partner serwisu
Marek KowalskiPoradniki20 czerwca 20142174902

Nie od dziś wiadomo, że podczas korzystania z systemu Windows - w dowolnej jego wersji - na dysku stopniowo gromadzą się zbędne dla użytkownika dane stanowiące z jednej strony zbędne obciążenie podsystemu dyskowego, a z drugiej będące w pewnym stopniu zagrożeniem dla prywatności użytkownika, gdyż są śladami jego działań przeprowadzanych na komputerze. Bez względu na to, czy bardziej dbamy o bezpieczeństwo, czy też o porządek na dysku i wydajność systemu (wydaje się nam, że wszystkie z tych kwestii powinny interesować świadomego użytkownika komputera), warto co jakiś czas posprzątać w systemie. Można to zrobić ręcznie, ale po co, skoro istnieje bardzo popularne narzędzie - program CCleaner.

Marek KowalskiPoradniki9 czerwca 201475746812

W jaki sposób najszybciej zainstalować system Windows? Tradycyjny sposób przewiduje użycie do tego celu standardowego nośnika instalacyjnego - płyty DVD. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie i przeprowadzenie instalacji z wykorzystaniem pendrive'a zawierającego pliki instalacyjne. W jaki sposób przygotować taki nośnik instalacyjny? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Kolejną poruszoną przez nas kwestią jest możliwość bezpośredniego uruchamiania systemu Windows z zewnętrznego nośnika. Czy to możliwe? Nie tylko możliwe, ale i oficjalnie wspierane przez Microsoft, choć tylko w przypadku systemu Windows 8. My pokażemy również jak to zrobić w przypadku Windows 7.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki3 czerwca 20142278172

Uruchamiasz komputer, przygotowujesz się do pracy. Trzeba przecież dokończyć pilne projekty, napisać dokumentację techniczną, wysłać zamówienia do dostawców, uzupełnić korespondencję z klientami. Nie dziś. Twój komputer odmawia posłuszeństwa, system się nie uruchamia. Dysk uległ awarii, a znajdujące się na nim dane przestały istnieć. Ten czarny scenariusz może dotyczyć każdego. Tylko od użytkownika zależy, czy tego typu zdarzenie spowoduje nieodwracalne straty, czy niewielki przestój w codziennych obowiązkach. Opłaca się wykonywać kopie zapasowe i archiwizować ważne dane. Podpowiadamy, czym to robić bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki29 maja 2014484590

Korzystając z łącza internetowego zwykle nie ingerujemy w jego działanie. Jednak w sytuacji, gdy z jednego łącza korzysta w domu kilka osób i jest podłączonych wiele urządzeń (komputery, smartfony, tablety) warto za pomocą odpowiedniego oprogramowania zmodyfikować standardowe działanie sieci. Jak efektywnie zarządzać łączem internetowym? Czy jest to w ogóle możliwe w domowej sieci bez specjalistycznego sprzętu? Czy można przyśpieszyć posiadane łącze? Jeżeli interesują Was odpowiedzi na tego typu pytania, zapraszamy do lektury.

Marek KowalskiPoradniki27 maja 20141208008

Oficjalnie Windows XP przestał być systemem wspieranym przez producenta od 8 kwietnia 2014 roku. Oznacza to, że Microsoft nie będzie już wysyłał automatycznych poprawek i łatek dla tej wersji systemu operacyjnego. Jednak XP to system obecny nie tylko na komputerach domowych. Oprogramowanie bazujące na jądrze Windows XP jest wykorzystywane powszechnie w olbrzymiej ilości różnego typu terminali płatniczych, stanowisk sprzedaży (terminali POS).

