partner serwisu

Windows 10 ma już większy udział w rynku niż Windows 8

Windows 10 ma już większy udział w rynku niż Windows 8
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
17 sierpnia 2015, 01:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
microsoft, raport, statcounter, udział w rynku, windows, windows 10, windows 8

Od premiery Windows 10 nie minął nawet miesiąc, a najnowszy system operacyjny Microsoftu już przebił swoją popularnością niektóre z jego poprzednich wersji. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby chodziło o dużo starsze wydania, tymczasem Windows 10 okazuje się być już popularniejszy od Windows 8 czy Visty.

Mówiąc o popularności nie mamy na myśli wyłącznie reakcji użytkowników na Windows 10 - gdyby bowiem oceniać ją pod tym kątem, bardzo możliwe, że byłby to najpopularniejszy system operacyjny w historii, bijący się o palmę pierwszeństwa wyłącznie z Windows XP. Popularność ma jednak również swój absolutnie mierzalny wymiar, którym jest udział w rynku. Pod tym względem Windows 10 co prawda nie osiągnął jeszcze zbyt oszałamiających wyników (jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie wartości bezwzględne i zapomnieć o całej reszcie), ale wystarczy przypomnieć sobie, że dla ogółu użytkowników dostępny jest dopiero od 29. lipca, żeby uzyskany przez ten czas udział w rynku zrobił naprawdę ogromne wrażenie.

StatCounter

W ciągu niecałych trzech tygodni Windows 10 zainstalowano na ponad 50 milionach urządzeń, co pozwoliło na uzyskanie 4,15% udziału w światowym rynku desktopowych systemów operacyjnych. Dla porównania udział Windows 8 to tylko 3,51% (choć ten wynik może być nieco mylący, gdyż w danych StatCounter, z których korzystamy, osobno liczone są udziały w rynku Windows 8 i Windows 8.1 - gdyby policzyć je łącznie (za co raczej nikt nie mógłby mieć pretensji, choć w sensie formalnym to rzeczywiście dwa osobne OSy), zdecydowanie przebyłyby one Windows 10, głównie za sprawą nowszej wersji ósemki, której udziały w rynku to prawie 15%. Zdecydowanie najpopularniejszym systemem jest natomiast Windows 7, który osiągnął ponad 53%. 

Podobnie rzecz wygląda, kiedy spojrzeć na polski rynek desktopowych OSów. 

StatCounter

Najpopularniejszym w Polsce systemem jest również Windows 7, choć jego udziały w polskim rynku są nieco niższe i wynoszą 50,62%. Windows 10 osiągnął wynik bardzo zbliżony do światowego - 4,03%. Zdecydowanie wyższe wyniki uzyskały natomiast Windows 8.1 (17,18% w stosunku do - przypomnijmy - 14,96%) i Windows XP (11,87% w stosunku do 9,88% w ujęciu całego świata). W wynikach obejmujących wyłącznie Polskę pojawia się także Windows Vista z wynikiem 3,49%. Minimalnie więcej od Visty osiągnął natomiast Windows 8 - jego udział w naszym rodzimym rynku to 3,52%. 

Interesująco przedstawia się również porównanie polskich i światowych udziałów rynkowych systemu OS X pracującego na komputerach Apple. O ile w ujęciu ogólnoświatowym osiągnął on 8,18%, to w przypadku Polski nie został on w ogóle uwzględniony jako osobny system i zalicza się do kategorii innych (ang. other), obejmujących również różne dystrybucje Linuxa, które łącznie osiągnęły 3,38%.

Uzyskanie 4,15% udziału w ogólnoświatowym rynku systemów operacyjnych to dla Windows 10 i Microsoftu duży sukces, który jednak ciężko nazwać zaskakującym. Bezpłatna dostępność najnowszego systemu dla wszystkich, którzy posiadają legalne licencje na Windows 7, 8 oraz 8.x jest dużą zachętą do jego instalacji. Zdecydowanie istotniejsze wyniki będziemy mogli poznać dopiero za rok, kiedy upłynie termin, w jakim za aktualizację systemu do najnowszej wersji nie trzeba będzie płacić. Ciekawi jesteśmy również - i będziemy zwracać na to uwagę - w jakim tempie rosnąć będą udziały Windows 10 miesiąc do miesiąca i ile osób, które zaktualizowały swój system, w ciągu 30 dni od jego instalacji wrócą do poprzednio używanej wersji.

Źródło danych: StatCounter Global Stats - OS Market Share

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.