partner serwisu
Krzysztof PojawaPoradniki13 października 2014139750

Moda na tablety typu transformer czy laptopy hybrydowe zatacza coraz szersze kręgi. Nic w tym dziwnego - urządzenie, które w jednej chwili może być zwykłym, choć sporym tabletem, żeby za moment stać się niewielkim laptopem czy (tfu, tfu) netbookiem to interesująca alternatywa przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy poszukują pełnej mobilności połączonej z dużą funkcjonalnością. Jednak wybierając tego typu urządzenie należy dużą uwagę poświęcić systemowi operacyjnemu, w który nasz nowy sprzęt będzie wyposażony. Jeśli wybierzemy niewłaściwie, to może okazać się, że całkiem spore pieniądze wyrzuciliśmy w błoto.

Krzysztof PojawaPoradniki27 kwietnia 2015299201

Niedawno prezentowaliśmy metody konfiguracji mechanizmów blokady rodzicielskiej na komputerach z Windows. Należy jednak pamiętać, że coraz więcej dzieci - młodszych bądź starszych - znacznie częściej korzysta ze smartfona lub tabletu (zazwyczaj z Androidem), niż z peceta. Dlatego jeśli chcemy zapewnić naszym pociechom możliwość bezpiecznego użytkowania sprzętu, surfowania po sieci i korzystania z aplikacji, a sobie - kontrolę nad poczynaniami dziecka, musimy zadbać o konfigurację systemów zabezpieczających również na urządzeniu mobilnym. W naszym poradniku pokażemy, jak zrobić to przy wykorzystaniu aplikacji i usługi Norton Family.

Krzysztof PojawaPoradniki21 lutego 2014149350

W niedawnej informacji o nowej chmurowej wersji pakietu Office, przygotowanej przez Microsoft, zapowiadaliśmy, że sprawdzimy dokładnie, czy za nową nazwą i nową stroną dostępu do usług kryją się także nowe funkcjonalności aplikacji.
Poniżej przedstawiamy więc pełną listę zmian, jakie można odnaleźć w dostępnym od dwóch dni Office Online.

Tomasz KurzakPoradniki17 listopada 2015664491

Ciemny interfejs w Windows 10? O możliwość jego włączenia jesteśmy pytani bardzo często. Nic dziwnego - wielu użytkowników oprogramowania czy nawet stron internetowych preferuje ich ciemniejszy wygląd. Kiedy tylko mają możliwość zmieniają schematy kolorystyczne interfejsu na przygaszone lub nawet czarne. Niestety twórcy systemów operacyjnych oraz aplikacji często nie decydują się na udostępnienie ciemnych schematów kolorystycznych co sprawia, że zmiana wyglądu jest niemożliwa. W przypadku Windows 10 prosta modyfikacja rejestru, zmiana ustawień systemowych oraz niektórych aplikacji pozwala niemal w całości zmienić schemat kolorystyczny interfejsu najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu i w tym poradniku napiszemy Wam, jak to zrobić.

Marek KowalskiPoradniki18 listopada 2016222941

Smartfon jako skaner? Phi, przecież w każdym telefonie jest aparat, zrobię zdjęcie i po kłopocie, prawda? Teoretycznie tak, tyle że zdjęcia pozostaną zdjęciami i nie sposób edytować tekst w sfotografowanych w ten sposób dokumentach, a przynajmniej nie da się tego robić wygodnie z poziomu smartfona. Potrzebny byłby komputer z aplikacją OCR (rozpoznawanie znaków na obrazach) i... STOP! Mamy lepsze rozwiązanie, dostępne już na smartfonie. Jeżeli naprawdę potrzebujecie mobilnego skanera, zainstalujcie w Androidzie aplikację Microsoftu: Office Lens. Ten bezpłatny program potrafi naprawdę wiele. 

