partner serwisu
Tomasz KurzakPoradniki19 stycznia 20153068800

Android w porównaniu do innych mobilnych systemów operacyjnych daje użytkownikowi ogromne możliwości konfiguracji. Zdecydowaną większość fabrycznie oferowanych aplikacji możemy zamienić na konkurencyjne rozwiązania, modyfikować możemy także wygląd systemu dzięki instalacji launcherów, zestawów ikon czy nawet całych motywów kolorystycznych. Wydaje się, że taka sytuacja sprawia, że w pełni rządzimy naszym tabletem lub smartfonem. Niestety Google oraz producenci urządzeń z Androidem blokują użytkownikowi dostęp do części plików oraz funkcji systemowych. Jest to zabezpieczenie, które ma zapobiec przypadkowym uszkodzeniom systemu operacyjnego w wyniku działalności użytkownika lub oprogramowania. Jednak to zabezpieczenie można obejść w łatwy sposób, a dzięki odblokowaniu (zrootowaniu) urządzenia użytkownik uzyskuje dostęp do jeszcze większych możliwości dostosowania smartfona lub tabletu oraz działającego na nim systemu operacyjnego. Jak zrootować Androida? W tym poradniku pokazujemy, jak w  szybki i łatwy sposób użytkownicy urządzeń z serii Nexus mogą odblokować dostęp dla praw administratora za pomocą programu Nexus Root Toolkit. 

Marek KowalskiPoradniki17 stycznia 20153566213

Z pewnością znacie ten narastający atak paniki, pojawiający się w momencie, gdy po sięgnięciu do kieszeni ręce nie odnajdują spodziewanego w niej smartfona. Uczucia tego doświadczyły tysiące użytkowników telefonów z systemem Android, rzesze posiadaczy iPhone'a czy właściciele sprzętu działającego pod kontrolą Windows Phone. Smartfon to sprzęt mający wiele zastosowań (sprawdź, do czego smartfon może służyć), towarzyszący nam niemal na każdym kroku. Mamy go przy sobie w domu, zabieramy do pracy, jednak czasem zdarza się, że go położymy czy zostawimy w takim miejscu, którego w żaden sposób nie możemy sobie przypomnieć. Co wtedy? Jak zlokalizować telefon i czy w ogóle jest to możliwe? Na szczęście w każdej mobilnej platformie: Android, iOS czy Windows Phone, znajdziemy rozwiązania, które pozwolą nam namierzyć telefon bądź tablet.

Marek KowalskiPoradniki16 stycznia 20151974900

Co zrobić w sytuacji, gdy masz np. do wysłania mailem kilkadziesiąt plików? Skompresuj je w jeden plik archiwum. Potrzebujesz nieco więcej miejsca na dysku? Zbiór danych zapisywanych na pendrive nie mieści się na nim? Wystarczy je skompresować. Funkcje umożliwiające upakowanie wielu plików w jednym zbiorze o objętości często nawet znacznie mniejszej od sumarycznej wielkości pakowanych danych wbudowane są w każdy system operacyjny. Jak zatem skompresować plik? Po co to robić? Czym jest w ogóle kompresja danych? Dla wielu z Was to banalne pytania, ale równie wielu poszukuje na nie odpowiedzi. W naszym krótkim poradniku przedstawiamy kilka prostych metod na kompresowanie, czy też - jak często określa się rzeczoną czynność - pakowanie danych. 

Marek KowalskiPoradniki24 grudnia 20141294991

Dla wielu, słowo "programowanie" kojarzy się z jakąś tajemną wiedzą, dostępną jedynie uzdolnionym matematycznie, wiecznie pochylonym nad klawiaturą pasjonatom komputerów. Nic z tych rzeczy. Nie musisz śpiewająco wykonywać rachunku różniczkowego w pamięci o trzeciej nad ranem, bądź być geniuszem fizyki teoretycznej. Programować może naprawdę każdy! Sześcioletnie dziecko, jak i ambitny, nie chcący społecznego odrzucenia emeryt! Programista to nie odludek, to normalny człowiek, jak ja i Ty, który na dodatek ma pełną swobodę działania (programować można wszędzie). Pamiętaj, programowanie to branża, w której nikomu nie grozi bezrobocie - czy uważasz, że komputerów i wszelkich programowalnych urządzeń będzie mniej? No właśnie. Jak zatem zacząć? 