Marek KowalskiPoradniki27 maja 20141665272

Przeglądarka internetowa to w dobie internetu najczęściej uruchamiany i najdłużej wykorzystywany program na komputerze. Jeżeli zaobserwowałeś wydłużający się czas ładowania stron WWW, dziwne "zacięcia" podczas wyświetlania zawartości poszczególnych witryn, a włączenie kolejnej karty w przeglądarce zajmuje zauważalnie długi okres czasu, to bardzo możliwe, że za spadek wydajności odpowiada po prostu nadmiar nagromadzonych przez przeglądarkę danych - plików tymczasowych przechowywanych w pamięci podręcznej, plików cookies, zapisanych danych w historii, niechciane dodatki i rozszerzenia. Jak sobie z tym radzić? Przygotowaliśmy wskazówki dla każdej z najpopularniejszych obecnie przeglądarek.

Krzysztof PojawaPoradniki26 maja 201426883623

Jeszcze niedawno wydawało się, że Android jest systemem stworzonym dla smartfonów i tabletów. W ostatnich miesiącach zaczęło pojawiać się jednak coraz więcej urządzeń z tym systemem. Telewizory z Androidem, to nie nowość, dostępne są już od dłuższego czasu. Ale pojawiły się zegarki z Androidem, słuchawki i - nomen omen - gogle czy nawet lodówki z systemem od Google. Dlaczego więc nie skorzystać z tego systemu w jeszcze inny sposób i zainstalować go na... tak, na zwykłym komputerze?

Marek KowalskiPoradniki19 maja 2014930672

Jaka jest najpopularniejsza na świecie, oczywiście legalna, działająca w internecie usługa VOD? Znawcy tematu nie mają najmniejszych wątpliwości: amerykański Netflix. Niestety, serwis ten ma pewną, dość irytującą dla Polaków wadę - nie działa w naszym kraju. Dostęp do treści strumieniowych -  filmów pełnometrażowych, seriali itp. jest dla polskich internautów zablokowany. Choć niekiedy słychać plotki o możliwości wprowadzenia Netfliksa również na nasz lokalny rynek, to póki co oficjalnie korzystać z tego serwisu w Polsce się nie da. Dotyczy to zresztą wielu innych popularnych na świecie serwisów multimedialnych, jak choćby Hulu, Showtime, BBC, Pandora itd.  No dobrze, naprawdę się nie da?

Agnieszka SerafinowiczPoradniki13 maja 2014758363

8 kwietnia Microsoft zaprzestał wspierania systemu Windows XP. Od 6 maja nie pojawiają się żadne aktualizacje do tego systemu i nie będzie ich już nigdy później. Użytkownicy Windows XP, chcąc przy nim pozostać, muszą radzić sobie sami. Problem jest poważny, bo nieaktualizowane oprogramowanie staje się bardzo łatwym łupem dla cyberprzestępców. Można jednak - przynajmniej częściowo - zniwelować skutki braku wsparcia technicznego i samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo systemu. Dodatkowe zmiany w konfiguracji i wprowadzenie niestandardowych ustawień utrudnią infiltrację naszego komputera. Nie wszystko da się załatać, ale utrudniając agresorom dostęp zwiększamy szansę, że poszukają oni łatwiejszego celu.

Marek KowalskiPoradniki11 maja 201496631712

"Ratunku! Zapomniałem hasła!" Bez paniki. Jesteśmy na miejscu. Jeżeli Ty lub Twój znajomy bezsilnie wpatrujesz się w ekran, na którym po wielu już próbach zalogowania się do systemu Windows widoczny jest komunikat "Hasło jest niepoprawne. Spróbuj ponownie" to wiedz, że bardzo wielu ludzi zetknęło się z tym problemem. A tam, gdzie jest problem, staramy się szukać rozwiązań. Również na zapomniane hasło dostępowe do systemu Windows są sposoby. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Marek KowalskiPoradniki5 maja 2014701870

Należąca do koncernu Google pocztowa usługa Gmail to jedno z najpopularniejszych tego typu rozwiązań na świecie. Miliony użytkowników przekonało się do codziennego używania Gmaila. Tylko ile z osób korzystających z tej usługi używa jej efektywnie? Mamy nadzieję, że nasz zestaw porad przygotowany dla użytkowników Gmaila ułatwi korzystanie z tej usługi i zarządzanie elektroniczną korespondencją oraz kontaktami.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki28 kwietnia 2014100760

To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem za poprzedni rok. Wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, proponujemy skorzystanie z oprogramowania ułatwiającego bezbłędne wypełnienie i złożenie rocznej deklaracji podatkowej.

