partner serwisu

Windows Phone 8.1 i Cortana już dostępne!

Windows Phone 8.1 i Cortana już dostępne!
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 22:52
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja windows phone, cortana, jak zaktualizować telefon z windows phone 8, windows phone 8.1

Microsoft podczas konferencji Bulid 2014 narobił dużego smaku na Windows Phone 8.1 chyba wszystkim posiadaczom smartfonów z dotychczasową wersją systemu - WP8. W każdym razie w naszej redakcji, kiedy tylko pojawiła się możliwość instalacji aktualizacji kafelków, zrobiliśmy to od razu. Wy też możecie to już zrobić, choć wymaga to nieco zachodu i poświęcenia kilku minut, ale zdecydowanie warto. Zwłaszcza, że po aktualizacji wystarczy tylko drobna zmiana ustawień, żeby uzyskać dostęp do najbardziej rewolucyjnej funkcji WP8.1, czyli Cortany!

Pierwsze, co należy zrobić, żeby móc zaktualizować system w smartfonie, to... zostać developerem aplikacji. Ale uspokajamy - wystarczy formalna przynależność do tego grona, nie musicie stworzyć żadnej aplikacji. Wystarczy zarejestrować się na stronie Windows Phone Apps Studio - rejestracja jest prosta, wymaga jedynie zalogowania się za pomocą posiadanego konta Microsoft.

Windows Phone App studio

Drugi krok to pobranie, zainstalowanie i uruchomienie aplikacji Preview for Developers dostępnej za darmo w Sklepie Windows.

Preview for developers

Potem wystarczy już tylko w telefonie wejść w ustawienia -> aktualizacje i poczekać kilkadziesiąt minut. Dlaczego tak długo? Instalacja nowej wersji systemu podzielona jest na kilka etapów. W pierwszym z nich instalowana jest aktualizacja wstępna, umożliwiająca docelową aktualizację systemu - to trwa krótko. Dużo dłużej trwa instalacja główna - nam zajęło to ponad pół godziny. Po tym czasie jednak i po ponownym uruchomieniu telefonu nasz system był już zaktualizowany do wersji 8.1. 

Czy warto było czekać? Pełny test nowego kafelkowego systemu Microsoftu opublikujemy w najbliższym czasie, w pierwszym momencie możemy jednak powiedzieć - tak, zdecydowanie było warto. Centrum akcji, więcej kafelków, możliwość ustawienia tapety na ekranie głównym - to robi naprawdę dobre wrażenie, choć te zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii zewnętrznych. W środku też jest dużo nowego - szyfrowanie maili, udostępnianie połączeń WiFi, nowy, wygodniejszy kalendarz - ale to wszystko przetestujemy w najbliższych dniach bardzo dokładnie. 

Windows Phone 8.1  Windows Phone 8.1

Jest jednak jeszcze jedna zmiana, czy raczej nowość w Windows Phone 8.1, czyli Cortana. Jak wiadomo, nie będzie ona dostępna dla polskich użytkowników w najbliższych miesiącach. Czy na pewno nie będzie? Otóż jeśli tylko nie macie problemów z językiem angielskim, możecie skorzystać z niej już teraz. Wystaczy w ustawieniach telefonu jako region wybrać Stany Zjednoczone a jako język - Angielski (Stany Zjednoczone). Restart telefonu, rzut oka w listę wszystkich aplikacji i... jest! Możemy korzystać z Cortany! Spróbujmy więc zapytać ją o kilka podstawowych rzeczy.

Windows Phone 8.1 - Cortana  Windows Phone 8.1 - Cortana

Pogoda w Warszawie - super. Ale raczej wolimy informację o temperaturze podawaną w stopniach Celsjusza.

Windows Phone 8.1 - Cortana  Windows Phone 8.1 - Cortana

Udało się! A co z nastawianiem budzika?

Windows Phone 8.1 - Cortana  Windows Phone 8.1 - Cortana

Oczywiście ją też wypróbujemy dużo dokładniej niż teraz, planujemy w związku z tym kilka niespodzianek. Po kilkudziesięciu minutach zabaw z Cortaną możemy jednak powiedzieć, że ona nie tylko działa, ale też robi to na tyle dobrze, że nie dość, że nie ma problemu ze zrozumieniem, co mówi piszący te słowa (dysponujący niestety dość wyraźnym, pruszkowskim akcentem ;)), ale też bez słowa sprzeciwu wykonuje jego polecenia (pewnie boi się kolegów z Pruszkowa - przyp. red.). Niestety, na niektóre pytania wyraźnie odmawia odpowiedzi, chociaż trzeba przyznać, że robi to z wdziekiem.

 Windows Phone 8.1 - Cortana  Windows Phone 8.1 - Cortana

Potrafi też opowiedzieć dowcip.

