partner serwisu

Agario - co to jest i jak w to grać? Wprowadzenie, poradnik i sztuczki w Agario

Agario - co to jest i jak w to grać? Wprowadzenie, poradnik i sztuczki w Agario
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 czerwca 2015, 03:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
agario, agario na smartfony, agario polska, aplikacja, chrome, google, gra, gra mobilna, gra przez internet, gra sieciowa, gra w sieci, komórki, mmo, przeglądarka, rozrywka, windows phone, zjadanie

Agario to potwornie wciągająca, można nawet powiedzieć, że uzależniająca gra sieciowa, szturmem zdobywająca serca, łącza internetowe i wolny czas graczy na całym świecie. Prosta grafika, zero dźwięku, brak fabuły - wydawałoby się, że w czasach Wiedźminów, Counter Strike'ów czy Battlefieldów wymienione przez nas cechy to prosty przepis na porażkę gry. Tymczasem Agario dynamicznie się rozwija, pozyskując coraz to nowych graczy - można ich już liczyć w setkach tysięcy na całym świecie - i umożliwiając zabawę na praktycznie każdej platformie sprzętowej. Dostępna jest w wersji webowej, przez przeglądarkę, jako dodatek do Chrome, a także jako aplikacje natywne na urządzenia mobilne. I co ważne - umożliwia rywalizację z żywymi osobami rozsianymi na całym świecie. Jest więc typowym (choć może nie do końca) przedstawicielem bardzo popularnego gatunku gier MMO, czyli takich, w których można grać z setkami czy tysiącami graczy z całego świata przez internet.
A więc co to jest Agario, jak w to grać? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Pokażemy też kilka tricków i sztuczek, które jeszcze bardziej uprzyjemnią Wam zabawę.

Agario - co to jest? 

Zasady Agario są niezwykle proste. Poruszamy się po sporej planszy (choć raczej jest to po prostu otwarta przestrzeń) okrągłą komórką, zjadamy rozsiane po całej planszy małe komórki, przez co nabieramy masy i rośniemy, dzięki czemu możemy zjadać też komórki prowadzone przez innych graczy. I na tym właśnie polega cała zabawa - zjedz innych, zanim oni zjedzą Ciebie.

Agario

Brzmi prosto, ale wcale takie nie jest. Przez to, że w Agario grają gracze z całego świata, na planszy, na której jesteśmy, znajduje się też wiele komórek innych zawodników, nierzadko znacznie większych od naszej. To powoduje, że możemy zostać jedzeni zanim jeszcze zdążymy nabrać choć trochę masy.

Agario

Zanim więc pokusimy się o zwycięstwo - choć w gruncie rzeczy Agario nie kończy się nigdy; nawet jeśli zjemy wszystkich, którzy byli na planszy, kiedy zaczynaliśmy rozgrywkę, to w międzyczasie do gry dołączają kolejni zawodnicy, którzy też mają wilczy apetyt i chcą nas zjeść - musimy poznać i opanować sposób sterowania komórką i kilka podstawowych zasad i trików, które znacznie zwiększą nasze szanse na końcowy sukces. Zacznijmy jednak od tego, gdzie i na jakich urządzeniach można zagrać w Agario.

My podczas testów wykorzystaliśmy laptop Acer Aspire V13 V3-371-51GY

Acer V3-371

Przekazał go nam jego producent, firma: 

Użyliśmy też smartfona Lumia 830 z systemem Windows 10 Mobile Insider Preview

Lumia 830

który otrzymaliśmy od firmy

Microsoft

Korzystaliśmy także ze smartfona z Androidem - był nim Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Przekazał go nam jego producent, firma

Samsung

Agario w przeglądarce

Głównym, podstawowym miejscem, w którym możemy zagrać w Agario jest strona internetowa agar.io - po wejściu na nią wystarczy wpisać wybrany przez siebie nick, którym będzie oznaczona nasza komórka i wybrać tryb gry - FFA, czyli Free For All, w którym nie ma podziału na zespoły i każdy zawodnik gra wyłącznie na swoją korzyść, bądź tryb Teams, w którym zawodnicy biorący udział w rozgrywce podzieleni są na zespoły na podstawie przydzielonych przez serwer kolorów swoich komórek. Szczegółowe zasady trybu zespołowego opiszemy nieco później, póki co skupimy się na trybie FFA.

Agario

Klikając w przycisk oznaczony symbolem kółka zębatego otwieramy kilka dodatkowych ustawień.

