partner serwisu
Marek KowalskiPoradniki22 kwietnia 201582500919

"Chłopaki, ratujcie!" - z popołudniowego marazmu wyrwał nas mail od "osoby-której-zignorować-nie-można". Treść była krótka: "Jak usunąć plik?". Przyznajemy, że ów cytat poddaliśmy redakcyjnej obróbce neutralizującej emocjonalne nacechowanie przekazu, niemniej sedno sprawy stanowiło właśnie to pytanie. Na pierwszy rzut oka brzmi absurdalnie, ale zdarzają się sytuacje, kiedy pewnych plików normalnymi, powszechnie znanymi metodami ("kosz", przycisk "delete" etc.) usunąć się nie da. Blisko półtora miliona analogicznych zapytań w Google pokazało, że ów problem "zdarza się" stosunkowo często. Przed Wami recepta, poradnik wyjaśniający jak w Windows usunąć pliki i foldery, których nie da się usunąć oraz wyjaśnienie najczęstszych przyczyn owej "nieusuwalności".

Krzysztof PojawaPoradniki16 października 2014657675

GIMP - o tym programie słyszeli chyba wszyscy, którzy choć raz zetknęli się z tematyką edycji grafiki i retuszu zdjęć. Zaawansowany, a przy tym darmowy program może być naprawdę dobrą alternatywą dla najpopularniejszego obecnie, ale kosztującego spore pieniądze Photoshopa.
Jednak GIMP to także pod wieloma względami zupełnie inna filozofia pracy, do której wielu użytkowników korzystających wcześniej z płatnego konkurenta nie może się przyzwyczaić. Spore różnice są zarówno w interfejsie użytkownika, jak i w sposobie przeprowadzania wielu czynności edycyjnych. Jedną z nich jest szparowanie, czyli usuwanie tła z edytowanego obrazu, a więc jedna z funkcji najczęściej używanych przez grafików.
Jak szparować w GIMP? Nasz artykuł odpowiada na to pytanie. Poza praktycznym poradnikiem szparowania opisujemy też interfejs użytkownika GIMP-a i w kilku zdaniach przedstawiamy jego historię.

Marek KowalskiPoradniki18 kwietnia 20142737293

Nowy komputer pełen śmieci? Niestety, praktycznie każdy markowy sprzęt - niezależnie od tego, czy kupisz komputer stacjonarny czy laptop - jest doposażany przez producenta w mnóstwo, często zupełnie niepotrzebnych programów. O ile niektóre narzędzia faktycznie są jakąś użyteczną wartością dodaną, o tyle wiele preinstalowanych dodatków to niepotrzebne "zapychacze". Jak bezpiecznie pozbyć się takich programów? Teoretycznie możesz użyć do usunięcia zbędnych aplikacji funkcji systemu operacyjnego, ale często znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie proponowanego przez nas oprogramowania.

Tomasz KurzakPoradniki19 lipca 201660610

Czy marzyłeś kiedyś o tym, żeby twój smartfon automatycznie wyciszał dzwonki, kiedy wchodzisz do pracy? Albo sam zapisywał w pamięci zdjęcia, które polubisz na Instagramie? A może jest inna czynność, którą wykonujesz często i wolałbyś, żeby Twój inteligentny telefon w końcu zrobił użytek ze swojego potencjału i zaczął robić ją za Ciebie? W takim razie ucieszy Cię wiadomość, że dzięki aplikacji IF by IFTTT możesz zautomatyzować wykonywanie różnych zadań, a w tym poradniku napiszemy, co może i jak korzystać z IF by IFTTT.

Marek KowalskiPoradniki11 października 2015200910

Wakacje się skończyły, wielu z tych, którym dane było wypocząć poza domem i cieszyć się słoneczną aurą w ciekawych miejscach z pewnością uwieczniło wybrane chwile za pomocą posiadanych urządzeń: aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kamer itp. Po powrocie z wojaży być może przynajmniej niektóre ze zdjęć chcielibyście wydrukować. Wielu zawodowych fotografów mimo olbrzymiego postępu w technologii cyfrowego przetwarzania obrazu wciąż jest zdania, że klasyczny wydruk, odbitka fotografii, pozwala znacznie lepiej delektować się uchwyconą chwilą niż ta sama fotografia wyświetlana w postaci cyfrowej na jakimkolwiek ekranie. Podobnie jak wiele osób wciąż woli tradycyjne książki od ebooków, tak samo tradycyjne fotografie, w postaci rzeczywistej, wydrukowanej, jeszcze długo nie wyjdą z użycia. W końcu można je oglądać również, gdy nie ma prądu. Niemniej drukowanie zdjęć to wasza decyzja, my chcemy jedynie ułatwić to zadanie pokazując od strony programowej, jak wydrukować zdjęcia w Windows.

