partner serwisu
Krzysztof PojawaPoradniki15 grudnia 2015596020

Choć możliwość szybkiego pobierania całych albumów ze zdjęciami, jakie posiadamy na swoich profilach na Facebooku mogłaby wydawać się oczywistością, to jednak jeszcze niedawno nie dało się tego zrobić w zbyt prosty sposób. Oczywiście można było pobierać zdjęcia pojedynczo, ale w przypadku większych zbiorów zdjęć było to zajęcie zdecydowanie długotrwałe. Dostępne były także lepsze i gorsze aplikacje, za pomocą których można było pobieranie zdjęć nieco zautomatyzować. Jeśli jednak ktoś chciał pobrać albumy zdjęć z Facebooka za pomocą wbudowanych w serwis funkcji, ten musiał się srogo rozczarować. Na szczęście ta sytuacja kilkanaście godzin temu uległa zmianie - pobieranie albumów ze zdjęciami, jakie udostępniliśmy w serwisie jest już możliwe.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki20 sierpnia 2015443950

Internet stał się na tyle nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, że wielu, zwłaszcza młodszych użytkowników komputerów i innych urządzeń intensywnie korzystających z globalnej sieci nie wyobraża sobie "świata bez internetu". Taki świat jednak istniał, całkiem niedawno. Chcecie wiedzieć, jakie były początki największej sieci komputerowej świata i jak powstał internet? To poczytajcie.

Marek KowalskiPoradniki24 grudnia 20141294991

Dla wielu, słowo "programowanie" kojarzy się z jakąś tajemną wiedzą, dostępną jedynie uzdolnionym matematycznie, wiecznie pochylonym nad klawiaturą pasjonatom komputerów. Nic z tych rzeczy. Nie musisz śpiewająco wykonywać rachunku różniczkowego w pamięci o trzeciej nad ranem, bądź być geniuszem fizyki teoretycznej. Programować może naprawdę każdy! Sześcioletnie dziecko, jak i ambitny, nie chcący społecznego odrzucenia emeryt! Programista to nie odludek, to normalny człowiek, jak ja i Ty, który na dodatek ma pełną swobodę działania (programować można wszędzie). Pamiętaj, programowanie to branża, w której nikomu nie grozi bezrobocie - czy uważasz, że komputerów i wszelkich programowalnych urządzeń będzie mniej? No właśnie. Jak zatem zacząć? 

Marek KowalskiPoradniki4 marca 2015496021

Jakiś czas temu na opublikowaliśmy w naszym serwisie poradnik, w którym pokazywaliśmy, jak przenieść system z HDD na SSD bez konieczności jego reinstalacji, ponownej instalacji aplikacji czy ręcznego kopiowania dokumentów. Materiał ten dotyczył przede wszystkim użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Tym razem przybywamy z odsieczą wszystkim posiadaczom kilkuletnich komputerów Apple, na których system operacyjny jest standardowo zainstalowany na dysku twardym. 

Tomasz KurzakPoradniki7 lipca 201529716733

Każdy system operacyjny z czasem zaczyna pracować wolniej i Android nie jest tu wyjątkiem. Można by nawet rzec, że jest tej zasady najjaskrawszym przykładem. Nawet użytkownicy najwydajniejszych smartfonów mogą narzekać na to, że ich urządzenia działają coraz wolniej. W prosty sposób można jednak przyspieszyć Androida. Jak? W tym poradniku przedstawimy Wam 9 prostych trików, które pomogą Wam przywrócić sprawność systemu operacyjnego, a w niektórych przypadkach nawet przyspieszyć zwiększyć prędkość jego działania.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki29 maja 2014485610

Korzystając z łącza internetowego zwykle nie ingerujemy w jego działanie. Jednak w sytuacji, gdy z jednego łącza korzysta w domu kilka osób i jest podłączonych wiele urządzeń (komputery, smartfony, tablety) warto za pomocą odpowiedniego oprogramowania zmodyfikować standardowe działanie sieci. Jak efektywnie zarządzać łączem internetowym? Czy jest to w ogóle możliwe w domowej sieci bez specjalistycznego sprzętu? Czy można przyśpieszyć posiadane łącze? Jeżeli interesują Was odpowiedzi na tego typu pytania, zapraszamy do lektury.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki28 kwietnia 2014101110

To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem za poprzedni rok. Wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, proponujemy skorzystanie z oprogramowania ułatwiającego bezbłędne wypełnienie i złożenie rocznej deklaracji podatkowej.

