partner serwisu

AirDroid w praktyce - SMSy i połączenia telefoniczne z Androida na komputerze i wiele więcej

AirDroid w praktyce - SMSy i połączenia telefoniczne z Androida na komputerze i wiele więcej
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 kwietnia 2015, 22:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
airdroid, android, google play, pc, połączenia, połączenia telefoniczne na komputerze, smartfon, sms, smsy na komputerze, tablet, windows

Od czasu premiery swojego mobilnego systemu iOS 8, koncern Apple z właściwą sobie emfazą promuje funkcję Continuity umożliwiającą odbieranie połączeń i SMS-ów z iPhone'a na Macu, Windows 10 przyniesie unifikację platfomy mobilnej i desktopowej w rozwiązaniach Microsoftu, ale posiadacze smartfonów z Androidem nie muszą niczego zazdrościć. W sklepie Google Play za darmo można pobrać i zainstalować istny funkcjonalny kombajn - aplikację AirDroid - umożliwiający odbieranie połączeń i SMS-ów na komputerze oraz pozwalający na zdalne zarządzanie telefonem praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Jak działa AirDroid? Jak z niego korzystać i jak go skonfigurować? Tym właśnie zajmiemy się w naszym poradniku.

AirDroid to narzędzie umożliwiające uzyskanie dostępu do Twojego telefonu (lub tabletu) z systemem Android praktycznie z dowolnego miejsca na świecie pod warunkiem uzyskania połączenia z internetem, jednak siła tego narzędzia tkwi nie tyle w możliwości zdalnego dostępu do urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Google'a, bo tego typu aplikacji w Google Play znajdziemy całkiem sporo, ale przede wszystkim w bogatej funkcjonalności. Za pomocą AirDroida możesz odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne, odczytywać i pisać SMS-y czy odbierać powiadomienia bezpośrednio na komputerze bez konieczności odrywania rąk od klawiatury i myszki. Oczywiste jest też, że pisanie wiadomości SMS jest znacznie wygodniejsze za pomocą pełnowymiarowej klawiatury komputera, niż jej ekranowego odpowiednika na urządzeniu mobilnym.

AirDroid ułatwia również przenoszenie danych pomiędzy urządzeniem mobilnym a komputerem stacjonarnym czy laptopem. Nie trzeba korzystać z okablowania USB czy manipulowania kartą microSD. To nie wszystko - AirDroid umożliwia również korzystanie na pececie z aplikacji mobilnych zainstalowanych na smartfonie, tj. np. WhatsApp i wielu innych, choć tutaj niestety problemem może się okazać konieczność rootowania smartfonu, co niekoniecznie musi się podobać wielu użytkownikom ze względu na możliwość utraty gwarancji. W przypadku mniej doświadczonych osób korzystających z platformy Android wręcz odradzamy rootowanie telefonu, gdyż może to powodować problemy z bezpieczeństwem i grozi potencjalną utratą danych, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem sprzętu. Jeżeli obawiasz się, że coś może pójść nie tak, zawsze dobrym pomysłem jest wykonanie kopii zapasowej danych smartfonu z Androidem. AirDroid to również narzędzie uzupełniające arsenał aplikacji i środków ułatwiających zlokalizowanie zagubionego smartfonu

Widać zatem, że możliwości AirDroida są dość rozbudowane, jak zatem wygląda korzystanie z tego programu w praktyce? Na to pytanie chcemy odpowiedzieć w niniejszym poradniku. Opisywany program jest oczywiście przeznaczony na platformę Android, ale współpracuje zarówno z platformą PC/Windows jak i komputerami Apple, z poziomu których umożliwia zdalne, bezprzewodowe zarządzanie smartfonem. W naszym artykule pokażemy praktyczne zastosowanie tego narzędzia na obu platformach systemowych.

Czego używaliśmy

Czytelnicy, którzy już nas trochę znają, wiedzą, że nasze porady zawsze opieramy na empirycznych doświadczeniach z konkretnym rozwiązaniem. Postawiliśmy sobie za cel opisywanie wyłącznie rozwiązań, które samodzielnie sprawdziliśmy w naszym redakcyjnym laboratorium. Wszystkie opisywane przez nas ustawienia zawsze najpierw sprawdzamy, nie poprzestając jedynie na dokumentacji czy źródłach zewnętrznych. Oczywiście możliwości aplikacji mogą zależeć również od sprzętu, na którym dane rozwiązanie jest uruchamiane, dlatego też rzetelność nakazuje poinformowanie o wykorzystywanym przez nas parku maszynowym.

Za pecetową platformę, z poziomu której zarządzaliśmy smartfonem poprzez aplikację AirDroid posłużył nam laptop Acer V3-371, wyposażony w procesor Intel Core i5-4210U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i matrycę o rozdzielczości 1920x1080 px. 

Acer V3-371

Urządzenie przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

 

Urządzeniem mobilnym, którym za pomocą AirDroida sterowaliśmy z poziomu komputerów czy interfejsu webowego Aplikację był smartfon HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat. Urządzenie dostarczyła firma:

Oprócz tego funkcjonalność AirDroida sprawdziliśmy również na dość wiekowym MacBooku Pro pracującym pod kontrolą najnowszej wersji systemu OS X 10.10.3 Yosemite.

