partner serwisu

Windows 10 build 9888 - Microsoft zmieni numer wersji systemu z 6.4 na 10.0

Windows 10 build 9888 - Microsoft zmieni numer wersji systemu z 6.4 na 10.0
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
24 listopada 2014, 12:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cortana, jądro systemu, kernel, microsoft, technical preview, wersja systemu, wersja testowa, windows 10, windows phone

Liczba 10 wydaje się być dla Microsoftu co najmniej magiczna. Opuszczenie jednej pozycji w nazewnictwie systemu i plany wydania Windows 10 na wszystkie platformy jest jasnym sygnałem, że "idzie nowe", jednak dopiero przyszłość pokaże czy będzie również lepsze. Najnowsze doniesienia informują, że Microsoft zmieni także numer biurkowej wersji Windows 10 z 6.4 na 10.0.

Od premiery Windows Vista nazwa kernela ulegała jedynie delikatnym zmianom. Wersja przełomowego, jednak niezbyt lubianego przez użytkowników wariantu "okienek" nosiła numer 6.0. Wydawałoby się, że Windows 7, który był kolejnym krokiem milowym oprogramowania firmy z Redmond zasłużył na podniesienie numeru wersji do 7.0, jednak rzeczywiste zmiany w tym systemie były na tyle małe, że kernel oznaczony został liczbą 6.1. Podobnie było w przypadku systemów Windows 8 (wersja 6.2), 8.1 (6.3) i pierwszych wydań poglądowej wersji technicznej Windows 10 (6.4).

Od niedawna Microsoft zaczął zwracać uwagę twórców oprogramowania, że wraz z oficjalną premierą Windows 10 zostanie zmieniona wartość Windows NT ciąg UA (User Agent) z 6.4 na 10.0. Konieczna modyfikacja jest niewielka i bardzo łatwa do wprowadzenia, jednak jej brak może skutkować problemami przy uruchomianiu oprogramowania w środowisku Windows 10 lub wymuszać wykorzystanie trybu kompatybilności.

Czy kolejne kolejne względem udostępnionej niedawno kompilacji Windows 10 build 9879 będą aż tak przełomowe? Niestety nie. Możemy oczywiście spodziewać się poprawienia wielu błędów i dodania nowych funkcjonalności (chociażby takich jak asystent głosowy Cortana), jednak na żaden przełom się nie zapowiada. Sprawcą całego zamieszania wydaje się być inicjatywa Windows OneCore, dzięki której na wszystkich platformach (biurkowych, mobilnych oraz Xbox) będą działać systemy operacyjne oparte na tym samym jądrze. Takie rozwiązanie ułatwi tworzeni aplikacji przeznaczonych na różne urządzenia i pozwoli na korzystanie z programów bez względu na to czy będą uruchomione na smartfonie czy laptopie, przynajmniej w teorii. Ze względu na obecność w systemie Windows Phone kernela 8.10 konieczna będzie zmiana nazwy jądra także w systemach biurkowych. Wstępne zapowiedzi sugerują, że to Windows 10 będzie pierwszym systemem operacyjnym, który zagości na różnych platformach, więc zaktualizowanie numeru wersji biurkowej „okienek" do 10.0 nie jest wielkim zaskoczeniem.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.