partner serwisu

Spartan - kolejne wiadomości na temat nowej przeglądarki Microsoftu

Spartan - kolejne wiadomości na temat nowej przeglądarki Microsoftu
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 stycznia 2015, 15:10
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chrome, cortana, firefox, grupowanie zakładek, internet explorer 11, internet explorer 12, microsoft, onedrive, przeglądarka internetowa, spartan, udostępnianie notatek

Pod koniec grudnia pojawiły się dość zaskakujące informacje, według których wraz z finalną wersją Windows 10 Microsoft ma zaprezentować także nową przeglądarkę internetową, znaną obecnie pod kodową nazwą Spartan. Niestety bliższych szczegółów nie ujawniono, jednak wraz ze zbliżaniem się zapowiedzianej na 21 stycznia konferencji The Next Chapter do sieci trafia coraz więcej informacji, dzięki którym - jeśli okażą się one prawdziwe - możemy poznać więcej szczegółów na temat Spartana.

W naszym wcześniejszym artykule wspominaliśmy, że nowa przeglądarka Microsoftu ma mieć dużo więcej wspólnego z Chrome i Firefoksem, niż ma to miejsce obecnie w przypadku Internet Explorera. Do sieci wyciekły niskiej jakości zdjęcia, ujawniające prawdopodobny wygląd Spartana. Nie możemy dowiedzieć się z nich wiele, ale potwierdzają one jego podobieństwo do konkurencyjnych przeglądarek przynajmniej w kwestii wyglądu, a to za sprawą zakładek otwartych stron internetowych znajdujących się nie obok, a nad paskiem adresu.

Zdjęcia przedstawiające wygląd przeglądarki Spartan

Prawdopodobny wygląd Spartana - grafika stworzona przez serwis Neowin na podstawie obrazów prezentowanych powyżej (kliknij, żeby powiększyć)

Kolejnych informacji na temat nowej przeglądarki Microsoftu dostarcza portal The Verge. Według źródeł zbliżonych do Microsoftu, Spartan ma być upakowany funkcjonalnościami, których nie odnajdziemy w konkurencyjnych aplikacjach. Jedną z nich ma być możliwość tworzenia prostych notatek na witrynach internetowych (za pomocą rysika) i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami. Będzie to możliwe dzięki zapisywaniu kopii witryny opatrzonej adnotacją na chmurowym dysku OneDrive. Spartan ma być także zintegrowany z asystentem głosowym Cortana, z którym komunikacja odbywać się będzie za pomocą paska adresu (prawdopodobnie także z wykorzystaniem komend głosowych). Oprócz pomocy w śledzeniu lotów czy rezerwacji hoteli, tandem ten ma zastąpić też funkcje udostępniane przez Bing w Internet Explorerze. Kolejnym rozwiązaniem, znanym już jednak z konkurencyjnych aplikacji, ma być możliwość grupowania zakładek. Spekuluje się także na temat wprowadzenia możliwości używania skórek lub całych motywów kolorystycznych pozwalających na zmianę wyglądu Spartana. Funkcjonalność ta prawie na pewno nie zostanie zaprezentowana w pierwszej finalnej wersji nowej przeglądarki Microsoftu, możliwe jednak, że znajdziemy ją w jednej z aktualizacji.

Spartan, podobnie jak Windows 10, będzie dostępny zarówno dla platformy PC, jak i urządzeń mobilnych, a oba te warianty mają oferować użytkownikowi ten sam interfejs oraz funkcjonalności.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.