Marek KowalskiPoradniki16 stycznia 20151974900

Co zrobić w sytuacji, gdy masz np. do wysłania mailem kilkadziesiąt plików? Skompresuj je w jeden plik archiwum. Potrzebujesz nieco więcej miejsca na dysku? Zbiór danych zapisywanych na pendrive nie mieści się na nim? Wystarczy je skompresować. Funkcje umożliwiające upakowanie wielu plików w jednym zbiorze o objętości często nawet znacznie mniejszej od sumarycznej wielkości pakowanych danych wbudowane są w każdy system operacyjny. Jak zatem skompresować plik? Po co to robić? Czym jest w ogóle kompresja danych? Dla wielu z Was to banalne pytania, ale równie wielu poszukuje na nie odpowiedzi. W naszym krótkim poradniku przedstawiamy kilka prostych metod na kompresowanie, czy też - jak często określa się rzeczoną czynność - pakowanie danych. 

Wojtek WowraPoradniki10 lutego 20153178961

W dzisiejszych czasach prawie każdy internauta ma w domu router lub urządzenie łączące funkcję routera i modemu kablowego lub ADSL. W rezultacie szczególnego znaczenia nabiera chronienie i szyfrowanie hotspotów. Jak skutecznie zabezpieczyć sieć Wi-Fi i nie dopuścić do utraty cennych danych? Wystarczy właściwie skonfigurować router. Jak? Przeczytajcie nasz poradnik.

Krzysztof PojawaPoradniki25 listopada 20142413254

Kopiowanie płyt DVD to jedna z tych czynności, które potrafią napsuć sporo krwi nie tylko początkującym, ale też nieco bardziej doświadczonym użytkownikom komputerów. Najpierw należy utworzyć obraz oryginalnej płyty, potem wypalić go na płycie docelowej lub przekonwertować do formatu obsługiwanego przez odtwarzacze na komputerach bez napędu DVD lub na urządzeniach mobilnych. Co gorsza, przez liczne zabezpieczenia, jakie stosują wydawcy, już ten pierwszy krok może być przeszkodą - wydawałoby się - nie do przejścia. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, kopiowanie płyt DVD nie jest tu wyjątkiem. Żeby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy poradnik pokazujący krok po kroku, jak kopiować płyty DVD.

Krzysztof PojawaPoradniki16 listopada 20143647192

Przygotowując różnego typu dokumenty, prace naukowe, raporty czy prezentacje często można spotkać się z koniecznością skorzystania z różnych dostępnych źródeł informacji. Wiele z nich można znaleźć w sieci w postaci dokumentów zapisanych w postaci pliku PDF. I tu pojawia się dojść często spotykany problem - przepisywanie treści z jednego dokumentu do drugiego to droga przez mękę, dużo szybciej byłoby je skopiować. Ale jak skopiować tekst z PDF? I co zrobić, kiedy czeka nas kopiowanie z zabezpieczonego PDF-a? W naszym poradniku przedstawiamy skuteczne i łatwe w zastosowaniu sposoby kopiowania tekstu z dokumentów PDF.

