partner serwisu
Krzysztof PojawaPoradniki15 grudnia 2015596020

Choć możliwość szybkiego pobierania całych albumów ze zdjęciami, jakie posiadamy na swoich profilach na Facebooku mogłaby wydawać się oczywistością, to jednak jeszcze niedawno nie dało się tego zrobić w zbyt prosty sposób. Oczywiście można było pobierać zdjęcia pojedynczo, ale w przypadku większych zbiorów zdjęć było to zajęcie zdecydowanie długotrwałe. Dostępne były także lepsze i gorsze aplikacje, za pomocą których można było pobieranie zdjęć nieco zautomatyzować. Jeśli jednak ktoś chciał pobrać albumy zdjęć z Facebooka za pomocą wbudowanych w serwis funkcji, ten musiał się srogo rozczarować. Na szczęście ta sytuacja kilkanaście godzin temu uległa zmianie - pobieranie albumów ze zdjęciami, jakie udostępniliśmy w serwisie jest już możliwe.

Marek KowalskiPoradniki25 listopada 2015221513

Sony, Huawei, LG, Motorola, Tag Heuer. Co łączy te firmy? Wszystkie z nich mają w swojej ofercie smartwatche, czyli "inteligentne" zegarki, których wspólną cechą jest to, że pracują pod kontrolą specjalnej wersji Androida - Android Wear. Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie, jak działa Android Wear, jakie możliwości daje polskiemu użytkownikowi, empirycznie weryfikując aktualnie dostępną ofertę aplikacji na tę platformę, a także sprawdzając użyteczność wbudowanych w to oprogramowanie funkcji. W końcu niebawem święta, gwiazdka, prezenty. Dla miłośnika technologicznych gadżetów smartwatch wydaje się dobrym prezentem. Nie będziemy tu jednak wnikać w kwestie wzornictwa, interesuje nas przede wszystkim użyteczność oprogramowania. Nasz poradnik ma za zadanie odpowiedzieć, czy model pracujący pod kontrolą Android Wear jest wart zainteresowania po uwzględnieniu naszych lokalnych realiów.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki22 listopada 20151418268

Nie ulega wątpliwości, że decyzja Microsoftu, by najnowszy system operacyjny - Windows 10 - zaoferować użytkownikom bezpłatnie stanowi główną przyczynę systematycznie zwiększającego się udziału najnowszej wersji Windows w rynku systemów operacyjnych. Niemniej trzeba pamiętać, że bezpłatna aktualizacja nie jest przeznaczona dla wszystkich. Ponadto nawet przeprowadzając bezpłatną aktualizację dalej jesteśmy związani umową licencyjną, której zasady są - w ogólnym zarysie - dziedziczone z licencji na system, z którego przeprowadzamy aktualizację. Do tego niektórzy użytkownicy zamiast przeprowadzać aktualizacje, wolą zainstalować nowy system "na czysto", czyli na nowym lub wyczyszczonym dysku. Co w takiej sytuacji? Na dodatek wraz z wprowadzeniem na rynek nowej kompilacji znanej pod nazwą Windows 10 Threshold 2 Microsoft w istotny sposób zmodyfikował mechanizm aktywacji nowego systemu za pomocą klucza produktu przypisanego starszej generacji Windows. Scenariuszy instalacyjno-aktywacyjnych jest całe mnóstwo i tylko w części przypadków możemy korzystać z bezpłatnego dostępu do najnowszego systemu. Istny galimatian. Zatem wzięliśmy się ostro do pracy, zebraliśmy w jednym miejscu wiele pytania dotyczące aktywacji i instalacji najnowszego systemu i udzieliliśmy na nie odpowiedzi.

Tomasz KurzakPoradniki17 listopada 2015664491

Ciemny interfejs w Windows 10? O możliwość jego włączenia jesteśmy pytani bardzo często. Nic dziwnego - wielu użytkowników oprogramowania czy nawet stron internetowych preferuje ich ciemniejszy wygląd. Kiedy tylko mają możliwość zmieniają schematy kolorystyczne interfejsu na przygaszone lub nawet czarne. Niestety twórcy systemów operacyjnych oraz aplikacji często nie decydują się na udostępnienie ciemnych schematów kolorystycznych co sprawia, że zmiana wyglądu jest niemożliwa. W przypadku Windows 10 prosta modyfikacja rejestru, zmiana ustawień systemowych oraz niektórych aplikacji pozwala niemal w całości zmienić schemat kolorystyczny interfejsu najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu i w tym poradniku napiszemy Wam, jak to zrobić.

