partner serwisu
Wojtek WowraPoradniki19 lutego 201527509218

Wbrew powszechnej opinii defragmentowanie dysku nie jest ani obowiązkowe, ani zawsze korzystne. Niektórym wystarczy porządkowanie plików raz w roku, inni muszą czyścić pamięć co kilka tygodni. Jak defragmentować dysk twardy, jakiego programu do defragmentacji użyć i kiedy jest to naprawdę konieczne?

Marek KowalskiPoradniki8 lutego 201594088936

Czytelnicy śledzący nasz profil na Facebooku już wiedzą, że od wczoraj nasza redakcja wzbogaciła się o dwa nowe urządzenia testowe, laptopy Acer Aspire V13 - ich test możecie już przeczytać na PCLabie. Urządzenia te będą pełnić rolę platform testowych dla recenzowanych przez nas aplikacji i systemów operacyjnych. Komputery - zgodnie z naszymi wymogami - zostały dostarczone bez systemu operacyjnego. Dzięki temu już podczas instalacji systemu mogliśmy opracować poradnik mówiący o tym, w jaki sposób zainstalować Windows (ale nie tylko) na komputerze wyposażonym w interfejs UEFI. Nie wiesz co to jest UEFI, czym różni się od BIOSu i dlaczego warto z niego korzystać? Tego również dowiesz się z naszego poradnika. Oprócz tego podpowiemy, w jaki sposób przygotować instalacyjny nośnik startowy USB.

Marek KowalskiPoradniki1 listopada 2014845531

Setki tysięcy użytkowników, których komputery zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub z nieznanych przyczyn zachowują się niestabilnie poszukuje skutecznego sposobu na usunięcie problemu. Jednym z częściej udzielanych zaleceń przez wielu pseudoekspertów z różnych stron internetowych, jest wykonanie skanu systemu programem ComboFix, w celu utworzenia logu, czyli raportu ze skanowania, który ma pomóc w rzekomym usunięciu infekcji. Jakkolwiek program ComboFix może istotnie stanowić użyteczne narzędzie w rękach WYKWALIFIKOWANEGO specjalisty, to w rękach nieświadomego jego możliwości użytkownika zamiast poprawić sytuację, najprawdopodobniej zaszkodzi. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonywać logi nieinwazyjnymi narzędziami, jak poszukiwać źródeł ewentualnych kłopotów z komputerem i czego na pewno nie należy robić, bez względu na to czy ktokolwiek twierdzi inaczej. 

Krzysztof PojawaPoradniki22 grudnia 201566951

Continuum na Windows 10 to już całkiem dobrze znana funkcjonalność, przynajmniej w wersji komputerowo-tabletowej. Dostosowanie widoku do rodzaju używanego w danym momencie ekranu to jedna z ważniejszych możliwości najnowszej wersji systemu, powodująca, że korzystanie z Windows 10 przede wszystkim na urządzeniach konwertowalnych czy hybrydowych jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne, zwłaszcza kiedy często zamieniamy laptopa w tablet lub odwrotnie. Continuum to jednak nie tylko tryb tabletu, ale też możliwość podłączenia telefonu z Windows 10 Mobile do dużego ekranu i dostosowania do rozmiaru wyświetlacza ekranu start i widoku aplikacji. Jednym słowem - możemy zamienić, przynajmniej wizualnie, interfejs typowo smartfonowy w inny, dużo bardziej zbliżony do widoku znanego z komputerowej i tabletowej odmiany systemu. W założeniu ma to umożliwić dużo bardziej profesjonalne i biznesowe wykorzystanie smartfonów. 
A więc jak działa Continuum w Windows 10 Mobile, do czego może służyć i jak skorzystać z tej funkcji, żeby nam ona rzeczywiste korzyści?

