partner serwisu

"Sprawdź lekarza" w sklepie Google Play. To niezupełnie to, co myślisz

"Sprawdź lekarza" w sklepie Google Play. To niezupełnie to, co myślisz
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
29 maja 2014, 19:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, deklaracja wiary lekarzy katolickich, google, google play, sprawdź lekarza

Do sklepu Google Play trafiają tysiące aplikacji. Jedne użyteczne, inne mniej, kilka perełek, trochę absurdów. Tym razem rzecz o aplikacji przeznaczonej dla użytkowników urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. Pozornie niewinna nazwa - "Sprawdź lekarza" - kryje dość kontrowersyjny produkt. 

Nazwa Sprawdź lekarza sugerowałaby aplikację ułatwiającą poznanie opinii na temat lekarzy lub w inny sposób ułatwiającą znalezienie odpowiedniego specjalisty z potrzebnej nam w danej chwili dziedziny medycznej. Nie da się ukryć, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu program, zwłaszcza na platformę mobilną. Z pewnością wielu użytkowników komórek znajduje się czasem w sytuacji, gdy są np. w podróży, poza domem i nie mają dostępu do znajomych lekarzy, a muszą skorzystać z fachowej wiedzy medycznej w miejscu, gdzie aktualnie przebywają.

Niestety, to co autor - Jakub Czaplicki - umieścił w sklepie Google Play pod nazwą Sprawdź lekarza nie ma nic wspólnego z aplikacją ułatwiającą poznanie opinii o lekarzach (a przynajmniej nie bezpośrednio). To tzw. Deklaracja Wiary Lekarzy Katolickich, czyli innymi słowy spis 3 tysięcy lekarzy, którzy podczas ogólnopolskiej pielgrzymki służby zdrowia, złożyli na Jasnej Górze zwój z podpisami i zobowiązanie do "wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu".

Deklaracja ta budzi coraz większe kontrowersje, mówi ona wprost, że lekarz-sygnatariusz tej deklaracji nie podejmie działań medycznych, jeżeli uzna niezbędne czynności za "niezgodne z własnym sumieniem". Oficjalnie złożona deklaracja lekarzy katolickich dotyczy przedmiotu płciowości i płodności ludzkiej, ale wielu obserwatorów i osób komentujących to wydarzenie uważa, że stanowi to furtkę stawiającą lekarzy ponad prawem. Bynajmniej nie dementują tego sami zainteresowani - lekarze, którzy podpisali ów, nazwijmy to umownie, "akt wiary", uznają pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim.

Szkoda, że nawet tak odpolityczniona i daleka od wszelkich przejawów jakiegokolwiek fanatyzmu instytucja jak sklep z aplikacjami online stała się nośnikiem publikacji tak kontrowersyjnych treści.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.