partner serwisu
Jakub SzczęsnyPoradniki5 listopada 2016222060

Najnowsza AutoMapa dostępna na Androida to świetne narzędzie dla kierowców, zarówno tych, którzy jeżdżą bardzo dużo, jak i tych, którzy za kółko wsiadają tylko od czasu do czasu. Jednak liczy się nie tylko, jak działa, ale też ile kosztuje. Nawet najlepsze produkty - dotyczy to nie tylko aplikacji, ale wszystkiego, co można kupić - mogą stracić swoją szansę na popularność, jeśli ich cena będzie zbyt wysoka. Sprawdzamy więc, ile kosztuje AutoMapa na Androida i jakie są dostępne promocje na jej zakup.

Marek KowalskiPoradniki25 listopada 2015221513

Sony, Huawei, LG, Motorola, Tag Heuer. Co łączy te firmy? Wszystkie z nich mają w swojej ofercie smartwatche, czyli "inteligentne" zegarki, których wspólną cechą jest to, że pracują pod kontrolą specjalnej wersji Androida - Android Wear. Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie, jak działa Android Wear, jakie możliwości daje polskiemu użytkownikowi, empirycznie weryfikując aktualnie dostępną ofertę aplikacji na tę platformę, a także sprawdzając użyteczność wbudowanych w to oprogramowanie funkcji. W końcu niebawem święta, gwiazdka, prezenty. Dla miłośnika technologicznych gadżetów smartwatch wydaje się dobrym prezentem. Nie będziemy tu jednak wnikać w kwestie wzornictwa, interesuje nas przede wszystkim użyteczność oprogramowania. Nasz poradnik ma za zadanie odpowiedzieć, czy model pracujący pod kontrolą Android Wear jest wart zainteresowania po uwzględnieniu naszych lokalnych realiów.

Marek KowalskiPoradniki3 marca 2017217170

Jak sprawdzić IP? Jeżeli zadajecie sobie to pytanie, to aplikacja Fing dostarczy wam odpowiedzi. Fing to program, który zmienia każdy smartfon z systemem Android w narzędzie do skanowania i diagnostyki sieci bezprzewodowych. Osobie, która nie ma nic wspólnego z ustawianiem parametrów WiFi i bladego pojęcia na temat takich zagadnień jak adres IP, taki program raczej nie będzie potrzebny, ale gdy chcemy mieć możliwość łatwego monitorowania jakie urządzenia w danym momencie korzystają z naszej domowej sieci bezprzewodowej, Fing może być użytecznym narzędziem.

Marek KowalskiPoradniki11 października 2015200910

Wakacje się skończyły, wielu z tych, którym dane było wypocząć poza domem i cieszyć się słoneczną aurą w ciekawych miejscach z pewnością uwieczniło wybrane chwile za pomocą posiadanych urządzeń: aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kamer itp. Po powrocie z wojaży być może przynajmniej niektóre ze zdjęć chcielibyście wydrukować. Wielu zawodowych fotografów mimo olbrzymiego postępu w technologii cyfrowego przetwarzania obrazu wciąż jest zdania, że klasyczny wydruk, odbitka fotografii, pozwala znacznie lepiej delektować się uchwyconą chwilą niż ta sama fotografia wyświetlana w postaci cyfrowej na jakimkolwiek ekranie. Podobnie jak wiele osób wciąż woli tradycyjne książki od ebooków, tak samo tradycyjne fotografie, w postaci rzeczywistej, wydrukowanej, jeszcze długo nie wyjdą z użycia. W końcu można je oglądać również, gdy nie ma prądu. Niemniej drukowanie zdjęć to wasza decyzja, my chcemy jedynie ułatwić to zadanie pokazując od strony programowej, jak wydrukować zdjęcia w Windows.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki29 lipca 2015193943

Do daty oficjalnego, rynkowego debiutu zostało już zaledwie kilka dni. W naszej redakcji testujemy produkt Microsoftu od czasu udostępnienia pierwszej edycji testowej. Czego po nowym systemie mogą się spodziewać użytkownicy, którzy zdecydują się na zastąpienie dotychczasowych wersji "dziesiątką? Jakie nowe, nieznane w poprzednich edycjach Windows funkcje się pojawiły w najnowszej generacji systemu operacyjnego Microsoftu? Oto 10 zupełnie nowych funkcji i narzędzi, których nie znajdziesz w poprzednich wersjach Windows.

