partner serwisu

Windows 10 Insider Preview build 10158 wydany

Windows 10 Insider Preview build 10158 wydany
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
30 czerwca 2015, 13:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
cortana, insider preview, office 365, windows, windows 10, windows 10 mobile, windows insider

Microsoft udostępnił dziś ostatnią - najprawdopodobniej - poglądową wersję najnowszego systemu operacyjnego przed jego oficjalną premierą zapowiedzianą na 29 lipca. Windows 10 Insider Preview build 10158 to przede wszystkim zmiany w interfejsie oraz wiele innych nowości, które dają nadzieję, że w dniu premiery Windows 10 zasłuży na miano stabilnego i faktycznie dobrego systemu.

Spora część uczestników programu Windows Insider miała obawy, że Microsoft nie zdąży uporać się ze wszystkimi bolączkami występującymi w poglądowych wersjach Windows 10 przed jego rynkowym debiutem. Jak jednak udowadnia dziś udostępniona kompilacja Windows 10 Insider Preview build 10158, amerykańska firma jest już na ostatniej prostej, a jej najnowszy system operacyjny będzie gotowy do rynkowego debiutu. Pierwszą dającą zauważyć się zmianą jest usprawniony interfejs. Wprowadzone poprawki nie należą do rewolucyjnych, jednak zdecydowanie poprawiają wrażenia z pracy z systemem operacyjnym. Najwięcej nowości dotyczy jednak Continuum i pracy w trybie tabletu. Poprawiono w nich kompatybilność z aplikacjami przeznaczonymi dla Windows 8/8.1 oraz klasycznymi programami Windows (Win32). W menu Start dodano gest (przesuniecie palcem w górę w lewej części menu) pozwalający na szybkie rozwinięcie pola Wszystkie programy. Kosmetyczne zmiany nie ominęły także paska zdań, który otrzymał nową animację dla aplikacji wymagających uwagi użytkownika. Od teraz ikony takich programów świecą się na pomarańczowo, a w przypadku takich zadań jak kopiowanie plików czy pobieranie ich z internetu biały, poziomy pasek został zastąpiony zielonym.

Podobnie jak w ostatniej poglądowej wersji Windows 10 Mobile Insider Preview build 10149, tak i w przeznaczonym dla komputerów osobistych wariancie domyślna w systemie przeglądarka została przemianowana z Projekt Spartan na Microsoft Edge. Ta z pozoru niewielka zmiana skutkuje podmianą ID aplikacji, także po aktualizacji do Windows 10 Insider Preview build 10158 wszystkie zakładki użytkownika, historia przeglądanych stron oraz ciasteczka przestaną działać. Przeglądarka Microsoftu doczekała się także innych zmian. Na prośbę uczestników programu Windows Insider dodano przycisk Home (można go włączyć w ustawieniach Microsoft Edge), menadżera haseł i formularzy, możliwości importowania zakładek z innych przeglądarek, ciemny motyw kolorystyczny oraz opcje dostosowania widoku nowej karty i ekranu startowego. 

Zmiany nie ominęły także asystenta głosowego - Cortany. Oprócz nowego, ciemnego schematu kolorystycznego Microsoft udostępnił użytkownikom funkcję śledzenie lotów oraz powiadomień o wyjściu do pracy, domu lub wyjeździe na lotnisko. Podobnie jak Windows 10 Mobile Insider Preview build 10149, przeznaczona dla komputerów osobistych Cortana umożliwia wysyłanie wiadomości e-mail za pomocą komend głosowych, jednak tak funkcja dostępna jest wyłącznie dla anglojęzycznych mieszkańców USA. Dzięki integracji z usługą Office 365, asystent głosowy Microsoftu potrafi przypominać o zbliżających się spotkaniach zawodowych, oszacować czas dotarcia do pracy oraz informować o rożnych wydarzeniach z kalendarza.

Aktualizacji doczekała się także aplikacja Zdjęcia, która działa teraz zdecydowanie szybciej i stabilniej. Na prośbę uczestników programu Windows Insider dodano do niej możliwość odtwarzania animowanych GIF-ów oraz przycisk Otwórz za pomocą.

Windows 10 Insider Preview build 10158 to najprawdopodobniej ostatnia poglądowa wersja udostępniona przed oficjalną premierą najnowszego systemu operacyjnego. Jednak uczestnicy programu Windows Insider nadal będą mogli korzystać za darmo i legalnie z testowych wariantów WIndows 10 bez konieczności wykupowania licencji. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.