partner serwisu

Outlook.com - poczta Microsoftu z dużymi zmianami

Outlook.com - poczta Microsoftu z dużymi zmianami
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
22 maja 2015, 22:28
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
clutter, e-mail, gmail, kalendarz, mail, microsoft, outlook, outlook.com, poczta elektroniczna, skrzynka odbiorcza

Poczta elektroniczna to jedna z najczęściej używanych przez nas usług internetowych. Od wielu lat ten rynek zdominowany jest przez firmę Google, ale Microsoft powoli zaczyna nadrabiać straty. Zaprezentowane niedawno zmiany w usłudze Outlook.com mogą zagrozić prymatowi Gmail.

Komunikatory internetowe działające na urządzeniach mobilnych zrewolucjonizowały sposób komunikacji między użytkownikami, jednak to poczta elektroniczna jest od lat najpopularniejszą usługą do wymiany informacji.  W 2004 r. firma Google odmieniła ten segment rynku usługą Gmail, która do dziś dzierży palmę pierwszeństwa. To jednak może się niedługo zmienić. Microsoft powoli zaczyna nadrabiać straty - jego usługa pocztowa Outlook.com staje się coraz atrakcyjniejsza, a przedstawione ostatnio nowości mogą zagrozić pozycji obecnego lidera.  Sposobem na sukces Outlook.com ma być agregacja dużej ilości usług i funkcji w jednym miejscu. Nad coraz większą liczbą wiadomości w naszych skrzynkach odbiorczych ciężko jest zapanować. W ich uporządkowaniu pomóc ma Clutter - inteligentny mechanizm sortujący wiadomości według priorytetów. Do niedawna był on przeznaczony jedynie dla biznesowych klientów korzystających z usługi Office 365, jednak już niedługo będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Outlook.com. Także wbudowana w przeglądarkowy interfejs poczty elektronicznej Microsoftu wyszukiwarka zostanie ulepszona dzięki sugestiom, możliwości zawężania zapytań oraz podświetlania w wynikach wyszukiwanych słów. Zarządzanie wiadomościami w skrzynce odbiorczej poczty Outlook będzie także łatwiejsze za sprawą możliwości przypinania maili (przenoszenia na szczyt listy, także w folderach) oraz ich oflagowywania.

Kolejna nowość to generowane przez Outlook.com okna podglądu zawierające informacje dotyczące zawartości kryjącej się za odnośnikami w wiadomościach. Mechanizm ten ma sprawdzać się nie tylko w przypadku stron internetowych, ale także materiałów wideo z takich serwisów jak Vimeo czy YouTube. Zapowiedziane na konferencji Build 2015 dodatki do klienta poczty Outlook trafią również do przeglądarkowego wariantu. Na początku ich liczba będzie niewielka i będą one ograniczać się  do usług Microsoftu, jednak już niedługo także firmy trzecie będą mogły dodawać własne rozszerzenia, a pierwsze z nich należeć mają do Uber, Boomerang i PayPal. Usprawnień doczeka się także interfejs, który będzie przypominał ten dostępny w systemie Windows 10, a użytkownicy będą mogli go spersonalizować wybierając jeden spośród 13 motywów kolorystycznych lub graficznych.

Nowa odsłona Outlook.com to także lepsze możliwości pracy w grupach. Integracja ze Skype pozwoli na łatwe przełączanie się między mailami i rozmowami tekstowymi prowadzonymi w komunikatorze Microsoftu, a nawiązanie połączenia głosowego lub wideo będzie wymagało kliknięcia jednej ikony. Również współpraca z OneDrive ulegnie uproszczeniu dzięki łatwemu konwertowaniu załączników w łącza odnoszące się do plików znajdujących się w usłudze chmurowej. Pośród tych wszystkich nowości nie mogło zabraknąć narzędzi Office Online. Jeszcze lepsza ich integracja z przeglądarkowym klientem poczty pozwoli użytkownikom jednocześnie edytować dokumenty i pisać wiadomości, a po kliknięciu przycisku Wyślij do maila dołączany będzie zmodyfikowany plik. Wszystko bez konieczności zapisywania dokumentów na dysku i ponownego ich dołączania po zakończeniu nanoszenia poprawek.

Również kalendarz zintegrowany z pocztą Microsoftu doczeka się zmian. Nowe funkcje oraz usprawniony mechanizm nawigacji pozwolą łatwo zarządzać udostępnianymi kalendarzami i szybko odnajdować wydarzenia wyszukując je po nazwie, lokalizacji lub opisie. 

Microsoft nie zapomniał również o odświeżeniu klienta poczty Outlook.com przeznaczonego dla przeglądarek zainstalowanych dla urządzeń przenośnych. Mimo obecności na rynku dużej ilości aplikacji mobilnych przeznaczonych do obsługi poczty elektronicznej, spora część użytkowników smartfonów i tabletów do jej obsługi wykorzystuje przeglądarkę, tak jak na komputerze. Zmiany w tym wariancie Outlook.com dotyczą odświeżonego widoku Kalendarza i Kontaktów, obsługi gestów oraz rozszerzeń.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.