partner serwisu

Wire - nowy komunikator ma ambicje konkurować ze Skypem

Wire - nowy komunikator ma ambicje konkurować ze Skypem
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
4 grudnia 2014, 13:07
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
darmowe rozmowy głosowe, komunikator, przesyłanie mediów, rozmowy głosowe, skype, wire

Komunikatory internetowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Nie dziwi więc fakt, że jest ich na rynku dużo, jednak to Skype od lat jestem najpopularniejszym z nich. Wczoraj został zaprezentowany Wire - nowa, służąca do komunikacji użytkowników za pomocą internetu aplikacja, która ma ambicje konkurować z obecnym "królem".

Konkurencja na rynku komunikatorów internetowych jest zażarta. Palmę pierwszeństwa nadal dzierży Skype, jednak WhatsApp, Facebook Messenger czy Google Hangouts powoli i skutecznie zaskarbiają sobie uznanie coraz większej ilości użytkowników. Twórcy Wire chcą uszczknąć z tego tortu coś dla siebie dzięki nowemu komunikatorowi, który z pomocą ciekawych rozwiązań ma szansę na odniesienie sukcesu. Do założycieli Wire Swiss GmbH należą osoby, które w branży komunikacji internetowej pracują już od ponad 15 lat oraz brały udział w tworzeniu i rozwijaniu takich programów jak Skype, MSN Messenger, Lync czy Camino. Tak ogromne doświadczenie daje nadzieję na to, że Wire nie będzie po prostu kolejnym komunikatorem internetowym.

Wire w obecnej chwili pozwala na prowadzenie rozmów głosowych (szyfrowanych między użytkownikami), tekstowych (szyfrowanie z wykorzystaniem serwerów producenta) oraz przesyłanie mediów (obrazy, wysokiej jakości pliki muzyczne oraz zawartość serwisów SoundCloud i Youtube). Niestety Wire nie umożliwia prowadzenia rozmów wideo, przynajmniej na razie. Taka funkcjonalność ma zostać dodana w najbliższej przyszłości razem ze wsparciem dla HTML5 oraz płatnymi usługami premium. Główny nacisk podczas projektowania aplikacji został położony na jej wygląd i interfejs, który nie odwraca uwagi użytkownika od prowadzonej rozmowy. Dzięki rozbudowanej obsłudze gestów dostęp do ukrywających się menu wymaga jedynie przesunięcia palcem po ekranie smartfona lub tabletu. W ten sam sposób użytkownik może przełączać się między rozmowami czy przeszukiwać listę kontaktów. Takie rozwiązania sprawiają, że interfejs aplikacji praktycznie znika z oczu pozostawiając na pierwszym planie treści, którymi dzielą się użytkownicy. Jednak Wire to nie tylko wygląd i interfejs. "Pod maską" aplikacji zostało ukrytych wiele usprawnionych mechanizmów odpowiedzialnych między innymi za wysoką jakość rozmów głosowych czy kompresję i przetwarzanie przesyłanych mediów.

Wszystkie te cechy mają sprawić, że użytkownicy odwrócą się od innych komunikatorów i zaczną korzystać z Wire. Aplikacja dostępna jest dla urządzeń z Androidem i iOS. Program został także wydany na komputery pracujące pod kontrolą OS X. W planach firmy jest również wydanie wersji działającej w przeglądarkach internetowych. Po macoszemu niestety zostali potraktowani użytkownicy systemów Windows, tak biurkowych jak i mobilnych, co jest zastanawiające biorąc pod uwagę fakt, że to oprogramowanie Microsoftu zainstalowane jest na większości komputerów osobistych.

derekmaciej
2014.12.05, 15:37
jeśli ten komunikator będzie tylko na PC to nie widzę przyszłości ale jeżeli powstanie na wszystkie dostępne komputery smartfony i t p to ma duże szanse aczkolwiek mierzi mnie ten skype odkąd przejął go microsoft
Krzyshtof
2014.12.06, 09:37
derekmaciej @ 2014.12.05 15:37
jeśli ten komunikator będzie tylko na PC to nie widzę przyszłości ale jeżeli powstanie na wszystkie dostępne komputery smartfony i t p to ma duże szanse aczkolwiek mierzi mnie ten skype odkąd przejął go microsoft

Z tego co napisano w Artykule chodzi głównie o urządzenia Mobilne.