partner serwisu
Marek KowalskiPoradniki1 listopada 2014845531

Setki tysięcy użytkowników, których komputery zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub z nieznanych przyczyn zachowują się niestabilnie poszukuje skutecznego sposobu na usunięcie problemu. Jednym z częściej udzielanych zaleceń przez wielu pseudoekspertów z różnych stron internetowych, jest wykonanie skanu systemu programem ComboFix, w celu utworzenia logu, czyli raportu ze skanowania, który ma pomóc w rzekomym usunięciu infekcji. Jakkolwiek program ComboFix może istotnie stanowić użyteczne narzędzie w rękach WYKWALIFIKOWANEGO specjalisty, to w rękach nieświadomego jego możliwości użytkownika zamiast poprawić sytuację, najprawdopodobniej zaszkodzi. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonywać logi nieinwazyjnymi narzędziami, jak poszukiwać źródeł ewentualnych kłopotów z komputerem i czego na pewno nie należy robić, bez względu na to czy ktokolwiek twierdzi inaczej. 

Krzysztof PojawaPoradniki17 października 20141932200

Często gracie na komputerze? To świetnie! Teraz Wasza ulubiona gra może być nie tylko doskonałą rozrywką dla Was, ale również dla wielu tysięcy czy nawet milionów innych osób, które z przyjemnością będą obserwować Wasze osiągniecia. I nie, nie musicie ich wszystkich wpuszczać do domu. Wystarczy streamowanie gry na Twitchu, czyli transmitowanie do tego popularnego serwisu obrazu z ekranów Waszych komputerów.
Nie wiecie, jak to zrobić? Z naszego poradnika dowiecie się, co to jest Twitch, jak go skonfigurować i jaka aplikacja jest niezbędna do streamingu.

Krzysztof PojawaPoradniki16 października 2014657675

GIMP - o tym programie słyszeli chyba wszyscy, którzy choć raz zetknęli się z tematyką edycji grafiki i retuszu zdjęć. Zaawansowany, a przy tym darmowy program może być naprawdę dobrą alternatywą dla najpopularniejszego obecnie, ale kosztującego spore pieniądze Photoshopa.
Jednak GIMP to także pod wieloma względami zupełnie inna filozofia pracy, do której wielu użytkowników korzystających wcześniej z płatnego konkurenta nie może się przyzwyczaić. Spore różnice są zarówno w interfejsie użytkownika, jak i w sposobie przeprowadzania wielu czynności edycyjnych. Jedną z nich jest szparowanie, czyli usuwanie tła z edytowanego obrazu, a więc jedna z funkcji najczęściej używanych przez grafików.
Jak szparować w GIMP? Nasz artykuł odpowiada na to pytanie. Poza praktycznym poradnikiem szparowania opisujemy też interfejs użytkownika GIMP-a i w kilku zdaniach przedstawiamy jego historię.

Marek KowalskiPoradniki15 października 201499361

Na początku XXI wieku termin "ebook" wywoływał co najmniej uśmiech politowania wśród wszelkiej maści moli książkowych. Dziś, dzięki powszechności komputerów, gigantycznej popularności smartfonów, nieco mniejszej, ale również imponującej liczbie tabletów i czytników to publikacje drukowane są w odwrocie. Może jeszcze nie na rodzimym rynku księgarskim, ale na świecie owszem. Już dwa lata temu amerykański gigant - Amazon - informował o większym poziomie sprzedaży elektronicznych książek od tradycyjnych. Nie chodzi nam jednak tym razem o przekonanie Was do czytania ebooków. Chcemy raczej zaproponować pewien sposób na uporządkowanie wciąż rosnącej biblioteki książek na dysku komputera - wykorzystamy do tego celu program Calibre oraz popularną usługę chmurową Microsoftu - OneDrive, dzięki której dostęp do swoich książek będziesz miał z dowolnego miejsca na świecie. 

Marek KowalskiPoradniki14 października 20141145408

Linux to słowo bardzo często używane w kontekście alternatywy dla systemu Windows. Obserwując różne fora dyskusyjne czy komentarze (zwłaszcza w serwisach technologicznych). Można odnieść wrażenie, że to bardzo popularny system operacyjny. Statystyki przedstawiają się nieco inaczej, różne odmiany Windows wiodą prym wśród systemów operacyjnych dla komputerów i laptopów, ale może zaprzestanie wsparcia dla wciąż licznych użytkowników XP będzie impulsem do zmiany systemu właśnie na Linuksa? Wybraliśmy najpopularniejszą "domową" odmianę tego systemu - Ubuntu. Instalujemy, konfigurujemy, wyjaśniamy jak używać. Czy faktycznie Ubuntu może stanowić alternatywę dla XP? A może jest na tyle dobry, że warto się na niego przesiąść i z nowszych systemów Windows?

