partner serwisu
Marek KowalskiPoradniki24 sierpnia 2015277790

Mobilne sklepy z aplikacjami to miliony pozycji dostępnych dla użytkowników poszukujących nowego programu, z którego można byłoby skorzystać na posiadanym smartfonie lub tablecie. Z zakupami aplikacji online jest jednak czasem tak jak z rzeczywistymi zakupami różnych artykułów w sklepach - bywają nietrafione. Nieważne czy posiadasz smartfon z Androidem, iPhone'a, bądź iPada lub mobilny sprzęt pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoftu (Windows Phone lub Windows 10 Mobile) może spróbować odzyskać pieniądze wydane na aplikację, która okazała się niewypałem. Jakie warunki trzeba jednak spełnić? W jaki sposób przebiega procedura zwrotu pieniędzy? Czy jest ona dostępna dla każdego? W naszym poradniku wyjaśniamy wszelkie wątpliwości związane z próbą odzyskania pieniędzy za nieudany zakup w sklepach z aplikacjami na najpopularniejsze platformy mobilne: Android, iOS i Windows.

Marek KowalskiPoradniki7 grudnia 20141409062

Cyfrowy format publikacji dokumentów - PDF - jest jednym z najpopularniejszych sposobów zapisu treści elektronicznych wszelkiego typu. W tym formacie zapisywane są cyfrowe książki, czasopisma, magazyny, gazety, komiksy itp. Podstawową zaletą formatu PDF jest to, że bez względu na to, na czym dany plik PDF jest odtwarzany, układ dokumentu jest taki, jakim zaplanował go jego twórca. Pliki PDF mogą być odtwarzane niemal na każdym urządzeniu wyposażonym w ekran: komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie, czytniku ebook, a także na telewizorze typu Smart TV. Uniwersalność tego formatu powoduje, że często zachodzi potrzeba samodzielnego przygotowania, bądź konwersji np. strony HTML, dokumentu Worda czy innej pracy graficzno-tekstowej właśnie na format PDF. Jak to zrobić, jaki program do tworzenia lub edycji PDF wybrać? Tu znajdziecie odpowiedź.

Jakub SzczęsnyPoradniki13 kwietnia 2017532304

Przeciętny użytkownik smartfona korzysta z około 25 aplikacji. Wbrew pozorom to dużo, szczególnie z punktu widzenia specyfiki działania typowego telefonu. Większość z tych programów działa w tle, pobierając dane bez udziału użytkownika, co ma wpływ na wydajność urządzenia i baterię. Sprawdziliśmy jakie aplikacje najbardziej obciążają nasze telefony.

Marek KowalskiPoradniki20 maja 20153805910

Jak przesyłać z Androida na komputer albo laptop z Windows? Wielu użytkowników odpowie: "przecież to proste, wystarczy podłączyć smartfon kablem USB do komputera". Zgadza się, to prawidłowa odpowiedź, a jak to zrobić bez kabla? W większości gospodarstw domowych urządzenia zdolne do korzystania z internetu są podłączone do globalnej sieci za pośrednictwem domowej sieci WiFi. Nie da się ukryć, że bezprzewodowy transfer danych jest znacznie wygodniejszy od połączeń kablowych, a bezprzewodowe połączenie smartfona czy tabletu z komputerem to żaden problem. Czy możliwe jest zastosowanie tej samej domowej sieci WiFi do przesyłania plików pomiędzy komputerem a urządzeniem mobilnym z Androidem? Oczywiście że tak. Na dodatek to nie jest jedyna metoda na bezprzewodowy przesył danych z i do telefonu. W jaki sposób można zatem przesyłać bezprzewodowo pliki ze smartfonu na komputer i vice versa? Nasz poradnik zawiera zestaw użytecznych odpowiedzi na to pytanie.

Marek KowalskiPoradniki29 marca 201549190911

Praca na wielu monitorach nie jest już dziś niczym nadzwyczajnym. Nasz poradnik nie będzie jednak dotyczył monitorów, a przynajmniej nie bezpośrednio sprzętu. Skupimy się na ustawieniach systemu Windows, związanych z pracą wielomonitorową. Na tym jak prawidłowo ustawić parametry systemu, by np. nie narzekać na to, że na jednym monitorze mamy wszystko za wielkie, a na drugim - nic nie widać. Podpowiemy też z jakiego dodatkowego oprogramowania korzystać, a także jakie przydatne opcje można znaleźć w oprogramowaniu towarzyszącym sterownikom do kart graficznych. Po lekturze tego materiału dopasowanie laptopa z ekranem HD do monitora 4K nie będzie już dla ciebie żadnym problemem.

