalnych, jak choćby obsługa grafiki za pomocą oprogramowania GIMP.

To, co jest zaletą Linuksa, w opisywanym przez nas przypadku jest jednocześnie jego wadą - dużo większe możliwości zastosowania to również zapotrzebowanie na większą wydajność sprzętu. Jeśli zainstalujemy jedną z aktualnych dystrybucji na 6- czy 8-letnim sprzęcie, na pewno nie będziemy zadowoleni z jakości pracy systemu.

Wymagania sprzętowe Androida są zdecydowanie mniejsze, choć również mniejsze są jego możliwości funkcjonalne. Za jego pomocą będziemy mogli czytać strony WWW, obsługiwać maile, kontaktować się ze znajomymi na Facebooku czy Twitterze, posłuchamy również muzyki, obejrzymy zdjęcia czy film, w razie potrzeby stworzymy też dokument tekstowy czy prosty arkusz kalkulacyjny. Na wiele więcej nie powinniśmy liczyć. Czy to nie za mało, żeby na poważnie interesować się instalacją tego systemu na PC? Pamiętajmy, że wciąż mówimy o niemłodym już komputerze z zainstalowanym i pozbawionym właśnie wsparcia Windows XP, na którym o sprawnym funkcjonowaniu nowszej wersji okienek i kafelków możemy tylko pomarzyć. Od takiego sprzętu i tak nie powinniśmy wymagać wiele więcej, niż tylko obsługa internetu, prostych multimediów i dokumentów. A do takich właśnie zastosowań Android wydaje się być wręcz stworzony.

Jest jeszcze trzeci powód, dla którego zajęliśmy się instalacją tego systemu na komputerze. Powodem tym jest integracja cyfrowa ludzi starszych. W erze internetu, maili i Facebooka możliwość obsługi tych narzędzi często jest dla seniorów jedynym realnym oknem na świat. I jednocześnie równie często oknem absolutnie niedostępnym, zwłaszcza ze względu na poziom skomplikowania pełnoprawnych systemów operacyjnych. I to właśnie dla nich Android na komputerze wydaje się być rozwiązaniem idealnym, zwłaszcza że coraz większa liczba seniorów korzysta już z mniej lub bardziej zaawansowanych smartfonów z tym systemem. Więc kiedy po uruchomieniu komputera na ekranie pojawi się znany już pulpit, żadna z tych osób nie będzie miała już jakichkolwiek problemów z jego obsługą. 

Tym bardziej dla osób, które do tej pory nie korzystały z dobrodziejstw nowych technologii Android wydaje się być najlepszym, najprostszym i najbardziej intuicyjnym systemem. Windows XP narażony jest na cyberataki znacznie bardziej, niż kiedykolwiek dotąd, więc obrazki podobne do tego, który prezentujemy poniżej, już za chwilę nie będą niczym szczególnym.

WinXP - zagrożenia

Osoba doświadczona w obsłudze komputerów nie będzie miała z taką sytuacją problemów. Ale ktoś, kto używa pierwszego w swoim życiu komputera? 

Linux? Tak samo jak i Windows, dla większości osób starszych, po raz pierwszy mających samodzielną styczność ze sprzętem może być zbyt skomplikowany w obsłudze. 

Android to przede wszystkim prostota obsługi. Istotna zwłaszcza dla osób, dla których komputer ma być narzędziem przede wszystkim do kontaktu z innymi ludźmi i - co dla wielu seniorów jest niezwykle ważne - zmniejszeniem poczucia odsunięcia, nie zaś celem samym w sobie. 

Pozostaje tylko jedno istotne pytanie - czy to naprawdę działa? Czy instalacja Androida przywróci naszym starym komputerom dawną świetność i pozwoli im znów poczuć się użytecznymi? A może jest to na tyle dobre połączenie, że warto zainteresować się nowym sprzętem z fabrycznie instalowaną laptopową wersją smartfonowego systemu od Google? Na te właśnie pytania postaramy się odpowiedzieć.

Platforma testowa, metodologia testu

Podzieliliśmy nasz artykuł na kilka części. W pierwszej z nich pokazujemy krok po kroku, w jaki sposób zainstalować Androida na komputerze. Wykorzystaliśmy do tego celu opartą o ASOP (Android Open Source Project) najnowszą wersję systemu, czyli Android 4.4 KitKat. Jest to oczywiście dystrybucja przystosowana do instalacji i używania na komputerach PC, dostępna w ramach Android-x86 Project, o którym szczerzej pisaliśmy na łamach PCLab.pl.