Tomasz KurzakPoradniki5 grudnia 2014193390

W ciągu ostatnich kilku miesięcy usługi dysków w chmurze nie mają dobrej prasy i przetacza się nad nimi fala ostrej krytyki. Dostawcy usług próbują zatrzeć ślady wpadek coraz to nowszymi promocjami, jednak wielu użytkowników twierdzi, że taki sposób przechowywania informacji jest co najmniej nierozsądny. Jak to zwykle w życiu bywa prawda leży pośrodku i mimo niepokojących wiadomości o bezpieczeństwie danych zapisanych na dyskach w chmurze nadal można z nich korzystać bez obawy, że ktoś będzie miał dostęp do naszych plików. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na to jak zabezpieczyć dane w chmurze przed nieautoryzowanym dostępem.

Tomasz Kurzak, Krzysztof PojawaPoradniki16 lutego 201581668555

Aktualizacja Androida to jeden z tych tematów, o których posiadacze urządzeń z systemem Google często woleliby nie rozmawiać. Wielość dostępnych na rynku modeli, z których większość ma zainstalowane różniące się mniej albo bardziej wersje systemu powoduje, że wielu użytkowników tego sprzętu nie może liczyć na szybką aktualizację Androida do najnowszej wersji. Wciąż jest też duża grupa mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nawet nie wiedzą, że mogą zaktualizować system w swoim smartfonie bądź tablecie, przez co pozbawieni są dostępu do wielu funkcjonalności, które pojawiły się w nowszych wersjach Androida. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, warto korzystać z najnowszych dostępnych odmian systemu. Z naszego poradnika dowiecie się, jak możecie to zrobić - jak zaktualizować Androida do najnowszej dostępnej oficjalnie wersji, a także jak zainstalować CyanogenMod, czyli niezależną od Google dystrybucję systemu.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki2 sierpnia 201528158723

W świecie rzeczywistym rynkowy debiut Windows 10 przeszedł bez większego echa. Owszem, były informacje w mediach (również i my nie pominęliśmy tego wydarzenia), ale sam Microsoft świętował jedną z najbardziej istotnych premier własnego produktu znacznie mniej spektakularnie, niż np. w czasach, gdy na rynek wprowadzano z wielką pompą Windows 95. Za to w cyberprzestrzeni oficjalne opublikowanie na łączach najnowszego systemu operacyjnego odbiło się szerokim echem. Wszyscy, którzy wcześniej zgłosili chęć pobrania i instalacji bezpłatnej aktualizacji systemu do Windows 10 stopniowo otrzymują na swoich komputerach informację o dostępności aktualizacji i możliwości rozpoczęcia procesu uaktualniania. Ale jak zaktualizować Windows do wersji 10? Czy aktualizacja jest w pełni bezpieczna dla aplikacji i danych? Jakie pułapki mogą czyhać na użytkowników i jak je ominąć? O czym jeszcze warto pamiętać przed, w trakcie i po aktualizacji do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu? W naszym poradniku krok po kroku pokazujemy jak przebiega proces aktualizacji i przy okazji wyjaśniamy o czym należy pamiętać. Przede wszystkim nie należy się spieszyć - na aktualizację bieżącego systemu do Windows 10, Microsoft dał użytkownikom okrągły rok.

Tomasz KurzakPoradniki23 grudnia 2014252454

O tym, jak tworzyć silne hasła, niedawno napisaliśmy dość obszernie. Radziliśmy, jak w szybki sposób utworzyć ciężki do złamania, a jednocześnie łatwy do zapamiętania ciąg znaków. Co jednak zrobić, kiedy tych haseł mamy wiele? Jak zarządzać silnymi hasłami? Jednym ze sposobów na rozwiązanie także tego problemu jest narzędzie o nazwie LastPass. Czy ono jest odpowiedzią na pytanie - jak przechowywać i zarządzać hasłami? 
Przetestowaliśmy LastPass bardzo dokładnie, wiele jego funkcji bardzo nam się spodobało, inne zdecydowanie nie przypadły nam do gustu. Czy więc warto używać tego narzędzia? Przeczytajcie nasz test.

