partner serwisu
Agnieszka SerafinowiczPoradniki22 września 2015795232

Ludzie od zawsze poszukiwali ponadstandardowych możliwości związanych z posiadanym sprzętem i oprogramowaniem. Również w najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu wtajemniczeni mogą wywołać ukryty zestaw ustawień konfiguracyjnych systemu, zwany przez wielu jako "Tryb GodMode". Nazwa ta jest trochę nietrafna, gdyż trik ma mało wspólnego z jakimkolwiek tajnym trybem działania. Sztuczka polegająca na dodaniu do istniejącego zestawu elementów konfiguracyjnych systemu jeszcze jednego, specjalnego okna zawierającego bardzo długą listę ustawień jest znana już od czasów Windows 7, działa jednak również w Windows 10. W naszym poradniku nie tylko wyjaśniamy jak odblokować ukryte ustawienia. Poszliśmy o krok dalej i przede wszystkim wyjaśniamy, jak włączyć "GodMode" i po co to robić, pokazując przykładowe zastosowania niektórych funkcji dostępnych za pośrednictwem odblokowanej konsoli z ustawieniami. 

Agnieszka SerafinowiczPoradniki29 lipca 2015193943

Do daty oficjalnego, rynkowego debiutu zostało już zaledwie kilka dni. W naszej redakcji testujemy produkt Microsoftu od czasu udostępnienia pierwszej edycji testowej. Czego po nowym systemie mogą się spodziewać użytkownicy, którzy zdecydują się na zastąpienie dotychczasowych wersji "dziesiątką? Jakie nowe, nieznane w poprzednich edycjach Windows funkcje się pojawiły w najnowszej generacji systemu operacyjnego Microsoftu? Oto 10 zupełnie nowych funkcji i narzędzi, których nie znajdziesz w poprzednich wersjach Windows.

Marek KowalskiPoradniki31 lipca 20141493198

Zwykle, gdy mamy na myśli darmową chmurę na dane użytkownika, czy też dysk online (oczywiście w wariancie bezpłatnym), to wyobrażamy sobie usługę oferującą relatywnie niewielką w stosunku do dzisiejszych dysków twardych pojemność. Tymczasem w Państwie Środka toczy się coraz ostrzejsza walka pomiędzy dostawcami tego typu rozwiązań. Efekt? Oferowane bezpłatnie pojemności są wręcz niewyobrażalne. Przesada? Nie wydaje się, jak bowiem inaczej powiedzieć o usłudze, w której zalogowany użytkownik otrzymuje bezpłatnie 36 TB przestrzeni na dane? Oczywiście są pewne wymagania, przydałaby się też znajomość chińskiego, ale mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli przynajmniej wypróbować chmurową ciekawostkę - usługę o nazwie Qihoo 360 Yunpan - największy bezpłatny dysk online na świecie.

Krzysztof PojawaPoradniki28 lipca 2016452850

Samsung to zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce (i nie tylko w Polsce) marka smartfonów. I nic dziwnego - te urządzenia są po prostu bardzo dobre. Zarówno te najdroższe, jak choćby Galaxy S7 czy S7 Edge, jak i tańsze modele, jak Galaxy Alpha czy nawet J7 to jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze telefony w swoich kategoriach cenowych. W korzystaniu z tych urządzeń pomagają dodatkowe funkcje i możliwości konfiguracyjne, niektóre oczywiste, ale inne nieco mniej. Dlatego właśnie prezentujemy Wam 5 przydatnych tricków, które zdecydowanie ułatwią Wam wykorzystanie Waszych Samsungów.

Marek KowalskiPoradniki29 lipca 20141104201

Stało się, przypadkowo wraz z jedną z instalowanych w systemie aplikacji zainstalowałeś zupełnie niepotrzebny i strasznie przeszkadzający w surfowaniu po sieci "pasek narzędziowy", którego jedyną funkcją jest irytowanie użytkownika. Jeżeli nazwy takie jak Delta SearchAsk ToolbarSnap.do czy Babylon Toolbar nie są ci obce i wywołują bardzo niemiłe skojarzenia, mamy dla Ciebie receptę. Dzięki opisywanemu przez nas programowi AdwCleaner już niebawem pozbędziesz się wszystkich niechcianych programów, których usunięcie z systemu Windows normalnymi i doskonale znanymi metodami nie przynosiło pożądanych rezultatów. Za chwilę pożegnasz się z niechcianymi toolbarami, ale wiedz, że usuwanie irytujących i niepotrzebnych dodatków do przeglądarek WWW to nie jedyna użyteczna funkcja AdwCleanera. 

Krzysztof PojawaPoradniki7 czerwca 20152341771

Agario to potwornie wciągająca, można nawet powiedzieć, że uzależniająca gra sieciowa, szturmem zdobywająca serca, łącza internetowe i wolny czas graczy na całym świecie. Prosta grafika, zero dźwięku, brak fabuły - wydawałoby się, że w czasach Wiedźminów, Counter Strike'ów czy Battlefieldów wymienione przez nas cechy to prosty przepis na porażkę gry. Tymczasem Agario dynamicznie się rozwija, pozyskując coraz to nowych graczy - można ich już liczyć w setkach tysięcy na całym świecie - i umożliwiając zabawę na praktycznie każdej platformie sprzętowej. Dostępna jest w wersji webowej, przez przeglądarkę, jako dodatek do Chrome, a także jako aplikacje natywne na urządzenia mobilne. I co ważne - umożliwia rywalizację z żywymi osobami rozsianymi na całym świecie. Jest więc typowym (choć może nie do końca) przedstawicielem bardzo popularnego gatunku gier MMO, czyli takich, w których można grać z setkami czy tysiącami graczy z całego świata przez internet.
A więc co to jest Agario, jak w to grać? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Pokażemy też kilka tricków i sztuczek, które jeszcze bardziej uprzyjemnią Wam zabawę.

Marek KowalskiPoradniki26 kwietnia 2015806767

Od czasu premiery swojego mobilnego systemu iOS 8, koncern Apple z właściwą sobie emfazą promuje funkcję Continuity umożliwiającą odbieranie połączeń i SMS-ów z iPhone'a na Macu, Windows 10 przyniesie unifikację platfomy mobilnej i desktopowej w rozwiązaniach Microsoftu, ale posiadacze smartfonów z Androidem nie muszą niczego zazdrościć. W sklepie Google Play za darmo można pobrać i zainstalować istny funkcjonalny kombajn - aplikację AirDroid - umożliwiający odbieranie połączeń i SMS-ów na komputerze oraz pozwalający na zdalne zarządzanie telefonem praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Jak działa AirDroid? Jak z niego korzystać i jak go skonfigurować? Tym właśnie zajmiemy się w naszym poradniku.

Tomasz KurzakPoradniki28 lipca 2016289510

Osoby, które planowały przesiadkę na najnowszy system operacyjny Microsoftu, ale nadal tego nie zrobiły powinny się pospieszyć, bo Microsoft daje możliwość darmowej aktualizacji Windows 7 i 8.1 do Windows 10 tylko do 29 lipca. Po tym dniu wszystkie osoby zainteresowane najnowszą wersją Okienek będą musiały ją kupić. W tym poradniku wyjaśnimy dlaczego musisz dokonać uaktualnienia i odpowiemy na kilka najczęściej pojawiających się pytań związanych z aktualizacją.

Jakub SzczęsnyPoradniki14 października 2016268010

Alternatywne sklepy z androidowymi aplikacjami? Jak to? Ano tak - nie każdy o tym wie, ale świat Androida na sklepie Google Play się nie kończy i jest nieco więcej repozytoriów z aplikacjami, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki. Trzeba jednak wiedzieć, jak instalować takie programy, skąd je brać, jakie są zalety tego rozwiązania, a także jego wady. Android stwarza ogromne możliwości personalizacji swojego urządzenia, pozwala użytkownikowi na naprawdę wiele, ale mogą iść za tym bardzo poważne konsekwencje. Nie inaczej jest z instalowaniem programów spoza oficjalnego sklepu Google.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki12 sierpnia 2015589160

Android panuje dziś niepodzielnie na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Szacuje się, że w różnych wariantach oprogramowanie to działa na niemal 20 tysiącach różnych urządzeń - to liczba modeli, a nie egzemplarzy. Jeżeli chodzi o egzemplarze, to tylko w 2014 roku (według danych publikowanych przez Strategy Analytics) na rynek trafiło ponad miliard smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android. Mobilny system Google'a jest dziś niekwestionowaną potęgą, która coraz śmielej poczyna sobie nie tylko w urządzeniach mobilnych. Trafia również np. do telewizorów (jako Android TV). Nie zawsze jednak tak było. Zapraszamy na fascynującą wycieczkę po świecie Androida, od źródeł, po stan aktualny.

Krzysztof PojawaPoradniki26 maja 201426929223

Jeszcze niedawno wydawało się, że Android jest systemem stworzonym dla smartfonów i tabletów. W ostatnich miesiącach zaczęło pojawiać się jednak coraz więcej urządzeń z tym systemem. Telewizory z Androidem, to nie nowość, dostępne są już od dłuższego czasu. Ale pojawiły się zegarki z Androidem, słuchawki i - nomen omen - gogle czy nawet lodówki z systemem od Google. Dlaczego więc nie skorzystać z tego systemu w jeszcze inny sposób i zainstalować go na... tak, na zwykłym komputerze?

Jakub SzczęsnyPoradniki17 listopada 201683980

Android Pay to usługa pozwalająca połączyć płatności za pomocą smarftona działającego pod kontrolą Androida z kartami kredytowymi, debetowymi i płatniczymi. Ekspansja tej techniki sprawiła, że zawitała ona także do Polski. Jednak zanim niektórzy posiadacze urządzeń z Androidem ucieszą się, muszą wiedzieć o kilku rzeczach i upewnić się, że ich bank oraz urządzenie wspierają tę funkcję. Te i inne informacje znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym Android Pay. 

Marek KowalskiPoradniki10 września 201516560

Cyfrowa rewolucja i przywiązanie niemal każdego członka dobrze rozwiniętej technologicznie społeczności do elektronicznych gadżetów rodzi nowe problemy. Według sondażu przeprowadzonego przez organizację The Future of Privacy Forum ponad 87 procent rodziców niepokoi się o prywatność i bezpieczeństwo danych w szkołach. Wynik pochodzi co prawda z badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, ale problem ten dotyczy również polskich szkół informatyzowanych na potęgę, często bez odpowiedniego zaplanowania określonych wdrożeń i przewidywania stosownych procedur bezpieczeństwa. Czy poufne dane o ocenach, opiniach nauczycieli na temat dzieci i inne informacje przetwarzane przez polskie szkoły są bezpieczne? Początek roku szkolnego to dobry czas na zwrócenie uwagi na problem. Jak wygląda sytuacja ochrony danych w polskich szkołach i jak można ewentualne problemy rozwiązać?