Agario

Przede wszystkim możemy wybrać kontynent, z którego mieszkańcami chcemy zagrać. Domyślnie aplikacja sama ustala naszą lokalizację i dokonuje odpowiedniego wyboru, bez problemu możemy to jednak zmienić. Dodatkowo możemy włączyć bądź wyłączyć następujące opcje:

  • no skins - zaznaczając tę opcję wyłączamy prezentację skórek na komórkach;
  • no names - zaznaczmy, jeśli nie chcemy widzieć nicków zawodników prowadzących komórki;
  • no colors - wybór tej opcji spowoduje, iż wszystkie komórki i inne elementy na planszy wyświetlane będą w odcieniach szarości (radzimy nie korzystać z tej opcji w trybie gry zespołowej)

Agario

  • dark theme -tryb nocny, w którym kolor planszy zmienia się z białego na czarny, dzięki czemu podczas gry w nieoświetlonym pomieszczeniu zdecydowanie mniej męczą się oczy;

Agario

  • show mass - po zaznaczeniu tej opcji na każdej komórce wyświetlona będzie jej aktualna masa.

Kiedy zdecydujemy się już, które opcje chcemy włączyć, możemy rozpocząć grę - w tym celu klikamy na przycisk Play. Ekran gry, poza planszą, po której poruszają się komórki, zawiera jeszcze dwa istotne elementy.

  • w prawym górnym rogu ekranu widzimy listę dziesięciu aktualnie najlepszych zawodników. I tak naprawdę celem gry jest to, żebyśmy na tej liście zobaczyli również własny nick, najlepiej na pierwszym miejscu, choć to jest niezwykle trudne. Nam jednak udało się to zrobić po zdobyciu nieco ponad 5500 punktów.

Agario

  • w lewym dolnym rogu widzimy nasz aktualny wynik, będący jednocześnie najwyższą osiągniętą w danej grze masą naszej komórki. Oznacza to, że jeśli osiągnęliśmy masę np. 300, nasz wynik wynosi również tyle i nie zmniejszy się nawet wtedy, kiedy część masy zdarzy nam się utracić.

Agario

Agario na Windows Phone i Androida

A czy możemy zagrać w Agario na smartfonie? Z tym jest pewien problem. Posiadacze sprzętu z Androidem nie znajdą w sklepie Google Play odpowiedniej aplikacji - wszystkie, które aktualnie można znaleźć po wpisaniu w sklepową wyszukiwarkę słowa "Agario" prowadzą do aplikacji, które jedynie imitują oryginalną grę, nie mając jednak z nią zbyt wiele wspólnego poza skopiowanym pomysłem. Nie korzystają one z serwerów Agario, często też nawet wyglądem niezbyt przypominają swój pierwowzór. Cóż więc mogą zrobić użytkownicy smartfonów i tabletów z Androidem? Wyjścia są następujące: najlepszym jest uzbrojenie się w cierpliwość i poczekanie, aż pojawi się pełnoprawna androidowa wersja gry, a w czasie oczekiwania - zjadanie obcych komórek w przeglądarce na komputerze. Drugim rozwiązaniem jest uruchomienie przeglądarki w smartfonie i skorzystanie z mobilnej wersji strony internetowej agar.io. Tu jednak z góry musimy ostrzec, że gra w ten sposób jest mocno niewygodna. Sterowanie jest znacznie mniej intuicyjne, a płynność animacji stoi na bardzo niskim poziomie nawet kiedy korzystamy z wysokiej klasy, szybkiego urządzenia.

W lepszej sytuacji są od niedawna posiadacze smartfonów z Windows Phone - oni mogą zainstalować pełnoprawną, natywną wersję Agario na swoje telefony, która w dodatku została przygotowana przez polskiego programistę - Łukasza Rejmana.
Agario dla Windows Phone korzysta z oficjalnych serwerów gry, zapewnia bardzo wygodne sterowanie i wysoką płynność animacji, dzięki czemu ci, którzy korzystają ze sprzętu z systemem Microsoftu mogą cieszyć się z rozgrywki nawet wtedy, kiedy nie mają pod ręką komputera.

Agario na Windows Phone

Jeśli więc wybraliście już swoją platformę, z której skorzystacie podczas gry - my wciąż polecamy przede wszystkim przeglądarkę w komputerze i to na niej skupimy się w dalszej części artykułu - to teraz zobaczmy, jak grać w Agario, żeby uzyskiwać dobre wyniki.

kacperzaleski
2015.06.27, 15:32
jak pobrać moda do agar.io