partner serwisu
Tomasz KurzakPoradniki30 października 20152402150

Firma Google od lat znana jest z umieszczaniu w swoich usługach i aplikacjach ukrytych funkcji. Jedne z nich są bardziej przydatne, inne mniej, ale czasem warto poświęcić kilka chwil na ich odkrycie. Także w zaprezentowanym niedawno Androidzie 6.0 Marshmallow odnaleźć można kilka ukrytych funkcji znanych z wcześniejszych wersji mobilnego systemu operacyjnego od Google oraz parę nowych. W tym poradniku napiszemy Wam, jak włączyć w Androidzie 6.0 Marshmallow tryb wielu okien, skorzystać z wbudowanego menadżera plików, włączyć ukryte pozycje w menu Ustawień oraz uruchomić bardzo irytującą, jednak niesamowicie wciągająca grę.

Tomasz KurzakPoradniki29 sierpnia 20161752373

Android 7.0 Nougat zadebiutował tydzień temu. Niestety, obecnie z najnowszego systemu operacyjnego od Google mogą korzystać jedynie użytkownicy niektórych urządzeń z serii Nexus. Zmieni się to w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, bo kolejni producenci smartfonów oraz tabletów będą aktualizować oprogramowanie na swoich produktach. O nowościach w najnowszej odsłonie Androida pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Dziś chcemy pokazać Wam ukryte funkcje w Androidzie 7.0 Nougat oraz to, jak je włączyć.

Marek KowalskiPoradniki22 sierpnia 2014903217

uTorrent (czy raczej µTorrent, czyt. "mikrotorrent") to aplikacja ciesząca się bezsprzeczną sławą. Inna sprawa to rodzaj tej sławy. Uwielbiany przez wielu użytkowników program bardzo ułatwiający korzystanie z najpopularniejszego protokołu wymiany danych w sieciach P2P, jakim jest BitTorrent, jest jednocześnie istną "solą w oku" wszelkich instytucji zarządzających prawami autorskimi do różnego typu dzieł dostępnych w formie zdigitalizowanej. My możemy jedynie potwierdzić jedno: uTorrent to użyteczne narzędzie ułatwiające udostępnianie i pobieranie różnego typu danych z sieci P2P. Jak efektywnie wykorzystywać jego funkcjonalność? Jakie możliwości oferuje ta aplikacja w zakresie optymalizacji wymiany danych w sieciach P2P? W końcu "prosty w obsłudze" nie zawsze znaczy "prymitywny".

Marek KowalskiPoradniki21 maja 2015355992

Jak bezpłatnie udostępnić łącze internetowe, z którego korzysta jedno urządzenie, np. laptop? Wystarczy utworzyć tzw. wirtualny punkt dostępowy. Można do tego celu wykorzystać standardowe funkcje systemu operacyjnego Windows (patrz: jak udostępnić mobilne łącze internetowe poprzez wirtualny punkt dostępowy w Windows 7; przedstawione w tym tekście porady zadziałają również w nowszym systemie Windows 8/8.1), jednak dla wielu osób korzystanie z wiersza polecień oraz manipulowanie ustawieniami sieciowymi w systemie operacyjnym może wydawać się zbyt kłopotliwe. Jest na to prosta recepta - wystarczy skorzystać z bezpłatnego programu Virtual Router.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki22 listopada 20151418268

Nie ulega wątpliwości, że decyzja Microsoftu, by najnowszy system operacyjny - Windows 10 - zaoferować użytkownikom bezpłatnie stanowi główną przyczynę systematycznie zwiększającego się udziału najnowszej wersji Windows w rynku systemów operacyjnych. Niemniej trzeba pamiętać, że bezpłatna aktualizacja nie jest przeznaczona dla wszystkich. Ponadto nawet przeprowadzając bezpłatną aktualizację dalej jesteśmy związani umową licencyjną, której zasady są - w ogólnym zarysie - dziedziczone z licencji na system, z którego przeprowadzamy aktualizację. Do tego niektórzy użytkownicy zamiast przeprowadzać aktualizacje, wolą zainstalować nowy system "na czysto", czyli na nowym lub wyczyszczonym dysku. Co w takiej sytuacji? Na dodatek wraz z wprowadzeniem na rynek nowej kompilacji znanej pod nazwą Windows 10 Threshold 2 Microsoft w istotny sposób zmodyfikował mechanizm aktywacji nowego systemu za pomocą klucza produktu przypisanego starszej generacji Windows. Scenariuszy instalacyjno-aktywacyjnych jest całe mnóstwo i tylko w części przypadków możemy korzystać z bezpłatnego dostępu do najnowszego systemu. Istny galimatian. Zatem wzięliśmy się ostro do pracy, zebraliśmy w jednym miejscu wiele pytania dotyczące aktywacji i instalacji najnowszego systemu i udzieliliśmy na nie odpowiedzi.