Krzysztof PojawaPoradniki28 czerwca 2015324600

Wydarzenia ostatnich dni, zamachy terrorystyczne m. in. w Tunezji i Kuwejcie, zmuszają do większego zastanowienia, gdzie wyjechać, żeby zapewnić sobie bezpieczne wakacje. Jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonać przed wyborem miejsca wypoczynku, jest zapoznanie się z ostrzeżeniami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z których można dowiedzieć się, które kraje są stosunkowo bezpieczne, a do których lepiej aktualnie nie wyjeżdżać. Ostrzeżenia MSZ, dzięki którym nasze wakacje będą bezpieczne, znajdziemy na stronach internetowych ministerstwa, a także w specjalnie przygotowanej aplikacji iPolak.

Marek KowalskiPoradniki15 października 201499361

Na początku XXI wieku termin "ebook" wywoływał co najmniej uśmiech politowania wśród wszelkiej maści moli książkowych. Dziś, dzięki powszechności komputerów, gigantycznej popularności smartfonów, nieco mniejszej, ale również imponującej liczbie tabletów i czytników to publikacje drukowane są w odwrocie. Może jeszcze nie na rodzimym rynku księgarskim, ale na świecie owszem. Już dwa lata temu amerykański gigant - Amazon - informował o większym poziomie sprzedaży elektronicznych książek od tradycyjnych. Nie chodzi nam jednak tym razem o przekonanie Was do czytania ebooków. Chcemy raczej zaproponować pewien sposób na uporządkowanie wciąż rosnącej biblioteki książek na dysku komputera - wykorzystamy do tego celu program Calibre oraz popularną usługę chmurową Microsoftu - OneDrive, dzięki której dostęp do swoich książek będziesz miał z dowolnego miejsca na świecie. 

Marek KowalskiPoradniki4 listopada 2016109151

Cardboard to rewolucyjny pomysł - uczynił wirtualną rzeczywistość dostępną każdemu posiadaczowi smartfona. Jeszcze kilka lat temu chcąc doświadczyć wirtualnego świata musieliśmy mocno zainwestować w odpowiedni sprzęt - potrzebne były zarówno specjalne okulary lub wręcz hełm VR (ang. Virtual Reality), a także komputer, do którego takie urządzenie było podłączane. Do tego jeszcze specjalistyczne oprogramowanie i wysoka moc obliczeniowa. Słowem: koszty. Jakby tego było mało, jakość pierwszych rozwiązań związanych z wirtualną rzeczywistością była mocno dyskusyjna, a niektórzy wręcz doznawali torsji. To przeszłość. Google wymyśliło Cardboarda: kawałek zwykłego kartonu - odpowiednio wycięty i złożony - oraz zainstalowane na smartfonie oprogramowanie czynią cuda :) Nie wierzycie? Zobaczcie jak korzystać z Cardboarda i jak osobiście poznać wirtualną rzeczywistość.

Marek KowalskiPoradniki4 sierpnia 2014824720

Program CCleaner to jedno z najpopularniejszych narzędzi pozwalających skutecznie oczyścić system Windows ze zbędnych plików tymczasowych, śladów surfowania w przeglądarkach WWW, pozostałości po odinstalowanych aplikacjach i innych cyfrowych "śmieci". Ten program, uznany przez wielu użytkowników za znakomity, może być jeszcze lepszy. Sednem skuteczności jest wbudowana w CCleanera baza obsługiwanych aplikacji, których pliki tymczasowe mogą być przez to narzędzie usunięte. Bazę tę można rozbudować dzięki udostępnianemu bezpłatnie dodatkowi o nazwie CCEnhancer. Zwracamy jednak uwagę, że opisywany dodatek przeznaczony jest raczej dla bardziej doświadczonych użytkowników CCleanera. W naszym artykule pokazujemy jak z optymalnie wykorzystać dodatek CCEnhancer, a przede wszystkim, jak w ferworze sprzątania niczego nie popsuć.

Marek KowalskiPoradniki20 czerwca 20142183742

Nie od dziś wiadomo, że podczas korzystania z systemu Windows - w dowolnej jego wersji - na dysku stopniowo gromadzą się zbędne dla użytkownika dane stanowiące z jednej strony zbędne obciążenie podsystemu dyskowego, a z drugiej będące w pewnym stopniu zagrożeniem dla prywatności użytkownika, gdyż są śladami jego działań przeprowadzanych na komputerze. Bez względu na to, czy bardziej dbamy o bezpieczeństwo, czy też o porządek na dysku i wydajność systemu (wydaje się nam, że wszystkie z tych kwestii powinny interesować świadomego użytkownika komputera), warto co jakiś czas posprzątać w systemie. Można to zrobić ręcznie, ale po co, skoro istnieje bardzo popularne narzędzie - program CCleaner.

Tomasz KurzakPoradniki6 sierpnia 2015582483

Jeden z punktów w naszym poradniku dotyczącym 5. przykazań każdego użytkownika Facebooka dotyczył publikowania zdjęć znajomych bez ich zgody. Wspominaliśmy o przykrych konsekwencjach upubliczniania takich fotografii, jednak ten temat jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, a konsekwencje takich działań w skrajnych przypadkach mogą skończyć się sprawą w sądzie. O tym, jakie zdjęcia można udostępniać i kogo oraz co fotografować napiszemy w tym poradniku. 

Jakub SzczęsnyPoradniki27 lutego 2017948105

Jeżeli posiadacie nieużywany smartfon z Androidem, nie oznacza to, że musi zalegać w szufladzie. Wbrew pozorom, nawet taki sprzęt może mieć sporo ciekawych zastosowań, które zaskoczą niejednego użytkownika telefonów komórkowych. Bogactwo aplikacji w sklepie Google Play pozwala tchnąć nowe życie w niepotrzebnego smartfona – oto co można zrobić ze starym telefonem z Androidem.

Wojtek WowraPoradniki19 lutego 201527509218

Wbrew powszechnej opinii defragmentowanie dysku nie jest ani obowiązkowe, ani zawsze korzystne. Niektórym wystarczy porządkowanie plików raz w roku, inni muszą czyścić pamięć co kilka tygodni. Jak defragmentować dysk twardy, jakiego programu do defragmentacji użyć i kiedy jest to naprawdę konieczne?

Marek KowalskiPoradniki8 lutego 201594088936

Czytelnicy śledzący nasz profil na Facebooku już wiedzą, że od wczoraj nasza redakcja wzbogaciła się o dwa nowe urządzenia testowe, laptopy Acer Aspire V13 - ich test możecie już przeczytać na PCLabie. Urządzenia te będą pełnić rolę platform testowych dla recenzowanych przez nas aplikacji i systemów operacyjnych. Komputery - zgodnie z naszymi wymogami - zostały dostarczone bez systemu operacyjnego. Dzięki temu już podczas instalacji systemu mogliśmy opracować poradnik mówiący o tym, w jaki sposób zainstalować Windows (ale nie tylko) na komputerze wyposażonym w interfejs UEFI. Nie wiesz co to jest UEFI, czym różni się od BIOSu i dlaczego warto z niego korzystać? Tego również dowiesz się z naszego poradnika. Oprócz tego podpowiemy, w jaki sposób przygotować instalacyjny nośnik startowy USB.

Marek KowalskiPoradniki1 listopada 2014845531

Setki tysięcy użytkowników, których komputery zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub z nieznanych przyczyn zachowują się niestabilnie poszukuje skutecznego sposobu na usunięcie problemu. Jednym z częściej udzielanych zaleceń przez wielu pseudoekspertów z różnych stron internetowych, jest wykonanie skanu systemu programem ComboFix, w celu utworzenia logu, czyli raportu ze skanowania, który ma pomóc w rzekomym usunięciu infekcji. Jakkolwiek program ComboFix może istotnie stanowić użyteczne narzędzie w rękach WYKWALIFIKOWANEGO specjalisty, to w rękach nieświadomego jego możliwości użytkownika zamiast poprawić sytuację, najprawdopodobniej zaszkodzi. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonywać logi nieinwazyjnymi narzędziami, jak poszukiwać źródeł ewentualnych kłopotów z komputerem i czego na pewno nie należy robić, bez względu na to czy ktokolwiek twierdzi inaczej. 

Krzysztof PojawaPoradniki22 grudnia 201566951

Continuum na Windows 10 to już całkiem dobrze znana funkcjonalność, przynajmniej w wersji komputerowo-tabletowej. Dostosowanie widoku do rodzaju używanego w danym momencie ekranu to jedna z ważniejszych możliwości najnowszej wersji systemu, powodująca, że korzystanie z Windows 10 przede wszystkim na urządzeniach konwertowalnych czy hybrydowych jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne, zwłaszcza kiedy często zamieniamy laptopa w tablet lub odwrotnie. Continuum to jednak nie tylko tryb tabletu, ale też możliwość podłączenia telefonu z Windows 10 Mobile do dużego ekranu i dostosowania do rozmiaru wyświetlacza ekranu start i widoku aplikacji. Jednym słowem - możemy zamienić, przynajmniej wizualnie, interfejs typowo smartfonowy w inny, dużo bardziej zbliżony do widoku znanego z komputerowej i tabletowej odmiany systemu. W założeniu ma to umożliwić dużo bardziej profesjonalne i biznesowe wykorzystanie smartfonów. 
A więc jak działa Continuum w Windows 10 Mobile, do czego może służyć i jak skorzystać z tej funkcji, żeby nam ona rzeczywiste korzyści?

Marek KowalskiPoradniki7 lipca 2014986010

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze nośniki danych w świecie PC - płyty CD i DVD - stopniowo ustępują pola nowszym rozwiązaniom, głównie flashdyskom USB, a także cyfrowej dystrybucji oprogramowania (pobieranie aplikacji bezpośrednio z Sieci). Jednak wciąż bardzo wielu użytkowników posiada bogate zbiory aplikacji i gier w postaci właśnie płyt CD i DVD. Cechą nośników optycznych jest ich wrażliwość na czynniki zewnętrzne, nawet drobne zarysowania mogą znacznie utrudnić odczyt danych. Z drugiej strony wiele aplikacji wymaga obecności płyty w napędzie optycznym, co tylko zwiększa zużycie nośnika. Jest na to jakaś rada? Oczywiście - wystarczy skorzystać z najpopularniejszego na świecie oprogramowania do wirtualizacji napędów optycznych. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami programu Daemon Tools Lite. 