Tomasz KurzakPoradniki23 grudnia 2014252454

O tym, jak tworzyć silne hasła, niedawno napisaliśmy dość obszernie. Radziliśmy, jak w szybki sposób utworzyć ciężki do złamania, a jednocześnie łatwy do zapamiętania ciąg znaków. Co jednak zrobić, kiedy tych haseł mamy wiele? Jak zarządzać silnymi hasłami? Jednym ze sposobów na rozwiązanie także tego problemu jest narzędzie o nazwie LastPass. Czy ono jest odpowiedzią na pytanie - jak przechowywać i zarządzać hasłami? 
Przetestowaliśmy LastPass bardzo dokładnie, wiele jego funkcji bardzo nam się spodobało, inne zdecydowanie nie przypadły nam do gustu. Czy więc warto używać tego narzędzia? Przeczytajcie nasz test.

Krzysztof PojawaPoradniki19 grudnia 201412366211

Dostęp do komputera, kilka skrzynek e-mail, pełen prywatnych zdjęć dysk w chmurze, profil w portalu społecznościowym... nasze dane są praktycznie wszędzie. Jak zabezpieczyć je przed dostępem niepowołanych osób? Pierwszą barierą, którą możemy postawić, jest hasło. Odpowiednie, silne hasło. Tylko z nim jest problem - silne hasło zazwyczaj kojarzy się z niezrozumiałym, całkowicie losowym ciągiem znaków, którego nie sposób zapamiętać. Błąd! Jeśli stworzymy je we właściwy sposób, to jedynymi osobami, którym sprawi ono problemy będą właśnie te, przed którymi chcemy nasze dane zabezpieczyć. Dla nas będzie ono za to całkowicie jasne i proste.
A więc jak je przygotować? Jak tworzyć silne hasła? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Marek KowalskiPoradniki7 grudnia 20141409062

Cyfrowy format publikacji dokumentów - PDF - jest jednym z najpopularniejszych sposobów zapisu treści elektronicznych wszelkiego typu. W tym formacie zapisywane są cyfrowe książki, czasopisma, magazyny, gazety, komiksy itp. Podstawową zaletą formatu PDF jest to, że bez względu na to, na czym dany plik PDF jest odtwarzany, układ dokumentu jest taki, jakim zaplanował go jego twórca. Pliki PDF mogą być odtwarzane niemal na każdym urządzeniu wyposażonym w ekran: komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie, czytniku ebook, a także na telewizorze typu Smart TV. Uniwersalność tego formatu powoduje, że często zachodzi potrzeba samodzielnego przygotowania, bądź konwersji np. strony HTML, dokumentu Worda czy innej pracy graficzno-tekstowej właśnie na format PDF. Jak to zrobić, jaki program do tworzenia lub edycji PDF wybrać? Tu znajdziecie odpowiedź.