Marek KowalskiPoradniki10 października 2014145361

Czy Windows 10 to ewolucja, czy rewolucja? Wyjątkowo kameralna prezentacja nowego systemu każe sądzić, że mamy do czynienia raczej z ewolucyjnym rozwiązaniem. Garść nowości zaprezentowana przez producenta i sprawdzona w naszym szybkim teście istotnie nie zapowiada przełomu, z drugiej jednak strony, czy na pewno go oczekujemy? Przecież nowy system to znacznie więcej niż to, co producent ujawnił na niezbyt długim spotkaniu prezentującym Windows 10 Technical Preview. Do pełnego wydania nowego systemu operacyjnego musimy jeszcze trochę poczekać, wydanie testowe już dziś możesz bezpiecznie wypróbować, a w międzyczasie poczytaj o funkcjach w nowym systemie, o których Microsoft podczas prezentacji nie wspomniał, bądź zaprezentował je bardzo ogólnikowo.

Marek KowalskiPoradniki9 października 2014954163

Windows 10 - najnowszy system operacyjny, jeszcze nie w wersji finalnej, ale już udostępniony przez Microsoft. Bezpłatnie. Oczywiście nie na zawsze - jednak do 15 kwietnia 2015 roku, każdy zainteresowany nowym systemem operacyjnym może go wypróbować bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów licencyjnych. Trzeba jedynie poświęcić trochę czasu. W artykule podpowiadamy jak zainstalować najnowszy system bez potrzeby usuwania czegokolwiek z komputera pracującego aktualnie pod kontrolą produkcyjnej wersji Windows (Windows 7/8/8.1). Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł osobiście przekonać się o zaletach i odkryć ewentualne wady najnowszego dzieła firmy Microsoft, bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka wynikającego z używania oprogramowania w wersji przedprodukcyjnej.

Marek KowalskiPoradniki29 grudnia 2015667481

Najczęściej stosowaną metodą logowania do systemu Windows jest po prostu wprowadzenie nazwy użytkownika, a następnie podanie hasła chroniącego dostęp do wybranego konta. Windows 10 oprócz tej klasycznej metody oferuje szereg dodatkowych rozwiązań. Najbardziej promowaną przez Microsoft jest metoda Windows Hello, czyli automatyczne logowanie do systemu na podstawie rozpoznania przez komputer twarzy użytkownika. Niestety, ta metoda wymaga odpowiedniego sprzętu i póki co, w rękach użytkowników jest bardzo mało urządzeń spełniających jej wymogi. Jednak tutaj chcemy zwrócić uwagę na jeszcze inny sposób logowania do Windows 10 - za pomocą kodu PIN. Logowanie PINem jest warte uwagi, gdyż nie zmniejsza bezpieczeństwa konta (a wręcz w pewnym stopniu je zwiększa) i jednocześnie jest łatwiejsze w użyciu. W naszym poradniku krok po kroku pokazujemy w jaki sposób używać kodu PIN w Windows 10 i jakie są zalety (a także ograniczenia) tego rozwiązania.

Marek KowalskiPoradniki9 czerwca 201476179212

W jaki sposób najszybciej zainstalować system Windows? Tradycyjny sposób przewiduje użycie do tego celu standardowego nośnika instalacyjnego - płyty DVD. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie i przeprowadzenie instalacji z wykorzystaniem pendrive'a zawierającego pliki instalacyjne. W jaki sposób przygotować taki nośnik instalacyjny? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Kolejną poruszoną przez nas kwestią jest możliwość bezpośredniego uruchamiania systemu Windows z zewnętrznego nośnika. Czy to możliwe? Nie tylko możliwe, ale i oficjalnie wspierane przez Microsoft, choć tylko w przypadku systemu Windows 8. My pokażemy również jak to zrobić w przypadku Windows 7.

Krzysztof PojawaPoradniki26 kwietnia 2014244490

Po publikacji naszego tekstu, w którym zaprezentowaliśmy sposób przeprowadzenia aktualizacji i pierwsze wrażenia z korzystania z systemu Windows Phone 8.1 pojawiło się sporo informacji o tym, że nowa wersja, poza niewątpliwymi zaletami, potrafi też wywołać pewne problemy z funkcjonowaniem niektórych aplikacji. Często zgłaszanym problemem była niemożność wejścia do Sklepu Windows Phone, niekiedy informacje mówiły o zupełnie niedziałającej Cortanie, nawet po zmianie regionu i języka. Pojawiały się też pogłoski o uporczywym migotaniu ekranu. Te wszystkie problemy łączyło jedno - zdecydowana większość z nich (szacujemy, że ponad 90%) nie dotyczyła Nokii Lumii, niezależnie od modelu, tylko smartfonów innych producentów - głównie HTC i Samsunga. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy rzeczywiście na mniej popularnych urządzeniach z Windows Phone najnowsza wersja systemu nie sprawuje się tak dobrze i powoduje przytoczone komplikacje.