Krzysztof PojawaPoradniki7 grudnia 20141446760

Co to jest smartfon? Przerośnięty telefon z dużym ekranem, służący nie wiadomo do czego? A może mały komputer służący... no właśnie, do czego?
Bardzo często słyszymy pytania w stylu "do czego służy smartfon?", "co mogę zrobić ze smartfonem?" czy "smartfon - po co mi to?". Słysząc je po raz pierwszy czy drugi byliśmy mocno zaskoczeni, wydawało nam się, że przecież wszyscy wiedzą, czym są i do czego służą smartfony. Okazuje się jednak, że - wbrew naszym przypuszczeniom - wiele osób tego nie wie. O ile jeszcze wiedza czym jest smartfon jest już dość powszechna, to kwestia zastosowań tego sprzętu pozostaje wciąż dla wielu osób dużą niewiadomą.
Na pytanie do czego służy smartfon nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, gdyż możliwych zastosowań jest ogrom i każdy użytkownik może wykorzystywać swój sprzęt w zupełnie indywidualny sposób, my jednak spróbowaliśmy tę odpowiedź znaleźć. W tym celu opisaliśmy kilkanaście najpopularniejszych, najcześciej wykorzystywanych funkcji i zastosowań smartfonów. Jeśli więc jeszcze nie wiecie, do czego można wykorzystać smartfony lub chcecie sprawdzić do czego jeszcze można ich użyć - przeczytajcie nasz poradnik.

Marek KowalskiPoradniki23 maja 2015489370

Masz internet? Pytanie retoryczne, skoro czytasz te słowa. Bardzo prawdopodobne, że masz również router WiFi - to urządzenie dziś jest jednym z najpopularniejszych sprzętów sieciowych w podłączonych do internetu domach. Zwykle jednak ten niezwykle ważny składnik domowej sieci jest traktowany przez domowników raczej po macoszemu. Zatopieni w ekranach laptopów, smartfonów i tabletów internauci zapominają o funkcjonalności tego niewielkiego urządzenia, które często pracuje na ustawieniach domyślnych co niekoniecznie jest bezpieczne dla domowej sieci. Na przykładzie funkcjonalnego routera przedstawimy najbardziej istotne funkcje oprogramowania współczesnych routerów. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności, zasięgu i stabilności domowych sieci WiFi. 

Marek KowalskiPoradniki4 marca 201544820

2 marca 2015 roku na jednym z tureckich serwisów technologicznych - E-siber.com - pojawiła się informacja o rzekomym olbrzymim zagrożeniu ze strony popularnej usługi chmurowej - Dropbox. Już sam tytuł, po przetłumaczeniu brzmiący mniej więcej tak: "Dropbox ma dostęp do wszystkich plików na Twoim PC (nie tylko folderu synchronizacyjnego) i kradnie wszystko" wzbudził nasze wątpliwości, co do rzetelności tekstu sygnowanego tak tabloidalnie sformułowanym tytułem. Przyjrzeliśmy się bliżej rzeczonej publikacji w serwisie E-siber.com. Czy faktycznie Dropbox wykrada pliki użytkowników i ma dostęp do całej zawartości ich komputerów? Jak zwykle w tego typu przypadkach diabeł tkwi w szczegółach.

Marek KowalskiPoradniki18 października 201610250

Steam to zbudowana przez firmę Valve platforma cyfrowej dystrybucji oprogramowania (głównie gier). Pod taką samą nazwą w sklepie Google Play znajdziemy aplikację mobilną dla systemu Android. Pozwala ona zachować użytkownikowi kontakt ze znajomymi ze społeczności Steam, przeglądać katalog tytułów dostępnych w sklepie Steam, profile innych użytkowników oraz czytać najnowsze informacje na temat wielu gier. Aplikacja ta pozwala również włączyć dodatkową ochronę, co jest o tyle istotne, że konta Steam często padają łupem cyberprzestępców. Dla ofiary oznacza to często utratę całej biblioteki kupionych gier. Dlatego chcemy zwrócić uwagę Czytelników na skuteczną ochronę tożsamości użytkownika platformy Steam. Poniżej wyjaśniamy jak włączyć dwuetapową weryfikację w serwisie Steam.

Jakub SzczęsnyPoradniki2 listopada 2016243860

Jeżeli myśleliście kiedykolwiek o tym, żeby ze swojego tabletu lub smartfona z Androidem na pokładzie stworzyć drugi ekran dla komputera osobistego, spieszymy z wiadomością: tak, to jest możliwe. I jest to stosunkowo prosta operacja do wykonania. Wystarczy Wam do tego jedna aplikacja (a raczej dwa jej warianty - dla urządzenia mobilnego oraz PC-ta), kabel USB i dosłownie 10 minut czasu. W tym artykule krok po kroku opiszemy proces przygotowania smartfona lub tabletu jako drugiego ekranu komputera osobistego.

Tomasz KurzakPoradniki17 maja 2015162561

Spędzacie wiele godzin przy komputerze albo smartfonie? Może to spowodować wiele nieprzyjemnych i szkodliwych efektów - ból oczu, pieczenie, łzawienie, a nawet problemy ze wzrokiem i snem. Negatywny wpływ komputera na oczy to poważny problem. Jest jednak kilka sposobów pozwalających na jego zminimalizowanie. Najprostszy z nich to wyrobienie nawyku częstego mrugania, które nawilża gałki oczne i sprawia, że ich zmęczenie nie daje się zbytnio we znaki. Niestety ta prosta sztuczka na niewiele się zdaje, kiedy zapada mrok, a nasze oczy zostają wystawione na silne, niebieskie światło emitowane przez ekrany. Taka sytuacja nie tylko męczy nasz wzrok, ale także, o czym nie wszyscy wiedzą, może negatywnie wpłynąć na jakość snu. Jednak i na to jest lekarstwo - odpowiednia aplikacja, a raczej aplikacje. Jak działają f.lux i Twilight? Jak korzystać z tych aplikacji? I dlaczego korzystanie z nich może ograniczyć ból oczu i pomóc w lepszym spaniu? O tym wszystkim napiszemy w naszym artykule.

Jakub SzczęsnyPoradniki15 kwietnia 201742210

Dobra alternatywa dla Facebooka na Androidzie powinna odpowiadać na problemy jego użytkowników. Doskonale wiadomo, że ta aplikacja nie jest zbyt lekka i w dużym stopniu drenuje baterię smartfona. Rozwiązaniem tego problemu może być korzystanie z aplikacji Friendly, dzięki której zastąpimy nie tylko klienta portalu Facebook, ale także komunikatora Messenger.

Dariusz HałasPoradniki22 listopada 20131151751

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie, przez długi czas była bezdyskusyjnym liderem wśród najczęściej używanych programów do przeglądania zasobów internetowych. Jedną z największych zalet Firefoksa jest jego otwarta architektura pozwalająca tworzyć bezpieczne odmiany programu zoptymalizowane pod kątem wymagań konkretnej grupy użytkowników, np. internautów z określonego kraju, czy osób korzystających z określonych produktów. Jeżeli czytasz te słowa, to znaczy że korzystasz z naszego portalu. W takim przypadku zdecydowanie zalecamy, byś do surfowania po zasobach Sieci używał wersji przeglądarki Firefox specjalnie przystosowanej dla użytkowników portalu Onet.pl.

Marek KowalskiPoradniki17 stycznia 20153566213

Z pewnością znacie ten narastający atak paniki, pojawiający się w momencie, gdy po sięgnięciu do kieszeni ręce nie odnajdują spodziewanego w niej smartfona. Uczucia tego doświadczyły tysiące użytkowników telefonów z systemem Android, rzesze posiadaczy iPhone'a czy właściciele sprzętu działającego pod kontrolą Windows Phone. Smartfon to sprzęt mający wiele zastosowań (sprawdź, do czego smartfon może służyć), towarzyszący nam niemal na każdym kroku. Mamy go przy sobie w domu, zabieramy do pracy, jednak czasem zdarza się, że go położymy czy zostawimy w takim miejscu, którego w żaden sposób nie możemy sobie przypomnieć. Co wtedy? Jak zlokalizować telefon i czy w ogóle jest to możliwe? Na szczęście w każdej mobilnej platformie: Android, iOS czy Windows Phone, znajdziemy rozwiązania, które pozwolą nam namierzyć telefon bądź tablet.

Krzysztof PojawaPoradniki10 listopada 20141690522

Gitara elektryczna i wzmacniacz. Taki zestaw znają wszyscy gitarzyści - i zaawansowani i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem. On jednak, choć wydaje się optymalny, to jednak nie zawsze sprawdza się idealnie. Kiedy nie dysponujemy "piecem" z wyższej półki ani dużym zestawem efektów, to uzyskane brzmienie może pozostawiać nieco (a czasem całkiem sporo) do życzenia. A jeśli chcemy coś nagrać? Nie każdy w domu ma profesjonalne studio. Bywa też tak, że kupuje się wyłącznie gitarę, a na wzmacniacz nie wystarcza już po prostu pieniędzy. Co wtedy? Jest jedno naprawdę dobre rozwiązanie - podłączenie gitary do komputera i skorzystanie z odpowiedniego, programowego symulatora wzmacniacza i sprzętu nagrywającego. Jak to zrobić dobrze, jak podłączyć gitarę do komputera, jakie sterowniki audio i program gitarowy zainstalować - o tym wszystkim dowiecie się z naszego poradnika. Gitara jednak jest tu tylko przykładem, opisane przez nas zasady możecie zastosować do każdego zewnętrznego źródła dźwięku.

Marek KowalskiPoradniki25 października 201557970

Wybory powszechne przez wielu uważane są za jeden z największych sukcesów cywilizacyjnych współczesnego świata. Możliwość wyrażenia swojej opinii, a przez to wpływanie na układ sił politycznych w danym kraju to najważniejsza cecha demokracji. W erze dynamicznie rozwijających się technologii związanych z przetwarzaniem danych niektórych może dziwić, dlaczego w Polsce wciąż nie jest możliwe głosowanie za pomocą elektronicznych środków informacyjnych - czyli mówiąc wprost, np. za pomocą własnego laptopa we własnym fotelu w przytulnym salonie. Zwolennicy e-votingu, bo tak określa się ogół elektronicznych technik obliczeniowych związanych z wyborami, argumentują, że dzięki umożliwieniu obywatelom głosowania bez potrzeby osobistego stawiennictwa w lokalu wyborczym, frekwencja w wyborach byłaby znacznie wyższa. Są też i inne zalety e-votingu. Niestety, wad i zagrożeń związanych z takim sposobem głosowania jest również mnóstwo. Warto przyjrzeć się bliżej samej idei, jej zaletom i wadom i podpatrzeć jak to zadziałało w wielu krajach, które pierwsze eksperymenty z głosowaniem elektronicznym mają już za sobą.

Marek KowalskiPoradniki5 maja 2014704810

Należąca do koncernu Google pocztowa usługa Gmail to jedno z najpopularniejszych tego typu rozwiązań na świecie. Miliony użytkowników przekonało się do codziennego używania Gmaila. Tylko ile z osób korzystających z tej usługi używa jej efektywnie? Mamy nadzieję, że nasz zestaw porad przygotowany dla użytkowników Gmaila ułatwi korzystanie z tej usługi i zarządzanie elektroniczną korespondencją oraz kontaktami.