Instalacja i pierwszy kontakt z aplikacją

Pracę z programem zaczynamy od zainstalowania klienta mobilnego, aplikacja AirDroid (a właściwie AirDroid 3 - to już trzecia generacja tego rozwiązania) jest dostępna w oficjalnym sklepie z programami na Androida - Google Play.  

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji na ekranie pojawia się prośba o zalogowanie lub zarejestrowanie konta. Ponieważ dopiero zaczynasz korzystanie z programu, najprawdopodobniej nie masz jeszcze konta w usłudze. Konto to można założyć posługując sie dowolnym adresem email lub wiążąc konto AirDroida z już posiadanym kontem Google+, Facebooka lub Twittera.

Po rejestracji konta zostaniesz automatycznie zalogowany w usłudze, a na ekranie pojawi się komunikat informujący o możliwości włączenia funkcji przekazywania powiadomień ze smartfonu na komputer. Jeżeli chcesz z niej korzystać dotknij najpierw przycisku Włącz.

Spowoduje to uruchomienie systemowych ustawień na smartfonie i wyświetlenie ekranu Dostęp do powiadomień, na którym masz możliwość włączania i wyłączania dostępu do powiadomień dla różnych, działających na smartfonie aplikacji. Jedna z widocznych pozycji jest powiązana z AirDroidem (łatwo ją namierzyć - jest oznaczona ikonką programu). Zaznaczenie pola wyboru widocznego po prawej stronie ekranu przy tej pozycji, a później jeszcze jedno potwierdzenie tego działania w oknie z komunikatem włącza przekazywanie powiadomień w usłudze AirDroid.

Tak prezentuje się ekran główny klienta mobilnego AirDroida. Funkcje reprezentowane przez widoczne na tym ekranie ikony to - nie licząc widocznych tu reklam - dodatki nie stanowiące głównej funkcjonalności opisywanego programu. AirDroid to narzędzie przeznaczone do zdalnego korzystania z niektórych funkcji smartfonu z poziomu peceta, maka lub dowolnego innego komputera wyposażonego w przeglądarkę WWW. Zatem widocznymi tu ikonami zajmiemy się nieco później, teraz czas przejść do sedna - połączenia z komputerem.

2015.04.27, 17:27
Dobre! Przydatne we wszelkich grach andkowych, w których trzeba czekać na zbudowanie czegokolwiek. Fona mam zwykle wyciszonego, a dzięki temu nie przegapię powiadomień siedząc na pececie.
2015.04.27, 21:23
2015.04.27, 22:15
ext73 @ 2015.04.27 21:23
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest KDE Connect pod Linuksa z KDE np. Kubuntu:

Problem tylko taki, że ciężko to zainstalować na Windowsie ;)
2015.04.28, 09:49
Ja do smsów używam od roku Mightytext, działa na podobnej zasadzie, tylko że to głównie do smsy służy.
Pytanie do testujących: sprawdzaliście może czy przy wysyłaniu smsów, telefon tworzy raport doręczenia? Nie spotkałem dotychczas programu, który by to ogarniał. Z mojego doświadczenia zauważyłem, że z Mightytext około 97-99% wiadomości dochodzi. Przez to że nie ma raportów doręczeń, nie można wychwycić tych kilku % co gdzieś zaginie w 'próżni'.

Z tym dzieleniem smsów na części to też zauważyłem w mightytext, że jak używa sie polskich znaków, to wystarczy krótka wiadomość i rozbija wiadomość na części. Spowodowane to jest tym że polskie znaki zajmują dużo miejsca i zamiast dostępnych 150 znaków mamy do dyspozycji znacznie mniej. Faktem jest, że telefon składa do kupy wiadomość, ale jak ktoś używa starszego aparatu, to raptownie robi się kaszanka, kilka zdań podzielone na 5 smsów, do tego rozdzielone w połowie wyrazu. Ja osobiście nie używam polskich znaków do pisania smsów, co znacznie ułatwia pracę.
2015.04.28, 12:50
Dobrze że opisujecie przydatne oprogramowanie, ja osobiście od lat używam MyPhoneExplolera, który oprócz funkcji zarządzania zdalnego poza siecią ma bardzo rozbudowaną funkcjonalność. Łączy się poprzez Wifi, Bluetooth, kabel USB, IP. http://www.fjsoft.at/en/. Warto spróbować w końcu każdy ma różne gusta:)
Edytowane przez autora (2015.04.28, 14:21)
2015.04.28, 20:07
Krzysztof Pikowy @ 2015.04.27 22:15
ext73 @ 2015.04.27 21:23
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest KDE Connect pod Linuksa z KDE np. Kubuntu:

Problem tylko taki, że ciężko to zainstalować na Windowsie ;)


M.in. dlatego warto przysiąść się np. na Kubuntu ;)
2015.04.28, 22:53
Program nie jest nowością. Używałem go jeszcze na HTC Wildfire S a było to ponad dwa lata temu. Widać od tamtej pory ewoluował. Dobrze, że go opisujecie. Nie wiem kiedy Apple i Microsoft zaczęły tworzyć swoje wersje, ale i tak pewnie Airdroid był pierwszy.