partner serwisu

YouTube będzie obsługiwał filmy 360-stopniowe

YouTube będzie obsługiwał filmy 360-stopniowe
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
7 stycznia 2015, 22:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
360 stopni, giroptic 360cam, gogle wirtualnej rzeczywistości, google cardboard, kodak sp360, oculus rift, ricoh theta, wideo, youtube

360-stopniowe materiały wideo to nowa jakość w  dziedzinie zapisywania ruchomego obrazu. Ten standard zdobywa coraz większą liczbę zwolenników dzięki rosnącej ilości dostępnych na rynku kamer zdolnych do takiego przechwytywaniu obrazu. Wystarczy wspomnieć takie produkty jak Ricoh Theta, Kodak SP360 czy Giroptic 360cam oraz dodać ogromne zainteresowanie różnymi rodzajami gogli do rzeczywistości wirtualnej, takich jak Oculus Rift, żeby dojść do wniosku, że przyszłość materiałów wideo może należeć do filmów 360-stopniowych. Firma Google także dostrzega ten rosnący trend i w ciągu kilku następnych tygodni udostępnić ma w serwisie YouTube możliwość oglądania takich filmów.

Google Oculus Rift mają szansę wprowadzić rzeczywistość wirtualną pod strzechy. Relatywnie tani gadżet opracowywany z myślą o graczach może zrewolucjonizować nie tylko sposoby interakcji z grami, ale także wprowadzić nową jakość w dziedzinie oglądania filmów. Ogromne zainteresowanie goglami do rzeczywistości wirtualnej zauważyli także producenci kamer, którym marzy się zarobek na urządzeniach dających widzowi niespotykane dotąd możliwości odbioru nagrywanego materiału. Niestety w tej chwili dzielenie się filmami kręconymi za pomocą techniki 360-stopni jest utrudnione, co skutecznie hamuje zapał przed zakupami wszystkich maniaków elektronicznych nowinek. Sytuacja może zmienić się już niedługo, bo rzecznik prasowy YouTube potwierdził redaktorom portalu Gizmodo, że w ciągu najbliższych kilku tygodni ten najpopularniejszy serwis udostępniający materiały wideo odda w ręce użytkowników mechanizmy pozwalające na dzielenie się filmami 360-stopniowymi. Niestety poza tą informacją nie zostały zdradzone żadne inne szczegóły.

Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie do YouTube nowej funkcjonalności oraz wysypu materiałów wideo odmieniających bezpowrotnie odbiór filmów, a w międzyczasie zapraszamy Was do zapoznania się z próbką uchwyconego za pomocą techniki 360-stopni ruchomego obrazu znajdującego się pod tym adresem.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.