Krzysztof PojawaPoradniki13 października 2014139750

Moda na tablety typu transformer czy laptopy hybrydowe zatacza coraz szersze kręgi. Nic w tym dziwnego - urządzenie, które w jednej chwili może być zwykłym, choć sporym tabletem, żeby za moment stać się niewielkim laptopem czy (tfu, tfu) netbookiem to interesująca alternatywa przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy poszukują pełnej mobilności połączonej z dużą funkcjonalnością. Jednak wybierając tego typu urządzenie należy dużą uwagę poświęcić systemowi operacyjnemu, w który nasz nowy sprzęt będzie wyposażony. Jeśli wybierzemy niewłaściwie, to może okazać się, że całkiem spore pieniądze wyrzuciliśmy w błoto.

Marek KowalskiPoradniki10 października 2014145361

Czy Windows 10 to ewolucja, czy rewolucja? Wyjątkowo kameralna prezentacja nowego systemu każe sądzić, że mamy do czynienia raczej z ewolucyjnym rozwiązaniem. Garść nowości zaprezentowana przez producenta i sprawdzona w naszym szybkim teście istotnie nie zapowiada przełomu, z drugiej jednak strony, czy na pewno go oczekujemy? Przecież nowy system to znacznie więcej niż to, co producent ujawnił na niezbyt długim spotkaniu prezentującym Windows 10 Technical Preview. Do pełnego wydania nowego systemu operacyjnego musimy jeszcze trochę poczekać, wydanie testowe już dziś możesz bezpiecznie wypróbować, a w międzyczasie poczytaj o funkcjach w nowym systemie, o których Microsoft podczas prezentacji nie wspomniał, bądź zaprezentował je bardzo ogólnikowo.

Marek KowalskiPoradniki9 października 2014954163

Windows 10 - najnowszy system operacyjny, jeszcze nie w wersji finalnej, ale już udostępniony przez Microsoft. Bezpłatnie. Oczywiście nie na zawsze - jednak do 15 kwietnia 2015 roku, każdy zainteresowany nowym systemem operacyjnym może go wypróbować bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów licencyjnych. Trzeba jedynie poświęcić trochę czasu. W artykule podpowiadamy jak zainstalować najnowszy system bez potrzeby usuwania czegokolwiek z komputera pracującego aktualnie pod kontrolą produkcyjnej wersji Windows (Windows 7/8/8.1). Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł osobiście przekonać się o zaletach i odkryć ewentualne wady najnowszego dzieła firmy Microsoft, bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka wynikającego z używania oprogramowania w wersji przedprodukcyjnej.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki30 września 2014425900

Wakacje się skończyły, wielu z nas wróciło do domów z bagażem wspomnień i kartami pamięci zapełnionymi mnóstwem zdjęć z odwiedzonych w tym roku miejsc. Bez względu na to, czy wakacyjne zdjęcia wykonano smartfonem, aparatem kompaktowym, czy lustrzanką z zestawem obiektywów, najciekawsze zarejestrowane kadry zawsze warto poddać obróbce i nie trzeba w tym celu kupować drogiego oprogramowania do edycji zdjęć ani przechodzić profesjonalnego szkolenia w zakresie retuszu cyfrowych fotografii. Proponujemy skorzystanie z popularnego, bezpłatnego i prostego w obsłudze programu PhotoScape. Ułatwi on zarówno szybką edycję zdjęć, jak i przeglądanie oraz uporządkowanie bogatego zbioru cyfrowych fotografii. Nie tylko tych, wykonanych na tegorocznych, wakacyjnych wyprawach.  

Marek KowalskiPoradniki17 września 201490513223

Włączasz komputer i doskonale zdajesz sobie sprawę że spokojnie zdążysz zrobić kawę zanim na ekranie wyświetlony zostanie ekran logowania? Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Twoim przypadku, to istnieje prosty (choć wymagający pewnych inwestycji) sposób na przyspieszenie każdego komputera, w którym standardowym urządzeniem przechowującym wszystkie dane jest dysk twardy. Wystarczy zastąpić wysłużonego "twardziela" nowym, znacznie szybszym nośnikiem SSD. W artykule nie będziemy jednak zajmować się kwestiami sprzętowymi (ale udzielimy paru cennych wskazówek). Głównym tematem jest odpowiedź na zasadnicze pytanie: jak bezpiecznie przenieść dane (w tym system operacyjny, np. Windows) z HDD na SSD?