Krzysztof PojawaPoradniki7 grudnia 20141446760

Co to jest smartfon? Przerośnięty telefon z dużym ekranem, służący nie wiadomo do czego? A może mały komputer służący... no właśnie, do czego?
Bardzo często słyszymy pytania w stylu "do czego służy smartfon?", "co mogę zrobić ze smartfonem?" czy "smartfon - po co mi to?". Słysząc je po raz pierwszy czy drugi byliśmy mocno zaskoczeni, wydawało nam się, że przecież wszyscy wiedzą, czym są i do czego służą smartfony. Okazuje się jednak, że - wbrew naszym przypuszczeniom - wiele osób tego nie wie. O ile jeszcze wiedza czym jest smartfon jest już dość powszechna, to kwestia zastosowań tego sprzętu pozostaje wciąż dla wielu osób dużą niewiadomą.
Na pytanie do czego służy smartfon nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, gdyż możliwych zastosowań jest ogrom i każdy użytkownik może wykorzystywać swój sprzęt w zupełnie indywidualny sposób, my jednak spróbowaliśmy tę odpowiedź znaleźć. W tym celu opisaliśmy kilkanaście najpopularniejszych, najcześciej wykorzystywanych funkcji i zastosowań smartfonów. Jeśli więc jeszcze nie wiecie, do czego można wykorzystać smartfony lub chcecie sprawdzić do czego jeszcze można ich użyć - przeczytajcie nasz poradnik.

Tomasz KurzakPoradniki5 grudnia 2014193390

W ciągu ostatnich kilku miesięcy usługi dysków w chmurze nie mają dobrej prasy i przetacza się nad nimi fala ostrej krytyki. Dostawcy usług próbują zatrzeć ślady wpadek coraz to nowszymi promocjami, jednak wielu użytkowników twierdzi, że taki sposób przechowywania informacji jest co najmniej nierozsądny. Jak to zwykle w życiu bywa prawda leży pośrodku i mimo niepokojących wiadomości o bezpieczeństwie danych zapisanych na dyskach w chmurze nadal można z nich korzystać bez obawy, że ktoś będzie miał dostęp do naszych plików. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na to jak zabezpieczyć dane w chmurze przed nieautoryzowanym dostępem.

Marek KowalskiPoradniki3 grudnia 2014343410

Dzięki dynamicznie rozwijającym się usługom cyfrowej dystrybucji treści multimedialnych, to komputer, a nie telewizja czy kino, są obecnie najpopularniejszą platformą, czy też urządzeniem, za pośrednictwem którego miliony pasjonatów X Muzy spędza wiele godzin oglądając filmy. Jeżeli również jesteś miłośnikiem filmów i często oglądasz je na komputerze, to z pewnością niejednokrotnie poszukiwałeś odpowiednich napisów dialogowych do danego tytułu. Jednym z najpopularniejszych na świecie narzędzi do pobierania napisów do filmów z Sieci jest aplikacja o nazwie Sublight. Wczoraj twórcy tego programu wydali nową wersję swojego produktu. To dobra okazja by poznać najnowsze wydanie Sublighta i jednocześnie wyjaśnić, w jaki sposób efektywnie używać tego narzędzia.

Marek KowalskiPoradniki27 listopada 20143907890

Muzyczne płyty CD towarzyszą nam od ponad 30 lat. Jednak czas tego sprawdzonego i trwałego nośnika muzyki dobiega powoli końca. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku muzycznego jest sprzedaż muzyki przez internet - w postaci plików audio. Z pewnością jednak wielu miłośników muzyki przez lata popularności błyszczących płyt CD zgromadziło w domach pokaźną fonotekę. Przeniesienie utworów z zakupionej płyty CD do postaci plików zapisanych na komputerze (a w dalszym etapie przeniesionych np. na smartfon, tablet czy odtwarzacz MP3/MP4) jest naprawdę i proste i - co ważne - zupełnie legalne. W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy w jaki sposób zgrać muzykę z płyty CD do postaci plików audio.