Marek KowalskiPoradniki6 listopada 2014239740

Dla wielu użytkowników komputerów i internetu, marka Google stała się niemal synonimem Wielkiego Brata. Wyszukiwarkowy gigant przecież nic innego nie robi tylko zbiera dane o nas wszystkich, śledzi każde działanie każdego internauty, a w piwnicach siedziby głównej korporacji z Mountain View z pewnością zgromadzone są już dane na temat Twoich preferencji seksualnych, kulinarnych, częstotliwości drapania się po plecach i Twój rozkodowany genom. Zanim "koszmary z Google" opanują cię na dobre pozwól nam wyjaśnić, jakie naprawdę dane gromadzi Google za pośrednictwem swojej przeglądarki Google Chrome i jak można skonfigurować ustawienia prywatności w tej, najpopularniejszej obecnie przeglądarce WWW.

Marek KowalskiPoradniki23 grudnia 201555821

Czy komputer może tworzyć dzieła sztuki? Zdaniem naukowców pracujących w laboratoriach Google, twórców "artystycznej sieci neuronowej", znanej też pod nazwą DeepDream, jak najbardziej może. Cały projekt DeepDream to fascynująca podróż po maszynowej percepcji. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak komputer "widzi" świat? Oczywiście tak, jak każemy mu go widzieć. Prawda? Niezupełnie. Zastosowanie sieci neuronowych w połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji i mechanizmami głębokiego uczenia maszynowego zaowocowały powstaniem rozwiązania, które nie "widzi" tak ,jak człowiek mu każe. Maszyna sama zbudowała swój własny sposób postrzegania i prezentowania rzeczywistości. Czy to jest interesujące? Nawet bardzo, bo w podobny sposób my sami uczymy się percepcji otaczającego nas świata. Wiemy jak świat postrzegali tacy wielcy mistrzowie jak Van Gogh, Picasso, Dürer, Degas, Munch, Monet, Vermeer, van Eyck czy Dali. Czy maszyna może w równie wyrafinowany artystycznie sposób "postrzegać" rzeczywistość? Tak.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki1 listopada 2015948651

Czy są dziś korki? Ile czasu zajmie mi dojazd do pracy? Czy brać parasol? Lewandowski strzelił gola? Jaka jest najlepsza włoska restauracja w pobliżu? Mnóstwo pytań, jeszcze do niedawna aby poznać odpowiedzi na nie, trzeba było skorzystać z komputera lub smartfonu, uruchomić przeglądarkę i ręcznie wpisywać wyszukiwane frazy w wyszukiwarkę. Dziś, o ile tylko dysponujesz smartfonem lub tabletem z systemem Android lub iPhonem bądź iPadem wystarczy, że wypowiesz tylko dwa magiczne słowa: "OK. Google" i wypowiesz swoje pytanie. Tak przynajmniej ma działać cyfrowy asystent znany pod nazwą Google Now. Rzecz warta zainteresowania tym bardziej, że już od jakiegoś czasu w tej "inteligentnej" usłudze wyszukiwarkowego potentata dostępne są również polskie komendy. Co tak naprawdę potrafi w Polsce Google Now? Sprawdziliśmy to.

Marek KowalskiPoradniki22 grudnia 201558440

Jak zrobić kopię zapasową wszystkich zdjęć i skutecznie zabezpieczyć je za darmo? Sezon świąteczno-noworoczny to czas, w którym dość intensywnie korzystamy z wszelkich środków umożliwiających nam uwiecznienie ciekawych chwil w formie zdjęć. Smartfony i aparaty cyfrowe idą w ruch, a nuż uda się uzyskać ciekawe ujęcie, które będzie przywoływać miłe wspomnienia. Udane fotografie mają dla nas często wartość sentymentalną, całkowicie nieprzeliczalną na dobra materialne. Z pewnością nikt nie chciałby utracić ważnych zdjęć z pamięci smartfonu czy komputera, ale ten pierwszy może łatwo paść łupem kradzieży lub po prostu zostać zgubiony, a dysk komputera może ulec uszkodzeniu. Na szczęście można się łatwo zabezpieczyć przed utratą zdjęć, wystarczy wykonywać kopię zapasową - warto o tym pomyśleć tym bardziej, że zadanie to ułatwia również Google oferując praktycznie na wszystkie platformy (i mobilne i stacjonarne) narzędzia umożliwiające zabezpieczenie kopii zdjęć w chmurze. W naszym krótkim poradniku pokażemy jak usługa Zdjęcia Google pozwala chronić nasze fotografie zapisane zarówno w pamięci smartfonu, jak i na dysku komputera.

Marek KowalskiPoradniki25 września 2015154151

Niemal każdy pasjonat komputerów, nowoczesnych technologii i gier, zapytany po co w komputerze powinna być szybka karta graficzna odpowie "do gier!". Oczywiście to prawda, ale przecież nie tylko. Współczesne układy graficzne to wyspecjalizowane jednostki obliczeniowe, pod niektórymi względami znacznie szybsze od procesorów głównych. Czy zatem kupno komputera, np. laptopa, wyposażonego w wydajny układ GPU ma sens w przypadku, gdy nabywaną maszynę zamierzamy wykorzystać niemal wyłącznie do pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić, doposażyliśmy się w sprzęt z miarę przyzwoitymi GPU na pokładzie i rozpoczęliśmy rekonesans w poszukiwaniu aplikacji, w których określone funkcje mogą "nabrać wiatru w żagle" i wykonać się zauważalnie (nawet bardzo zauważalnie) szybciej, o ile tylko komputer, na którym dane funkcje są uruchamiane, jest wyposażony nie tylko w wydajny procesor główny - CPU - ale również wydajny układ graficzny - GPU. 

Jakub SzczęsnyPoradniki5 listopada 2016222060

Najnowsza AutoMapa dostępna na Androida to świetne narzędzie dla kierowców, zarówno tych, którzy jeżdżą bardzo dużo, jak i tych, którzy za kółko wsiadają tylko od czasu do czasu. Jednak liczy się nie tylko, jak działa, ale też ile kosztuje. Nawet najlepsze produkty - dotyczy to nie tylko aplikacji, ale wszystkiego, co można kupić - mogą stracić swoją szansę na popularność, jeśli ich cena będzie zbyt wysoka. Sprawdzamy więc, ile kosztuje AutoMapa na Androida i jakie są dostępne promocje na jej zakup.

Marek KowalskiPoradniki4 lipca 201517885812

Wszyscy, którzy po naszej publikacji dotyczącej dostępności (bezpłatnie) instalacyjnych obrazów ISO systemu Windows 10 Insider Preview build 10162 zdecydują się na zainstalowanie tego systemu na swoich laptopach pracujących pod kontrolą Windows 8.1 powinni ze względów bezpieczeństwa zadbać o zabezpieczenie partycji odzyskiwania, która w nowoczesnych komputerach (głównie laptopach), jest przechowywana na dysku komputera i umożliwia przywrócenie systemu danego komputera do jego stanu fabrycznego. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy jak przygotować dysk odzyskiwania w postaci flashdysku USB, dzięki czemu będzie możliwe zainstalowanie testowej wersji Windows 10 bez jakiegokolwiek ryzyka utraty danych odzyskiwania.

Tomasz KurzakPoradniki6 lipca 2015321762

Z Facebooka korzystamy prawie wszyscy, jednocześnie większość z nas częściej lub rzadziej przeklina pod nosem portal społecznościowy Marka Zuckerberga. Zazwyczaj nie zdajemy sobie jednak sprawy, że większość podnoszących nasze ciśnienie sytuacji zawdzięczamy samym sobie. Jak zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo przy korzystaniu z Facebooka? Oto 5 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać!

Piotr KulikPoradniki11 kwietnia 20151061580

O ile w przypadku filmów wydawanych na DVD czy Blu-rayu napisy są czymś standardowym, to w przypadku filmów przygotowanych na komputerze, oglądanie ich z napisami nie zawsze było takie proste. Przez lata typowe było umieszczanie napisów w osobnym pliku, wczytywanym przez sam odtwarzacz lub odpowiedni filtr używany podczas odtwarzania. Wydawać się mogło, że było to rozwiązanie idealne, proste i wygodne. Z perspektywy czasu można tę sytuację ocenić jako "rozwiązanie na miarę naszych możliwości", a te zdążyły się mocno zmienić. Pojawiły się nowe formaty kontenerów do przechowywania multimediów, które oprócz obrazu i dźwięku mogą także zawierać dodatkowe dane np. informacje o rozdziałach czy napisy. Dołączenie napisów do pliku filmu, znane także jako softsub, w przeciwieństwie do tzw. hardsub-owania (czyli nałożenie napisów na obraz wideo na stałe), jest operacją prostą w wykonaniu. W tym poradniku pokażemy skąd i czym można w wygodny sposób pobrać napisy oraz dodać je do dwóch najczęściej teraz spotykanych formatów plików wideo: MKV i MP4, a następnie odtworzyć tak przygotowane multimedia na komputerze z systemem Windows 7 lub nowszym, w systemowym Windows Media Playerze, oraz urządzeniach przenośnych pod kontrolą Androida i iOS.

Marek KowalskiPoradniki25 listopada 2015221513

Sony, Huawei, LG, Motorola, Tag Heuer. Co łączy te firmy? Wszystkie z nich mają w swojej ofercie smartwatche, czyli "inteligentne" zegarki, których wspólną cechą jest to, że pracują pod kontrolą specjalnej wersji Androida - Android Wear. Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie, jak działa Android Wear, jakie możliwości daje polskiemu użytkownikowi, empirycznie weryfikując aktualnie dostępną ofertę aplikacji na tę platformę, a także sprawdzając użyteczność wbudowanych w to oprogramowanie funkcji. W końcu niebawem święta, gwiazdka, prezenty. Dla miłośnika technologicznych gadżetów smartwatch wydaje się dobrym prezentem. Nie będziemy tu jednak wnikać w kwestie wzornictwa, interesuje nas przede wszystkim użyteczność oprogramowania. Nasz poradnik ma za zadanie odpowiedzieć, czy model pracujący pod kontrolą Android Wear jest wart zainteresowania po uwzględnieniu naszych lokalnych realiów.