Marek KowalskiPoradniki7 lipca 2014986010

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze nośniki danych w świecie PC - płyty CD i DVD - stopniowo ustępują pola nowszym rozwiązaniom, głównie flashdyskom USB, a także cyfrowej dystrybucji oprogramowania (pobieranie aplikacji bezpośrednio z Sieci). Jednak wciąż bardzo wielu użytkowników posiada bogate zbiory aplikacji i gier w postaci właśnie płyt CD i DVD. Cechą nośników optycznych jest ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne, nawet drobne zarysowania mogą znacznie utrudnić odczyt danych. Z drugiej strony wiele aplikacji wymaga obecności płyty w napędzie optycznym, co tylko zwiększa zużycie nośnika. Jest na to jakaś rada? Oczywiście - wystarczy skorzystać z najpopularniejszego na świecie oprogramowania do wirtualizacji napędów optycznych. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami programu Daemon Tools Lite. 

Krzysztof PojawaPoradniki7 grudnia 20141446760

Co to jest smartfon? Przerośnięty telefon z dużym ekranem, służący nie wiadomo do czego? A może mały komputer służący... no właśnie, do czego?
Bardzo często słyszymy pytania w stylu "do czego służy smartfon?", "co mogę zrobić ze smartfonem?" czy "smartfon - po co mi to?". Słysząc je po raz pierwszy czy drugi byliśmy mocno zaskoczeni, wydawało nam się, że przecież wszyscy wiedzą, czym są i do czego służą smartfony. Okazuje się jednak, że - wbrew naszym przypuszczeniom - wiele osób tego nie wie. O ile jeszcze wiedza czym jest smartfon jest już dość powszechna, to kwestia zastosowań tego sprzętu pozostaje wciąż dla wielu osób dużą niewiadomą.
Na pytanie do czego służy smartfon nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, gdyż możliwych zastosowań jest ogrom i każdy użytkownik może wykorzystywać swój sprzęt w zupełnie indywidualny sposób, my jednak spróbowaliśmy tę odpowiedź znaleźć. W tym celu opisaliśmy kilkanaście najpopularniejszych, najcześciej wykorzystywanych funkcji i zastosowań smartfonów. Jeśli więc jeszcze nie wiecie, do czego można wykorzystać smartfony lub chcecie sprawdzić do czego jeszcze można ich użyć - przeczytajcie nasz poradnik.

Marek KowalskiPoradniki23 maja 2015489370

Masz internet? Pytanie retoryczne, skoro czytasz te słowa. Bardzo prawdopodobne, że masz również router WiFi - to urządzenie dziś jest jednym z najpopularniejszych sprzętów sieciowych w podłączonych do internetu domach. Zwykle jednak ten niezwykle ważny składnik domowej sieci jest traktowany przez domowników raczej po macoszemu. Zatopieni w ekranach laptopów, smartfonów i tabletów internauci zapominają o funkcjonalności tego niewielkiego urządzenia, które często pracuje na ustawieniach domyślnych co niekoniecznie jest bezpieczne dla domowej sieci. Na przykładzie funkcjonalnego routera przedstawimy najbardziej istotne funkcje oprogramowania współczesnych routerów. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności, zasięgu i stabilności domowych sieci WiFi. 

Marek KowalskiPoradniki4 marca 201544820

2 marca 2015 roku na jednym z tureckich serwisów technologicznych - E-siber.com - pojawiła się informacja o rzekomym olbrzymim zagrożeniu ze strony popularnej usługi chmurowej - Dropbox. Już sam tytuł, po przetłumaczeniu brzmiący mniej więcej tak: "Dropbox ma dostęp do wszystkich plików na Twoim PC (nie tylko folderu synchronizacyjnego) i kradnie wszystko" wzbudził nasze wątpliwości, co do rzetelności tekstu sygnowanego tak tabloidalnie sformułowanym tytułem. Przyjrzeliśmy się bliżej rzeczonej publikacji w serwisie E-siber.com. Czy faktycznie Dropbox wykrada pliki użytkowników i ma dostęp do całej zawartości ich komputerów? Jak zwykle w tego typu przypadkach diabeł tkwi w szczegółach.