W części drugiej przedstawiamy interfejs użytkownika systemu, skupiając się przede wszystkim na jego dostosowaniu do wykorzystania na komputerze. Sprawdzamy też podstawowe możliwości konfiguracji, a także obsługę WiFi oraz zewnętrznych nośników danych.

Trzecia część naszego artykułu to test Androida w podstawowych zastosowaniach. Sprawdziliśmy więc, jak system sprawuje się w zakresie obsługi internetu (przeglądanie stron WWW) i poczty email, obsługi multimediów (przeglądanie zdjęć i zarządzenie nimi, odtwarzanie muzyki i wideo) i edycji dokumentów.

Na koniec testów spróbowaliśmy zmusić naszego laptopa z Androidem do uruchomienia kilku popularnych mobilnych gier.

System instalowaliśmy na niemłodym już laptopie Fujitsu Siemens Amilo Pi3540, wyposażonym w procesor Intel Core 2 Duo T5800 i 4 GB pamięci RAM. Dysk naszego testowego laptopa to Western Digital o pojemności 320 GB i prędkości 5400 RPM. 

Platforma testowa  Platforma testowa

Jak widzicie, wybraliśmy sprzęt, od którego w tej chwili nie można już wymagać zbyt wiele, jednocześnie jeszcze nie na tyle stary, żeby jego miejsce było już tylko na śmietniku historii (lub innym, bardziej klasycznym). Sprzęt o takich parametrach jest jednym z najczęstszych, jakie można spotkać na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych, w dodatku dostępny jest w całkiem przyzwoitych cenach (kupno laptopa o takich parametrach za kwotę 300 czy 350 złotych, a nawet taniej - testowy laptop został nabyty przez piszącego te słowa za 150 złotych - przy odpowiednio poprowadzonych negocjacjach nie jest niczym nadzwyczajnym), oferuje jednocześnie wydajność, która przy odpowiednim systemie operacyjnym wystarczy do podstawowych zastosowań.

szymekdan
2014.05.29, 09:33
Bardzo interesujący artykuł! Zaraz będę testował na swoim Asusie n61jv. Przy okazji: nie wie ktoś czy jest możliwość w drugą stronę: instalacja np. Debiana lub Ubuntu Server na Samsungu Galaxy S3? - w końcu to też Linux i jak najbardziej obsługuje procesory ARM, do tego SGS3 ma nie byle jakie parametry sprzętowe i mógłby z powodzeniem (na razie teoretycznie) służyć jako platforma na prosty serwer WWW...? Rozumiem, że instalację należy przygotować podobnie jak w tym artykule, na dysku USB. Ale jak zmusić SGS3 do bootowania z USB lub przynajmniej z karty MicroSD?
11:51:
Nie udało się stworzyć startującego USB za pomocą tego co zamieściliście. Spróbuję innym programem i dam znać...
Edytowane przez autora (2014.05.29, 11:52)
la linea
2014.05.29, 10:18
opisaną metodą nie udało mi sie utworzyc botowalnego pendraiva z tą linuxową minidystrybucją
2014.05.29, 13:26
Czyli jakie macie objawy tej niemożności przygotowania bootowalnego pendrive? Co się dzieje? Opiszcie możliwie dokładnie, w którym miejscu powstaje problem.

@Szymekdan - ciekawy temat podałeś, pomyślimy nad zajęciem się nim :)
2014.05.29, 13:34
Przed chwilą powtórzyliśmy opisaną procedurę przygotowania bootowalnego pendrive - wszystko zadziałało.
robert0312
2014.05.29, 17:25
Wszystko zrobiłem jak w opisie. Na pendrive android nagrał się normalnie i działa.Sprawdziłem kilka gier i wszystkie co zainstalowałem działają. Angry birds wszystkie wersje też działają normalnie.Tylko przy niektórych grach obracał się obraz o 90 stopni i nie dało się go obrócić . Mam lenovo 3000n200. Teraz instaluje androida na stałe jako drugi system mimo że win7 działa u mnie normalnie to andek będzie do gier dla dzieci. dzięki i pozdrawiam.
2014.05.29, 19:01
robert0312 @ 2014.05.29 17:25
Wszystko zrobiłem jak w opisie. Na pendrive android nagrał się normalnie i działa.Sprawdziłem kilka gier i wszystkie co zainstalowałem działają. Angry birds wszystkie wersje też działają normalnie.Tylko przy niektórych grach obracał się obraz o 90 stopni i nie dało się go obrócić . Mam lenovo 3000n200. Teraz instaluje androida na stałe jako drugi system mimo że win7 działa u mnie normalnie to andek będzie do gier dla dzieci. dzięki i pozdrawiam.