Marek KowalskiPoradniki25 listopada 20141701183

Serwisu YouTube nikomu nie trzeba przedstawiać. Codziennie korzystają z niego miliony. Najczęściej oglądając treści bezpośrednio. Co jednak w sytuacji, gdybyśmy chcieli zapisać interesujący nas film, wideoklip czy dokument filmowy? Z poziomu samego serwisu nie ma możliwości zapisu opublikowanego materiału wideo do postaci pliku na dysku. Na szczęście są odpowiednie programy oraz usługi internetowe, które to umożliwiają. Jak się posługiwać tymi narzędziami? Jakie są ich możliwości, wady i zalety, o czym trzeba pamiętać? Czyli krótko: jak zgrać film z YouTube w interesującej nas rozdzielczości (np. Full HD czy - jeszcze lepszej - 4K/Ultra HD) i formacie? Nasz poradnik prowadzący Czytelników krok po kroku, wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Krzysztof PojawaPoradniki25 listopada 20142413254

Kopiowanie płyt DVD to jedna z tych czynności, które potrafią napsuć sporo krwi nie tylko początkującym, ale też nieco bardziej doświadczonym użytkownikom komputerów. Najpierw należy utworzyć obraz oryginalnej płyty, potem wypalić go na płycie docelowej lub przekonwertować do formatu obsługiwanego przez odtwarzacze na komputerach bez napędu DVD lub na urządzeniach mobilnych. Co gorsza, przez liczne zabezpieczenia, jakie stosują wydawcy, już ten pierwszy krok może być przeszkodą - wydawałoby się - nie do przejścia. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, kopiowanie płyt DVD nie jest tu wyjątkiem. Żeby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy poradnik pokazujący krok po kroku, jak kopiować płyty DVD.

Krzysztof PojawaPoradniki20 listopada 2014248820

Monitoring i kontrola transferu danych - jak ważna jest to kwestia wiedzą zwłaszcza ci użytkownicy, którzy muszą płacić za każdy kilobajt, o który przekroczą przyznany przez operatora limit. Mamy na myśli przede wszystkim osoby korzystające na co dzień z internetu komórkowego jako głównego punktu dostępu do sieci, ale dotyczy to tak naprawdę wszystkich, którym nie dane jest jeszcze korzystać z dobra nazwanego internet bez limitu. Przekroczenie przyznanego przez operatora transferu oznacza bądź wysokie opłaty za ponadnormatywne dane, bądź znaczne zmniejszenie prędkości przesyłu. Oba te wyjścia - przyznacie - do najprzyjemniejszych nie należą. Można ich jednak uniknąć, wystarczy za pomocą aplikacji NetWorx regularnie kontrolować generowany transfer.

Krzysztof PojawaPoradniki16 listopada 20143647192

Przygotowując różnego typu dokumenty, prace naukowe, raporty czy prezentacje często można spotkać się z koniecznością skorzystania z różnych dostępnych źródeł informacji. Wiele z nich można znaleźć w sieci w postaci dokumentów zapisanych w postaci pliku PDF. I tu pojawia się dojść często spotykany problem - przepisywanie treści z jednego dokumentu do drugiego to droga przez mękę, dużo szybciej byłoby je skopiować. Ale jak skopiować tekst z PDF? I co zrobić, kiedy czeka nas kopiowanie z zabezpieczonego PDF-a? W naszym poradniku przedstawiamy skuteczne i łatwe w zastosowaniu sposoby kopiowania tekstu z dokumentów PDF.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki11 listopada 2014100810

Jak tworzyć zdjęcia panoramiczne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, zwłaszcza że zarówno współczesne aparaty cyfrowe, jak i moduły kamer wbudowanych w smartfony i tablety często oferują dedykowany tryb do wykonywania ujęć panoramicznych. Jednak tryby te często są ograniczone np. do kilku, kilkunastu zdjęć. Jeżeli nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w tworzeniu panoram o rozmiarach nawet gigapikselowych użyj programu Microsoft Image Composite Editor opracowanego przez dział badawczy Microsoft Research. Dodatkowo skorzystaj z programu o nazwie Microsoft Photosynth, by łatwo zaprezentować wynik prac znajomym. Obie aplikacje udostępniane są bezpłatnie. Jak z nich korzystać? Poniżej odpowiedź. 

