partner serwisu

Office 365 Personal w Polsce - osobisty pakiet biurowy już dostępny

Office 365 Personal w Polsce - osobisty pakiet biurowy już dostępny
Autor:
Dariusz Hałas
Data publikacji:
17 kwietnia 2014, 01:52
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
access, excel, microsoft, microsoft office, office 365, office 365 home, office 365 home premium, office 365 personal, onedrive, oprogramowanie biurowe, powerpoint, publisher, sharepoint, word

Microsoft wprowadził na polski rynek zupełnie nowy wariant subskrypcji "chmurowego" pakietu biurowego Office 365. Nowość nazwano Office 365 Personal. Personal znaczy osobisty i taki też ma być nowo oferowany wariant oprogramowania. Czym różni się wersja Personal od dotychczasowej edycji nie przeznaczonej do zastosowań komercyjnych, czyli Office 365 Home Premium? Ile kosztuje nowa usługa i dlaczego nie warto jej kupować w sklepie... Microsoftu? W krótkim rzucie oka na nowość giganta z Redmond znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Od 15 kwietnia bieżącego roku Polacy mogą kupić w sklepach nowy, niedostępny dotychczas wariant subskrypcji Office 365: Office 365 Personal. Podstawowa różnica to zmiana w licencji i dozwolonej liczbie stanowisk, na której możemy używać nowego produktu.

Składniki

Office 365 Personal to subskrypcja przeznaczona dla pojedynczego użytkownika. Licencja na ten produkt zezwala na korzystanie z oprogramowania biurowego Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook) na jednym stanowisku komputerowym (nie ma znaczenia czy będzie to sprzęt pracujący pod kontrolą systemu Windows czy komputer Apple z systemem OS X).

Microsoft Publisher - jeden ze składników oferowanych w ramach subskrypcji Office 365 Personal.

Oprócz wymienionych programów użytkownicy którzy aktywują subskrypcję na komputerze PC (pracującym pod kontrolą systemu Windows 7, Windows 8/8.1) będą mogli używać również instalowanych aplikacji Access (narzędzie do tworzenia i edycji baz danych) oraz Publisher (program do prostego DTP, tworzenia projektów akcydensowych, druków okolicznościowych, wizytówek, zaproszeń etc.; z niego właśnie pochodzi widoczny powyżej zrzut ekranu). Te dwa programy w przeciwieństwie do flagowych pozycji pakietu (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote), nie są dostępne na platformę Apple, w wersji online, czy mobilnej.

Dodatkowo subskrybent Office 365 Personal otrzymuje 20 GB przestrzeni dyskowej online w usłudze OneDrive oraz 60 minut miesięcznie na bezpłatne rozmowy (połączenia Skype - standardowa linia telefoniczna, w Polsce limit bezpłatnych minut dotyczy połączeń z telefonią stacjonarną, połączenia z telefonami komórkowymi nie wchodzą w pakiet minut i są płatne wg standardowej taryfy Skype dla tego typu połączeń).

1 komputer + 1 tablet i coś jeszcze

Oprócz możliwości instalacji ww programów na jednym komputerze stacjonarnym lub laptopie, subskrypcja Office 365 Personal umożliwia korzystanie z oprogramowania na jednym urządzeniu mobilnym. Oznacza to, że na subskrybent nowego wariantu Personal będzie mógł edytować dokumenty Office'a również np. na swoim smartfonie lub tablecie (jednym urządzeniu). Przy czym od razu warto zauważyć, że termin "jedno urządzenie" jest w tym przypadku traktowany trochę umownie. W sytuacji gdy użytkownik komputera stacjonarnego dysponuje pakietem Office 365 Personal, korzysta ze smartfonu z Windows Phone, ale chciałby również używać subskrypcji Office 365 Personal np. na iPadzie, to... de facto może tak zrobić, choć w tym przypadku mamy dwa mobilne urządzenia. Subskrybcja jest aktywowana na komputerze stacjonarnym i na iPadzie, a na smartfonie z Windows Phone i tak istnieje możliwość edycji dokumentów Office'a zapisanych na OneDrive powiązanym z kontem Microsoft.