Super, cieszę się, że artykuł okazał się pomocny :)
tof
2014.05.29, 19:47
Wszystko ładnie pięknie tylko gdy wyłączam kompa i włączam ponownie to muszę za każdym razem przechodzić proces instalacji androida czyli wybrac jezyk skonfigurować wifi. Myślałem że zapamięta moje ustawienia po ponownym uruchomieniu. Dodam że zainstalowało się wszystko bez problemu na dodatkowej partycji. Co robić?
2014.05.29, 21:22
tof @ 2014.05.29 19:47
Wszystko ładnie pięknie tylko gdy wyłączam kompa i włączam ponownie to muszę za każdym razem przechodzić proces instalacji androida czyli wybrac jezyk skonfigurować wifi. Myślałem że zapamięta moje ustawienia po ponownym uruchomieniu. Dodam że zainstalowało się wszystko bez problemu na dodatkowej partycji. Co robić?

Jeśli wszystko się zainstalowało bez problemu, to co masz na myśli mówiąc, że musisz przechodzić proces instalacji za każdym razem? Masz na myśli instalację czy konfigurację?
tof
2014.05.29, 21:26
Krzysztof Pikowy @ 2014.05.29 21:22
tof @ 2014.05.29 19:47
Wszystko ładnie pięknie tylko gdy wyłączam kompa i włączam ponownie to muszę za każdym razem przechodzić proces instalacji androida czyli wybrac jezyk skonfigurować wifi. Myślałem że zapamięta moje ustawienia po ponownym uruchomieniu. Dodam że zainstalowało się wszystko bez problemu na dodatkowej partycji. Co robić?

Jeśli wszystko się zainstalowało bez problemu, to co masz na myśli mówiąc, że musisz przechodzić proces instalacji za każdym razem? Masz na myśli instalację czy konfigurację?


Konfiguracje oczywiście.
2014.05.29, 22:28
tof @ 2014.05.29 21:26

Konfiguracje oczywiście.

Jeśli jest poprawnie zainstalowany, to nic takiego nie powinno mieć miejsca. Ale skoro ma, to spróbujemy ustalić, co może być przyczyną.
szymekdan
2014.05.31, 17:40
Nie mogę zmienić pierwszego komentarza więc piszę tutaj:
Minąłem problem nie startującego pendriva: wypaliłem obraz na płytce RW i komputer zbootował z płytki. Instalacja jest banalna i trwa około minuty. Nie wiem czy nie ma w poradniku instalacji, czy ja nie doczytałem: pod koniec instalacji pada pytanie czy stworzyć plik na dane użytkownika - lepiej się zgodzić bo inaczej każde wyłączenie komputera = ustawienia fabryczne i utrata danych! - a chyba nie ma możliwości naprawy tego problemu później.
Sam system oceniam raczej pozytywnie chociaż zaskoczył mnie brak Google Chrome w sklepie i Microsoft Office. Pewnie wielu innych aplikacji też nie ma. Poza tym sam system wymaga zrootowania, chyba że ktoś nie potrzebuje.
Androida opisywał nie będę bo zainteresowani doskonale go znają. To jest jakaś podstawowa wersja. Wszystko chodzi bardzo ładnie i płynnie, nie natrafiłem na prawie żadne problemy (gry i aplikacje działają bez zarzutów). Jedyne co mnie niemiłego spotkało to 'Aplikacja KingsoftOffice została zamknięta' ale na szczęście otworzone to było tylko dla testów, trochę zdążyłem naklikać.
Android traktuje komputer PC jak tablet. Myślę że to bardzo dobra alternatywa dla wszystkich, którzy będą korzystali z komputera do przeglądania Internetu i do grania w gry z Google Play. Trzeba przypomnieć, że flash nie działa ale to niedogodność wszystkich wersji Android (można to obejść).
Tyle z kilku minut testów. Teraz czas na roota i kilka ciekawszych aplikacji ;)
PS.
Co do tego 'problemu z pendrive' to nie wiem co jest. Wszystko robię zgodnie z opisem, nie wywala żaden błąd a jak przychodzi do rootowania to nie startuje z pena i tyle. Ustawiałem w biosie na różne sposoby te USB i nic z tego. Może pendrive jakiś dziwny i nie da się z niego startować(...)Inne urządzenia (zewnętrzny napęd optyczny) startuje z linuxem (teraz również i z Androidem)... nie ważne, zawsze można wypalić płytkę i wystartować z niej.
A co do tego mojego pomysłu z pierwszego postu (uruchomienie debiana albo ubuntu server na SGS3), jakby się Wam udało to byłbym PRZEOGROMNIE wdzięczny za opis jak to zrobić bo nigdzie w Internecie nie znalazłem informacji na temat startu instalatora linuxa z pamięci microSD czy pendrive USB (przejściówkę posiadam). Za jakiś czas zmienię mojego SGS3 na coś mocniejszego i wtedy będę miał sprzęt do testów. A nie ukrywam, że prosty serwer WWW na bazie SGS3 + np. ubuntu server to byłoby bardzo ciekawe!
Edytowane przez autora (2014.05.31, 17:54)
szymekdan
2014.05.31, 22:47
tof @ 2014.05.29 19:47
Wszystko ładnie pięknie tylko gdy wyłączam kompa i włączam ponownie to muszę za każdym razem przechodzić proces instalacji androida czyli wybrac jezyk skonfigurować wifi. Myślałem że zapamięta moje ustawienia po ponownym uruchomieniu. Dodam że zainstalowało się wszystko bez problemu na dodatkowej partycji. Co robić?

