partner serwisu

SwiftKey Neural Alpha - niezwykle inteligentna wirtualna klawiatura

SwiftKey Neural Alpha - niezwykle inteligentna wirtualna klawiatura
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
8 października 2015, 19:56
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google, klawiatura ekranowa, klawiatura wirtualna, poprawianie słów, przewidywanie słów, sieci neuronowe, swiftkey, swiftkey neural alpha, sztuczna inteligencja

Ekranowe klawiatury dostępne na smartfonach i tabletach mają ułatwiać nam pisanie, jednak bardzo często doprowadzają użytkowników do szewskiej pasji przez złe dobieranie słów lub fatalnie działające mechanizmy autokorekty. Firma SwiftKey chce wprowadzić aplikacje tego typu w nową erę dzięki SwiftKey Neural Alpha - wirtualnej klawiaturze wykorzystującej komputerowe sieci neuronowe.

Ogromny wybór klawiatur ekranowych przyprawia o ból głowy użytkowników Androida od wielu lat. Od niedawna, także osoby korzystające z systemu iOS mogą przebierać w coraz większej liczbie aplikacji z tej kategorii. Niestety większość wirtualnych klawiatur to dość wątpliwej jakości programy, które nie pomagają w pisaniu i oferują jedynie mniej lub bardziej ergonomiczny wygląd. Sprawia to jednocześnie, że wybór tej, która ma ułatwić nam nie tylko komunikację, ale także tworzenie dokumentów czy przeglądanie internetu staje się łatwiejszy. Jedne z najpopularniejszych klawiatur ekranowych bardzo dobrze spełniających swoją rolę to Fleksy, domyślna w Androidzie, Swype czy ta autorstwa bohaterów niniejszej aktualności - Swiftkey. Oferuje ona zaawansowane algorytmy przewidywania słów opierając swoje wybory także na wcześniejszej aktywności użytkownika. Niestety nie jest w stanie zrozumieć znaczenia słów, co sprawia, że tak jak wszystkie inne nie jest doskonała. Tę sytuację chce zmienić firma SwiftKey dzięki swojemu nowemu projektowi SwiftKey Neural, który w postaci aplikacji w wersji eksperymentalnej trafił dziś do sklepu Google Play. Program dostępny jest dla Androida w wersji 4.4 lub nowszej, jednak w tej chwili wspiera wyłącznie język angielski i do poprawnego oraz szybkiego działania wymaga wydajnych smartfonów.

 

Aplikację SwiftKey Neural Alpha można nazwać rewolucją w kategorii wirtualnych klawiatur. Zamiast wyszukanych algorytmów, do przewidywania i poprawiania słów wykorzystuje ona komputerowe sieci neuronowe, które opracowane zostały w celu imitowania pracy ludzkiego mózgu i stanowią jedną z dziedzin nauk zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji. Nowe podejście do klawiatur ekranowych zaproponowane przez firmę SwiftKey w teorii pozwolić ma na nauczenie maszyn ludzkiej mowy. Niestety nie będzie to proste i najprawdopodobniej zajmie dużo czasu nawet w przypadku tak względnie prostego języka jak angielski. Jednak SwiftKey Neural Alpha już teraz może pochwalić się szybszym i lepszym przewidywaniem słów dzięki zrozumieniu ich kontekstu i możliwości analizowania nawet złożonych zdań. Techniki takie jak uczenie maszynowe czy wykorzystywanie układów graficznych do obliczeń mają pomagać zrozumieć aplikacji dosłownie to, co użytkownik ma na myśli.

SwiftKey Neural Alpha testowaliśmy pobieżnie na Nexusie 4, który do przodowników wydajności nie należy od dawna i możemy powiedzieć, że aplikacja działa bardziej niż zadowalająco. Niestety ciężko nam w tej chwili powiedzieć czy Swiftkey Neural Alpha sprawdza się lepiej od swojego tradycyjnego odpowiednika, ale z pewnością poddamy ją długoterminowemu testowi.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.