partner serwisu

YouTube odpowiada jedynie za 6% dochodów Google

YouTube odpowiada jedynie za 6% dochodów Google
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
26 lutego 2015, 16:52
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
dochody, google, przychody, reklama, video, wideo, youtube

Mimo ogromnej, liczącej ponad miliard użytkowników widowni, serwis YouTube przynosi swoim właścicielom niewielkie dochody. Dziennikarzom The Wall Street Journal udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że ten niesamowicie popularny serwis wideo generuje jedynie za 6% dochodów Google.

Tak słabe wyniki YouTube mogą być na pierwszy rzut oka mocno zaskakujące. Jednak ogromna widownia, miliony udostępnianych materiałów wideo i rekord wyświetleń pojedynczego filmu na poziomie ponad 2 miliardów, pozwoliły wygenerować zaledwie 4 miliardy dolarów przychodu, co stanowi 6% wpływów z reklam w całej grupie Google. Głównym powodem takiej sytuacji jest coraz mniejsza liczba osób oglądających filmy za pośrednictwem strony YouTube. Coraz częściej odtwarzamy je osadzone na witrynach internetowych lub portalach społecznościowych, co sprawia, że większość materiałów reklamowych do nas nie trafia. Dodatkowo 85% odsłon generowanych w serwisie należy jedynie do 9% odwiedzających YouTube osób, z których zdecydowana większość to nastolatkowie. Te fakty sprawiają, że firmy coraz rzadziej traktują usługę wideo od Google jako platformę reklamową. YouTube walczy z tym trendem starając się zatrzymać użytkownika jak najdłużej na swojej stronie, np. poprzez wprowadzenie mechanizmu automatycznie odtwarzającego następny film w playliście lub wydając setki milionów dolarów na specjalne programy dla twórców treści, które mogłyby zainteresować szerszą rzeszę odbiorców. Nie bez znaczenia dla zatrzymania widza na stronie YouTube lub nakłonienia go do jej odwiedzenia są takie mechanizmy, jak chociażby znajdująca się w fazie testów funkcjonalność pozwalająca na tworzenie animowanych GIF-ów

Tak relatywnie małe zyski YouTube nie powinny jednak nas martwić. W najbliższej przyszłości nie ma nawet najmniejszych szans, żeby ten serwis wideo zniknął z internetu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.