Marek KowalskiPoradniki27 listopada 20143907890

Muzyczne płyty CD towarzyszą nam od ponad 30 lat. Jednak czas tego sprawdzonego i trwałego nośnika muzyki dobiega powoli końca. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku muzycznego jest sprzedaż muzyki przez internet - w postaci plików audio. Z pewnością jednak wielu miłośników muzyki przez lata popularności błyszczących płyt CD zgromadziło w domach pokaźną fonotekę. Przeniesienie utworów z zakupionej płyty CD do postaci plików zapisanych na komputerze (a w dalszym etapie przeniesionych np. na smartfon, tablet czy odtwarzacz MP3/MP4) jest naprawdę i proste i - co ważne - zupełnie legalne. W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy w jaki sposób zgrać muzykę z płyty CD do postaci plików audio.

Krzysztof PojawaPoradniki9 lutego 20162457043

Gdzie jest mój samolot?! To pytanie zadał sobie chyba każdy, kto choć raz czekał na lotnisku na opóźniający się lot. Również ci, którzy wyprawiali w podróż lotniczą swoich bliskich często zastanawiają się, gdzie jest teraz ten jeden samolot. Wiele osób spogląda też w niebo zastanawiając się, dokąd zmierza przelatujący nad nimi żelazny ptak. 
Co ciekawe, odpowiedzi na te pytanie nie są żadną tajemnicą. Lokalizowanie i śledzenie samolotów praktycznie na całym świecie to możliwość dostępna dla każdego posiadacza komputera lub smartfona. Jak to zrobić, jak zlokalizować dowolny przelatujący po niebie samolot? Pomoże w tym specjalny serwis www i aplikacja mobilna FlightRadar24. A więc - gdzie jest mój samolot? Sprawdzamy!

Tomasz KurzakPoradniki22 listopada 2016248970

DPI to wartość, która informuje o tym ile punktów wyświetlanych jest na każdym calu ekranu naszego smartfona lub tabletu. Parametr ten ustalany jest dla każdego urządzenia mobilnego przez jego producenta, jednak w prosty sposób tę wartość możemy zmienić. Po co? Żeby dysponować większą przestrzenią roboczą i móc zmieścić na ekranie więcej informacji, ikon oraz widżetów. O tym, jak szybko i bezproblemowo zmienić wartość DPI na każdym smartfonie z Androidem napiszemy w tym poradniku.

Marek KowalskiPoradniki31 stycznia 20171157260

Zestawy ikon? Na co to komu? Błąd. Gdyby nikt z nas nie był zainteresowany personalizacją posiadanych urządzeń i najbliższego otoczenia, wnętrza naszych mieszkań wyglądałyby identycznie. Tak jednak nie jest. Lubimy dostosowywać wygląd naszych rzeczy do własnych upodobań estetycznych. Nie inaczej jest w przypadku sprzętu mobilnego, o czym świadczy bogaty rynek akcesoriów do smartfonów. Tym razem jednak nie o akcesoriach będzie mowa, lecz o zmianie wyglądu interfejsu Androida. Zmianie prostej, bo polegającej na zastąpieniu fabrycznego zestawu ikon w telefonie czymś nowszym, świeższym, być może ładniejszym, a na pewno innym. Czas na upiększenie swojego smartfona!

Agnieszka SerafinowiczPoradniki7 kwietnia 20143191516

8 kwietnia 2014 Microsoft oficjalnie przestaje wspierać system Windows XP. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeniesienie danych na nowszy system, Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1. Nie trzeba jednak wszystkich działań, tj. instalacja systemu, ręczne kopiowanie wszystkich plików itp., wykonywać od podstaw. Microsoft we współpracy z firmą Laplink udostępnił narzędzie ułatwiające proces migracji. Sprawdziliśmy jak działa to narzędzie i wyjaśniamy, w jaki sposób bezpiecznie przenieść swoje dane z komputera z systemem Windows XP na sprzęt pracujący pod kontrolą nowszej odmiany "okienek" Microsoftu.

Marek KowalskiPoradniki7 maja 2015102081424

Klucz produktu systemu Windows to 25-znakowy specjalny kod, służący do aktywacji zainstalowanego na danym komputerze systemu operacyjnego. Jest to niezbędny element potwierdzający legalność zainstalowanego oprogramowania, a także narzędzie służące Microsoftowi do weryfikacji, czy użytkownik nie korzysta z licencji w sposób naruszający jej zasady (np. próba instalacji wielu egzemplarzy systemu Windows przy posiadaniu licencji tylko na jeden system). Klucz produktu Windows jest niezbędny po to, by możliwa była reinstalacja systemu, jego instalacja na nowym, czy zmodernizowanym komputerze, albo powtórne zainstalowanie systemu po awarii komputera. W naszym poradniku podpowiemy jak znaleźć i jak odczytać klucz produktu z działającego systemu Windows.

