partner serwisu

Windows Phone bezpieczniejszy niż Android i iOS według twórcy Kaspersky Lab

Windows Phone bezpieczniejszy niż Android i iOS według twórcy Kaspersky Lab
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
11 czerwca 2015, 18:15
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, ios, kaspersky antywirus, kaspersky internet security, kaspersky lab, szkodliwe oprogramowanie, windows, windows 10 mobile, windows phone, wirus na komórce, wirus na smartfonie

Na odbywającej się w Australii konferencji twórca firmy Kaspersky Lab powiedział, że Windows Phone jest bezpieczniejszym systemem operacyjnym niż Android i iOS. Eugene Kaspersky dał też radę wszystkim martwiącym się o bezpieczeństwo swoich smartfonów i tabletów - odłączcie je od internetu.

Według eksperta w kwestii walki z wirusami i złośliwym oprogramowaniem, najniebezpieczniejszy z czarnych, jednak najmniej prawdopodobny scenariusz dotyczy mobilnej platformy Apple. Kaspersky stwierdził, że cyberprzestępcy i hakerzy mają obsesję na punkcie iOS, a w samym systemie jest bardzo dużo luk. Największym zagrożeniem dla tego systemu operacyjnego jest jedna z jej zalet - zamknięty kod uniemożliwiający firmom trzecim tworzenie aplikacji zabezpieczających urządzenia. W przypadku zainfekowania milionów iPhone'ów i iPadów w krótkim czasie, użytkownicy będą skazani na reakcję firmy Apple, a ta nie zawsze spieszy się z wydawaniem krytycznych aktualizacji. Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku Androida, którego ogromna popularność działa jak lep na muchy i przyciąga uwagę cyberprzestępców. Kaspersky wyjaśnił, że 97% użytkowników urządzeń mobilnych wykonuje działania wykorzystując hasła do takich usług jak bankowość internetowa, co sprawia, że cyberprzestępcy nie szczędzą sił w wykrywaniu i wykorzystywaniu luk istniejących w systemach operacyjnych. Najbezpieczniejszą mobilną platformą według Kaspersky'ego jest Windows Phone. Twórca programów antywirusowych podkreśla, że Microsoft ma za sobą wiele lat doświadczenia walki ze złośliwym oprogramowaniem i tę wiedzą wykorzystuje w projektowaniu systemów operacyjnych, z których nadchodzący - Windows 10 - ma być najbezpieczniejszy.

Eugene Kaspersky podzielił się również uniwersalną radą mającą pomóc w zabezpieczeniu urządzeń mobilnych bez względu na wykorzystywany w nich system operacyjnym. Złotym środkiem jest odłączenie smartfonów i tabletów od internetu. Na pierwszy rzut oka takie stwierdzenie może być potraktowane jak żart, jednak jest w nim sporo racji z prostego powodu - na biurkowych wersjach systemów operacyjnych dostępnych jest bardzo dużo narzędzi do wykrywania i zwalczania złośliwego oprogramowania, co daje użytkownikom dużo większe bezpieczeństwo niż w przypadku platform mobilnych. Kaspersky może też posłużyć za przykład, bo od dawna do rozmów telefonicznych wykorzystuje stary telefon Sony Ericsson, a resztę swojej aktywności wykonuje na komputerach.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.