Tomasz KurzakPoradniki7 listopada 2015717272

Ogromne sukcesy takich Youtuberów jak PewDiePie czy nawet polskiego Wardęgi sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się rozpoczęciem działalności w portalu wideo od Google. Niestety taki sposób zarabiania nie różni się szczególnie od pracy na etacie lub prowadzenia własnej działalności. Bardzo szybko okazuje się, że regularne tworzenie ciekawych materiałów zabiera dużo czasu i po życiu z grania w Minecrafta pozostaje jedynie wspomnienie. W tym poradniku przedstawimy Wam kilka podstawowych rad dotyczących rozpoczęcia przygody z YouTube i stania się Youtuberem.

Krzysztof PojawaPoradniki6 listopada 20151820015

Od wczoraj klienci Play mogą skorzystać z oferty dwuletniego darmowego dostępu do Tidala, czyli jednego z ciekawszych serwisów oferujących muzykę on-line. Tidal za darmo? Brzmi ciekawie, ale czy na pewno takie jest? I co trzeba zrobić, żeby ten dostęp uzyskać, jak go włączyć?
Pokazujemy Wam, jak aktywować darmowe konto Tidal Premium, kto może to zrobić, czytamy też regulamin i sprawdzamy, czy i gdzie są tu haczyki.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki1 listopada 2015948651

Czy są dziś korki? Ile czasu zajmie mi dojazd do pracy? Czy brać parasol? Lewandowski strzelił gola? Jaka jest najlepsza włoska restauracja w pobliżu? Mnóstwo pytań, jeszcze do niedawna aby poznać odpowiedzi na nie, trzeba było skorzystać z komputera lub smartfonu, uruchomić przeglądarkę i ręcznie wpisywać wyszukiwane frazy w wyszukiwarkę. Dziś, o ile tylko dysponujesz smartfonem lub tabletem z systemem Android lub iPhonem bądź iPadem wystarczy, że wypowiesz tylko dwa magiczne słowa: "OK. Google" i wypowiesz swoje pytanie. Tak przynajmniej ma działać cyfrowy asystent znany pod nazwą Google Now. Rzecz warta zainteresowania tym bardziej, że już od jakiegoś czasu w tej "inteligentnej" usłudze wyszukiwarkowego potentata dostępne są również polskie komendy. Co tak naprawdę potrafi w Polsce Google Now? Sprawdziliśmy to.

Tomasz KurzakPoradniki30 października 20152402150

Firma Google od lat znana jest z umieszczaniu w swoich usługach i aplikacjach ukrytych funkcji. Jedne z nich są bardziej przydatne, inne mniej, ale czasem warto poświęcić kilka chwil na ich odkrycie. Także w zaprezentowanym niedawno Androidzie 6.0 Marshmallow odnaleźć można kilka ukrytych funkcji znanych z wcześniejszych wersji mobilnego systemu operacyjnego od Google oraz parę nowych. W tym poradniku napiszemy Wam, jak włączyć w Androidzie 6.0 Marshmallow tryb wielu okien, skorzystać z wbudowanego menadżera plików, włączyć ukryte pozycje w menu Ustawień oraz uruchomić bardzo irytującą, jednak niesamowicie wciągająca grę.

Marek KowalskiPoradniki25 października 201557970

Wybory powszechne przez wielu uważane są za jeden z największych sukcesów cywilizacyjnych współczesnego świata. Możliwość wyrażenia swojej opinii, a przez to wpływanie na układ sił politycznych w danym kraju to najważniejsza cecha demokracji. W erze dynamicznie rozwijających się technologii związanych z przetwarzaniem danych niektórych może dziwić, dlaczego w Polsce wciąż nie jest możliwe głosowanie za pomocą elektronicznych środków informacyjnych - czyli mówiąc wprost, np. za pomocą własnego laptopa we własnym fotelu w przytulnym salonie. Zwolennicy e-votingu, bo tak określa się ogół elektronicznych technik obliczeniowych związanych z wyborami, argumentują, że dzięki umożliwieniu obywatelom głosowania bez potrzeby osobistego stawiennictwa w lokalu wyborczym, frekwencja w wyborach byłaby znacznie wyższa. Są też i inne zalety e-votingu. Niestety, wad i zagrożeń związanych z takim sposobem głosowania jest również mnóstwo. Warto przyjrzeć się bliżej samej idei, jej zaletom i wadom i podpatrzeć jak to zadziałało w wielu krajach, które pierwsze eksperymenty z głosowaniem elektronicznym mają już za sobą.