Tomasz KurzakPoradniki7 listopada 2015717272

Ogromne sukcesy takich Youtuberów jak PewDiePie czy nawet polskiego Wardęgi sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się rozpoczęciem działalności w portalu wideo od Google. Niestety taki sposób zarabiania nie różni się szczególnie od pracy na etacie lub prowadzenia własnej działalności. Bardzo szybko okazuje się, że regularne tworzenie ciekawych materiałów zabiera dużo czasu i po życiu z grania w Minecrafta pozostaje jedynie wspomnienie. W tym poradniku przedstawimy Wam kilka podstawowych rad dotyczących rozpoczęcia przygody z YouTube i stania się Youtuberem.

Marek KowalskiPoradniki21 października 2015433760

Długie i chłodne jesienne wieczory sprzyjają organizowaniu spotkań ze znajomymi raczej w domach, aniżeli w plenerze. Jeżeli do tego Ty i twoich przyjaciele macie smykałkę do popisów wokalnych, to z pewnością poniższy artykuł wam się przyda. Mając na uwadze niwelowanie negatywnych emocji spowodowanych jesienną aurą postanowiliśmy przygotować poradnik o karaoke. Okazuje się, że zorganizowanie imprezy karaoke w domu nie wymaga ani potężnych nakładów, ani wyrafinowanego oprogramowania. Tak naprawdę w Sieci znajdziesz wręcz gotowe usługi ze specjalnie przygotowanymi pod karaoke rozwiązaniami. Podpowiadamy zatem jak się bawić we własne śpiewanie znanych szlagierów za pomocą komputera, domowego zestawu audio i zgranej paczki dobrych znajomych.

Marek KowalskiPoradniki26 marca 20153175712

Dziś to nie komputer, lecz smartfon jest urządzeniem, które przechowuje najbardziej istotne dane właściciela. To właśnie na smartfonie znajdują się telefony i adresy naszych znajomych, współpracowników i kontrahentów, w pamięci mobilnego urządzenia często przechowujemy również zdjęcia i filmy, które choć mogą mieć nikłą wartość artystyczną, często są bezcenne dla posiadacza sprzętu. Zdjęcia najbliższych, uchwycone wspomnienia i inne, zatrzymane w cyfrowych obrazach fragmenty rzeczywistości. Jedno jest pewne, utrata tego urządzenia wraz ze znajdującymi się na nim danymi, to przykra rzecz dla każdego. Jak się przed tym uchronić? Oczywiście wykonując backup, czyli kopię zapasową. Warto backupować dane tym bardziej, że w przypadku smartfonów (a także i tabletów) z systemem Android, użytkownicy dysponują pokaźnym arsenałem aplikacji i funkcji realizujących to zadanie.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki11 listopada 2014100810

Jak tworzyć zdjęcia panoramiczne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, zwłaszcza że zarówno współczesne aparaty cyfrowe, jak i moduły kamer wbudowanych w smartfony i tablety często oferują dedykowany tryb do wykonywania ujęć panoramicznych. Jednak tryby te często są ograniczone np. do kilku, kilkunastu zdjęć. Jeżeli nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w tworzeniu panoram o rozmiarach nawet gigapikselowych użyj programu Microsoft Image Composite Editor opracowanego przez dział badawczy Microsoft Research. Dodatkowo skorzystaj z programu o nazwie Microsoft Photosynth, by łatwo zaprezentować wynik prac znajomym. Obie aplikacje udostępniane są bezpłatnie. Jak z nich korzystać? Poniżej odpowiedź. 

Krzysztof PojawaPoradniki5 listopada 2014854690

Jak zrobić zrzut ekranu, jak zrobić print screena, jak złapać screenshot? Z tymi pytaniami, oznaczającymi to samo, spotykamy się zaskakująco często, a zadają je tak samo świeżo upieczeni posiadacze smartfonów z Androidem, Windows Phone czy iOS'em, jak i użytkownicy pecetów z Windowsem. I chociaż dla wielu osób jest to absolutnie banalna czynność, to jednak nawet oni powinny pamiętać, że też kiedyś musieli się jej nauczyć.
W naszym krótkim poradniku pokazujemy, w jaki sposób przy wykorzystaniu wyłącznie funkcji systemowych, a więc bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji robić zrzuty ekranu w systemie Windows, a także w trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych, czyli na Androidzie, Windows Phone i w iOS Apple'a.