Miałem to samo. Problemem jest zgoda a właściwie jej BRAK, na koniec instalacji, na założenie pliku użytkownika... Rozpocznij instalację od początku, najlepiej formatując tą dodatkową partycję. Jak już instalator skończy kopiować te swoje >200 MB danych to spodziewaj się pytania o założenie pliku użytkownika - musisz się koniecznie zgodzić, najlepiej zmieniając jego wielkość na maksymalną (bodajże 2047... jakaś taka dziwna wartość). Bez tego będzie 'factory reset' po każdym wyłączeniu komputera!
tof
2014.06.02, 19:28
szymekdan @ 2014.05.31 22:47
tof @ 2014.05.29 19:47
Wszystko ładnie pięknie tylko gdy wyłączam kompa i włączam ponownie to muszę za każdym razem przechodzić proces instalacji androida czyli wybrac jezyk skonfigurować wifi. Myślałem że zapamięta moje ustawienia po ponownym uruchomieniu. Dodam że zainstalowało się wszystko bez problemu na dodatkowej partycji. Co robić?

Miałem to samo. Problemem jest zgoda a właściwie jej BRAK, na koniec instalacji, na założenie pliku użytkownika... Rozpocznij instalację od początku, najlepiej formatując tą dodatkową partycję. Jak już instalator skończy kopiować te swoje >200 MB danych to spodziewaj się pytania o założenie pliku użytkownika - musisz się koniecznie zgodzić, najlepiej zmieniając jego wielkość na maksymalną (bodajże 2047... jakaś taka dziwna wartość). Bez tego będzie 'factory reset' po każdym wyłączeniu komputera!


No właśnie tak też próbowałem i z maksymalną czyli 2047 i z rekomendowaną 512 i nic. Instalowałem wszystko od nowa już kilka razy i dałem sobie z tym spokój bo bez sensu od nowa wszystko robić za każdym razem. Ale dzięki za rade. U mnie niestety musi coś innego 'siedzieć'.
2014.07.22, 17:59
Tak szczerze, to na praktycznie dowolnym Pentium Dual Core i 4 GB RAMu bezproblemowo będzie śmigał Windows 7, uruchomimy wszystko, czego nam trzeba i będzie to działać bez kłopotów.