Marek KowalskiPoradniki26 lutego 2015254652

Notatki na komputerze, smartfonie albo tablecie? Brzmi doskonale, jest tylko jeden problem. Istnieją świetnie wyglądające programy do tabletów z Androidem, znajdziemy mnóstwo pięknych, cyfrowych notatników dla iPadów, dla systemu Windows również dostępne jest niejedno rozwiązanie. Sęk w tym, że tym, co powinno szczególnie interesować użytkowników, którzy chcą prowadzić notatki w formie cyfrowej, jest łatwy dostęp do nich bez względu na używane w danej chwili urządzenie. Warunek ten jest spełniony w przypadku, gdy korzystamy z jednego narzędzia wspólnego dla wszystkich platform i synchronizującego automatycznie wszystkie dane. Czy istnieje coś takiego? Oczywiście, na dodatek jest udostępniane bezpłatnie. To OneNote - znakomity acz wciąż niedocenianego, wieloplatformowy notatnik, dostępny na Androida, WIndows, OS X i iOS, a także w wersji online przez dowolną przeglądarkę internetową.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki30 września 2014425900

Wakacje się skończyły, wielu z nas wróciło do domów z bagażem wspomnień i kartami pamięci zapełnionymi mnóstwem zdjęć z odwiedzonych w tym roku miejsc. Bez względu na to, czy wakacyjne zdjęcia wykonano smartfonem, aparatem kompaktowym, czy lustrzanką z zestawem obiektywów, najciekawsze zarejestrowane kadry zawsze warto poddać obróbce i nie trzeba w tym celu kupować drogiego oprogramowania do edycji zdjęć ani przechodzić profesjonalnego szkolenia w zakresie retuszu cyfrowych fotografii. Proponujemy skorzystanie z popularnego, bezpłatnego i prostego w obsłudze programu PhotoScape. Ułatwi on zarówno szybką edycję zdjęć, jak i przeglądanie oraz uporządkowanie bogatego zbioru cyfrowych fotografii. Nie tylko tych, wykonanych na tegorocznych, wakacyjnych wyprawach.  

Sylwia ZimowskaPoradniki30 czerwca 201716422

Jeśli często korzystasz z facebookowego komunikatora z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że od teraz możesz zamówić jedzenie bez wychodzenia z aplikacji. Pizza Hut jako pierwsza restauracja w Polsce umożliwia podjęcie konwersacji z wirtualnym asystentem, który nie tylko przedstawi całą ofertę, ale też przyjmie zlecenie na pizzę z dowozem do domu.

Marek KowalskiPoradniki3 grudnia 2014343410

Dzięki dynamicznie rozwijającym się usługom cyfrowej dystrybucji treści multimedialnych, to komputer, a nie telewizja czy kino, są obecnie najpopularniejszą platformą, czy też urządzeniem, za pośrednictwem którego miliony pasjonatów X Muzy spędza wiele godzin oglądając filmy. Jeżeli również jesteś miłośnikiem filmów i często oglądasz je na komputerze, to z pewnością niejednokrotnie poszukiwałeś odpowiednich napisów dialogowych do danego tytułu. Jednym z najpopularniejszych na świecie narzędzi do pobierania napisów do filmów z Sieci jest aplikacja o nazwie Sublight. Wczoraj twórcy tego programu wydali nową wersję swojego produktu. To dobra okazja by poznać najnowsze wydanie Sublighta i jednocześnie wyjaśnić, w jaki sposób efektywnie używać tego narzędzia.

Marek KowalskiPoradniki17 września 201490513223

Włączasz komputer i doskonale zdajesz sobie sprawę że spokojnie zdążysz zrobić kawę zanim na ekranie wyświetlony zostanie ekran logowania? Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Twoim przypadku, to istnieje prosty (choć wymagający pewnych inwestycji) sposób na przyspieszenie każdego komputera, w którym standardowym urządzeniem przechowującym wszystkie dane jest dysk twardy. Wystarczy zastąpić wysłużonego "twardziela" nowym, znacznie szybszym nośnikiem SSD. W artykule nie będziemy jednak zajmować się kwestiami sprzętowymi (ale udzielimy paru cennych wskazówek). Głównym tematem jest odpowiedź na zasadnicze pytanie: jak bezpiecznie przenieść dane (w tym system operacyjny, np. Windows) z HDD na SSD?

