partner serwisu

"Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru"

"Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru"
Autor:
Robert Multan
Data publikacji:
22 sierpnia 2014, 12:19
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chrome, firefox, gmail, google chrome, internet, internet explorer, mozilla firefox, mozilla foundation, opera, robert o'callahan, umowa, wolny internet, youtube

"Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru" - wpis o takim tytule pojawił się jakiś czas temu na blogu Roberta O'Callahana, jednego z inżynierów pracujących nad jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, czyli Mozilla Firefox. Zdaniem O'Callahana jeśli użytkownicy chcą w przyszłości wolnego Internetu, powinni zaprzestać korzystania z przeglądarki od Google.

Nie jest żadną tajemnicą, że 90% wpływów otrzymywanych przez fundację Mozilla pochodzi z kont korporacji z Mountain View za sprawą umowy, na mocy której wybierany jest w Firefoksie domyślny silnik wyszukiwania. Spadek odsetka użytkowników korzystających z przeglądarki z lisem w logo - głównie na rzecz Chrome - może stawiać pod znakiem zapytania korzyści płynące dla Google z tytułu umowy, dzięki której tylko w zeszłym roku fundacja Mozilla wzbogaciła się o 300 milionów dolarów. 

"Google bardziej dąży do dominacji na każdej platformie niż Microsoft w latach dziewięćdziesiątych. Google ma kontrolę nad Androidem, który wygrywa i Chrome, który też jest liderem. Wiodąca wyszukiwarka, serwis wideo, Gmail i Dokumenty - wszystko to znajduje się w rękach Google. Mają możliwość zablokowania nas w swoich serwisach - i wykorzystują tą możliwość, np. udostępniając niektóre funkcje jedynie dla użytkowników Chrome. Jeśli więc chcesz internetu który nie jest kontrolowany przez Google, musisz przestać używać Chrome i zachęcać innych, aby uczynili to samo!" - napisał na swoim blogu Robert O'Callahan. 

Trudno powiedzieć, czy głównemu inżynierowi Mozilli bardziej zależy na neutralności Internetu, czy na grubych pieniądzach, przelewanych z kont Google. Umowa współpracy pomiędzy gigantem wyszukiwarek i twórcami Firefoksa ma zostać renegocjowana jesienią tego roku i nie ma wątpliwości, że ilość użytkowników może mieć w tym wypadku wartość nie tylko statystyczną.

forumowy paul
2014.08.29, 08:14
Wolny internet...i mówi to przedstawiciel korporacji, która ulega zachciankom homolobby.