Jakub SzczęsnyPoradniki9 sierpnia 201612630

Szał na Pokemon GO trwa w najlepsze! Tłumy graczy przechadzają się po miastach – ale nie bez celu. Albo wykluwają jajka, albo szukają nowych stworów do swojej kolekcji. Jedni dają się porwać pokemonowej modzie, inni zaś twardo obstają przeciwko tej manii. A gdyby jednak spróbować Pokemon GO? Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z nieoczekiwanym hitem ostatnich tygodni, musicie na wstępie zapoznać się z kilkoma podstawowymi faktami na temat tej gry. W tym artykule radzimy jak grać w Pokemon GO.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki3 czerwca 20142291742

Uruchamiasz komputer, przygotowujesz się do pracy. Trzeba przecież dokończyć pilne projekty, napisać dokumentację techniczną, wysłać zamówienia do dostawców, uzupełnić korespondencję z klientami. Nie dziś. Twój komputer odmawia posłuszeństwa, system się nie uruchamia. Dysk uległ awarii, a znajdujące się na nim dane przestały istnieć. Ten czarny scenariusz może dotyczyć każdego. Tylko od użytkownika zależy, czy tego typu zdarzenie spowoduje nieodwracalne straty, czy niewielki przestój w codziennych obowiązkach. Opłaca się wykonywać kopie zapasowe i archiwizować ważne dane. Podpowiadamy, czym to robić bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Marek KowalskiPoradniki3 lipca 20144731650

Format PDF to najpopularniejszy sposób elektronicznego zapisu wszelkiego typu dokumentów, książek, publikacji drukowanych (po ich zamianie na formę elektroniczną) itp. Choć format PDF doskonale nadaje się do zapisu tego typu treści, to zazwyczaj użytkownik nie posiadający odpowiedniego oprogramowania nie może edytować dokumentów zapisanych w postaci pliku PDF. Z kolei najpopularniejszym i najlepiej znanym przez użytkowników edytorem tekstów jest Microsoft Word. Jak połączyć popularność PDF z funkcjonalnością Worda? Najlepiej skonwertować dokument PDF do formatu obsługiwanego przez edytor Microsoftu. Jak to zrobić? Artykuł jest dokładną odpowiedzią na to pytanie.

Marek KowalskiPoradniki7 września 201644691

Elektroniczny handel ułatwił nam życie. Niestety wiąże się on z kupowaniem kota w worku, bo nie możemy obejrzeć kupowanego przedmiotu przed zawarciem transakcji, a transport towarów trwa czasem dłużej niż powinien. Co zrobić, kiedy potrzebujemy nabyć coś od razu? Albo gdy chcemy przejrzeć ogłoszenia towarów, które znajdują się w naszej okolicy i będziemy mogli obejrzeć je dokładnie przed zakupem? W takich przypadkach doskonale sprawdzi się mobilna aplikacja ogłoszeniowa OLX.pl, przeznaczona do przeglądania bezpłatnych ogłoszeń w coraz popularniejszej platformie ogłoszeniowej o tej samej nazwie.  W naszym poradniku dowiecie się, jak wygodnie kupować w aplikacji OLX.

Krzysztof PojawaPoradniki14 lutego 2015410460

Jak nagrywać gry i - bardziej ogólnie - jak przechwytywać wideo z ekranu komputera? Nie jest to czynność szczególnie skomplikowania, choć od wyboru odpowiedniego programu i jego właściwej konfiguracji może zależeć, czy uda nam się to zrobić prosto, łatwo i wygodnie. I co ważne - czy będziemy zadowoleni z efektów. W naszym poradniku zdecydowaliśmy się przedstawić zagadnienia związane z nagrywaniem gier i przechwytywaniem obrazu na przykładzie przygotowanej przez firmę Mirillis aplikacji Action!, która jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych programów do interesujących nas zastosowań. Umożliwia nie tylko proste nagrywanie całej zawartości pulpitu, ale też pozwala na określenie, który fragment ekranu chcemy przechwycić. A kiedy gramy w grę wykorzystującą sterowniki OpenGL lub DirectX, może zarejestrować wyłącznie obraz samej gry, pozostałą część ekranu pozostawiając niezarejestrowaną.

Tomasz KurzakPoradniki10 lipca 2014814714

W jednym z naszych wcześniejszych poradników opisywaliśmy sposoby na czyszczenie najpopularniejszych przeglądarkach internetowych. Nasze wskazówki dotyczyły "pierwszej pomocy" w przypadkach kiedy zauważyliśmy niepokojące zachowanie swojego ulubionego okna na internet. Co zrobić kiedy te sposoby zawiodły i przeglądanie sieci nadal stwarza problemy, albo komputer dziwnie się zachowuje? W drugiej części poradnika przedstawimy kilka aplikacji, które pomogą nam zrobić porządek ze złośliwym oprogramowaniem raz na zawsze. A przynajmniej do czasu kolejnej infekcji ;) Napiszemy też, co powinniśmy robić, a czego należy się wystrzegać, żeby surfowanie po sieci było bezpieczniejsze.

Marek KowalskiPoradniki27 maja 20141672882

Przeglądarka internetowa to w dobie internetu najczęściej uruchamiany i najdłużej wykorzystywany program na komputerze. Jeżeli zaobserwowałeś wydłużający się czas ładowania stron WWW, dziwne "zacięcia" podczas wyświetlania zawartości poszczególnych witryn, a włączenie kolejnej karty w przeglądarce zajmuje zauważalnie długi okres czasu, to bardzo możliwe, że za spadek wydajności odpowiada po prostu nadmiar nagromadzonych przez przeglądarkę danych - plików tymczasowych przechowywanych w pamięci podręcznej, plików cookies, zapisanych danych w historii, niechciane dodatki i rozszerzenia. Jak sobie z tym radzić? Przygotowaliśmy wskazówki dla każdej z najpopularniejszych obecnie przeglądarek.

Marek KowalskiPoradniki26 maja 20158853325

Jak oczyścić Windows? A przede wszystkim - po co to robić? Jeszcze do niedawna usuwanie zbędnych plików z komputera wydawało się czynnością pozbawioną sensu - w końcu na rynku dostępne są dyski twarde o pojemnościach liczonych już w terabajtach. Jednak coraz częściej system operacyjny oraz towarzyszące mu aplikacje instalowany jest nie na pojemnym dysku twardym, lecz na nośniku o znacznie mniejszej pojemnosci - SSD. Czemu? Powód jest prozaiczny i wyjaśnialiśmy go w naszych poradnikach dotyczących przesiadki z HDD na SSD w systemie Windows oraz na komputerach Apple. Krótko mówiąc chodzi o szybkość. SSD jest nośnikiem nawet kilkanaście razy szybszym od najszybszego dysku twardego, a to oznacza szybsze uruchamianie i działanie systemu jak i wszystkich zainstalowanych na nośniku SSD aplikacji. Niestety, nośniki SSD są znacznie droższe od tradycyjnych dysków. Za cenę dwuterabajtowego dysku twardego (ok. 300 zł) kupimy nośnik SSD o pojemności co najwyżej 128 GB. Efekt? Po pewnym czasie może zacząć brakować miejsca. Jest na to sposób - wystarczy umiejętnie posprzątać Windowsa.

Marek KowalskiPoradniki26 sierpnia 201582892912

Większość domowych sieci bezprzewodowych jest tak skonfigurowana, że hasło do danej sieci wystarczy podać tylko raz podczas pierwszego podłączenia danego urządzenia (komputera, smartfonu, tabletu, telewizora itp.) do domowej sieci bezprzewodowej. Dzięki standardowym funkcjom przechowywania informacji uwierzytelniających dostęp danego urządzenia do sieci WiFi, użytkownik później nie musi już wprowadzać hasła do danej sieci, wystarczy, że wejdzie z urządzeniem w zasięg znanego urządzeniu routera WiFi. Efekt? Gdy pojawia się nowe urządzenie, które chcesz podłączyć trzeba przypomnieć sobie hasło do WiFi. Tylko jak ono do diabła brzmiało? Oto recepta na zapomniane hasła do sieci bezprzewodowych.

Krzysztof PojawaPoradniki20 lutego 2015712451

Jeśli przeczytaliście nasz test Windows 10 dla smartfonów, to wiecie, że choć zapowiada się on naprawdę interesująco, to jak na razie może być traktowany raczej w kategoriach ciekawostki czy krótkiej i niezbyt kompletnej prezentacji przyszłego wyglądu systemu, niż jak pełnoprawny, nadający się do codziennego użytku OS. Jeśli więc zainstalowaliście go i poznaliście już dokładnie, to wielu z Was może zadawać sobie pytanie - czy można, a jeśli tak, to jak odinstalować Windows 10 ze smartfona? Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi - można, Microsoft przygotował odpowiednie narzędzie. A jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy w naszym krótkim poradniku.

Tomasz KurzakPoradniki11 lipca 201430210415

Jak głosi staropolskie przysłowie - "użytkownicy dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić". Ci pierwsi mądrzejsi są po szkodzie, tak samo jak każdy z nas - Polaków. W jednej z naszych wcześniejszych publikacji przedstawiliśmy Wam kilka darmowych narzędzi, które pozwalają zautomatyzować i ułatwić proces tworzenia kopii bezpieczeństwa. Co jednak zrobić, jeśli utraciliśmy dane dosłownie chwilę przed skonfigurowaniem mechanizmu kopii zapasowych? Czy kontakt ze specjalistycznym laboratorium, którego usługi kosztują krocie, to jedyny sposób na odzyskanie danych? Może jednak udać się do serwisu komputerowego „za rogiem"? Tylko czy nie zostaniemy przez nich naciągnięci? W tym artykule opiszemy darmowe programy do odzyskiwania danych, z których każdy z nas może skorzystać w domowym zaciszu.

Marek KowalskiPoradniki11 maja 201497347612

"Ratunku! Zapomniałem hasła!" Bez paniki. Jesteśmy na miejscu. Jeżeli Ty lub Twój znajomy bezsilnie wpatrujesz się w ekran, na którym po wielu już próbach zalogowania się do systemu Windows widoczny jest komunikat "Hasło jest niepoprawne. Spróbuj ponownie" to wiedz, że bardzo wielu ludzi zetknęło się z tym problemem. A tam, gdzie jest problem, staramy się szukać rozwiązań. Również na zapomniane hasło dostępowe do systemu Windows są sposoby. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Jakub SzczęsnyPoradniki21 września 2016334672

O Androidzie można powiedzieć, że to prawdziwy kombajn, jeżeli chodzi o mobilne systemy operacyjne. Jego specyfika – oparta na powszechności w różnorakich sprzętach mobilnych powoduje jednak, że sztuczki względem kompatybilności z różnymi konfiguracjami mogą powodować słabszą optymalizację i w konsekwencji – gorszy komfort jego pracy wraz z upływem czasu. Greenify może być jedną z takich aplikacji, dzięki którym będziecie w stanie temu przeciwdziałać. 

Krzysztof PojawaPoradniki15 grudnia 2015596020

Choć możliwość szybkiego pobierania całych albumów ze zdjęciami, jakie posiadamy na swoich profilach na Facebooku mogłaby wydawać się oczywistością, to jednak jeszcze niedawno nie dało się tego zrobić w zbyt prosty sposób. Oczywiście można było pobierać zdjęcia pojedynczo, ale w przypadku większych zbiorów zdjęć było to zajęcie zdecydowanie długotrwałe. Dostępne były także lepsze i gorsze aplikacje, za pomocą których można było pobieranie zdjęć nieco zautomatyzować. Jeśli jednak ktoś chciał pobrać albumy zdjęć z Facebooka za pomocą wbudowanych w serwis funkcji, ten musiał się srogo rozczarować. Na szczęście ta sytuacja kilkanaście godzin temu uległa zmianie - pobieranie albumów ze zdjęciami, jakie udostępniliśmy w serwisie jest już możliwe.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki20 sierpnia 2015443950

Internet stał się na tyle nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, że wielu, zwłaszcza młodszych użytkowników komputerów i innych urządzeń intensywnie korzystających z globalnej sieci nie wyobraża sobie "świata bez internetu". Taki świat jednak istniał, całkiem niedawno. Chcecie wiedzieć, jakie były początki największej sieci komputerowej świata i jak powstał internet? To poczytajcie.