Krzysztof PojawaPoradniki26 kwietnia 2014243450

Po publikacji naszego tekstu, w którym zaprezentowaliśmy sposób przeprowadzenia aktualizacji i pierwsze wrażenia z korzystania z systemu Windows Phone 8.1 pojawiło się sporo informacji o tym, że nowa wersja, poza niewątpliwymi zaletami, potrafi też wywołać pewne problemy z funkcjonowaniem niektórych aplikacji. Często zgłaszanym problemem była niemożność wejścia do Sklepu Windows Phone, niekiedy informacje mówiły o zupełnie niedziałającej Cortanie, nawet po zmianie regionu i języka. Pojawiały się też pogłoski o uporczywym migotaniu ekranu. Te wszystkie problemy łączyło jedno - zdecydowana większość z nich (szacujemy, że ponad 90%) nie dotyczyła Nokii Lumii, niezależnie od modelu, tylko smartfonów innych producentów - głównie HTC i Samsunga. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy rzeczywiście na mniej popularnych urządzeniach z Windows Phone najnowsza wersja systemu nie sprawuje się tak dobrze i powoduje przytoczone komplikacje.

Marek KowalskiPoradniki18 kwietnia 20142724223

Nowy komputer pełen śmieci? Niestety, praktycznie każdy markowy sprzęt - niezależnie od tego, czy kupisz komputer stacjonarny czy laptop - jest doposażany przez producenta w mnóstwo, często zupełnie niepotrzebnych programów. O ile niektóre narzędzia faktycznie są jakąś użyteczną wartością dodaną, o tyle wiele preinstalowanych dodatków to niepotrzebne "zapychacze". Jak bezpiecznie pozbyć się takich programów? Teoretycznie możesz użyć do usunięcia zbędnych aplikacji funkcji systemu operacyjnego, ale często znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie proponowanego przez nas oprogramowania.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki7 kwietnia 20143181016

8 kwietnia 2014 Microsoft oficjalnie przestaje wspierać system Windows XP. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeniesienie danych na nowszy system, Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1. Nie trzeba jednak wszystkich działań, tj. instalacja systemu, ręczne kopiowanie wszystkich plików itp., wykonywać od podstaw. Microsoft we współpracy z firmą Laplink udostępnił narzędzie ułatwiające proces migracji. Sprawdziliśmy jak działa to narzędzie i wyjaśniamy, w jaki sposób bezpiecznie przenieść swoje dane z komputera z systemem Windows XP na sprzęt pracujący pod kontrolą nowszej odmiany "okienek" Microsoftu.

Krzysztof PojawaPoradniki21 lutego 2014149060

W niedawnej informacji o nowej chmurowej wersji pakietu Office, przygotowanej przez Microsoft, zapowiadaliśmy, że sprawdzimy dokładnie, czy za nową nazwą i nową stroną dostępu do usług kryją się także nowe funkcjonalności aplikacji.
Poniżej przedstawiamy więc pełną listę zmian, jakie można odnaleźć w dostępnym od dwóch dni Office Online.

Dariusz HałasPoradniki22 listopada 20131150571

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie, przez długi czas była bezdyskusyjnym liderem wśród najczęściej używanych programów do przeglądania zasobów internetowych. Jedną z największych zalet Firefoksa jest jego otwarta architektura pozwalająca tworzyć bezpieczne odmiany programu zoptymalizowane pod kątem wymagań konkretnej grupy użytkowników, np. internautów z określonego kraju, czy osób korzystających z określonych produktów. Jeżeli czytasz te słowa, to znaczy że korzystasz z naszego portalu. W takim przypadku zdecydowanie zalecamy, byś do surfowania po zasobach Sieci używał wersji przeglądarki Firefox specjalnie przystosowanej dla użytkowników portalu Onet.pl.