Windows Phone 8.1 - Cortana  Windows Phone 8.1 - Cortana

Nowy Windows Phone 8.1, sprawdzony już na szybko w praktyce, a także osobista asystentka Cortana zrobiły na nas bardzo dobre wrażenie. Zanim jednak zaktualizujecie system, sprawdźcie, czy to nie spowoduje utraty gwarancji - bądź co bądź, pomimo iż jest to oficjalna, deweloperska wersja wypuszczona przez Microsoft, nie została ona jeszcze udostępniona przez poszczególnych operatorów komórkowych czy producentów sprzętu. Po drugie - zmiana regionu w ustawieniach telefonu nie musi, ale również może wywołać komplikacje z funkcjonowaniem niektórych aplikacji. Dlatego mimo wszystko zalecamy ostrożność i zastanowienie się przed podjęciem decyzji o aktualizacji.

2014.04.15, 11:20
Być może głupie pytanie, ale chyba brakuje RSSa do publikacji
2014.04.15, 16:04
RSS jest, tylko ten layout (który jest tymczasowy) nie przewiduje dla niego miejsca :)
http://softonet.pl/xml/artykuly.xml
Faktem natomiast jest, że w html-u strony zabrakło url-a do tego rss-a i to dodam.


Pozdrawiam.
2014.04.16, 23:38
Zainstalowałem na htc 8s, ogólnie większość rzeczy działa bez problemu natomiast... nie mogę zmienić języka na angielski i regionu na stany zjd. Coś jest zblokowane, i pomimo tego, że w ustawieniach widać region i język ustawione na usa, to nie widzę w liście aplikacji cortany. Na początku nie mogłem w ogóle usunąć j.polskiego, a po inst.angielskiego (UK), usunąłem polski, ale ang. w wersji usa już nie mogę, Albo zdążyli zrobić jakąś aktualizację, albo mój tel ma jakiś problem. Wygląda to trochę jak jakaś blokada..
2014.04.23, 20:04
Docierało do nas sporo informacji, że o ile na Lumiach aktualizacja działa praktycznie bez problemów (chociaż ktoś w internetach skarżył się na zrywanie połącznia z internetem na 920), to na innych urządzeniach z WP8 zdarzają się mniejsze lub większe kłopoty.
Nie chcąc snuć podejrzeń i domysłów, postanowiliśmy to sprawdzić, więc w ciągu około doby napiszemy, co udało się nam odkryć przy instalacji WP8.1 na urządzeniach innych, niż Nokia. Nie dysponujemy co prawda w tej chwili HTC, ale już Samsunga ATIVa owszem i to na nim przeprowadzimy większą część sprawdzianu.
2014.04.28, 00:09
No i zdaję się ja mam wspomniany problem ze zrywaniem połączeń internetowych (wifi) na mojej Lumii 925. Niby niewielka upierdliwość, ale jednak upierdliwość. Ktoś z Was też ma ten problem (i może rozwiązanie*)?

* Tak, wiem, downgrade do 'ósemki', ale to byłoby niczym kastracja ;)
2014.04.29, 01:53
Nie spotkałem się z taką sytuacją, choć miałem w rękach kilka różnych urządzeń z WP 8.1
Mógłbyś opisać dokładniej, jak to wygląda? Co dokładnie rozumiesz przez 'zrywanie połączeń' - czy rozłączanie, czy połączenie 'puste', znaczy bez danych?
I czy to występuje w przypadku każdej sieci z jaką się łączysz?
I czy zwracałeś uwagę na to, jak wtedy wygląda bateria - czy nie było tak, że zrywanie się pojawiało wtedy, kiedy bateria była poniżej 50% naładowania? (wiem, że pytanie brzmi, jakby było głupim pytaniem, ale wbrew pozorom wcale takie nie jest)
2014.05.12, 19:54
Przyznam, że testowałem tylko na mojej domowej sieci wifi, ale na innych urządzeniach takich problemów nie stwierdzam, jak i nie stwierdzałem podczas użytkowania 8.0.
Przez 'zrywanie połączeń' rozumiem fakt, że telefon przestaje widzieć sieć; nawet, gdy bateria jest dopiero po naładowaniu. Wiem, że przy niskim poziomie baterii pewne funkcje mogą być odłączane, ale, jak napisałem, występuje to nawet wtedy jak jest pełna (bateria).
Generalnie nie jest to aż tak uciążliwe, bo za chwilę wszystko się odnajduje, ale wkurzające owszem.
sebastian.dobros
2015.08.28, 11:13
Posiadam telefon Samsung ATIV S - niestety w dalszym ciągu aktualizacja do systemu 8.1 nie chce się pobrać, gdy wejdę w opcje ' sprawdź aktualizacje ' wyświetla się komunikat że oprogramowanie jest aktualne ... miał ktoś może podobny problem i znalazł jego rozwiązanie ?