Jakub SzczęsnyPoradniki2 marca 2017577310

Możliwość ustawienia na jednym urządzeniu kilku kont użytkowników to nie tylko domena komputerów. Nie każdy o tym wie, ale można skorzystać z takiej opcji również na smartfonie lub tablecie z Androidem. Jeżeli jeszcze nie wiecie, jak ustawić dodatkowe konta na swoim sprzęcie, z tego poradnika dowiecie się, jak to zrobić. 

Tomasz KurzakPoradniki19 stycznia 20153068800

Android w porównaniu do innych mobilnych systemów operacyjnych daje użytkownikowi ogromne możliwości konfiguracji. Zdecydowaną większość fabrycznie oferowanych aplikacji możemy zamienić na konkurencyjne rozwiązania, modyfikować możemy także wygląd systemu dzięki instalacji launcherów, zestawów ikon czy nawet całych motywów kolorystycznych. Wydaje się, że taka sytuacja sprawia, że w pełni rządzimy naszym tabletem lub smartfonem. Niestety Google oraz producenci urządzeń z Androidem blokują użytkownikowi dostęp do części plików oraz funkcji systemowych. Jest to zabezpieczenie, które ma zapobiec przypadkowym uszkodzeniom systemu operacyjnego w wyniku działalności użytkownika lub oprogramowania. Jednak to zabezpieczenie można obejść w łatwy sposób, a dzięki odblokowaniu (zrootowaniu) urządzenia użytkownik uzyskuje dostęp do jeszcze większych możliwości dostosowania smartfona lub tabletu oraz działającego na nim systemu operacyjnego. Jak zrootować Androida? W tym poradniku pokazujemy, jak w  szybki i łatwy sposób użytkownicy urządzeń z serii Nexus mogą odblokować dostęp dla praw administratora za pomocą programu Nexus Root Toolkit. 

Sylwia ZimowskaPoradniki27 lutego 2017161850

ShowMax to serwis VOD, który od niedawna dostępny jest w Polsce. Przyjrzeliśmy się z bliska jego wersji przeglądarkowej oraz aplikacji na Androida i przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi Wam korzystanie z usługi. Dowiecie się jakie filmy i seriale oferuje ShowMax, ile kosztuje miesięczny abonament i jak założyć blokadę rodzicielską. Pokażemy także w jaki sposób pobrać film, żeby obejrzeć go offline i jak udostępnić usługę innym członkom rodziny.

Krzysztof PojawaPoradniki24 czerwca 2014823224

Czasy, w których Skype był nieco bardziej rozbudowaną alternatywą dla niezwykle popularnego w Polsce komunikatora Gadu-Gadu minęły już bezpowrotnie. Teraz jest to zaawansowana aplikacja, umożliwiająca zarówno prostą komunikację tekstową czy rozmowy między dwoma komputerami, ale również pozwalająca na przeprowadzanie wideokonferencji, przesyłanie plików czy dzwonienie bezpośrednio na telefon innej osoby. A to jeszcze nie wszystkie jej możliwości. Warto więc dokładnie ją poznać i wykorzystywać jak najbardziej efektywnie. Efektywnie, czyli jak? To właśnie pokazujemy w naszym poradniku.

Tomasz KurzakPoradniki4 kwietnia 2017110492

Czy warto kupić smartwacha? Bądź co bądź jest to jeden z ciekawszych gadżetów w jakie można się wyposażyć. I choć inteligentne zegarki nie oferują jeszcze niesamowitych funkcji, to w wielu przypadkach mogą okazać się niezwykle przydatne. A dla kogo tak naprawdę jest przeznaczony smartwatch, czy warto kupić któryś z modeli dostępnych na rynku i dlaczego dopiero teraz ma to rzeczywiście sens? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w tym artykule.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki19 października 2015124140