Tomasz KurzakPoradniki5 grudnia 2014193390

W ciągu ostatnich kilku miesięcy usługi dysków w chmurze nie mają dobrej prasy i przetacza się nad nimi fala ostrej krytyki. Dostawcy usług próbują zatrzeć ślady wpadek coraz to nowszymi promocjami, jednak wielu użytkowników twierdzi, że taki sposób przechowywania informacji jest co najmniej nierozsądny. Jak to zwykle w życiu bywa prawda leży pośrodku i mimo niepokojących wiadomości o bezpieczeństwie danych zapisanych na dyskach w chmurze nadal można z nich korzystać bez obawy, że ktoś będzie miał dostęp do naszych plików. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na to jak zabezpieczyć dane w chmurze przed nieautoryzowanym dostępem.

Tomasz KurzakPoradniki17 maja 2015162561

Spędzacie wiele godzin przy komputerze albo smartfonie? Może to spowodować wiele nieprzyjemnych i szkodliwych efektów - ból oczu, pieczenie, łzawienie, a nawet problemy ze wzrokiem i snem. Negatywny wpływ komputera na oczy to poważny problem. Jest jednak kilka sposobów pozwalających na jego zminimalizowanie. Najprostszy z nich to wyrobienie nawyku częstego mrugania, które nawilża gałki oczne i sprawia, że ich zmęczenie nie daje się zbytnio we znaki. Niestety ta prosta sztuczka na niewiele się zdaje, kiedy zapada mrok, a nasze oczy zostają wystawione na silne, niebieskie światło emitowane przez ekrany. Taka sytuacja nie tylko męczy nasz wzrok, ale także, o czym nie wszyscy wiedzą, może negatywnie wpłynąć na jakość snu. Jednak i na to jest lekarstwo - odpowiednia aplikacja, a raczej aplikacje. Jak działają f.lux i Twilight? Jak korzystać z tych aplikacji? I dlaczego korzystanie z nich może ograniczyć ból oczu i pomóc w lepszym spaniu? O tym wszystkim napiszemy w naszym artykule.

Sylwia ZimowskaPoradniki27 lutego 2017161850

ShowMax to serwis VOD, który od niedawna dostępny jest w Polsce. Przyjrzeliśmy się z bliska jego wersji przeglądarkowej oraz aplikacji na Androida i przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi Wam korzystanie z usługi. Dowiecie się jakie filmy i seriale oferuje ShowMax, ile kosztuje miesięczny abonament i jak założyć blokadę rodzicielską. Pokażemy także w jaki sposób pobrać film, żeby obejrzeć go offline i jak udostępnić usługę innym członkom rodziny.

Marek KowalskiPoradniki25 września 2015154151

Niemal każdy pasjonat komputerów, nowoczesnych technologii i gier, zapytany po co w komputerze powinna być szybka karta graficzna odpowie "do gier!". Oczywiście to prawda, ale przecież nie tylko. Współczesne układy graficzne to wyspecjalizowane jednostki obliczeniowe, pod niektórymi względami znacznie szybsze od procesorów głównych. Czy zatem kupno komputera, np. laptopa, wyposażonego w wydajny układ GPU ma sens w przypadku, gdy nabywaną maszynę zamierzamy wykorzystać niemal wyłącznie do pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić, doposażyliśmy się w sprzęt z miarę przyzwoitymi GPU na pokładzie i rozpoczęliśmy rekonesans w poszukiwaniu aplikacji, w których określone funkcje mogą "nabrać wiatru w żagle" i wykonać się zauważalnie (nawet bardzo zauważalnie) szybciej, o ile tylko komputer, na którym dane funkcje są uruchamiane, jest wyposażony nie tylko w wydajny procesor główny - CPU - ale również wydajny układ graficzny - GPU. 

