partner serwisu

To koniec Androida Gingerbread i Honeycomb

To koniec Androida Gingerbread i Honeycomb
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
18 lutego 2017, 16:10
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android 2.3, android 3.0, android gingerbread, android honeycomb, google play services

Android 2.3 Gingerbread to jedna z najpopularniejszych generacji systemu Android w całej historii tego mobilnego systemu operacyjnego. Obecnie jest to już system przestarzały. W listopadzie ubiegłego roku Google ogłosiło, iż framework Google Play Services w wersji 10.0 będzie ostatnią wersją obsługującą jeszcze właśnie Androida Gingerbread oraz równie stary system tabletowy: Android 3.0 Honeycomb. Framework Google Play Services właśnie został zaktualizowany do wersji 10.2, a to oznacza, że zarówno Gingerbread jak i Honeycomb są - w sensie programistycznym - martwe.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie urządzenia wciąż jeszcze pracujące pod kontrolą wymienionych wersji systemu Android nagle zamienią się w elektroniczne "cegły" i odmówią jakiejkolwiek współpracy. Tak się nie stanie, jednak programiści tworzący aplikacje dla systemu Android opierają się zwykle na najnowszym SDK, a wraz z debiutem nowej wersji Google Play Services najstarszą obecnie wersją Androida, dla której wciąż jeszcze można tworzyć aplikacje jest Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Dla starszych generacji tworzenie nowych aplikacji za pomocą aktualnego Android SDK nie będzie już możliwe.

Zgodnie z danymi udostępnianymi na witrynie dla programistów opracowujących aplikacje dla Androida, w 2016 roku udział urządzeń pracujących pod kontrolą Gingerbreada wynosił zaledwie 1 procent. To mało, ale dla porównania urządzeń z najnowszym Androidem 7.1 Nougat było tylko 0,3%. Nie zmienia to faktu, że zarówno Gingerbread, jak i jeszcze mniej popularny, dostępny wyłącznie na starych tabletach Honeycomb, są dziś na tyle przestarzałe, że najwyższy czas zakończyć ich programistyczny żywot. Sprzęt z tymi systemami będzie działał dalej, ale żadnej nowej aplikacji na tych wersjach Androida już nie zainstalujemy.

Przy okazji jeżeli gubicie się w tych wersjach najpopularniejszego systemu mobilnego świata, warto przeczytać nasz materiał o historii Androida.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.