Marek KowalskiPoradniki12 października 2016312625

Wracacie do domu z pracy albo szkoły. Zmęczeni i głodni. Trzeba coś zjeść, ale gotowanie obiadu... nie, to już zbyt duży wysiłek. Albo zbyt dużo straconego czasu, kiedy na przykład odwiedzili Was niezapowiedziani goście. Też głodni. Można zamówić jedzenie przez internet, ale to wymaga włączenia komputera, sprawdzenia kilku czy kilkunastu restauracji i wypełnienia sporego formularza albo - w niektórych przypadkach - zadzwonienia. A co, jeśli osób jest kilka i każda ma ochotę na coś innego? To proste - wystarczy smartfon i dobra aplikacja do zamawiania jedzenia. Dzięki Pyszne.pl czy PizzaPortal na Androida szybko zamówicie jedzenie w jednej (bądź w kilku naraz) z wielu tysięcy restauracji, nawet bez włączania komputera.
A więc jak szybko i wygodnie zamawiać jedzenie za pomocą smartfona?  

Marek KowalskiPoradniki29 września 201643690

Z pewnością nie raz zbliżając się do jakiegoś przystanku komunikacji miejskiej zauważyliście, że arkusz z rozkładem jazdy jest w strzępach, albo w ogóle go nie ma. To frustrująca sytuacja, zwłaszcza kiedy śpieszy się nam lub gdy znajdując się w obcym mieście nie wiemy, gdzie dalej się udać, żeby dostać się na miejsce. Istnieje jednak rozwiązanie takich problemów, o ile tylko dysponujemy smartfonem. Wystarczy zainstalować w nim odpowiednie aplikacje, które znacznie ułatwią poruszanie się transportem publicznym, podpowiedzą gdzie konkretna linia jeździ, jak najszybciej dostać się komunikacją miejską w konkretne miejsce i wiele więcej. W trakcie naszych codziennych zmagań z aplikacjami mieliśmy okazję używać wielu tego typu programów. Dla was wybraliśmy pięć i podpowiemy jak z nich korzystać.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki13 maja 2014759163

8 kwietnia Microsoft zaprzestał wspierania systemu Windows XP. Od 6 maja nie pojawiają się żadne aktualizacje do tego systemu i nie będzie ich już nigdy później. Użytkownicy Windows XP, chcąc przy nim pozostać, muszą radzić sobie sami. Problem jest poważny, bo nieaktualizowane oprogramowanie staje się bardzo łatwym łupem dla cyberprzestępców. Można jednak - przynajmniej częściowo - zniwelować skutki braku wsparcia technicznego i samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo systemu. Dodatkowe zmiany w konfiguracji i wprowadzenie niestandardowych ustawień utrudnią infiltrację naszego komputera. Nie wszystko da się załatać, ale utrudniając agresorom dostęp zwiększamy szansę, że poszukają oni łatwiejszego celu.

Krzysztof PojawaPoradniki25 lipca 2015308511

Strumieniowanie gier na PC to jedna z tych nowości w Xbox One i Windows 10, o których mówi się najgłośniej. Możliwość grania na konsoli przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego czy laptopa (a w przyszłości być może również smartfona) z Windows 10 to rzeczywiście bardzo przydatne i absolutnie niebanalne udogodnienie dla graczy. Z funkcji do niedawna dostępnej wyłącznie w konsolowym programie preview teraz mogą już skorzystać wszyscy użytkownicy Xbox Ona, którzy na swoich komputeraz mają zainstalowane najnowsze wydanie Windowsa. Jak działa strumieniowanie gier w wydaniu Microsoftu? Sprawdziliśmy to i już teraz możemy Wam powiedzieć - korzystanie z Xboxa One na PC robi wrażenie!

Krzysztof PojawaPoradniki17 marca 2015999170

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej i funkcji bezpieczeństwo rodzinne w Windows to bardzo istotna kwestia, choć często pomijana przez wielu rodziców, którzy decydują się na umożliwienie dziecku korzystania z komputera. Tymczasem może być ona podstawowym środkiem zapewniającym dzieciom bezpieczeństwo w sieci oraz dającym dużą pewność, że nie uruchomią one nieprzeznaczonych dla nich gier i aplikacji. W naszym poradniku pokazujemy, jak skonfigurować kontrolę rodzicielską oraz bezpieczeństwo rodzinne na komputerach i tabletach z Windows.