Marek KowalskiPoradniki24 grudnia 20141294991

Dla wielu, słowo "programowanie" kojarzy się z jakąś tajemną wiedzą, dostępną jedynie uzdolnionym matematycznie, wiecznie pochylonym nad klawiaturą pasjonatom komputerów. Nic z tych rzeczy. Nie musisz śpiewająco wykonywać rachunku różniczkowego w pamięci o trzeciej nad ranem, bądź być geniuszem fizyki teoretycznej. Programować może naprawdę każdy! Sześcioletnie dziecko, jak i ambitny, nie chcący społecznego odrzucenia emeryt! Programista to nie odludek, to normalny człowiek, jak ja i Ty, który na dodatek ma pełną swobodę działania (programować można wszędzie). Pamiętaj, programowanie to branża, w której nikomu nie grozi bezrobocie - czy uważasz, że komputerów i wszelkich programowalnych urządzeń będzie mniej? No właśnie. Jak zatem zacząć? 

Marek KowalskiPoradniki4 marca 2015496021

Jakiś czas temu na opublikowaliśmy w naszym serwisie poradnik, w którym pokazywaliśmy, jak przenieść system z HDD na SSD bez konieczności jego reinstalacji, ponownej instalacji aplikacji czy ręcznego kopiowania dokumentów. Materiał ten dotyczył przede wszystkim użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Tym razem przybywamy z odsieczą wszystkim posiadaczom kilkuletnich komputerów Apple, na których system operacyjny jest standardowo zainstalowany na dysku twardym. 

Tomasz KurzakPoradniki7 lipca 201529716733

Każdy system operacyjny z czasem zaczyna pracować wolniej i Android nie jest tu wyjątkiem. Można by nawet rzec, że jest tej zasady najjaskrawszym przykładem. Nawet użytkownicy najwydajniejszych smartfonów mogą narzekać na to, że ich urządzenia działają coraz wolniej. W prosty sposób można jednak przyspieszyć Androida. Jak? W tym poradniku przedstawimy Wam 9 prostych trików, które pomogą Wam przywrócić sprawność systemu operacyjnego, a w niektórych przypadkach nawet przyspieszyć zwiększyć prędkość jego działania.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki29 maja 2014485610

Korzystając z łącza internetowego zwykle nie ingerujemy w jego działanie. Jednak w sytuacji, gdy z jednego łącza korzysta w domu kilka osób i jest podłączonych wiele urządzeń (komputery, smartfony, tablety) warto za pomocą odpowiedniego oprogramowania zmodyfikować standardowe działanie sieci. Jak efektywnie zarządzać łączem internetowym? Czy jest to w ogóle możliwe w domowej sieci bez specjalistycznego sprzętu? Czy można przyśpieszyć posiadane łącze? Jeżeli interesują Was odpowiedzi na tego typu pytania, zapraszamy do lektury.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki28 kwietnia 2014101110

To już ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem za poprzedni rok. Wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, proponujemy skorzystanie z oprogramowania ułatwiającego bezbłędne wypełnienie i złożenie rocznej deklaracji podatkowej.

Marek KowalskiPoradniki16 stycznia 20151974900

Co zrobić w sytuacji, gdy masz np. do wysłania mailem kilkadziesiąt plików? Skompresuj je w jeden plik archiwum. Potrzebujesz nieco więcej miejsca na dysku? Zbiór danych zapisywanych na pendrive nie mieści się na nim? Wystarczy je skompresować. Funkcje umożliwiające upakowanie wielu plików w jednym zbiorze o objętości często nawet znacznie mniejszej od sumarycznej wielkości pakowanych danych wbudowane są w każdy system operacyjny. Jak zatem skompresować plik? Po co to robić? Czym jest w ogóle kompresja danych? Dla wielu z Was to banalne pytania, ale równie wielu poszukuje na nie odpowiedzi. W naszym krótkim poradniku przedstawiamy kilka prostych metod na kompresowanie, czy też - jak często określa się rzeczoną czynność - pakowanie danych. 

Wojtek WowraPoradniki10 lutego 20153178961

W dzisiejszych czasach prawie każdy internauta ma w domu router lub urządzenie łączące funkcję routera i modemu kablowego lub ADSL. W rezultacie szczególnego znaczenia nabiera chronienie i szyfrowanie hotspotów. Jak skutecznie zabezpieczyć sieć Wi-Fi i nie dopuścić do utraty cennych danych? Wystarczy właściwie skonfigurować router. Jak? Przeczytajcie nasz poradnik.

Krzysztof PojawaPoradniki25 listopada 20142413254

Kopiowanie płyt DVD to jedna z tych czynności, które potrafią napsuć sporo krwi nie tylko początkującym, ale też nieco bardziej doświadczonym użytkownikom komputerów. Najpierw należy utworzyć obraz oryginalnej płyty, potem wypalić go na płycie docelowej lub przekonwertować do formatu obsługiwanego przez odtwarzacze na komputerach bez napędu DVD lub na urządzeniach mobilnych. Co gorsza, przez liczne zabezpieczenia, jakie stosują wydawcy, już ten pierwszy krok może być przeszkodą - wydawałoby się - nie do przejścia. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, kopiowanie płyt DVD nie jest tu wyjątkiem. Żeby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy poradnik pokazujący krok po kroku, jak kopiować płyty DVD.

Krzysztof PojawaPoradniki16 listopada 20143647192

Przygotowując różnego typu dokumenty, prace naukowe, raporty czy prezentacje często można spotkać się z koniecznością skorzystania z różnych dostępnych źródeł informacji. Wiele z nich można znaleźć w sieci w postaci dokumentów zapisanych w postaci pliku PDF. I tu pojawia się dojść często spotykany problem - przepisywanie treści z jednego dokumentu do drugiego to droga przez mękę, dużo szybciej byłoby je skopiować. Ale jak skopiować tekst z PDF? I co zrobić, kiedy czeka nas kopiowanie z zabezpieczonego PDF-a? W naszym poradniku przedstawiamy skuteczne i łatwe w zastosowaniu sposoby kopiowania tekstu z dokumentów PDF.

Marek KowalskiPoradniki3 stycznia 20162037120

Jak, a także po co sprawdzać adres IP czy adres MAC komputera bądź smartfonu? Wyjaśnienie jest proste, choć wymaga kilku zdań wprowadzania. Skończyły się czasy, kiedy jedynym usieciowionym urządzeniem był komputer podłączony bezpośrednio do gniazdka modemu czy łącza kablowego. W wielu domach liczba urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła już liczbę domowników. W skali globalnej jest podobnie - osobników gatunku homo sapiens mamy na planecie Ziemia jakieś 7 miliardów, tymczasem urządzeń zdolnych do komunikacji z internetem jest jeszcze więcej, a analitycy branżowi przewidują że niebawem ich liczba będzie szła w dziesiątki miliardów. Jak kontrolować takie stado? Nie da się, przynajmniej nie od razu, niemniej możemy zacząć od własnego elektronicznego poletka. Każde urządzenie sieciowe łączy się z siecią lokalną, a także - w dalszej perspektywie - również z Internetem dysponując określonymi parametrami takimi jak adres IP, adres MAC itp. W naszym poradniku pokrótce wyjaśniamy czym są  i jak je sprawdzić w przypadku większości typowych urządzeń połączonych z siecią.

Marek KowalskiPoradniki3 marca 2017217170

Jak sprawdzić IP? Jeżeli zadajecie sobie to pytanie, to aplikacja Fing dostarczy wam odpowiedzi. Fing to program, który zmienia każdy smartfon z systemem Android w narzędzie do skanowania i diagnostyki sieci bezprzewodowych. Osobie, która nie ma nic wspólnego z ustawianiem parametrów WiFi i bladego pojęcia na temat takich zagadnień jak adres IP, taki program raczej nie będzie potrzebny, ale gdy chcemy mieć możliwość łatwego monitorowania jakie urządzenia w danym momencie korzystają z naszej domowej sieci bezprzewodowej, Fing może być użytecznym narzędziem.

Krzysztof PojawaPoradniki17 października 20141932200

Często gracie na komputerze? To świetnie! Teraz Wasza ulubiona gra może być nie tylko doskonałą rozrywką dla Was, ale również dla wielu tysięcy czy nawet milionów innych osób, które z przyjemnością będą obserwować Wasze osiągniecia. I nie, nie musicie ich wszystkich wpuszczać do domu. Wystarczy streamowanie gry na Twitchu, czyli transmitowanie do tego popularnego serwisu obrazu z ekranów Waszych komputerów.
Nie wiecie, jak to zrobić? Z naszego poradnika dowiecie się, co to jest Twitch, jak go skonfigurować i jaka aplikacja jest niezbędna do streamingu.

Krzysztof PojawaPoradniki19 grudnia 201412366211

Dostęp do komputera, kilka skrzynek e-mail, pełen prywatnych zdjęć dysk w chmurze, profil w portalu społecznościowym... nasze dane są praktycznie wszędzie. Jak zabezpieczyć je przed dostępem niepowołanych osób? Pierwszą barierą, którą możemy postawić, jest hasło. Odpowiednie, silne hasło. Tylko z nim jest problem - silne hasło zazwyczaj kojarzy się z niezrozumiałym, całkowicie losowym ciągiem znaków, którego nie sposób zapamiętać. Błąd! Jeśli stworzymy je we właściwy sposób, to jedynymi osobami, którym sprawi ono problemy będą właśnie te, przed którymi chcemy nasze dane zabezpieczyć. Dla nas będzie ono za to całkowicie jasne i proste.
A więc jak je przygotować? Jak tworzyć silne hasła? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Marek KowalskiPoradniki2 stycznia 20171408611

Możliwość ustawienia niestandardowych kolorów w Messengerze to marzenie wielu użytkowników tego tak popularnego, jak i nudnego komunikatora. Nudnego przynajmniej w kwestii interfejsu. Co prawda programiści Facebooka (Messenger i ten portal społecznościowy mają jednego właściciela - Marka Zuckerberga) zwiększają jego funkcjonalność, ale jeżeli chodzi o stylizację wyglądu, tu wciąż jest dość oszczędnie. Rządzi niebieski, a wybór kolorów konwersacji jest mocno ograniczony. Jeżeli chcielibyście mieć możliwość przypisywania dowolnych barw do jakiejkolwiek konwersacji, oznaczania wybranych znajomych konkretnymi kolorami, to zapraszamy do skorzystania z aplikacji Mauf. Program ten nie tylko pozwala na personalizację Messengera, ale również dodaje kilka przydatnych funkcji do tego komunikatora.