Krzysztof PojawaPoradniki10 listopada 20141690522

Gitara elektryczna i wzmacniacz. Taki zestaw znają wszyscy gitarzyści - i zaawansowani i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem. On jednak, choć wydaje się optymalny, to jednak nie zawsze sprawdza się idealnie. Kiedy nie dysponujemy "piecem" z wyższej półki ani dużym zestawem efektów, to uzyskane brzmienie może pozostawiać nieco (a czasem całkiem sporo) do życzenia. A jeśli chcemy coś nagrać? Nie każdy w domu ma profesjonalne studio. Bywa też tak, że kupuje się wyłącznie gitarę, a na wzmacniacz nie wystarcza już po prostu pieniędzy. Co wtedy? Jest jedno naprawdę dobre rozwiązanie - podłączenie gitary do komputera i skorzystanie z odpowiedniego, programowego symulatora wzmacniacza i sprzętu nagrywającego. Jak to zrobić dobrze, jak podłączyć gitarę do komputera, jakie sterowniki audio i program gitarowy zainstalować - o tym wszystkim dowiecie się z naszego poradnika. Gitara jednak jest tu tylko przykładem, opisane przez nas zasady możecie zastosować do każdego zewnętrznego źródła dźwięku.

Marek KowalskiPoradniki6 listopada 2014239740

Dla wielu użytkowników komputerów i internetu, marka Google stała się niemal synonimem Wielkiego Brata. Wyszukiwarkowy gigant przecież nic innego nie robi tylko zbiera dane o nas wszystkich, śledzi każde działanie każdego internauty, a w piwnicach siedziby głównej korporacji z Mountain View z pewnością zgromadzone są już dane na temat Twoich preferencji seksualnych, kulinarnych, częstotliwości drapania się po plecach i Twój rozkodowany genom. Zanim "koszmary z Google" opanują cię na dobre pozwól nam wyjaśnić, jakie naprawdę dane gromadzi Google za pośrednictwem swojej przeglądarki Google Chrome i jak można skonfigurować ustawienia prywatności w tej, najpopularniejszej obecnie przeglądarce WWW.

Krzysztof PojawaPoradniki5 listopada 2014854690

Jak zrobić zrzut ekranu, jak zrobić print screena, jak złapać screenshot? Z tymi pytaniami, oznaczającymi to samo, spotykamy się zaskakująco często, a zadają je tak samo świeżo upieczeni posiadacze smartfonów z Androidem, Windows Phone czy iOS'em, jak i użytkownicy pecetów z Windowsem. I chociaż dla wielu osób jest to absolutnie banalna czynność, to jednak nawet oni powinny pamiętać, że też kiedyś musieli się jej nauczyć.
W naszym krótkim poradniku pokazujemy, w jaki sposób przy wykorzystaniu wyłącznie funkcji systemowych, a więc bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji robić zrzuty ekranu w systemie Windows, a także w trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych, czyli na Androidzie, Windows Phone i w iOS Apple'a.

Krzysztof PojawaPoradniki4 listopada 20145861739

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne - to jedno z tych pytań, które wśród posiadaczy telefonów komórkowych i smartfonów zawsze będzie aktualne, a odpowiedzi na nie, jakie można znaleźć chociażby w internecie, nie zawsze są w pełni zgodne z rzeczywistością. Wokół tematyki nagrywania rozmów telefonicznych narosło wiele mitów - zarówno w kontekście typowo technicznym, jak i prawnym, a jednym z nich jest chociażby stwierdzenie, że nikt nie może nagrywać rozmów telefonicznych bez uzyskania zgody rozmówcy czy poinformowania go o tym. W naszym artykule sprawdzimy i powiemy, czy naprawdę nie można nagrywać rozmów bez zgody rozmówcy, zajmiemy się też kwestiami typowo technologicznymi - pokażemy, czy nagrywanie rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu wyłącznie telefonu jest możliwe i jakie aplikacje będą do tego niezbędne.