Krzysztof PojawaPoradniki20 listopada 2014248820

Monitoring i kontrola transferu danych - jak ważna jest to kwestia wiedzą zwłaszcza ci użytkownicy, którzy muszą płacić za każdy kilobajt, o który przekroczą przyznany przez operatora limit. Mamy na myśli przede wszystkim osoby korzystające na co dzień z internetu komórkowego jako głównego punktu dostępu do sieci, ale dotyczy to tak naprawdę wszystkich, którym nie dane jest jeszcze korzystać z dobra nazwanego internet bez limitu. Przekroczenie przyznanego przez operatora transferu oznacza bądź wysokie opłaty za ponadnormatywne dane, bądź znaczne zmniejszenie prędkości przesyłu. Oba te wyjścia - przyznacie - do najprzyjemniejszych nie należą. Można ich jednak uniknąć, wystarczy za pomocą aplikacji NetWorx regularnie kontrolować generowany transfer.

Marek KowalskiPoradniki11 września 2014474430

Lubisz gry w trybie multiplayer? Któż nie lubi. Połączenie komputerów w sieć daje mnóstwo korzyści również w domu. O ile jednak użytkownik jest zwykle w stanie zapanować nad własną, domową siecią, to połączenie kilku komputerów znajdujących się w różnych lokalizacjach wykracza poza możliwości domowego routera. Te wszystkie zapory, zabezpieczenia, blokady.... Z jednej strony dość skutecznie chronią przed zautomatyzowanymi atakami sieciowymi i próbami skanowania, ale z drugiej - właśnie - utrudniają połączenie się z odległymi (spoza domowej sieci) maszynami. Dla wszystkich, którzy chcieliby zbudować sieć łączącą wyłącznie przyjaciół i znajomych mamy dobrą wiadomość. Dzięki aplikacji LogMeIn Hamachi da się to zrobić. Jak? Szczegółową odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się właśnie w tym artykule. 

Tomasz KurzakPoradniki31 stycznia 2015361560

Przenoszenie danych między komputerem i urządzeniem mobilnym nawet w dzisiejszych czasach nie jest zbyt wygodne. Czynność ta bardzo często wymaga od użytkownika sięgnięcia po kabel USB i kopiowania plików za jego pomocą. Oczywiście do transferu danych można wykorzystać usługi chmurowe lub aplikacje typu AirDroid, jednak używanie ich jest bezproblemowe tylko w przypadku przesyłania plików z komputera na smartfon lub tablet. Kopiowanie plików w drugą stronę jest już bardziej skomplikowane. Znamy jednak prosty sposób, który pozwoli na bardzo wygodny dostęp do pamięci urządzenia przenośnego, nie wymagający przy okazji odrywania rąk od klawiatury i myszy komputera. Dzięki aplikacji WebDAV Serwer instalowanej na urządzeniu z Androidem użytkownik może zmapować jego pamięć wewnętrzną i korzystać z niej jak z dysku twardego zainstalowanego w komputerze. W tym poradniku pokażemy wam jak przeprowadzić mapowanie dysku sieciowego, połączyć w ten sposób komputer ze smartfonem bądź tabletem na Androidzie i jak stworzyć w ten sposób własną, bardzo prostą domową chmurę.

Tomasz KurzakPoradniki21 czerwca 2015766550

Osoby pragnące rozpocząć przygodę w wirtualnym świecie Minecraft często nie wiedzą, gdzie i jak kupić grę oraz jak uruchomić jej wersję demonstracyjną. W tym poradniku postaramy się wskazać najlepsze sposoby na zakup Minecrafta oraz pokażemy jak przez 5 dni liczonych w grze korzystać z niej całkowicie za darmo.

Tomasz KurzakPoradniki21 czerwca 2015106432

Minecraft to z pozoru prosta gra, która w rzeczywistości wymaga od użytkownika nie tylko bardzo intensywnego używania wyobraźni, ale także pozwala ją rozwijać i ćwiczyć. Ogromny potencjał bijącego rekordy popularności projektu dostrzegł nawet Microsoft, który wydał 2,5 miliarda dolarów na wykupienie praw do tego tytułu. W tym poradniku postaramy się przybliżyć Wam tryb jednoosobowy dostępny w grze Minecraft oraz napiszemy, jak w nią grać oraz jak przeżyć pierwszą noc w trybie przetrwania.