Steve Jobs to bezsprzecznie jeden z najbardziej charyzmatycznych ludzi w branży technologicznej. Przez jednych określany jako niezwykły wizjoner, przez innych uznawany za korporacyjnego tyrana. Kontrowersyjny geniusz? Arogancki cham? A może jedno i drugie? Pewne jest, że Steve Jobs nie był człowiekiem, którego dałoby się zaszufladkować. Nie poddawał się żadnym miarom i osądom, podążał własną ścieżką i zmieniał świat po swojemu. Uległ dopiero ciężkiej chorobie. 5 października br. minęły cztery lata od śmierci byłego szefa koncernu Apple. Przypominamy sylwetkę tego niezwykłego człowieka. 

Marek KowalskiPoradniki21 lutego 2015288632

Tytułowe pytanie, na które odpowiadamy w tekście, brzmi "do czego i jak może być wykorzystany tani tablet z Windows", choć tak naprawdę chcieliśmy empirycznie sprawdzić, czy tabletu z systemem Microsoftu w ogóle da się sensownie używać, niezależnie od jego ceny. Tekst przygotowano z myślą o wszystkich użytkownikach dość swobodnie wykorzystujących komputery z Windows, ale nie mających żadnego lub tylko niewielkie doświadczenie w posługiwaniu się tabletami z - wydawałoby się - identycznym przecież systemem operacyjnym tego samego producenta.

Krzysztof PojawaPoradniki6 listopada 20151820015

Od wczoraj klienci Play mogą skorzystać z oferty dwuletniego darmowego dostępu do Tidala, czyli jednego z ciekawszych serwisów oferujących muzykę on-line. Tidal za darmo? Brzmi ciekawie, ale czy na pewno takie jest? I co trzeba zrobić, żeby ten dostęp uzyskać, jak go włączyć?
Pokazujemy Wam, jak aktywować darmowe konto Tidal Premium, kto może to zrobić, czytamy też regulamin i sprawdzamy, czy i gdzie są tu haczyki.

Marek KowalskiPoradniki21 lipca 2015236551

Wakacje to czas intensywnych podróży. Przez 2-3 miesiące w roku znaczny odsetek rodaków, w pozostałe miesiące przebywających w jednym miejscu, czuje nagłą potrzebę zmiany lokalizacji. Jedni to nazywają urlopem, inni wycieczką czy wczasami. Mniejsza o nazwę, faktem jest, że wiele osób chce zmienić czasowo miejsce swojego pobytu i w tym celu poszukuje możliwie najtańszego sposobu podróży. Transport publiczny? Drogo i niekomfortowo. Autostop? Za duże ryzyko. A może tzw. carpooling? Przyjrzeliśmy się bliżej kilku znanym usługom online (i aplikacjom mobilnym) do carpoolingu - Blablacar, Uber, Otodojazd oraz Yanosik Autostop. Czy faktycznie za ich pośrednictwem przejedziemy z punktu A do punktu B taniej, niż korzystając z alternatywnych, bardziej tradycyjnych metod transportu? Na czym dokładnie polega carpooling? Odpowiadamy na te, i nie tylko na te pytania.

Marek KowalskiPoradniki14 października 20141145408

Linux to słowo bardzo często używane w kontekście alternatywy dla systemu Windows. Obserwując różne fora dyskusyjne czy komentarze (zwłaszcza w serwisach technologicznych). Można odnieść wrażenie, że to bardzo popularny system operacyjny. Statystyki przedstawiają się nieco inaczej, różne odmiany Windows wiodą prym wśród systemów operacyjnych dla komputerów i laptopów, ale może zaprzestanie wsparcia dla wciąż licznych użytkowników XP będzie impulsem do zmiany systemu właśnie na Linuksa? Wybraliśmy najpopularniejszą "domową" odmianę tego systemu - Ubuntu. Instalujemy, konfigurujemy, wyjaśniamy jak używać. Czy faktycznie Ubuntu może stanowić alternatywę dla XP? A może jest na tyle dobry, że warto się na niego przesiąść i z nowszych systemów Windows?