partner serwisu

mGOPR - mobilna aplikacja zwiększająca bezpieczeństwo w górach

mGOPR - mobilna aplikacja zwiększająca bezpieczeństwo w górach
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
1 października 2015, 16:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bezpieczeństwo w górach, gopr, góry, mgopr, pomoc w górach, turystyka górska, wypadek w górach

Jak wszyscy wiemy polskie góry są piękne, jednak tak samo niebezpieczne. Tylko od stycznia do sierpnia 2015 roku na obszarze Beskidów rannych w wypadkach zostało 1383 osoby, a średni czas interwencji w 2014 roku wyniósł ponad 2 godziny i 17 minut. W poprawie bezpieczeństwa turystów pomoże aplikacja mobilna mGOPR, z której już w grudniu będą mogli skorzystać użytkownicy urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida i iOS.

Beskidzki oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z posiadającą status ośrodka badawczo-rozwojowego firmą Transition Technologies opracowali mobilna aplikację nie tylko zwiększającą bezpieczeństwo turystów zwiedzających polskie góry, ale także mogącą uratować nie jedno życie. Przeznaczony dla urządzeń działających pod kontrolą Androida i iOS program jest nadal rozwijany, a jego stabilna i finalna wersja trafić ma do dystrybucji w grudniu tego roku. Aplikacja mGOPR pozwoli użytkownikom nie tylko na wezwanie pomocy bez znajomości numeru alarmowego, ale przede wszystkim umożliwi przesyłanie bezpośrednio do portalu GOPR aktualnej pozycji urządzenia, co zdecydowanie skróci czas potrzebny na odnalezienie osób poszkodowanych w rożnego rodzaju wypadkach. Ponadto darmowy program ułatwi nawiązanie połączenia telefonicznego lub wysłanie na numer alarmowy GOPR (601 100 300), wyświetli informacje o podstawowych zasadach pierwszej pomocy i podpowie jak przygotować się do górskiej wędrówki. Użytkownicy mGOPR będą mogli także na bieżąco śledzić swoją lokalizację oraz zgłaszać do GOPR informacje o planowanej trasie. Do obsługi przekazywanych przez program danych oddelegowanych będzie dwóch wyspecjalizowanych ratowników górskich znajdujących się w centrali GOPR. Docelowo aplikacja ma objąć swoim działaniem cały obszar polskich gór.

 

Apelujemy do wszystkich turystów o współpracę z nami i korzystanie z tej aplikacji w trakcie górskich wędrówek. Pozwoli nam to szybciej zlokalizować miejsce zdarzenia i zdecydowanie przyśpieszyć akcję ratowniczą. Również osoby wędrujące po górach mogą czuć się bezpieczniej, mając przy sobie takie narzędzie - powiedział naczelnik beskidzkiej grupy GOPR Jerzy Siodłak.

Stworzenie tej aplikacji było odpowiedzią na potrzeby ratowników górskich. Jako firma, która od lat tworzy oprogramowanie, jest jednocześnie centrum badawczo - rozwojowym, postanowiliśmy stworzyć aplikację, która pozwoli ratować ludzkie życie - powiedział prezes Transition Technologies Konrad Świrski.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.