partner serwisu

"SMS może całkiem zniszczyć Twojego Androida" - ostrzega brytyjska firma Context Information Security

"SMS może całkiem zniszczyć Twojego Androida" - ostrzega brytyjska firma Context Information Security
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
7 lutego 2017, 16:12
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
androd, atak na smartfon, malware, sms, sms z wirusem, zawirusowany sms

SMS może zniszczyć twojego Androida - kilka dni temu wiadomość o takiej treści opublikowała brytyjska firma Context Information Security, specjalizująca się w bezpieczeństwie danych. Technologia umożliwiająca wysyłanie i odbiór krótkich wiadomości tekstowych, znana użytkownikom telefonów komórkowych od niemal dwóch dekad wciąż nie jest wolna od wad, które mogą skutkować udanymi atakami hakerskimi na użytkowników sprzętu mobilnego. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez Context IS na najpopularniejszych smartfonach Samsunga: Galaxy S4, S4 Mini, S5 oraz Note 4 z systemem Android. Czy mamy się czego bać? 

SMS jest wciąż uznawany za technologię komunikacyjną stanowiącą najsłabsze ogniwo jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych użytkowników telefonów komórkowych, a smartfonów w szczególności (gdyż to na tych urządzeniach przechowujemy coraz więcej prywatnych danych).

Badania wykonane przez brytyjską firmę Context Information Security wykazały, że wybrane modele smartfonów Samsunga mogłyby zostać bez większego trudu przejęte i zrestartowane w wyniku ataku. Telefony takie mogłyby być infekowane zdalnie za pomocą odebranej wiadomości SMS, dzięki czemu niepowołane osoby mogą uzyskać dostęp do systemu operacyjnego zainfekowanego urządzenia. Luki w zabezpieczeniach odkryto w wiadomościach konfiguracyjnych WAP. Ich wysłanie wymaga minimalnej interakcji właściciela telefonu, a niekiedy możliwe jest przeprowadzenie ataku bez jakiejkolwiek wiedzy posiadacza sprzętu mobilnego.

Recepta jest tylko jedna, dbałość o regularne aktualizacje oprogramowania telefonu, w szczególności chodzi o wszelkie poprawki systemu zabezpieczeń. Warto zaznaczyć, że choć brytyjscy eksperci wykorzystali w badaniach smartfony marki Samsung, to absolutnie nie oznacza to, iż podatność na atak dotyczy wyłącznie urządzeń tej marki! Na atak narażone są również telefony innych producentów pracujące pod kontrolą systemu Android. Warto również podkreślić, że nowsze modele takie jak Samsung Galaxy S6 i S7 są już lepiej zabezpieczone i atak w nich może być skutecznie przeprowadzony dopiero przy aktywnej "współpracy" użytkownika (musi on zainstalować zainfekowaną aplikację).

Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie na smartfonie programu antywirusowego. W informacji do nas przesłanej, a dotyczącej podatności na złośliwe SMS-y polecanym programem jest Bitdefender Mobile Security, jednak naszym zdaniem dowolna aplikacja antywirusowa będzie skutecznie chronić smartfon przed atakami realizowanymi z wykorzystaniem wiadomości SMS, zapraszamy do naszego zestawienia najpopularniejszych antywirusów na Androida. W czasie gdy na telefonie będzie instalowane oprogramowanie ochronne, warto również obejrzeć poniższy film opublikowany przez Context Information Security, a pokazujący właśnie atak realizowany z wykorzystaniem wiadomości SMS.

r.abin
2017.02.11, 13:28
A jakie jest prawdopodobieństwo, że reklamowany 'Bitdefender Mobile Security' nie zapuści mi żurawia do smartfona? Ja wiem, że to 'dla mojego dobra', ale lepszym rozwiązaniem byłaby moja zgoda na przyjęcie SMSa ze znanego źródła - a nie badziewia ze spamem (od operatora)
dudekan
2017.02.11, 20:17
Fachowcem nie jestem... ale skoro taki problem z Androidem... to może jednak Windows dla telefonów jest lepszym systemem?? Z całą pewnością jest łatwiejszy do pojęcia... co do reszty nie mam zdania!