Marek KowalskiPoradniki21 października 2015433760

Długie i chłodne jesienne wieczory sprzyjają organizowaniu spotkań ze znajomymi raczej w domach, aniżeli w plenerze. Jeżeli do tego Ty i twoich przyjaciele macie smykałkę do popisów wokalnych, to z pewnością poniższy artykuł wam się przyda. Mając na uwadze niwelowanie negatywnych emocji spowodowanych jesienną aurą postanowiliśmy przygotować poradnik o karaoke. Okazuje się, że zorganizowanie imprezy karaoke w domu nie wymaga ani potężnych nakładów, ani wyrafinowanego oprogramowania. Tak naprawdę w Sieci znajdziesz wręcz gotowe usługi ze specjalnie przygotowanymi pod karaoke rozwiązaniami. Podpowiadamy zatem jak się bawić we własne śpiewanie znanych szlagierów za pomocą komputera, domowego zestawu audio i zgranej paczki dobrych znajomych.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki19 października 2015124140

Steve Jobs to bezsprzecznie jeden z najbardziej charyzmatycznych ludzi w branży technologicznej. Przez jednych określany jako niezwykły wizjoner, przez innych uznawany za korporacyjnego tyrana. Kontrowersyjny geniusz? Arogancki cham? A może jedno i drugie? Pewne jest, że Steve Jobs nie był człowiekiem, którego dałoby się zaszufladkować. Nie poddawał się żadnym miarom i osądom, podążał własną ścieżką i zmieniał świat po swojemu. Uległ dopiero ciężkiej chorobie. 5 października br. minęły cztery lata od śmierci byłego szefa koncernu Apple. Przypominamy sylwetkę tego niezwykłego człowieka. 

Marek KowalskiPoradniki11 października 2015200910

Wakacje się skończyły, wielu z tych, którym dane było wypocząć poza domem i cieszyć się słoneczną aurą w ciekawych miejscach z pewnością uwieczniło wybrane chwile za pomocą posiadanych urządzeń: aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kamer itp. Po powrocie z wojaży być może przynajmniej niektóre ze zdjęć chcielibyście wydrukować. Wielu zawodowych fotografów mimo olbrzymiego postępu w technologii cyfrowego przetwarzania obrazu wciąż jest zdania, że klasyczny wydruk, odbitka fotografii, pozwala znacznie lepiej delektować się uchwyconą chwilą niż ta sama fotografia wyświetlana w postaci cyfrowej na jakimkolwiek ekranie. Podobnie jak wiele osób wciąż woli tradycyjne książki od ebooków, tak samo tradycyjne fotografie, w postaci rzeczywistej, wydrukowanej, jeszcze długo nie wyjdą z użycia. W końcu można je oglądać również, gdy nie ma prądu. Niemniej drukowanie zdjęć to wasza decyzja, my chcemy jedynie ułatwić to zadanie pokazując od strony programowej, jak wydrukować zdjęcia w Windows.

Marek KowalskiPoradniki25 września 2015154151

Niemal każdy pasjonat komputerów, nowoczesnych technologii i gier, zapytany po co w komputerze powinna być szybka karta graficzna odpowie "do gier!". Oczywiście to prawda, ale przecież nie tylko. Współczesne układy graficzne to wyspecjalizowane jednostki obliczeniowe, pod niektórymi względami znacznie szybsze od procesorów głównych. Czy zatem kupno komputera, np. laptopa, wyposażonego w wydajny układ GPU ma sens w przypadku, gdy nabywaną maszynę zamierzamy wykorzystać niemal wyłącznie do pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić, doposażyliśmy się w sprzęt z miarę przyzwoitymi GPU na pokładzie i rozpoczęliśmy rekonesans w poszukiwaniu aplikacji, w których określone funkcje mogą "nabrać wiatru w żagle" i wykonać się zauważalnie (nawet bardzo zauważalnie) szybciej, o ile tylko komputer, na którym dane funkcje są uruchamiane, jest wyposażony nie tylko w wydajny procesor główny - CPU - ale również wydajny układ graficzny - GPU. 

Agnieszka SerafinowiczPoradniki22 września 2015795232

Ludzie od zawsze poszukiwali ponadstandardowych możliwości związanych z posiadanym sprzętem i oprogramowaniem. Również w najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu wtajemniczeni mogą wywołać ukryty zestaw ustawień konfiguracyjnych systemu, zwany przez wielu jako "Tryb GodMode". Nazwa ta jest trochę nietrafna, gdyż trik ma mało wspólnego z jakimkolwiek tajnym trybem działania. Sztuczka polegająca na dodaniu do istniejącego zestawu elementów konfiguracyjnych systemu jeszcze jednego, specjalnego okna zawierającego bardzo długą listę ustawień jest znana już od czasów Windows 7, działa jednak również w Windows 10. W naszym poradniku nie tylko wyjaśniamy jak odblokować ukryte ustawienia. Poszliśmy o krok dalej i przede wszystkim wyjaśniamy, jak włączyć "GodMode" i po co to robić, pokazując przykładowe zastosowania niektórych funkcji dostępnych za pośrednictwem odblokowanej konsoli z ustawieniami. 