Office dla iPada - zobacz jak wygląda

Czy mogę używać w firmie?

Mieliśmy okazję dokładnie zapytać przedstawicieli Microsoftu o kwestię komercyjnego bądź częściowo komercyjnego wykorzystania Office 365 Personal. Oficjalnie ten wariant subskrypcji Office 365 jest przeznaczony do użytku niekomercyjnego, jednak Microsoft prezentuje w tej kwestii dość elastyczne stanowisko. Oczywiście używanie Office 365 Personal do tworzenia treści, które później widnieją jako pozycja na fakturze danej firmy to oczywiste naruszenie warunków licencyjnych. Jednak użytkownicy tego pakietu, gdy przyjdzie im edytować na domowym komputerze przesłany przez szefa dokument (zatem część wykonywanej pracy zarobkowej na rzecz jakiejś firmy) nie mają się czego obawiać.

Ceny

Oficjalne ceny subskrypcji Office 365 Personal ujawniliśmy już wcześniej, jak się jednak okazuje i w tej kwestii korporacja podchodzi do tematu elastycznie. Faktyczna cena jaką zapłacimy za subskrypcję Personal zależna jest od marży wyliczonej przez partnera Microsoftu, przy czym firma-partner giganta z Redmond ponosi odpowiedzialność za obsługę posprzedażną, serwis, pomoc techniczną, wsparcie itp. Sytuacja podobna jak w przypadku komputerów z preinstalowanym systemem operacyjnym na licencji OEM, kiedy to producent komputera odpowiadał za wsparcie związane z systemem operacyjnym, a nie producent tegoż systemu operacyjnego. Co to de facto oznacza dla konsumenta? Tańszy produkt software'owy i tak też jest w istocie.

Word 2013 - chyba najczęściej używany składnik pakietu biurowego Microsoftu; dostępny również w Office 365 Personal.

Oficjalna cena Microsoftu to 299 zł za roczną subskrypcję (płatność z góry) Office 365 Personal, to naszym zdaniem zbyt wiele, ale w ofercie polskich firm komputerowych, salonów sprzedaży i innych placówek handlowych parających się sprzedażą oprogramowania znajdziemy ten sam produkt już za 199 zł. A to już oznacza, że mamy nielimitowaną możliwość korzystania z siedmiu aplikacji w wersji instalowanej na komputerze, z czego pięć jest jeszcze dodatkowo dostępnych w wersji webowej (działającej przez przeglądarkę) oraz mobilnej. Do tego przestrzeń online i wygodne funkcje synchronizacji pomiędzy urządzeniami, a wszystko to za kwotę nie przekraczającą 16,60 zł miesięcznie. Warto również pamiętać, że subskrypcja, w przeciwieństwie do pudełkowej dystrybucji oprogramowania, nie jest "przywiązana" do konkretnej wersji aplikacji. Nabywca pakietu Microsoft Office 2013 w pudełku (niezależnie od edycji) otrzymuje wieczystą licencję, ale tylko na tę wersję. Subskrybent Office 365, który w ramach wykupionej subskrypcji otrzymuje możliwość zainstalowania aplikacji biurowych będzie miał zawsze (ściślej: tak długo jak będzie subskrybentem) dostęp do najnowszych wersji oprogramowania jakie w danym czasie będą osiągalne.

Przy okazji debiutu rynkowego subskrypcji Office 365 Personal Microsoft zmienił dotychczasową nazwę 5-stanowiskowej (5 komputerów + 5 urządzeń mobilnych) subskrypcji Office 365 Home Premium, która od 15 kwietnia nazywa się po prostu Office 365 Home (w polskiej wersji: Office 365 dla Użytkowników Domowych).

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.