Marek KowalskiPoradniki27 maja 20141211138

Oficjalnie Windows XP przestał być systemem wspieranym przez producenta od 8 kwietnia 2014 roku. Oznacza to, że Microsoft nie będzie już wysyłał automatycznych poprawek i łatek dla tej wersji systemu operacyjnego. Jednak XP to system obecny nie tylko na komputerach domowych. Oprogramowanie bazujące na jądrze Windows XP jest wykorzystywane powszechnie w olbrzymiej ilości różnego typu terminali płatniczych, stanowisk sprzedaży (terminali POS).

Agnieszka SerafinowiczPoradniki15 czerwca 2015612753

Dynamiczny rozwój technik przetwarzania danych, stale rosnąca moc obliczeniowa oraz coraz efektywniejsze algorytmy umożliwiają korzystanie z graficznych metod wyszukiwania informacji, czyli tzw. wyszukiwania obrazem. Technika zwana odwrotnym wyszukiwaniem grafiki (ang. reverse image search) jest dziś dostępna za pośrednictwem wielu aplikacji i usług internetowych. Korzysta z niej najpotężniejsza wyszukiwarka świata - Google, ale jest ona dostępna również za pośrednictwem innych ciekawych rozwiązań, jak np. serwis TinEye. W naszym poradniku wyjaśniamy kiedy wyszukiwanie obrazem może się przydać, prezentujemy praktyczne zastosowanie różnych usług oferujących taki rodzaj wyszukiwania i podpowiadamy jak z tych usług efektywnie korzystać.

Maciej GajewskiPoradniki24 maja 2017151380

Coraz więcej użytkowników Lumii i innych telefonów z Windowsem przesiada się na urządzenia z Androidem. Ale czy nie zabraknie im usług, do których zdążyli się przyzwyczaić na poprzednim telefonie? Na szczęście te aplikacje są już na Androidzie od dawna. Co więcej, osoby które nigdy z Windowsem nie miały do czynienia również powinni się nimi zainteresować.

Jakub SzczęsnyPoradniki16 sierpnia 201611880

Pokemon GO wydaje się być prostą w swoich założeniach grą. Jednak, gdy podejmujecie swoje pierwsze próby zapoznania się z tym tytułem, wiele rzeczy może okazać się dla Was nie jasnych. Możecie nie wiedzieć, do czego służą Pokestopy, dlaczego warto zdobywać Gym’y ani dlaczego warto zainteresować się ewoluowaniem swoich stworków. Dzięki temu poradnikowi Wasze pierwsze kroki będą zdecydowanie łatwiejsze.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki25 czerwca 201522183619

Z pewnością nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, gdy przed ważną rozmową podczas delegacji w innym mieście okazuje się, że prezentacja, czy praca mająca być tematem dyskusji została na pulpicie komputera w pracy/w domu. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest użycie funkcji i narzędzi umożliwiających zdalny dostęp do komputera. Zdalny dostęp nie wymaga ani bogatej wiedzy informatycznej, ani szczególnych umiejętności w zakresie konfiguracji sieci czy obsługi komputerów. Dostępne dziś narzędzia i funkcje - wbudowane również w system Windows - pozwalają dość łatwo uzyskać dostęp do własnego komputera, gdziekolwiek ten by się nie znajdował. 

Maciej GajewskiPoradniki25 kwietnia 2017267451

Aparaty cyfrowe, a później aparaty w telefonach spowodowały, że w końcu możemy tanio i skutecznie utrwalać najpiękniejsze wspomnienia. Ale jak je zabezpieczyć? Na szczęście rozwiązanie jest wyjątkowo proste. Usługi chmurowe, takie jak Zdjęcia Google, możemy tak skonfigurować, żeby dbały o bezpieczeństwo naszych zdjęć. A jakby tego było mało, możemy je wykorzystać również do innych, pożytecznych celów.

Marek KowalskiPoradniki25 listopada 20141701183

Serwisu YouTube nikomu nie trzeba przedstawiać. Codziennie korzystają z niego miliony. Najczęściej oglądając treści bezpośrednio. Co jednak w sytuacji, gdybyśmy chcieli zapisać interesujący nas film, wideoklip czy dokument filmowy? Z poziomu samego serwisu nie ma możliwości zapisu opublikowanego materiału wideo do postaci pliku na dysku. Na szczęście są odpowiednie programy oraz usługi internetowe, które to umożliwiają. Jak się posługiwać tymi narzędziami? Jakie są ich możliwości, wady i zalety, o czym trzeba pamiętać? Czyli krótko: jak zgrać film z YouTube w interesującej nas rozdzielczości (np. Full HD czy - jeszcze lepszej - 4K/Ultra HD) i formacie? Nasz poradnik prowadzący Czytelników krok po kroku, wyjaśni wszelkie wątpliwości.