Marek KowalskiPoradniki18 października 201610250

Steam to zbudowana przez firmę Valve platforma cyfrowej dystrybucji oprogramowania (głównie gier). Pod taką samą nazwą w sklepie Google Play znajdziemy aplikację mobilną dla systemu Android. Pozwala ona zachować użytkownikowi kontakt ze znajomymi ze społeczności Steam, przeglądać katalog tytułów dostępnych w sklepie Steam, profile innych użytkowników oraz czytać najnowsze informacje na temat wielu gier. Aplikacja ta pozwala również włączyć dodatkową ochronę, co jest o tyle istotne, że konta Steam często padają łupem cyberprzestępców. Dla ofiary oznacza to często utratę całej biblioteki kupionych gier. Dlatego chcemy zwrócić uwagę Czytelników na skuteczną ochronę tożsamości użytkownika platformy Steam. Poniżej wyjaśniamy jak włączyć dwuetapową weryfikację w serwisie Steam.

Jakub SzczęsnyPoradniki2 listopada 2016243860

Jeżeli myśleliście kiedykolwiek o tym, żeby ze swojego tabletu lub smartfona z Androidem na pokładzie stworzyć drugi ekran dla komputera osobistego, spieszymy z wiadomością: tak, to jest możliwe. I jest to stosunkowo prosta operacja do wykonania. Wystarczy Wam do tego jedna aplikacja (a raczej dwa jej warianty - dla urządzenia mobilnego oraz PC-ta), kabel USB i dosłownie 10 minut czasu. W tym artykule krok po kroku opiszemy proces przygotowania smartfona lub tabletu jako drugiego ekranu komputera osobistego.

Tomasz KurzakPoradniki17 maja 2015162561

Spędzacie wiele godzin przy komputerze albo smartfonie? Może to spowodować wiele nieprzyjemnych i szkodliwych efektów - ból oczu, pieczenie, łzawienie, a nawet problemy ze wzrokiem i snem. Negatywny wpływ komputera na oczy to poważny problem. Jest jednak kilka sposobów pozwalających na jego zminimalizowanie. Najprostszy z nich to wyrobienie nawyku częstego mrugania, które nawilża gałki oczne i sprawia, że ich zmęczenie nie daje się zbytnio we znaki. Niestety ta prosta sztuczka na niewiele się zdaje, kiedy zapada mrok, a nasze oczy zostają wystawione na silne, niebieskie światło emitowane przez ekrany. Taka sytuacja nie tylko męczy nasz wzrok, ale także, o czym nie wszyscy wiedzą, może negatywnie wpłynąć na jakość snu. Jednak i na to jest lekarstwo - odpowiednia aplikacja, a raczej aplikacje. Jak działają f.lux i Twilight? Jak korzystać z tych aplikacji? I dlaczego korzystanie z nich może ograniczyć ból oczu i pomóc w lepszym spaniu? O tym wszystkim napiszemy w naszym artykule.

Jakub SzczęsnyPoradniki15 kwietnia 201742210

Dobra alternatywa dla Facebooka na Androidzie powinna odpowiadać na problemy jego użytkowników. Doskonale wiadomo, że ta aplikacja nie jest zbyt lekka i w dużym stopniu drenuje baterię smartfona. Rozwiązaniem tego problemu może być korzystanie z aplikacji Friendly, dzięki której zastąpimy nie tylko klienta portalu Facebook, ale także komunikatora Messenger.