Marek KowalskiPoradniki11 września 2014474430

Lubisz gry w trybie multiplayer? Któż nie lubi. Połączenie komputerów w sieć daje mnóstwo korzyści również w domu. O ile jednak użytkownik jest zwykle w stanie zapanować nad własną, domową siecią, to połączenie kilku komputerów znajdujących się w różnych lokalizacjach wykracza poza możliwości domowego routera. Te wszystkie zapory, zabezpieczenia, blokady.... Z jednej strony dość skutecznie chronią przed zautomatyzowanymi atakami sieciowymi i próbami skanowania, ale z drugiej - właśnie - utrudniają połączenie się z odległymi (spoza domowej sieci) maszynami. Dla wszystkich, którzy chcieliby zbudować sieć łączącą wyłącznie przyjaciół i znajomych mamy dobrą wiadomość. Dzięki aplikacji LogMeIn Hamachi da się to zrobić. Jak? Szczegółową odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się właśnie w tym artykule. 

Marek KowalskiPoradniki22 sierpnia 2014903217

uTorrent (czy raczej µTorrent, czyt. "mikrotorrent") to aplikacja ciesząca się bezsprzeczną sławą. Inna sprawa to rodzaj tej sławy. Uwielbiany przez wielu użytkowników program bardzo ułatwiający korzystanie z najpopularniejszego protokołu wymiany danych w sieciach P2P, jakim jest BitTorrent, jest jednocześnie istną "solą w oku" wszelkich instytucji zarządzających prawami autorskimi do różnego typu dzieł dostępnych w formie zdigitalizowanej. My możemy jedynie potwierdzić jedno: uTorrent to użyteczne narzędzie ułatwiające udostępnianie i pobieranie różnego typu danych z sieci P2P. Jak efektywnie wykorzystywać jego funkcjonalność? Jakie możliwości oferuje ta aplikacja w zakresie optymalizacji wymiany danych w sieciach P2P? W końcu "prosty w obsłudze" nie zawsze znaczy "prymitywny".

Marek KowalskiPoradniki4 sierpnia 2014824720

Program CCleaner to jedno z najpopularniejszych narzędzi pozwalających skutecznie oczyścić system Windows ze zbędnych plików tymczasowych, śladów surfowania w przeglądarkach WWW, pozostałości po odinstalowanych aplikacjach i innych cyfrowych "śmieci". Ten program, uznany przez wielu użytkowników za znakomity, może być jeszcze lepszy. Sednem skuteczności jest wbudowana w CCleanera baza obsługiwanych aplikacji, których pliki tymczasowe mogą być przez to narzędzie usunięte. Bazę tę można rozbudować dzięki udostępnianemu bezpłatnie dodatkowi o nazwie CCEnhancer. Zwracamy jednak uwagę, że opisywany dodatek przeznaczony jest raczej dla bardziej doświadczonych użytkowników CCleanera. W naszym artykule pokazujemy jak z optymalnie wykorzystać dodatek CCEnhancer, a przede wszystkim, jak w ferworze sprzątania niczego nie popsuć.

Marek KowalskiPoradniki31 lipca 20141493198

Zwykle, gdy mamy na myśli darmową chmurę na dane użytkownika, czy też dysk online (oczywiście w wariancie bezpłatnym), to wyobrażamy sobie usługę oferującą relatywnie niewielką w stosunku do dzisiejszych dysków twardych pojemność. Tymczasem w Państwie Środka toczy się coraz ostrzejsza walka pomiędzy dostawcami tego typu rozwiązań. Efekt? Oferowane bezpłatnie pojemności są wręcz niewyobrażalne. Przesada? Nie wydaje się, jak bowiem inaczej powiedzieć o usłudze, w której zalogowany użytkownik otrzymuje bezpłatnie 36 TB przestrzeni na dane? Oczywiście są pewne wymagania, przydałaby się też znajomość chińskiego, ale mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli przynajmniej wypróbować chmurową ciekawostkę - usługę o nazwie Qihoo 360 Yunpan - największy bezpłatny dysk online na świecie.

Marek KowalskiPoradniki29 lipca 20141104201

Stało się, przypadkowo wraz z jedną z instalowanych w systemie aplikacji zainstalowałeś zupełnie niepotrzebny i strasznie przeszkadzający w surfowaniu po sieci "pasek narzędziowy", którego jedyną funkcją jest irytowanie użytkownika. Jeżeli nazwy takie jak Delta SearchAsk ToolbarSnap.do czy Babylon Toolbar nie są ci obce i wywołują bardzo niemiłe skojarzenia, mamy dla Ciebie receptę. Dzięki opisywanemu przez nas programowi AdwCleaner już niebawem pozbędziesz się wszystkich niechcianych programów, których usunięcie z systemu Windows normalnymi i doskonale znanymi metodami nie przynosiło pożądanych rezultatów. Za chwilę pożegnasz się z niechcianymi toolbarami, ale wiedz, że usuwanie irytujących i niepotrzebnych dodatków do przeglądarek WWW to nie jedyna użyteczna funkcja AdwCleanera. 

