partner serwisu

Rośnie liczba aplikacji kopiących kryptowaluty na smartfonach nieświadomych użytkowników

Rośnie liczba aplikacji kopiących kryptowaluty na smartfonach nieświadomych użytkowników
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
13 listopada 2017, 20:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, bitcoin, kryptowaluty, malware, moc obliczeniowa

Najnowszy raport serwisu Ars Technika mówi o tym, że w sklepie Google Play znajdują się przynajmniej cztery aplikacje, które wykorzystują moc obliczeniową użytkowników smartfonów do kopania bitcoinów, a co za tym idzie do czerpania z tego procederu dochodu. Co to oznacza dla użytkownika? Z jakimi skutkami musi się liczyć, jeśli pobierze taką aplikację?

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Ponieważ bitcoin osiąga coraz bardziej zawrotną wartość (na ten moment 1 BTC=26700 zł), przybywa ludzi zainteresowanych tematem kryptowalut. To taka współczesna gorączka złota, na której jedni zarobią, inni stracą. Niestety ma ona także swoje odbicie w branży. Najpierw podskoczyły ceny kart graficznych używanych do wydobywania krytpowaluty. Następnie duże strony internetowe przyciągające ruch takie jak The Pirate Bay czy ShowTime zostały zainfekowane lub świadomie zaczęły wykorzystywać skrypt, który po wczytaniu strony automatycznie "zarażał" komputer internauty, by potajemnie kopać na nim kryptowalutę. Teraz to samo zaczyna dziać się wśród aplikacji na Androidzie.

2Jedną z takich aplikacji był Reward Digger, który obiecywał nagrody w innych grach i aplikacjach. Nie znajdziemy go już jednak na Google Play.

 

Okazuje się bowiem, że choć smartfony mają o wiele mniejszą moc obliczeniową od komputerów PC, to jeśli będzie ich wystarczająco dużo to taki wirtualny "górnik" może na nich sporo zarobić. Co gorsza nie jest to uznawane jako nielegalny proceder, gdyż niektóre z aplikacji przy instalacji informują użytkownika o tym, że będą obciążać urządzenie. Sęk w tym, że mało kto czyta takie ostrzeżenia. Efekt zaś jest jeden - smartfon wykorzystywany do kopania kryptowalut zaczyna działać wolniej i szybciej tracić baterię. Póki co nie ma innej metody ochrony przed taką sytuacją jak tylko uważne czytanie zgód o jakie prosi nas nowo zainstalowana aplikacja i opinii wystawianych przez innych użytkowników.

Tech Awards 2017

Tech Awards 2017 to trzecia odsłona plebiscytu, w którym konsumenci wybierają najlepsze marki i produkty. Weź udział i wygraj atrakcyjne nagrody. Wejdź na stronę Tech Awards 2017 i oddaj swój głos już dziś! 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.