Maciej GajewskiPoradniki24 maja 2017151380

Coraz więcej użytkowników Lumii i innych telefonów z Windowsem przesiada się na urządzenia z Androidem. Ale czy nie zabraknie im usług, do których zdążyli się przyzwyczaić na poprzednim telefonie? Na szczęście te aplikacje są już na Androidzie od dawna. Co więcej, osoby które nigdy z Windowsem nie miały do czynienia również powinni się nimi zainteresować.

Krzysztof PojawaPoradniki21 lutego 2014149350

W niedawnej informacji o nowej chmurowej wersji pakietu Office, przygotowanej przez Microsoft, zapowiadaliśmy, że sprawdzimy dokładnie, czy za nową nazwą i nową stroną dostępu do usług kryją się także nowe funkcjonalności aplikacji.
Poniżej przedstawiamy więc pełną listę zmian, jakie można odnaleźć w dostępnym od dwóch dni Office Online.

Marek KowalskiPoradniki10 października 2014145361

Czy Windows 10 to ewolucja, czy rewolucja? Wyjątkowo kameralna prezentacja nowego systemu każe sądzić, że mamy do czynienia raczej z ewolucyjnym rozwiązaniem. Garść nowości zaprezentowana przez producenta i sprawdzona w naszym szybkim teście istotnie nie zapowiada przełomu, z drugiej jednak strony, czy na pewno go oczekujemy? Przecież nowy system to znacznie więcej niż to, co producent ujawnił na niezbyt długim spotkaniu prezentującym Windows 10 Technical Preview. Do pełnego wydania nowego systemu operacyjnego musimy jeszcze trochę poczekać, wydanie testowe już dziś możesz bezpiecznie wypróbować, a w międzyczasie poczytaj o funkcjach w nowym systemie, o których Microsoft podczas prezentacji nie wspomniał, bądź zaprezentował je bardzo ogólnikowo.

Krzysztof PojawaPoradniki13 października 2014139750

Moda na tablety typu transformer czy laptopy hybrydowe zatacza coraz szersze kręgi. Nic w tym dziwnego - urządzenie, które w jednej chwili może być zwykłym, choć sporym tabletem, żeby za moment stać się niewielkim laptopem czy (tfu, tfu) netbookiem to interesująca alternatywa przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy poszukują pełnej mobilności połączonej z dużą funkcjonalnością. Jednak wybierając tego typu urządzenie należy dużą uwagę poświęcić systemowi operacyjnemu, w który nasz nowy sprzęt będzie wyposażony. Jeśli wybierzemy niewłaściwie, to może okazać się, że całkiem spore pieniądze wyrzuciliśmy w błoto.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki19 października 2015124140

Steve Jobs to bezsprzecznie jeden z najbardziej charyzmatycznych ludzi w branży technologicznej. Przez jednych określany jako niezwykły wizjoner, przez innych uznawany za korporacyjnego tyrana. Kontrowersyjny geniusz? Arogancki cham? A może jedno i drugie? Pewne jest, że Steve Jobs nie był człowiekiem, którego dałoby się zaszufladkować. Nie poddawał się żadnym miarom i osądom, podążał własną ścieżką i zmieniał świat po swojemu. Uległ dopiero ciężkiej chorobie. 5 października br. minęły cztery lata od śmierci byłego szefa koncernu Apple. Przypominamy sylwetkę tego niezwykłego człowieka. 

Tomasz KurzakPoradniki4 kwietnia 2017110492

Czy warto kupić smartwacha? Bądź co bądź jest to jeden z ciekawszych gadżetów w jakie można się wyposażyć. I choć inteligentne zegarki nie oferują jeszcze niesamowitych funkcji, to w wielu przypadkach mogą okazać się niezwykle przydatne. A dla kogo tak naprawdę jest przeznaczony smartwatch, czy warto kupić któryś z modeli dostępnych na rynku i dlaczego dopiero teraz ma to rzeczywiście sens? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w tym artykule.

