partner serwisu

Pliki - manager plików dla Windows Phone wreszcie gotowy. Już go testowaliśmy!

Pliki - manager plików dla Windows Phone wreszcie gotowy. Już go testowaliśmy!
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
31 maja 2014, 12:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
manager plików, manager plików dla windows phone, pliki, windows phone

Oficjalny manager plików dla urządzeń z systemem Windows Phone 8.1 był jedną z najdłużej oczekiwanych aplikacji. I chociaż przez długi czas nic nie wskazywało na to, że Microsoft go przygotuje, to jednak na początku maja dość niespodziewanie zostało zapowiedziane jego nadejście. Początkowo miał ukazać się jeszcze w maju, później jego udostępnienie zostało przełożone na czerwiec. Za niespodziankę można więc uznać fakt, że aplikacja Pliki - tak nazywa się kafelkowy manager plików Microsoftu - jest już dostępna w Sklepie Windows Phone.

Interfejs aplikacji został zaprojektowany w bardzo prosty sposób - każdy element, plik czy katalog, jest reprezentowany przez odpowiedni kafelek z krótkim opisem elementu, na który składa się nazwa, data utworzenia a w przypadku plików - również rozmiar. Dla odmiany, na na kafelkach katalogów umieszczono liczbę prezentującą liczbę znajdujących się w nim elementów. Kolorystyka interfejsu dostosowana jest do wybranego motywu przewodniego systemu.

Pliki dla Windows Phone 8.1  Pliki dla Windows Phone 8.1

Aplikacja Pliki umożliwia proste zarządzanie zawartością telefonu i umieszczonej w nim karty pamięci. Możemy tworzyć foldery, sortować je, a niektóre z nich - te, które sami utworzyliśmy - usuwać. Nie usuniemy natomiast katalogów systemowych. Mówiąc "systemowe" mamy na myśli oczywiście katalogi Music, Pictures itd. Z poziomu Plików nie dostaniemy się do folderów prawdziwie systemowych, czyli tych, w których znajduje się nasz Windows Phone.

Pliki dla Windows Phone 8.1

Pliki możemy kopiować, przenosić i kasować. Możemy je także - ta funkcjonalność dotyczy zresztą także folderów - udostępniać. W zależności od typu pliku udostępnianie może odbywać się poprzez mail, wiadomość tekstową, chmurę OneDrive czy Facebooka.

Pliki dla Windows Phone 8.1  Pliki dla Windows Phone 8.1

Z poziomu managera możemy także od razu uruchamiać poszczególne pliki, np. wideo, zdjęcia czy muzykę.  

Aplikacja Pliki posiada pewną niedogodność, żeby nie powiedzieć mocniej. O ile bez problemu możemy kopiować, przenosić czy usuwać pliki, tak foldery - nawet te, które sami utworzyliśmy - możemy wyłącznie usuwać. Nie mamy jednak możliwości ich kopiowania ani przenoszenia.

Pliki dla Windows Phone 8.1

Jeżeli więc niechcący folder o nazwie Ronnie James Dio utworzymy w katalogu Pictures zamiast Music i wrzucimy do niego całą dyskografię tego wspaniałego rockowego wokalisty, oczywiście również podzieloną na foldery odpowiadające poszczególnym albumom, to... no cóż, jeśli myślicie, że wystarczy zaznaczyć katalog i go przenieść, jesteście w błędzie. Będziecie musieli we właściwym folderze utworzyć na nowo wszystkie katalogi i przenosić wyłącznie pliki z muzyką. Wygodne? Zdecydowanie nie. Czyżby Microsoftowi nie przyszło do głowy, że kopiowanie i przenoszenie całych katalogów z ich zawartością czasami się przydaje?

Dobrze, że Microsoft dotrzymał słowa i udostępnił oficjalną aplikację do zarządzania zawartością smartfona bez konieczności podłączania go do komputera. Dobrze, że jest to aplikacja prosta zarówno pod względem interfejsu, jak i użytkowania. Bardzo dobrze, że został dotrzymany obiecywany termin udostępnienia aplikacji, co więcej - termin pierwotny. Koniec maja to jednak wciąż maj. Źle natomiast, że Pliki nie dają użytkownikom wszystkich podstawowych funkcjonalności zarządzania danymi - mamy tu na myśli przede wszystkim brak możliwości przenoszenia i kopiowania folderów. Bez tej funkcjonalności manager plików jest produktem niepełnowartościowym. Liczymy więc na rychłą aktualizację aplikacji i umożliwienie pełnego zarządzania nie tylko plikami, ale także folderami.

Aplikację Pliki możecie już pobierać w sklepie Windows Phone, pamiętajcie jednak, że jest ona dostępna wyłącznie dla tych użytkowników, którzy już zaktualizowali swój system do wersji 8.1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście - przeczytajcie, jak zainstalować Windows Phone 8.1.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.