partner serwisu

Wsteczna kompatybilność w PlayStation 4

Wsteczna kompatybilność w PlayStation 4
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
20 listopada 2015, 13:19
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
gry, gry z ps2 na ps4, konsola, playstation, playstation 2, playstation 4, ps2, ps4, sony, star wars: battlefront, star wars: bounty hunter, star wars: jedi starfighter, star wars: racer revenge, super star wars, wsteczna kompatybilność

Bez żadnego oficjalnego komunikatu ze strony Sony pojawiły się dziś w internecie dość zaskakujące informacje na temat możliwości uruchamiania wybranych gier z PlayStation 2 na PlayStation 4. O wstecznej kompatybilności na japońskiej konsoli mówiło się już dawno, tak dawno, że wielu z nas już o tym zapomniało.

Wsteczna kompatybilność na Xboksie to wiadomość, które zelektryzowała użytkowników konsoli Microsoftu. Kilka miesięcy po zapowiedzi tej funkcji udostępniono nawet pierwsze 104 gry z Xbox 360, które można uruchomić na Xbox One, a w najbliższych miesiącach ta lista będzie się wydłużać. Także Sony pracowało nad podobny rozwiązaniem. O wstecznej kompatybilności dla PlayStation 4 poinformowano już na początku 2014 r., jednak od tego czasu pojawiało się coraz mniej informacji na temat nowej funkcji, aż w końcu sprawa przycichła. Dziś powraca z siłą wodospadu za sprawą opublikowanych rewelacji dotyczących możliwości uruchamiania gier z PlayStation 2 na PlayStation 4. Pierwsze tytuły, które w ten sposób będziemy mogli sobie odświeżyć to wchodzące w skład specjalnej edycji japońskiej konsoli sprzedawanej ze Star Wars: Battlefront gry Super Star Wars, Star Wars: Jedi Starfighter, Star Wars: Racer Revenge oraz Star Wars: Bounty Hunter. Wszystkie można aktywować jednym kluczem produktów, a trzy z nich pochodzą jeszcze z czasów PlayStation 2. Nie zostały jednak odświeżone (zremasterowane) na potrzeby działania w nowszym wariancie konsoli. Sony zdecydowało się na wykorzystanie emulacji, która pozwala na uruchamianie starych tytułów bez konieczności ich dogłębnego modyfikowania. Wspomniane gry wyświetlane są w rozdzielczości 1080p i jak wynika z pierwszych doniesień, działają płynniej niż na PlayStation 2.

Niestety nie możemy spodziewać się diametralnej poprawy oprawy graficznej emulowanych tytułów. Wyższa rozdzielczość czy sztuczki poprawiające wygładzenie krawędzi oraz usprawnione wyświetlanie elementów trójwymiarowych sprawiają, że gry wyglądają lepiej, jednak już tekstury 2D zostały jedynie przeskalowane, co nie daje najlepszego efektu, ale emulacja nie pozwala na wiele więcej.

W tej chwili nie wiadomo czy kompatybilność wsteczna na najnowszej konsoli Sony obejmie w przyszłości gry tworzone z myślą o PlayStation 3, ale nawet możliwość uruchamiania tych starszych będzie nie lada gratką dla miłośników Metal Gear Solid 3, God of War czy Gran Turismo 4.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.