partner serwisu

Windows 10 za darmo dla użytkowników Windows 7, 8.1 i Windows Phone 8.1

Windows 10 za darmo dla użytkowników Windows 7, 8.1 i Windows Phone 8.1
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
21 stycznia 2015, 22:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
darmowa aktualizacjia, darmowy upgrade, windows 10, windows 7, windows 8, windows 8.1, windows phone 8.1

Jednym z najczęściej poruszanych tematów odnośnie najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu była jego cena. Na zakończonej właśnie konferencji The Next Chapter wszystkie wątpliwości na ten temat zostały rozwiane, a informacja podana przez Terry'ego Myersona wzbudziła bardzo entuzjastyczną reakcję uczestników oraz oklaski. Nie jest to zaskoczeniem, skoro Microsoft zdecydował się udostępnić darmową aktualizację do Windows 10 wszystkim użytkownikom Siódemki, Ósemki oraz Windows Phone 8.1

Wraz z wydaniem Windows 8 Microsoft przecenił swoją rolę na rynku systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. Wprowadzenie kafelkowego interfejsu było bardzo odważnym krokiem, który oprócz zmian w wyglądzie oraz obsłudze systemu operacyjnego miał przyciągnąć i zainteresować nowym Windowsem także twórców oprogramowania. Pomysł polegający na udostępnieniu narzędzi do tworzenia aplikacji oraz sklepu, w którym mogłyby być sprzedawane wydawał się bardzo dobry i mógł przynieść korzyści wszystkim. Niestety bardzo słabe zainteresowanie użytkowników Windows 8 sprawiło, że twórcy oprogramowania chętniej inwestowali swój czas i pieniądze w tworzenie aplikacji dla systemów Android oraz iOS i cały misterny plan Microsoftu wylądował tak samo jak pułkownik Jose Arcadio Morales.

Po tej porażce Microsoft zdecydował się na wprowadzenie diametralnych zmian w polityce konsumenckiej oraz podejściu do użytkowników i ich potrzeb. Najlepszym tego przykładem może być program Windows Insider oraz poglądowa wersja Windows 10. W czasie niemal 4 miesięcy trwania testów najnowszego systemu operacyjnego z rodziny Windows Microsoft wprowadził do niego wiele zmian, które zostały zasugerowane przez użytkowników, co wyraźnie sugeruje, że firma z Redmond zdecydowała się na tworzenie oprogramowania, którego klienci potrzebują, zamiast narzucania im kompletnie nieprzydatnych funkcjonalności. Kolejną okazją do szybkiego puszczenia w niepamięć złych wrażeń związanych z Windows 8 jest dla Microsoftu zmiana polityki cenowej. I podobnie jak w przypadku podejścia do oferowanego oprogramowania tak i w tym aspekcie Microsoft zaskoczył wszystkich. Na dzisiejszej konferencji Terry Myerson poinformował, że Windows 10 będzie dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników Siódemki, Ósemki i Windows Phone 8.1 przez rok od daty jego oficjalnej premiery, a bezpłatna aktualizacja nie będzie wiązała się z koniecznością uiszczania jakichkolwiek opłat abonamentowych lub subskrypcji.

Ten zaskakujący krok wykonany przez Microsoft wydaje się być doskonałym posunięciem z biznesowego punktu widzenia. Mimo zdecydowanie mniejszych dochodów ze sprzedaży licencji OEM klientom detalicznym, na dłuższa metę firma z Redmond może liczyć na spore zyski związane z Windows 10. Stać się tak może dzięki zmniejszeniu fragmentacji systemów operacyjnych Microsoftu na rynku i w przypadku dużego zainteresowania Windows 10 będą mogły spełnić się plany związane czerpaniem zysków z prężnie działającego sklepu z aplikacjami, który będzie chętniej zapełniany przez twórców oprogramowania.

Niestety w czasie konferencji nie podano żadnych szczegółów na temat tego jak będzie wyglądał proces darmowej aktualizacji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.