Marek KowalskiPoradniki11 maja 20151383000

Strona startowa to strona zawierająca treść, którą po uruchomieniu używanej w komputerze czy na smartfonie przeglądarki internetowej zobaczysz jako pierwszy. Może to być zarówno jakiś dokument zapisany lokalnie na komputerze, jak również dowolna witryna internetowa, którą np. często lubisz odwiedzać. W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy w jaki sposób samodzielnie ustawić wybraną stronę internetową jako stronę startową. W niektórych przeglądarkach stosowane są również takie pojęcia jak strony początkowe, strony startowe oraz strony domowe, które niekoniecznie muszą oznaczać ten sam twór. Bez obaw - wyjaśnimy ten galimatias, podpowiemy również co zrobić, aby np. po ataku złośliwego oprogramowania przywrócić "normalne", standardowe ustawienia przeglądarki.

Tomasz KurzakPoradniki3 sierpnia 201620510

Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które w wyjątkowy sposób jest uciążliwe dla użytkowników. Szyfruje ono na zainfekowanych komputerach pliki i żąda okupu za ponowny do nich dostęp. Niestety w zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości samodzielnego odszyfrowania danych, więc użytkownicy muszą pogodzić się z utratą danych lub zapłacić okup, co także nie gwarantuje, że nasze pliki powrócą do pierwotnej postaci. Są jednak proste sposoby na zabezpieczenie własnych danych i zminimalizowanie działania szkodliwego oprogramowania. W tym poradniku napiszemy, jak w kilku krokach ustrzec się Ransomware.

Marek KowalskiPoradniki30 grudnia 2015683493

Wszyscy mamy na swoich komputerach nadmiarowe dane i zwielokrotnione pliki. Wielu z nas wykonuje kopie zapasowe, jednak bez spójnej strategii backupu zwykle kończy się na powielaniu plików w różnych miejscach i w efekcie zamiast ochrony mamy bałagan. Również wiele programów tworzy automatycznie kopie zapasowe podczas pracy, a my sami, pobierając z internetu zbiory danych często otrzymujemy zaśmiecamy sobie dyski wieloma kopiami tych samych plików. Krótko mówiąc im dłużej korzystamy z komputera i nie przeprowadzamy żadnych działań konserwacyjnych, tym większa szansa na to, że spory odsetek pojemności dysku/SSD zajmują pliki, których mogłoby w ogóle nie być - powielone zbiory już wcześniej istniejących danych. Oczywiście samodzielne, ręczne przeszukiwanie dysków i folderów w poszukiwaniu niepotrzebnych, nadmiarowych danych to istna mordęga. Ale od czego odpowiednie oprogramowanie?

Marek KowalskiPoradniki14 lipca 20152279293

Sensem istnienia jakiejkolwiek sieci społecznościowej są jej użytkownicy. Dotyczy to zarówno małych społeczności internetowych, jak i takiego molocha jak Facebook. Niekiedy jednak dojrzewająca od dłuższego czasu myśl o pożegnaniu się z wirtualnymi i w większości niestety pustymi znajomościami zamienia się w mocne postanowienie. Chcesz usunąć swoje konto na Facebooku? Chcesz na zawsze opuścić jego uzależniające usługi i powrócić do świata żywych ludzi, w którym rozmowy prowadzone są w cztery oczy, a nie za pośrednictwem Messengera? Masz dość narastającej fali hejtu, błazenady, chamstwa? A może po prostu Facebook ci się znudził? Niekiedy przyczynkiem do usunięcia konta mogą być również znacznie poważniejsze powody, jak np. śmierć bliskiej osoby, która wcześniej posiadała konto na Facebooku. Niezależnie od pobudek tobą kierujących zamierzamy cię poprowadzić przez proces skutecznego wyzwolenia się z okowów sieci Zuckerberga.

Marek KowalskiPoradniki22 kwietnia 201582500919

"Chłopaki, ratujcie!" - z popołudniowego marazmu wyrwał nas mail od "osoby-której-zignorować-nie-można". Treść była krótka: "Jak usunąć plik?". Przyznajemy, że ów cytat poddaliśmy redakcyjnej obróbce neutralizującej emocjonalne nacechowanie przekazu, niemniej sedno sprawy stanowiło właśnie to pytanie. Na pierwszy rzut oka brzmi absurdalnie, ale zdarzają się sytuacje, kiedy pewnych plików normalnymi, powszechnie znanymi metodami ("kosz", przycisk "delete" etc.) usunąć się nie da. Blisko półtora miliona analogicznych zapytań w Google pokazało, że ów problem "zdarza się" stosunkowo często. Przed Wami recepta, poradnik wyjaśniający jak w Windows usunąć pliki i foldery, których nie da się usunąć oraz wyjaśnienie najczęstszych przyczyn owej "nieusuwalności".

Krzysztof PojawaPoradniki16 października 2014657675

GIMP - o tym programie słyszeli chyba wszyscy, którzy choć raz zetknęli się z tematyką edycji grafiki i retuszu zdjęć. Zaawansowany, a przy tym darmowy program może być naprawdę dobrą alternatywą dla najpopularniejszego obecnie, ale kosztującego spore pieniądze Photoshopa.
Jednak GIMP to także pod wieloma względami zupełnie inna filozofia pracy, do której wielu użytkowników korzystających wcześniej z płatnego konkurenta nie może się przyzwyczaić. Spore różnice są zarówno w interfejsie użytkownika, jak i w sposobie przeprowadzania wielu czynności edycyjnych. Jedną z nich jest szparowanie, czyli usuwanie tła z edytowanego obrazu, a więc jedna z funkcji najczęściej używanych przez grafików.
Jak szparować w GIMP? Nasz artykuł odpowiada na to pytanie. Poza praktycznym poradnikiem szparowania opisujemy też interfejs użytkownika GIMP-a i w kilku zdaniach przedstawiamy jego historię.

Marek KowalskiPoradniki18 kwietnia 20142737293

Nowy komputer pełen śmieci? Niestety, praktycznie każdy markowy sprzęt - niezależnie od tego, czy kupisz komputer stacjonarny czy laptop - jest doposażany przez producenta w mnóstwo, często zupełnie niepotrzebnych programów. O ile niektóre narzędzia faktycznie są jakąś użyteczną wartością dodaną, o tyle wiele preinstalowanych dodatków to niepotrzebne "zapychacze". Jak bezpiecznie pozbyć się takich programów? Teoretycznie możesz użyć do usunięcia zbędnych aplikacji funkcji systemu operacyjnego, ale często znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie proponowanego przez nas oprogramowania.

Tomasz KurzakPoradniki19 lipca 201660610

Czy marzyłeś kiedyś o tym, żeby twój smartfon automatycznie wyciszał dzwonki, kiedy wchodzisz do pracy? Albo sam zapisywał w pamięci zdjęcia, które polubisz na Instagramie? A może jest inna czynność, którą wykonujesz często i wolałbyś, żeby Twój inteligentny telefon w końcu zrobił użytek ze swojego potencjału i zaczął robić ją za Ciebie? W takim razie ucieszy Cię wiadomość, że dzięki aplikacji IF by IFTTT możesz zautomatyzować wykonywanie różnych zadań, a w tym poradniku napiszemy, co może i jak korzystać z IF by IFTTT.

Marek KowalskiPoradniki11 października 2015200910

Wakacje się skończyły, wielu z tych, którym dane było wypocząć poza domem i cieszyć się słoneczną aurą w ciekawych miejscach z pewnością uwieczniło wybrane chwile za pomocą posiadanych urządzeń: aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kamer itp. Po powrocie z wojaży być może przynajmniej niektóre ze zdjęć chcielibyście wydrukować. Wielu zawodowych fotografów mimo olbrzymiego postępu w technologii cyfrowego przetwarzania obrazu wciąż jest zdania, że klasyczny wydruk, odbitka fotografii, pozwala znacznie lepiej delektować się uchwyconą chwilą niż ta sama fotografia wyświetlana w postaci cyfrowej na jakimkolwiek ekranie. Podobnie jak wiele osób wciąż woli tradycyjne książki od ebooków, tak samo tradycyjne fotografie, w postaci rzeczywistej, wydrukowanej, jeszcze długo nie wyjdą z użycia. W końcu można je oglądać również, gdy nie ma prądu. Niemniej drukowanie zdjęć to wasza decyzja, my chcemy jedynie ułatwić to zadanie pokazując od strony programowej, jak wydrukować zdjęcia w Windows.

Tomasz KurzakPoradniki5 grudnia 2014193390

W ciągu ostatnich kilku miesięcy usługi dysków w chmurze nie mają dobrej prasy i przetacza się nad nimi fala ostrej krytyki. Dostawcy usług próbują zatrzeć ślady wpadek coraz to nowszymi promocjami, jednak wielu użytkowników twierdzi, że taki sposób przechowywania informacji jest co najmniej nierozsądny. Jak to zwykle w życiu bywa prawda leży pośrodku i mimo niepokojących wiadomości o bezpieczeństwie danych zapisanych na dyskach w chmurze nadal można z nich korzystać bez obawy, że ktoś będzie miał dostęp do naszych plików. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na to jak zabezpieczyć dane w chmurze przed nieautoryzowanym dostępem.

Tomasz Kurzak, Krzysztof PojawaPoradniki16 lutego 201581668555

Aktualizacja Androida to jeden z tych tematów, o których posiadacze urządzeń z systemem Google często woleliby nie rozmawiać. Wielość dostępnych na rynku modeli, z których większość ma zainstalowane różniące się mniej albo bardziej wersje systemu powoduje, że wielu użytkowników tego sprzętu nie może liczyć na szybką aktualizację Androida do najnowszej wersji. Wciąż jest też duża grupa mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nawet nie wiedzą, że mogą zaktualizować system w swoim smartfonie bądź tablecie, przez co pozbawieni są dostępu do wielu funkcjonalności, które pojawiły się w nowszych wersjach Androida. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, warto korzystać z najnowszych dostępnych odmian systemu. Z naszego poradnika dowiecie się, jak możecie to zrobić - jak zaktualizować Androida do najnowszej dostępnej oficjalnie wersji, a także jak zainstalować CyanogenMod, czyli niezależną od Google dystrybucję systemu.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki2 sierpnia 201528158723

W świecie rzeczywistym rynkowy debiut Windows 10 przeszedł bez większego echa. Owszem, były informacje w mediach (również i my nie pominęliśmy tego wydarzenia), ale sam Microsoft świętował jedną z najbardziej istotnych premier własnego produktu znacznie mniej spektakularnie, niż np. w czasach, gdy na rynek wprowadzano z wielką pompą Windows 95. Za to w cyberprzestrzeni oficjalne opublikowanie na łączach najnowszego systemu operacyjnego odbiło się szerokim echem. Wszyscy, którzy wcześniej zgłosili chęć pobrania i instalacji bezpłatnej aktualizacji systemu do Windows 10 stopniowo otrzymują na swoich komputerach informację o dostępności aktualizacji i możliwości rozpoczęcia procesu uaktualniania. Ale jak zaktualizować Windows do wersji 10? Czy aktualizacja jest w pełni bezpieczna dla aplikacji i danych? Jakie pułapki mogą czyhać na użytkowników i jak je ominąć? O czym jeszcze warto pamiętać przed, w trakcie i po aktualizacji do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu? W naszym poradniku krok po kroku pokazujemy jak przebiega proces aktualizacji i przy okazji wyjaśniamy o czym należy pamiętać. Przede wszystkim nie należy się spieszyć - na aktualizację bieżącego systemu do Windows 10, Microsoft dał użytkownikom okrągły rok.

