partner serwisu

WWDC 2015: iOS 9 - inteligentniejsza Siri, usprawnione wyszukiwanie i wielozadaniowość

WWDC 2015: iOS 9 - inteligentniejsza Siri, usprawnione wyszukiwanie i wielozadaniowość
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 czerwca 2015, 00:23
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, ios 9, metal, multitasking, siri, wielozadaniowość, wwdc 2015

Niedawno zakończyła się  WWDC 2015 - konferencja Apple zorganizowana przede wszystkim dla twórców oprogramowania. Tim Cook i spółka zaprezentowali na niej wiele nowości, a jednym z głównych bohaterów była najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego firmy z Cupertino. Najciekawsze nowinki w iOS 9 to inteligentniejszy asystent głosowy Siri, usprawnione mechanizmy wyszukiwania oraz wielozadaniowość na tabletach iPad. 

Mimo dominacji Google na rynku mobilnych systemów operacyjnych konkurencja między poszczególnymi graczami jest zażarta i każdy z nich oferuję unikalne funkcje. Jednak sporo pozostałych wydaje się być podobna, jeśli nie identyczna. Takie wrażenie można odnieść porównując ostatnie konferencje Apple i Google. Zaprezentowane dziś nowości w iOS 9 skupiają się wokół tych samych rozwiązań, z których będziemy mogli skorzystać po premierze Androida M. W najnowszej odsłonie mobilnego systemu operacyjnego z logo nadgryzionego jabłka programiści z Cupertino położyli duży nacisk na usprawnienie asystenta głosowego i mechanizmów wyszukiwania oraz jeszcze bardziej zintegrowali je z systemem. Dostępna w iOS 9 Siri będzie użyteczniejsza dzięki takim możliwościom jak przeszukiwanie zdjęć czy sugerowanie aplikacji na podstawie najczęściej wykorzystywanych w danej porze dnia. Mechanizm wyszukiwania został wzbogacony o funkcję rozpoznawania kontekstu, podobną do tej z Google Now i Now on Tap. Dzięki temu możliwe będzie wydanie komendy głosowej "Pokaż zdjęcia Kasi na plaży" i otrzymanie odpowiedzi. Głębsza integracja Siri i wyszukiwarki z systemem operacyjnym to także możliwość przeszukiwania aplikacji i prezentowania zawartych w nich informacji.

Usprawnienia w domyślnych programach, takich jak Notes, iCloud czy News mają sprawić, że użytkownicy rzadziej będą sięgali po ich odpowiedniki firm trzecich. Najciekawiej z wymienionej trójki prezentuje się program News, który będzie proponował aktualności i artykuły na podstawie przeglądanych przez użytkownika stron internetowych. Wśród dostawców treści w aplikacji News oprócz gigantów na rynku będzie można znaleźć lokalne gazety oraz blogi. Mapy autorstwa Apple także doczekały się usprawnień i będą pokazywały informacje o rozkładach jazdy i trasach transportu publicznego.

Użytkownicy tabletów iPad zadowoleni na pewno będą z rozbudowanych funkcji wielozadaniowości. Nowe mechanizmy pozwolą na jednoczesną pracę w dwóch aplikacjach wyświetlanych obok siebie, a także na wyświetlanie obrazu Picture-in-Picture z możliwością dowolnej zmiany rozmiaru okna prezentującego materiały wideo. 

Najnowsza odsłona mobilnego systemu operacyjnego od Apple to także wiele innych usprawnień, takich jak wydłużony czas pracy na baterii dzięki nowemu niskopoziomowemu API Metal, dwuetapowa weryfikacja oraz ulepszone zabezpieczeń sługi iCloud czy rozbudowana aplikacja Health Kit. Na ocenę tych wszystkich nowości przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo premiera iOS 9 została zapowiedziana na tegoroczną jesień, jednak wszyscy chętni mogą już teraz zapisać się do otwartych testów poglądowej wersji mobilnej platformy dla urządzeń Apple.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.