Z Androidem na PC jest jak z Linuksem - jesli ktoś ma za dużo wolnego czasu, to może się z nim użerać, ale po co?
darkman
2014.11.01, 23:37
Witam, u mnie dziala, ale tv mam podlaczony do pc przez hdmi przez ktory powinien isc dzwiek ale nie idzie. Youtube dziala , poczt tez ale sklep juz nie bardzo. moge przegladac apki ale juz instalowac sie nie chce <?> podobnie www. google dziala, wyszukiwarka dziala ale strony www juz nie otworzy zadnej...
2014.12.22, 17:26
Bardzo fajny poradnik. Chciałem sobie doinstalować Androida na laptopa niestety nie działa to tak jakbym chciał. Gdy korzystam z Androida w trybie LiveCd z pendrive`a to wszystko działa cacy, każda gra i aplikacja śmiga. Natomiast po zainstalowaniu tego samego Androida na dysk twardy niby android działa ale większość gier i aplikacji albo nie uruchamia się, albo pokazuje się czarny ekran, albo pojawia się komunikat o konieczności zamknięcia aplikacji. Ma ktoś jakiś mądry pomysł dlaczego tak się dzieje? Konieczność konfigurowania konta i instalacji aplikacji po każdym uruchomieniu androida raczej skutecznie zniechęca...
2014.12.23, 23:56
Mam problem. Po bez problemowej instalacji system działa z prędkością 1 klatki na 2/3 sekundy. Po za tym nie mogę przejść przez proces konfiguracji android nie widzi zewnętrznedo routera Wi-Fi, ani nie wiem jak uzyskać połączenie kablowe. Proszę o pomoc.
2014.12.25, 01:53
Problemem była zewnętrzna karta graficzna. Nie wiem dlaczego, ale na grafice zintegrowanej działa bez problem, problem pojawia się gdy podłączam swojego smoka (grafikę) i w teorii powinno działać niebotycznie szybko. W praktyce jest to klatka na 3 sekundy :C nie wie ktoś dlaczego tak się dzieje i czy możona temu zapobiec ??
2015.01.03, 22:24
W większości przypadków problemem są sterowniki, a raczej ich brak. O ile pod Windows nie ma kłopotu z driverami do praktycznie dowolnego urzadzenia (łącznie z flakami komputera), to w przypadku Androida x86 jest z tym dużo gorzej, bo wiadomo, że nikt nie będzie szczególnie przykładał się do przygotowania sterowników dla tego systemu.
A więc w wielu przypadkach Android na laptopie czy PC nie będzie działał w pełni sprawnie.
To jest właśnie przyczyna problemów z kartą graficzną - o ile obsłużenie integry nie sprawia Androidowi x86 dużych problemów (choć i tu potrafią się one pojawić), to już poprawne pociągnięcie osobnego GPu może się nie udać.
2015.01.03, 22:25
drb @ 2014.12.22 17:26
Bardzo fajny poradnik. Chciałem sobie doinstalować Androida na laptopa niestety nie działa to tak jakbym chciał. Gdy korzystam z Androida w trybie LiveCd z pendrive`a to wszystko działa cacy, każda gra i aplikacja śmiga. Natomiast po zainstalowaniu tego samego Androida na dysk twardy niby android działa ale większość gier i aplikacji albo nie uruchamia się, albo pokazuje się czarny ekran, albo pojawia się komunikat o konieczności zamknięcia aplikacji. Ma ktoś jakiś mądry pomysł dlaczego tak się dzieje? Konieczność konfigurowania konta i instalacji aplikacji po każdym uruchomieniu androida raczej skutecznie zniechęca...

Jeśli podasz szczegółowe parametry sprzętu, na którym odpalasz Antka, to może uda nam się znaleźć coś zbliżonego i spróbować dojść, skąd jest problem :)
2015.01.23, 08:44
Przymierzam się do zakupu mini komputera typu barebone-pc, a dokładnie Gigabyte GB-BXi3-4010 i zastanawiam się nad systemem dla niego. Komputerek ma być przeznaczony do podłączenia do tv i oglądania filmów, zdjęć i słuchania muzyki z lokalnego dysku sieciowego oraz do Skype'a. Wydaje mi się że android x86 będzie odpowiednim systemem do tych zadań. Na tą chwilę testuję sobie antka na laptopie i mimo problemów wieku dziecięcego, myślę że będzie właściwym wyborem.
2015.02.08, 12:03
Niestety u mnie nie działa:( Mam lapka Dell Inspirion D800. Instalacja przebiega prawidłowo, ale nie uruchamia się. Ani z HDD, ani z LiveCD.
Sprawdziłem na nowszym lapku i jest ok, ale Dell nie funguje. Miga tylko kursor i tyle.
a sobczyk
2015.02.17, 16:50
Witam mam tablet asus vivo tab na win 8.1 czy można go zmienić na androida ??