Dariusz HałasPoradniki22 listopada 20131151751

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie, przez długi czas była bezdyskusyjnym liderem wśród najczęściej używanych programów do przeglądania zasobów internetowych. Jedną z największych zalet Firefoksa jest jego otwarta architektura pozwalająca tworzyć bezpieczne odmiany programu zoptymalizowane pod kątem wymagań konkretnej grupy użytkowników, np. internautów z określonego kraju, czy osób korzystających z określonych produktów. Jeżeli czytasz te słowa, to znaczy że korzystasz z naszego portalu. W takim przypadku zdecydowanie zalecamy, byś do surfowania po zasobach Sieci używał wersji przeglądarki Firefox specjalnie przystosowanej dla użytkowników portalu Onet.pl.

Marek KowalskiPoradniki17 stycznia 20153566213

Z pewnością znacie ten narastający atak paniki, pojawiający się w momencie, gdy po sięgnięciu do kieszeni ręce nie odnajdują spodziewanego w niej smartfona. Uczucia tego doświadczyły tysiące użytkowników telefonów z systemem Android, rzesze posiadaczy iPhone'a czy właściciele sprzętu działającego pod kontrolą Windows Phone. Smartfon to sprzęt mający wiele zastosowań (sprawdź, do czego smartfon może służyć), towarzyszący nam niemal na każdym kroku. Mamy go przy sobie w domu, zabieramy do pracy, jednak czasem zdarza się, że go położymy czy zostawimy w takim miejscu, którego w żaden sposób nie możemy sobie przypomnieć. Co wtedy? Jak zlokalizować telefon i czy w ogóle jest to możliwe? Na szczęście w każdej mobilnej platformie: Android, iOS czy Windows Phone, znajdziemy rozwiązania, które pozwolą nam namierzyć telefon bądź tablet.

Krzysztof PojawaPoradniki10 listopada 20141690522

Gitara elektryczna i wzmacniacz. Taki zestaw znają wszyscy gitarzyści - i zaawansowani i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem. On jednak, choć wydaje się optymalny, to jednak nie zawsze sprawdza się idealnie. Kiedy nie dysponujemy "piecem" z wyższej półki ani dużym zestawem efektów, to uzyskane brzmienie może pozostawiać nieco (a czasem całkiem sporo) do życzenia. A jeśli chcemy coś nagrać? Nie każdy w domu ma profesjonalne studio. Bywa też tak, że kupuje się wyłącznie gitarę, a na wzmacniacz nie wystarcza już po prostu pieniędzy. Co wtedy? Jest jedno naprawdę dobre rozwiązanie - podłączenie gitary do komputera i skorzystanie z odpowiedniego, programowego symulatora wzmacniacza i sprzętu nagrywającego. Jak to zrobić dobrze, jak podłączyć gitarę do komputera, jakie sterowniki audio i program gitarowy zainstalować - o tym wszystkim dowiecie się z naszego poradnika. Gitara jednak jest tu tylko przykładem, opisane przez nas zasady możecie zastosować do każdego zewnętrznego źródła dźwięku.

Marek KowalskiPoradniki25 października 201557970

Wybory powszechne przez wielu uważane są za jeden z największych sukcesów cywilizacyjnych współczesnego świata. Możliwość wyrażenia swojej opinii, a przez to wpływanie na układ sił politycznych w danym kraju to najważniejsza cecha demokracji. W erze dynamicznie rozwijających się technologii związanych z przetwarzaniem danych niektórych może dziwić, dlaczego w Polsce wciąż nie jest możliwe głosowanie za pomocą elektronicznych środków informacyjnych - czyli mówiąc wprost, np. za pomocą własnego laptopa we własnym fotelu w przytulnym salonie. Zwolennicy e-votingu, bo tak określa się ogół elektronicznych technik obliczeniowych związanych z wyborami, argumentują, że dzięki umożliwieniu obywatelom głosowania bez potrzeby osobistego stawiennictwa w lokalu wyborczym, frekwencja w wyborach byłaby znacznie wyższa. Są też i inne zalety e-votingu. Niestety, wad i zagrożeń związanych z takim sposobem głosowania jest również mnóstwo. Warto przyjrzeć się bliżej samej idei, jej zaletom i wadom i podpatrzeć jak to zadziałało w wielu krajach, które pierwsze eksperymenty z głosowaniem elektronicznym mają już za sobą.