Tomasz KurzakPoradniki23 grudnia 2014252454

O tym, jak tworzyć silne hasła, niedawno napisaliśmy dość obszernie. Radziliśmy, jak w szybki sposób utworzyć ciężki do złamania, a jednocześnie łatwy do zapamiętania ciąg znaków. Co jednak zrobić, kiedy tych haseł mamy wiele? Jak zarządzać silnymi hasłami? Jednym ze sposobów na rozwiązanie także tego problemu jest narzędzie o nazwie LastPass. Czy ono jest odpowiedzią na pytanie - jak przechowywać i zarządzać hasłami? 
Przetestowaliśmy LastPass bardzo dokładnie, wiele jego funkcji bardzo nam się spodobało, inne zdecydowanie nie przypadły nam do gustu. Czy więc warto używać tego narzędzia? Przeczytajcie nasz test.

Marek KowalskiPoradniki27 listopada 20143907890

Muzyczne płyty CD towarzyszą nam od ponad 30 lat. Jednak czas tego sprawdzonego i trwałego nośnika muzyki dobiega powoli końca. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku muzycznego jest sprzedaż muzyki przez internet - w postaci plików audio. Z pewnością jednak wielu miłośników muzyki przez lata popularności błyszczących płyt CD zgromadziło w domach pokaźną fonotekę. Przeniesienie utworów z zakupionej płyty CD do postaci plików zapisanych na komputerze (a w dalszym etapie przeniesionych np. na smartfon, tablet czy odtwarzacz MP3/MP4) jest naprawdę i proste i - co ważne - zupełnie legalne. W naszym poradniku krok po kroku wyjaśniamy w jaki sposób zgrać muzykę z płyty CD do postaci plików audio.

Krzysztof PojawaPoradniki9 lutego 20162457043

Gdzie jest mój samolot?! To pytanie zadał sobie chyba każdy, kto choć raz czekał na lotnisku na opóźniający się lot. Również ci, którzy wyprawiali w podróż lotniczą swoich bliskich często zastanawiają się, gdzie jest teraz ten jeden samolot. Wiele osób spogląda też w niebo zastanawiając się, dokąd zmierza przelatujący nad nimi żelazny ptak. 
Co ciekawe, odpowiedzi na te pytanie nie są żadną tajemnicą. Lokalizowanie i śledzenie samolotów praktycznie na całym świecie to możliwość dostępna dla każdego posiadacza komputera lub smartfona. Jak to zrobić, jak zlokalizować dowolny przelatujący po niebie samolot? Pomoże w tym specjalny serwis www i aplikacja mobilna FlightRadar24. A więc - gdzie jest mój samolot? Sprawdzamy!

Tomasz KurzakPoradniki22 listopada 2016248970

DPI to wartość, która informuje o tym ile punktów wyświetlanych jest na każdym calu ekranu naszego smartfona lub tabletu. Parametr ten ustalany jest dla każdego urządzenia mobilnego przez jego producenta, jednak w prosty sposób tę wartość możemy zmienić. Po co? Żeby dysponować większą przestrzenią roboczą i móc zmieścić na ekranie więcej informacji, ikon oraz widżetów. O tym, jak szybko i bezproblemowo zmienić wartość DPI na każdym smartfonie z Androidem napiszemy w tym poradniku.

Marek KowalskiPoradniki31 stycznia 20171157260

Zestawy ikon? Na co to komu? Błąd. Gdyby nikt z nas nie był zainteresowany personalizacją posiadanych urządzeń i najbliższego otoczenia, wnętrza naszych mieszkań wyglądałyby identycznie. Tak jednak nie jest. Lubimy dostosowywać wygląd naszych rzeczy do własnych upodobań estetycznych. Nie inaczej jest w przypadku sprzętu mobilnego, o czym świadczy bogaty rynek akcesoriów do smartfonów. Tym razem jednak nie o akcesoriach będzie mowa, lecz o zmianie wyglądu interfejsu Androida. Zmianie prostej, bo polegającej na zastąpieniu fabrycznego zestawu ikon w telefonie czymś nowszym, świeższym, być może ładniejszym, a na pewno innym. Czas na upiększenie swojego smartfona!

Agnieszka SerafinowiczPoradniki7 kwietnia 20143191516

8 kwietnia 2014 Microsoft oficjalnie przestaje wspierać system Windows XP. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeniesienie danych na nowszy system, Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1. Nie trzeba jednak wszystkich działań, tj. instalacja systemu, ręczne kopiowanie wszystkich plików itp., wykonywać od podstaw. Microsoft we współpracy z firmą Laplink udostępnił narzędzie ułatwiające proces migracji. Sprawdziliśmy jak działa to narzędzie i wyjaśniamy, w jaki sposób bezpiecznie przenieść swoje dane z komputera z systemem Windows XP na sprzęt pracujący pod kontrolą nowszej odmiany "okienek" Microsoftu.

Marek KowalskiPoradniki7 maja 2015102081424

Klucz produktu systemu Windows to 25-znakowy specjalny kod, służący do aktywacji zainstalowanego na danym komputerze systemu operacyjnego. Jest to niezbędny element potwierdzający legalność zainstalowanego oprogramowania, a także narzędzie służące Microsoftowi do weryfikacji, czy użytkownik nie korzysta z licencji w sposób naruszający jej zasady (np. próba instalacji wielu egzemplarzy systemu Windows przy posiadaniu licencji tylko na jeden system). Klucz produktu Windows jest niezbędny po to, by możliwa była reinstalacja systemu, jego instalacja na nowym, czy zmodernizowanym komputerze, albo powtórne zainstalowanie systemu po awarii komputera. W naszym poradniku podpowiemy jak znaleźć i jak odczytać klucz produktu z działającego systemu Windows.

Tomasz KurzakPoradniki7 listopada 2015717272

Ogromne sukcesy takich Youtuberów jak PewDiePie czy nawet polskiego Wardęgi sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się rozpoczęciem działalności w portalu wideo od Google. Niestety taki sposób zarabiania nie różni się szczególnie od pracy na etacie lub prowadzenia własnej działalności. Bardzo szybko okazuje się, że regularne tworzenie ciekawych materiałów zabiera dużo czasu i po życiu z grania w Minecrafta pozostaje jedynie wspomnienie. W tym poradniku przedstawimy Wam kilka podstawowych rad dotyczących rozpoczęcia przygody z YouTube i stania się Youtuberem.

Marek KowalskiPoradniki21 października 2015433760

Długie i chłodne jesienne wieczory sprzyjają organizowaniu spotkań ze znajomymi raczej w domach, aniżeli w plenerze. Jeżeli do tego Ty i twoich przyjaciele macie smykałkę do popisów wokalnych, to z pewnością poniższy artykuł wam się przyda. Mając na uwadze niwelowanie negatywnych emocji spowodowanych jesienną aurą postanowiliśmy przygotować poradnik o karaoke. Okazuje się, że zorganizowanie imprezy karaoke w domu nie wymaga ani potężnych nakładów, ani wyrafinowanego oprogramowania. Tak naprawdę w Sieci znajdziesz wręcz gotowe usługi ze specjalnie przygotowanymi pod karaoke rozwiązaniami. Podpowiadamy zatem jak się bawić we własne śpiewanie znanych szlagierów za pomocą komputera, domowego zestawu audio i zgranej paczki dobrych znajomych.

Marek KowalskiPoradniki26 marca 20153175712

Dziś to nie komputer, lecz smartfon jest urządzeniem, które przechowuje najbardziej istotne dane właściciela. To właśnie na smartfonie znajdują się telefony i adresy naszych znajomych, współpracowników i kontrahentów, w pamięci mobilnego urządzenia często przechowujemy również zdjęcia i filmy, które choć mogą mieć nikłą wartość artystyczną, często są bezcenne dla posiadacza sprzętu. Zdjęcia najbliższych, uchwycone wspomnienia i inne, zatrzymane w cyfrowych obrazach fragmenty rzeczywistości. Jedno jest pewne, utrata tego urządzenia wraz ze znajdującymi się na nim danymi, to przykra rzecz dla każdego. Jak się przed tym uchronić? Oczywiście wykonując backup, czyli kopię zapasową. Warto backupować dane tym bardziej, że w przypadku smartfonów (a także i tabletów) z systemem Android, użytkownicy dysponują pokaźnym arsenałem aplikacji i funkcji realizujących to zadanie.

Agnieszka SerafinowiczPoradniki11 listopada 2014100810

Jak tworzyć zdjęcia panoramiczne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, zwłaszcza że zarówno współczesne aparaty cyfrowe, jak i moduły kamer wbudowanych w smartfony i tablety często oferują dedykowany tryb do wykonywania ujęć panoramicznych. Jednak tryby te często są ograniczone np. do kilku, kilkunastu zdjęć. Jeżeli nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w tworzeniu panoram o rozmiarach nawet gigapikselowych użyj programu Microsoft Image Composite Editor opracowanego przez dział badawczy Microsoft Research. Dodatkowo skorzystaj z programu o nazwie Microsoft Photosynth, by łatwo zaprezentować wynik prac znajomym. Obie aplikacje udostępniane są bezpłatnie. Jak z nich korzystać? Poniżej odpowiedź. 

Krzysztof PojawaPoradniki5 listopada 2014854690

Jak zrobić zrzut ekranu, jak zrobić print screena, jak złapać screenshot? Z tymi pytaniami, oznaczającymi to samo, spotykamy się zaskakująco często, a zadają je tak samo świeżo upieczeni posiadacze smartfonów z Androidem, Windows Phone czy iOS'em, jak i użytkownicy pecetów z Windowsem. I chociaż dla wielu osób jest to absolutnie banalna czynność, to jednak nawet oni powinny pamiętać, że też kiedyś musieli się jej nauczyć.
W naszym krótkim poradniku pokazujemy, w jaki sposób przy wykorzystaniu wyłącznie funkcji systemowych, a więc bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji robić zrzuty ekranu w systemie Windows, a także w trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych, czyli na Androidzie, Windows Phone i w iOS Apple'a.