Tomasz KurzakPoradniki11 lipca 201430210415

Jak głosi staropolskie przysłowie - "użytkownicy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić". Ci pierwsi mądrzejsi są po szkodzie, tak samo jak każdy z nas - Polaków. W jednej z naszych wcześniejszych publikacji przedstawiliśmy Wam kilka darmowych narzędzi, które pozwalają zautomatyzować i ułatwić proces tworzenia kopii bezpieczeństwa. Co jednak zrobić, jeśli utraciliśmy dane dosłownie chwilę przed skonfigurowaniem mechanizmu kopii zapasowych? Czy kontakt ze specjalistycznym laboratorium, którego usługi kosztują krocie, to jedyny sposób na odzyskanie danych? Może jednak udać się do serwisu komputerowego „za rogiem"? Tylko czy nie zostaniemy przez nich naciągnięci? W tym artykule opiszemy darmowe programy do odzyskiwania danych, z których każdy z nas może skorzystać w domowym zaciszu.

Tomasz KurzakPoradniki10 lipca 2014814714

W jednym z naszych wcześniejszych poradników opisywaliśmy sposoby na czyszczenie najpopularniejszych przeglądarkach internetowych. Nasze wskazówki dotyczyły "pierwszej pomocy" w przypadkach kiedy zauważyliśmy niepokojące zachowanie swojego ulubionego okna na internet. Co zrobić kiedy te sposoby zawiodły i przeglądanie sieci nadal stwarza problemy, albo komputer dziwnie się zachowuje? W drugiej części poradnika przedstawimy kilka aplikacji, które pomogą nam zrobić porządek ze złośliwym oprogramowaniem raz na zawsze. A przynajmniej do czasu kolejnej infekcji ;) Napiszemy też, co powinniśmy robić, a czego należy się wystrzegać, żeby surfowanie po sieci było bezpieczniejsze.

Marek KowalskiPoradniki7 lipca 2014986010

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze nośniki danych w świecie PC - płyty CD i DVD - stopniowo ustępują pola nowszym rozwiązaniom, głównie flashdyskom USB, a także cyfrowej dystrybucji oprogramowania (pobieranie aplikacji bezpośrednio z Sieci). Jednak wciąż bardzo wielu użytkowników posiada bogate zbiory aplikacji i gier w postaci właśnie płyt CD i DVD. Cechą nośników optycznych jest ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne, nawet drobne zarysowania mogą znacznie utrudnić odczyt danych. Z drugiej strony wiele aplikacji wymaga obecności płyty w napędzie optycznym, co tylko zwiększa zużycie nośnika. Jest na to jakaś rada? Oczywiście - wystarczy skorzystać z najpopularniejszego na świecie oprogramowania do wirtualizacji napędów optycznych. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami programu Daemon Tools Lite. 

Marek KowalskiPoradniki3 lipca 20144731650

Format PDF to najpopularniejszy sposób elektronicznego zapisu wszelkiego typu dokumentów, książek, publikacji drukowanych (po ich zamianie na formę elektroniczną) itp. Choć format PDF doskonale nadaje się do zapisu tego typu treści, to zazwyczaj użytkownik nie posiadający odpowiedniego oprogramowania nie może edytować dokumentów zapisanych w postaci pliku PDF. Z kolei najpopularniejszym i najlepiej znanym przez użytkowników edytorem tekstów jest Microsoft Word. Jak połączyć popularność PDF z funkcjonalnością Worda? Najlepiej skonwertować dokument PDF do formatu obsługiwanego przez edytor Microsoftu. Jak to zrobić? Artykuł jest dokładną odpowiedzią na to pytanie.

Krzysztof PojawaPoradniki24 czerwca 2014823224

Czasy, w których Skype był nieco bardziej rozbudowaną alternatywą dla niezwykle popularnego w Polsce komunikatora Gadu-Gadu minęły już bezpowrotnie. Teraz jest to zaawansowana aplikacja, umożliwiająca zarówno prostą komunikację tekstową czy rozmowy między dwoma komputerami, ale również pozwalająca na przeprowadzanie wideokonferencji, przesyłanie plików czy dzwonienie bezpośrednio na telefon innej osoby. A to jeszcze nie wszystkie jej możliwości. Warto więc dokładnie ją poznać i wykorzystywać jak najbardziej efektywnie. Efektywnie, czyli jak? To właśnie pokazujemy w naszym poradniku.