Marek KowalskiPoradniki3 stycznia 20162037120

Jak, a także po co sprawdzać adres IP czy adres MAC komputera bądź smartfonu? Wyjaśnienie jest proste, choć wymaga kilku zdań wprowadzania. Skończyły się czasy, kiedy jedynym usieciowionym urządzeniem był komputer podłączony bezpośrednio do gniazdka modemu czy łącza kablowego. W wielu domach liczba urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła już liczbę domowników. W skali globalnej jest podobnie - osobników gatunku homo sapiens mamy na planecie Ziemia jakieś 7 miliardów, tymczasem urządzeń zdolnych do komunikacji z internetem jest jeszcze więcej, a analitycy branżowi przewidują że niebawem ich liczba będzie szła w dziesiątki miliardów. Jak kontrolować takie stado? Nie da się, przynajmniej nie od razu, niemniej możemy zacząć od własnego elektronicznego poletka. Każde urządzenie sieciowe łączy się z siecią lokalną, a także - w dalszej perspektywie - również z Internetem dysponując określonymi parametrami takimi jak adres IP, adres MAC itp. W naszym poradniku pokrótce wyjaśniamy czym są  i jak je sprawdzić w przypadku większości typowych urządzeń połączonych z siecią.

Marek KowalskiPoradniki3 marca 2017217170

Jak sprawdzić IP? Jeżeli zadajecie sobie to pytanie, to aplikacja Fing dostarczy wam odpowiedzi. Fing to program, który zmienia każdy smartfon z systemem Android w narzędzie do skanowania i diagnostyki sieci bezprzewodowych. Osobie, która nie ma nic wspólnego z ustawianiem parametrów WiFi i bladego pojęcia na temat takich zagadnień jak adres IP, taki program raczej nie będzie potrzebny, ale gdy chcemy mieć możliwość łatwego monitorowania jakie urządzenia w danym momencie korzystają z naszej domowej sieci bezprzewodowej, Fing może być użytecznym narzędziem.

Krzysztof PojawaPoradniki17 października 20141932200

Często gracie na komputerze? To świetnie! Teraz Wasza ulubiona gra może być nie tylko doskonałą rozrywką dla Was, ale również dla wielu tysięcy czy nawet milionów innych osób, które z przyjemnością będą obserwować Wasze osiągniecia. I nie, nie musicie ich wszystkich wpuszczać do domu. Wystarczy streamowanie gry na Twitchu, czyli transmitowanie do tego popularnego serwisu obrazu z ekranów Waszych komputerów.
Nie wiecie, jak to zrobić? Z naszego poradnika dowiecie się, co to jest Twitch, jak go skonfigurować i jaka aplikacja jest niezbędna do streamingu.

Krzysztof PojawaPoradniki19 grudnia 201412366211

Dostęp do komputera, kilka skrzynek e-mail, pełen prywatnych zdjęć dysk w chmurze, profil w portalu społecznościowym... nasze dane są praktycznie wszędzie. Jak zabezpieczyć je przed dostępem niepowołanych osób? Pierwszą barierą, którą możemy postawić, jest hasło. Odpowiednie, silne hasło. Tylko z nim jest problem - silne hasło zazwyczaj kojarzy się z niezrozumiałym, całkowicie losowym ciągiem znaków, którego nie sposób zapamiętać. Błąd! Jeśli stworzymy je we właściwy sposób, to jedynymi osobami, którym sprawi ono problemy będą właśnie te, przed którymi chcemy nasze dane zabezpieczyć. Dla nas będzie ono za to całkowicie jasne i proste.
A więc jak je przygotować? Jak tworzyć silne hasła? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Marek KowalskiPoradniki2 stycznia 20171408611

Możliwość ustawienia niestandardowych kolorów w Messengerze to marzenie wielu użytkowników tego tak popularnego, jak i nudnego komunikatora. Nudnego przynajmniej w kwestii interfejsu. Co prawda programiści Facebooka (Messenger i ten portal społecznościowy mają jednego właściciela - Marka Zuckerberga) zwiększają jego funkcjonalność, ale jeżeli chodzi o stylizację wyglądu, tu wciąż jest dość oszczędnie. Rządzi niebieski, a wybór kolorów konwersacji jest mocno ograniczony. Jeżeli chcielibyście mieć możliwość przypisywania dowolnych barw do jakiejkolwiek konwersacji, oznaczania wybranych znajomych konkretnymi kolorami, to zapraszamy do skorzystania z aplikacji Mauf. Program ten nie tylko pozwala na personalizację Messengera, ale również dodaje kilka przydatnych funkcji do tego komunikatora.

