partner serwisu

OneDrive bez limitu? Microsoft mówi "to koniec"

OneDrive bez limitu? Microsoft mówi "to koniec"
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
3 listopada 2015, 12:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bez limitu, chmura, microsoft, office, office 265, onedrive

Nielimitowana przestrzeń w chmurze OneDrive przechodzi do przeszłości. Microsoft poinformował, że subskrybenci Office 365 będą mieli do dyspozycji tylko 1 TB na dane. Również podstawowe, bezpłatne limity OneDrive ulegną zmniejszeniu, zmiany nie ominęły także płatnych kont w chmurze Microsoftu.

Jak tłumaczy Microsoft, zmiany spowodowane są dość dosłownym potraktowaniem określenia "OneDrive bez limitu" przez część użytkowników. Dość powiedzieć, że niektórzy użytkownicy przechowywali w chmurze całe zbiory multimediów, zajmując nimi ponad 75 TB przestrzeni. 

Z jednej strony trudno się dziwić, że firma obawia się, że taki sposób wykorzystania OneDrive przez większą liczbę użytkowników może przeszkodzić w zapewnieniu wysokiej jakości usługi, jednak patrząc z punktu widzenia bardziej ekstremalnych użytkowników można odnieść wrażenie, że Microsoft wysyła właśnie komunikat brzmiący "daliśmy Wam nielimitowaną przestrzeń, ale nie po to, żebyście ją bez limitu zajmowali". Jest to, trzeba przyznać, dość niefortunny ruch. O ile można zrozumieć ograniczenie darmowej przestrzeni w chmurze z 15 do 5 GB, to jednak nielimitowany OneDrive był dostępny wyłącznie dla subskrybentów Office 365, którzy zapłacili niemałe pieniądze za cały pakiet, w skład którego wchodziła między innymi właśnie nielimitowana przestrzeń w chmurze. I nie było przy niej gwiazdki i zapisanego małą czcionką zdania bez limitu, ale nie więcej, niż...

Poniżej prezentujemy wszystkie wprowadzone przez Microsoft zmiany w dostępności przestrzeni dyskowej OneDrive wraz ze szczegółami ich wprowadzania:

  • Od teraz Microsoft oferowana subskrybentom Office 365 przestrzeń dyskowa w OneDrive wynosi 1 TB.
  • Dotychczasowi użytkownicy nielimitowanej przestrzeni będą ją utrzymywać jeszcze przez przynajmniej 12 miesięcy (warto jednak ten czas wykorzystać na znalezienie nowej chmury na nadmiarowe materiały).
  • Możliwa będzie też rezygnacja z subskrypcji Office 365 i otrzymanie zwrotu pieniędzy.
  • Płatne konta OneDrive (nie powiązane bezpośrednio z subskrypcją Office 365) oferujące do tej pory 100 i 200 GB zostaną zastąpione jednym, zapewniającym 50 GB przestrzeni i kosztującym 1,99 dolara. Ta zmiana wejdzie w życie z początkiem 2016 i dotyczyć będzie wyłącznie nowych użytkowników. Użytkownicy dotychczasowych planów wciąż będą mogli korzystać z zakupionych większych przestrzeni dyskowych.
  • Bezpłatna przestrzeń OneDrive z początkiem 2016 roku zmniejszy się z 15 do 5 GB - ta zmiana dotyczy zarówno nowych, jak i obecnych użytkowników. Dostęp do nadmiarowych plików będzie możliwy jeszcze 12 miesięcy od wejścia zmian w życie.
  • Od 2016 roku zlikwidowana zostanie także bonusowa przestrzeń 15 GB dostępna obecnie dla tych użytkowników, którzy zdecydowali się na automatyczne przesyłanie do OneDrive kopii swoich zdjęć ze smartfona. 

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.