Marek KowalskiPoradniki4 listopada 2016109151

Cardboard to rewolucyjny pomysł - uczynił wirtualną rzeczywistość dostępną każdemu posiadaczowi smartfona. Jeszcze kilka lat temu chcąc doświadczyć wirtualnego świata musieliśmy mocno zainwestować w odpowiedni sprzęt - potrzebne były zarówno specjalne okulary lub wręcz hełm VR (ang. Virtual Reality), a także komputer, do którego takie urządzenie było podłączane. Do tego jeszcze specjalistyczne oprogramowanie i wysoka moc obliczeniowa. Słowem: koszty. Jakby tego było mało, jakość pierwszych rozwiązań związanych z wirtualną rzeczywistością była mocno dyskusyjna, a niektórzy wręcz doznawali torsji. To przeszłość. Google wymyśliło Cardboarda: kawałek zwykłego kartonu - odpowiednio wycięty i złożony - oraz zainstalowane na smartfonie oprogramowanie czynią cuda :) Nie wierzycie? Zobaczcie jak korzystać z Cardboarda i jak osobiście poznać wirtualną rzeczywistość.

Tomasz KurzakPoradniki21 czerwca 2015106432

Minecraft to z pozoru prosta gra, która w rzeczywistości wymaga od użytkownika nie tylko bardzo intensywnego używania wyobraźni, ale także pozwala ją rozwijać i ćwiczyć. Ogromny potencjał bijącego rekordy popularności projektu dostrzegł nawet Microsoft, który wydał 2,5 miliarda dolarów na wykupienie praw do tego tytułu. W tym poradniku postaramy się przybliżyć Wam tryb jednoosobowy dostępny w grze Minecraft oraz napiszemy, jak w nią grać oraz jak przeżyć pierwszą noc w trybie przetrwania.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki28 kwietnia 2014101110

To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem za poprzedni rok. Wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, proponujemy skorzystanie z oprogramowania ułatwiającego bezbłędne wypełnienie i złożenie rocznej deklaracji podatkowej.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki11 listopada 2014100810

Jak tworzyć zdjęcia panoramiczne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, zwłaszcza że zarówno współczesne aparaty cyfrowe, jak i moduły kamer wbudowanych w smartfony i tablety często oferują dedykowany tryb do wykonywania ujęć panoramicznych. Jednak tryby te często są ograniczone np. do kilku, kilkunastu zdjęć. Jeżeli nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w tworzeniu panoram o rozmiarach nawet gigapikselowych użyj programu Microsoft Image Composite Editor opracowanego przez dział badawczy Microsoft Research. Dodatkowo skorzystaj z programu o nazwie Microsoft Photosynth, by łatwo zaprezentować wynik prac znajomym. Obie aplikacje udostępniane są bezpłatnie. Jak z nich korzystać? Poniżej odpowiedź. 

Marek KowalskiPoradniki15 października 201499361

Na początku XXI wieku termin "ebook" wywoływał co najmniej uśmiech politowania wśród wszelkiej maści moli książkowych. Dziś, dzięki powszechności komputerów, gigantycznej popularności smartfonów, nieco mniejszej, ale również imponującej liczbie tabletów i czytników to publikacje drukowane są w odwrocie. Może jeszcze nie na rodzimym rynku księgarskim, ale na świecie owszem. Już dwa lata temu amerykański gigant - Amazon - informował o większym poziomie sprzedaży elektronicznych książek od tradycyjnych. Nie chodzi nam jednak tym razem o przekonanie Was do czytania ebooków. Chcemy raczej zaproponować pewien sposób na uporządkowanie wciąż rosnącej biblioteki książek na dysku komputera - wykorzystamy do tego celu program Calibre oraz popularną usługę chmurową Microsoftu - OneDrive, dzięki której dostęp do swoich książek będziesz miał z dowolnego miejsca na świecie.