partner serwisu

To już koniec roamingu w Unii Europejskiej!

To już koniec roamingu w Unii Europejskiej!
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
1 lutego 2017, 22:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
opłaty, roaming, rozmowy międzynarodowe, unia europejska

Negocjatorzy krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego osiągnęli kompromis w sprawie rozmów międzynarodowych. Roaming w Unii Europejskiej zostanie zniesiony w czerwcu tego roku. To wiadomość, na którą czekały przede wszystkim osoby często podróżujące po Starym Kontynencie. Koniec roamingu oznacza znacznie niższe opłaty za usługi telekomunikacyjne.

Decyzją przedstawicieli Rady i Komisji Europejskiej roaming na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej przestanie obowiązywać z dniem 15 czerwca 2017 roku. Od tego dnia mieszkańcy krajów unijnych będą mogli kontaktować się ze sobą bez ponoszenia dodatkowych opłat roamingowych. 

Negocjatorom udało się na tyle obniżyć stawki hurtowe, by operatorzy telekomunikacyjni byli w stanie zaproponować swoim klientom odpowiednio niskie ceny połączeń. Do tej pory przebywając za granicą własnego kraju za każde połączenie, wysłanie SMS-a czy pobranie danych pakietowych płaciliśmy znacznie więcej niż za realizację tych samych usług w rodzimym państwie. Po 15-tym czerwca nie zauważymy żadnej różnicy w kosztach. 

Flaga Unii Europejskiej

To historyczny moment dla mieszkańców Unii Europejskiej

Gdy przepisy wejdą w życie maksymalna opłata za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro do 0,032 euro. Stawki za wysłanie SMS zostaną natomiast obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro. Najtrudniej było osiągnąć kompromis w sprawie przesyłu danych internetowych. Ostatecznie ustalono, że opłaty będą maleć stopniowo. Od 15-czerwca stawka ta zmaleje z 50 euro do 7,7 euro za 1 GB pobranych danych. Z nadejściem roku 2018 obniżona zostanie do 6 euro, by ostatecznie w roku 2022 wynieść jedyne 2,5 euro. Pamiętajmy jednak, że są to maksymalne stawki hurtowe, które będą obowiązywać operatorów telekomunikacyjnych, a nie samych konsumentów.

Rozmowy przez telefon

W te wakacje zapomnimy o dodatkowych kosztach rozmów międzynarodowych

By rozporządzenie weszło w życie musi je jeszcze zaakceptować Parlament Europejski i unijne rządy. Powinna to być jednak tylko czysta formalność. Powód do radości jest duży, bo choć granice krajów członkowskich stały przed nami otworem już od 13 lat, to wyjazd za granice zawsze wiązał się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat za usługi telekomunikacyjne. Wybierając się w tegoroczne wakacje do Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii będziemy mogli w końcu zapomnieć o wysokich rachunkach za telefon.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.