Marek KowalskiPoradniki11 maja 20151383000

Strona startowa to strona zawierająca treść, którą po uruchomieniu używanej w komputerze czy na smartfonie przeglądarki internetowej zobaczysz jako pierwszy. Może to być zarówno jakiś dokument zapisany lokalnie na komputerze, jak również dowolna witryna internetowa, którą np. często lubisz odwiedzać. W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy w jaki sposób samodzielnie ustawić wybraną stronę internetową jako stronę startową. W niektórych przeglądarkach stosowane są również takie pojęcia jak strony początkowe, strony startowe oraz strony domowe, które niekoniecznie muszą oznaczać ten sam twór. Bez obaw - wyjaśnimy ten galimatias, podpowiemy również co zrobić, aby np. po ataku złośliwego oprogramowania przywrócić "normalne", standardowe ustawienia przeglądarki.

Tomasz KurzakPoradniki3 sierpnia 201620510

Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które w wyjątkowy sposób jest uciążliwe dla użytkowników. Szyfruje ono na zainfekowanych komputerach pliki i żąda okupu za ponowny do nich dostęp. Niestety w zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości samodzielnego odszyfrowania danych, więc użytkownicy muszą pogodzić się z utratą danych lub zapłacić okup, co także nie gwarantuje, że nasze pliki powrócą do pierwotnej postaci. Są jednak proste sposoby na zabezpieczenie własnych danych i zminimalizowanie działania szkodliwego oprogramowania. W tym poradniku napiszemy, jak w kilku krokach ustrzec się Ransomware.

Marek KowalskiPoradniki30 grudnia 2015683493

Wszyscy mamy na swoich komputerach nadmiarowe dane i zwielokrotnione pliki. Wielu z nas wykonuje kopie zapasowe, jednak bez spójnej strategii backupu zwykle kończy się na powielaniu plików w różnych miejscach i w efekcie zamiast ochrony mamy bałagan. Również wiele programów tworzy automatycznie kopie zapasowe podczas pracy, a my sami, pobierając z internetu zbiory danych często otrzymujemy zaśmiecamy sobie dyski wieloma kopiami tych samych plików. Krótko mówiąc im dłużej korzystamy z komputera i nie przeprowadzamy żadnych działań konserwacyjnych, tym większa szansa na to, że spory odsetek pojemności dysku/SSD zajmują pliki, których mogłoby w ogóle nie być - powielone zbiory już wcześniej istniejących danych. Oczywiście samodzielne, ręczne przeszukiwanie dysków i folderów w poszukiwaniu niepotrzebnych, nadmiarowych danych to istna mordęga. Ale od czego odpowiednie oprogramowanie?

Marek KowalskiPoradniki14 lipca 20152279293

Sensem istnienia jakiejkolwiek sieci społecznościowej są jej użytkownicy. Dotyczy to zarówno małych społeczności internetowych, jak i takiego molocha jak Facebook. Niekiedy jednak dojrzewająca od dłuższego czasu myśl o pożegnaniu się z wirtualnymi i w większości niestety pustymi znajomościami zamienia się w mocne postanowienie. Chcesz usunąć swoje konto na Facebooku? Chcesz na zawsze opuścić jego uzależniające usługi i powrócić do świata żywych ludzi, w którym rozmowy prowadzone są w cztery oczy, a nie za pośrednictwem Messengera? Masz dość narastającej fali hejtu, błazenady, chamstwa? A może po prostu Facebook ci się znudził? Niekiedy przyczynkiem do usunięcia konta mogą być również znacznie poważniejsze powody, jak np. śmierć bliskiej osoby, która wcześniej posiadała konto na Facebooku. Niezależnie od pobudek tobą kierujących zamierzamy cię poprowadzić przez proces skutecznego wyzwolenia się z okowów sieci Zuckerberga.