Tomasz KurzakPoradniki21 czerwca 20151137013

Tryb wieloosobowy dostępny w grze Minecraft jest bardzo popularny wśród użytkowników komputerów, konsol oraz urządzeń mobilnych. Pozwala na nieskrępowane tworzenie światów we współpracy z graczami z całego świata. W tym poradniku pokażemy, jak uruchomić taki sposób rozgrywki za pomocą domowych sieci LAN oraz internetu.

Krzysztof PojawaPoradniki4 listopada 20145861739

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne - to jedno z tych pytań, które wśród posiadaczy telefonów komórkowych i smartfonów zawsze będzie aktualne, a odpowiedzi na nie, jakie można znaleźć chociażby w internecie, nie zawsze są w pełni zgodne z rzeczywistością. Wokół tematyki nagrywania rozmów telefonicznych narosło wiele mitów - zarówno w kontekście typowo technicznym, jak i prawnym, a jednym z nich jest chociażby stwierdzenie, że nikt nie może nagrywać rozmów telefonicznych bez uzyskania zgody rozmówcy czy poinformowania go o tym. W naszym artykule sprawdzimy i powiemy, czy naprawdę nie można nagrywać rozmów bez zgody rozmówcy, zajmiemy się też kwestiami typowo technologicznymi - pokażemy, czy nagrywanie rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu wyłącznie telefonu jest możliwe i jakie aplikacje będą do tego niezbędne.

Marek KowalskiPoradniki26 września 201671313

Musisz pilnie przedostać się z punktu A do B - choć w ramach jednego miasta, to odległość jest zbyt duża, żeby pokonać ją piechotą, czy nawet rowerem. Poza tym jedziesz na ważne spotkanie, więc dwa kółka nie wchodzą w rachubę - twoja koszula mogłaby ulec dramatycznej degradacji. Komunikacja miejska w wyniku działań władz i robót drogowych nie funkcjonuje jak należy. Sytuacja staje się napięta, ale istnieje rozwiązanie problemu - sięgasz po smartfon, uruchamiasz aplikację i już widzisz gdzie znajduje się pojazd, którym dotrzesz na spotkanie o czasie. Fikcja? Nic z tych rzeczy - zamawianie transportu PRZEZ smartfon (i połączenie telefoniczne) to przeżytek, ale już ZA POMOCĄ smartfona - rzecz stosunkowo nowa i znacznie bardziej efektywna. Nie wierzysz? Oto jak zamówić przewóz za pomocą smartfona, nie wykonując absolutnie żadnego połączenia telefonicznego. 

Marek KowalskiPoradniki19 maja 2014932332

Jaka jest najpopularniejsza na świecie, oczywiście legalna, działająca w internecie usługa VOD? Znawcy tematu nie mają najmniejszych wątpliwości: amerykański Netflix. Niestety, serwis ten ma pewną, dość irytującą dla Polaków wadę - nie działa w naszym kraju. Dostęp do treści strumieniowych -  filmów pełnometrażowych, seriali itp. jest dla polskich internautów zablokowany. Choć niekiedy słychać plotki o możliwości wprowadzenia Netfliksa również na nasz lokalny rynek, to póki co oficjalnie korzystać z tego serwisu w Polsce się nie da. Dotyczy to zresztą wielu innych popularnych na świecie serwisów multimedialnych, jak choćby Hulu, Showtime, BBC, Pandora itd.  No dobrze, naprawdę się nie da?

Jakub SzczęsnyPoradniki8 listopada 2016356740

Sklepy z aplikacjami oferują niezwykle bogaty wybór programów dla naszego smartfona. Wiadomo powszechnie, że wśród nich znajdują się również płatne pozycje, które mogą być pobrane nie tylko przez nas, ale również przez osoby mające nieuprawniony dostęp do urządzenia powiązanego z naszym kontem. Jeszcze gorzej kiedy jest z nim skojarzona na stałe karta płatnicza. Co zrobić, żeby nikt nie zrobił zakupów bez naszego nadzoru, albo jak zablokować dostęp do tych funkcji chociażby dzieciom, które często nie zastanawiają się nad tym, jakie programy pobierają? I ostatecznie – co, gdy do takiej sytuacji już dochodzi? Tego dowiecie się z naszego poradnika.