partner serwisu

Smartfony z Androidem będa częściej aktualizowane i to przez Google

Smartfony z Androidem będa częściej aktualizowane i to przez Google
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2016, 13:13
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacje androida, android, android 7.0 nougat, android extensions, google

Mechanizm aktualizacji Androida jest krytykowany przez wielu, jeśli nie przez wszystkich. Okazuje się, że firma Google pracuje nad rozwiązaniami, które nie tyle zmniejszą fragmentację tego systemu operacyjnego, ale w zdecydowanym stopniu mogą przyczynić się do skrócenia czasu, który w tej chwili potrzebny jest na dostarczenie niektórych z najnowszych funkcji dla smartfonów pracujących pod kontrolą starszych wersji popularnego Robocika.

Tak wynika z opublikowanego wczoraj dokumentu Compatibility Definition Document (CDD). Zawiera on listę wymagań i rekomendacji dla producentów sprzętu chcących instalować na swoich urządzenia nie tylko system operacyjny Android, ale także newralgiczne dla niego usługi autorstwa Google. Z CDD dowiadujemy się, że wyszukiwarkowy potentat utworzy w Robociku furtkę, dzięki której będzie mógł aktualizować i dodawać niektóre funkcje bez konieczności mieszania w to producentów smartfonów i tabletów.

Android 7.0 - dzielenie ekranu

Android 7.0 - funkcja dzielenia ekranu

Ów furtka nazywa się Android Extension. Jest to mechanizm zaprezentowany wraz z Androidem 7.0 Nougat. Niestety obecnie przeznaczone jej foldery na smartfonach Pixel i Nexus są puste, ale w przyszłości będą zapełniane plikami mającymi być odpowiednikiem Usług Google Play. Android Extensions będzie zbiorem funkcji oraz API wspólnymi dla różnych wersji Androida. Firma Google zastrzegła sobie możliwość aktualizowania Android Extensions bez konieczności testowania wprowadzanych do systemu zmian przez producentów sprzętu oraz operatorów komórkowych. Takie rozwiązanie sprawi, że niektóre rozwiązania debiutujące wraz z najnowszymi wersjami Androida będą mogły trafiać także do urządzeń ze starszymi wersjami tego systemu operacyjnego.

Fragmentacja Androida to ogromny problem. Z najnowszych wersji tego systemu operacyjnego korzysta względnie mała ilość osób. W przypadki wariantu 7.0 Nougat jest to 0.3%, a zaprezentowany w zeszłym roku Android 6.0 Marshmallow jest trzecim na liści najpopularniejszych wydań z wynikiem 24%. Wyprzedzają go 4.4 KitKat (25,2%) oraz 5.0 Lollipop, który po dwóch latach obecności na rynku wskoczył na pierwsze miejsce z wynikiem 34,1%. Te statystyki pokazują jak złym mechanizmem jest obecnie stosowana polityka aktualizowania Androida opierająca się na wydawaniu uaktualnień przez producentów sprzętu i operatorów komórkowych, a nie bezpośrednio przez Google.

Fragmentacja Androida

Fragmentacja Androida - raport z października 2016 r.

Zaprezentowane wraz z najnowszą wersją dokumentu CDD rozwiązanie nie zmniejszy fragmentacji Androida, bo duże uaktualnienia nadal będą wydawane rzadko i dla wybranych przez producentów urządzeń, jednak część najnowszych rozwiązań będzie mogła być wprowadzana na urządzeniach działającymi pod kontrolą starszych wersji tego systemu operacyjnego. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.