Marek KowalskiPoradniki5 maja 2014704810

Należąca do koncernu Google pocztowa usługa Gmail to jedno z najpopularniejszych tego typu rozwiązań na świecie. Miliony użytkowników przekonało się do codziennego używania Gmaila. Tylko ile z osób korzystających z tej usługi używa jej efektywnie? Mamy nadzieję, że nasz zestaw porad przygotowany dla użytkowników Gmaila ułatwi korzystanie z tej usługi i zarządzanie elektroniczną korespondencją oraz kontaktami.

Marek KowalskiPoradniki6 listopada 2014239740

Dla wielu użytkowników komputerów i internetu, marka Google stała się niemal synonimem Wielkiego Brata. Wyszukiwarkowy gigant przecież nic innego nie robi tylko zbiera dane o nas wszystkich, śledzi każde działanie każdego internauty, a w piwnicach siedziby głównej korporacji z Mountain View z pewnością zgromadzone są już dane na temat Twoich preferencji seksualnych, kulinarnych, częstotliwości drapania się po plecach i Twój rozkodowany genom. Zanim "koszmary z Google" opanują cię na dobre pozwól nam wyjaśnić, jakie naprawdę dane gromadzi Google za pośrednictwem swojej przeglądarki Google Chrome i jak można skonfigurować ustawienia prywatności w tej, najpopularniejszej obecnie przeglądarce WWW.

Marek KowalskiPoradniki23 grudnia 201555821

Czy komputer może tworzyć dzieła sztuki? Zdaniem naukowców pracujących w laboratoriach Google, twórców "artystycznej sieci neuronowej", znanej też pod nazwą DeepDream, jak najbardziej może. Cały projekt DeepDream to fascynująca podróż po maszynowej percepcji. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak komputer "widzi" świat? Oczywiście tak, jak każemy mu go widzieć. Prawda? Niezupełnie. Zastosowanie sieci neuronowych w połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji i mechanizmami głębokiego uczenia maszynowego zaowocowały powstaniem rozwiązania, które nie "widzi" tak ,jak człowiek mu każe. Maszyna sama zbudowała swój własny sposób postrzegania i prezentowania rzeczywistości. Czy to jest interesujące? Nawet bardzo, bo w podobny sposób my sami uczymy się percepcji otaczającego nas świata. Wiemy jak świat postrzegali tacy wielcy mistrzowie jak Van Gogh, Picasso, Dürer, Degas, Munch, Monet, Vermeer, van Eyck czy Dali. Czy maszyna może w równie wyrafinowany artystycznie sposób "postrzegać" rzeczywistość? Tak.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki1 listopada 2015948651

Czy są dziś korki? Ile czasu zajmie mi dojazd do pracy? Czy brać parasol? Lewandowski strzelił gola? Jaka jest najlepsza włoska restauracja w pobliżu? Mnóstwo pytań, jeszcze do niedawna aby poznać odpowiedzi na nie, trzeba było skorzystać z komputera lub smartfonu, uruchomić przeglądarkę i ręcznie wpisywać wyszukiwane frazy w wyszukiwarkę. Dziś, o ile tylko dysponujesz smartfonem lub tabletem z systemem Android lub iPhonem bądź iPadem wystarczy, że wypowiesz tylko dwa magiczne słowa: "OK. Google" i wypowiesz swoje pytanie. Tak przynajmniej ma działać cyfrowy asystent znany pod nazwą Google Now. Rzecz warta zainteresowania tym bardziej, że już od jakiegoś czasu w tej "inteligentnej" usłudze wyszukiwarkowego potentata dostępne są również polskie komendy. Co tak naprawdę potrafi w Polsce Google Now? Sprawdziliśmy to.