Marek KowalskiPoradniki10 września 201516560

Cyfrowa rewolucja i przywiązanie niemal każdego członka dobrze rozwiniętej technologicznie społeczności do elektronicznych gadżetów rodzi nowe problemy. Według sondażu przeprowadzonego przez organizację The Future of Privacy Forum ponad 87 procent rodziców niepokoi się o prywatność i bezpieczeństwo danych w szkołach. Wynik pochodzi co prawda z badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, ale problem ten dotyczy również polskich szkół informatyzowanych na potęgę, często bez odpowiedniego zaplanowania określonych wdrożeń i przewidywania stosownych procedur bezpieczeństwa. Czy poufne dane o ocenach, opiniach nauczycieli na temat dzieci i inne informacje przetwarzane przez polskie szkoły są bezpieczne? Początek roku szkolnego to dobry czas na zwrócenie uwagi na problem. Jak wygląda sytuacja ochrony danych w polskich szkołach i jak można ewentualne problemy rozwiązać?

Marek KowalskiPoradniki26 sierpnia 201582892912

Większość domowych sieci bezprzewodowych jest tak skonfigurowana, że hasło do danej sieci wystarczy podać tylko raz podczas pierwszego podłączenia danego urządzenia (komputera, smartfonu, tabletu, telewizora itp.) do domowej sieci bezprzewodowej. Dzięki standardowym funkcjom przechowywania informacji uwierzytelniających dostęp danego urządzenia do sieci WiFi, użytkownik później nie musi już wprowadzać hasła do danej sieci, wystarczy, że wejdzie z urządzeniem w zasięg znanego urządzeniu routera WiFi. Efekt? Gdy pojawia się nowe urządzenie, które chcesz podłączyć trzeba przypomnieć sobie hasło do WiFi. Tylko jak ono do diabła brzmiało? Oto recepta na zapomniane hasła do sieci bezprzewodowych.

Marek KowalskiPoradniki24 sierpnia 2015277790

Mobilne sklepy z aplikacjami to miliony pozycji dostępnych dla użytkowników poszukujących nowego programu, z którego można byłoby skorzystać na posiadanym smartfonie lub tablecie. Z zakupami aplikacji online jest jednak czasem tak jak z rzeczywistymi zakupami różnych artykułów w sklepach - bywają nietrafione. Nieważne czy posiadasz smartfon z Androidem, iPhone'a, bądź iPada lub mobilny sprzęt pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoftu (Windows Phone lub Windows 10 Mobile) może spróbować odzyskać pieniądze wydane na aplikację, która okazała się niewypałem. Jakie warunki trzeba jednak spełnić? W jaki sposób przebiega procedura zwrotu pieniędzy? Czy jest ona dostępna dla każdego? W naszym poradniku wyjaśniamy wszelkie wątpliwości związane z próbą odzyskania pieniędzy za nieudany zakup w sklepach z aplikacjami na najpopularniejsze platformy mobilne: Android, iOS i Windows.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki20 sierpnia 2015443950

Internet stał się na tyle nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, że wielu, zwłaszcza młodszych użytkowników komputerów i innych urządzeń intensywnie korzystających z globalnej sieci nie wyobraża sobie "świata bez internetu". Taki świat jednak istniał, całkiem niedawno. Chcecie wiedzieć, jakie były początki największej sieci komputerowej świata i jak powstał internet? To poczytajcie.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki12 sierpnia 2015589160

Android panuje dziś niepodzielnie na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Szacuje się, że w różnych wariantach oprogramowanie to działa na niemal 20 tysiącach różnych urządzeń - to liczba modeli, a nie egzemplarzy. Jeżeli chodzi o egzemplarze, to tylko w 2014 roku (według danych publikowanych przez Strategy Analytics) na rynek trafiło ponad miliard smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android. Mobilny system Google'a jest dziś niekwestionowaną potęgą, która coraz śmielej poczyna sobie nie tylko w urządzeniach mobilnych. Trafia również np. do telewizorów (jako Android TV). Nie zawsze jednak tak było. Zapraszamy na fascynującą wycieczkę po świecie Androida, od źródeł, po stan aktualny.

Tomasz KurzakPoradniki6 sierpnia 2015582483

Jeden z punktów w naszym poradniku dotyczącym 5. przykazań każdego użytkownika Facebooka dotyczył publikowania zdjęć znajomych bez ich zgody. Wspominaliśmy o przykrych konsekwencjach upubliczniania takich fotografii, jednak ten temat jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a konsekwencje takich działań w skrajnych przypadkach mogą skończyć się sprawą w sądzie. O tym, jakie zdjęcia można udostępniać i kogo oraz co fotografować napiszemy w tym poradniku.